سردرد تابستانی یکی از علائم رایج گرمازدگی است و می تواند گاهی طولانی مدت و کلافه کننده باشد اما در اغلب موارد جای نگرانی نیست. زیرا می توان با روش های پیشگیرانه و استفاده از راهکارهای ساده ی خانگی و سنتی آن را برطرف کرد. تانما در این مطلب ضمن بیان علل سردرد تابستانی ، روش های کاهش سردرد در هوای گرم تابستان را بیان می کند؛

سردرد تابستانی چیست ؟

بدن ما جوری طراحی شده است که قادر است در هر شرایطی دمای بدن را در حالت ایده آل قرار دهد. چه با تعرق، لرزو یا تنظیم فشار خون، بدن با هر ابزاری که در اختیار دارد میتواند به گونه ای تنظیم شود تا کمترین دمای تاثیر گذار بر بدن را داشته باشد. اگر دمای بدن بیش از اندازه بالا رود برای این ابزار های طبیعی سخت خواهد بود تا دمای کلی بدن را به سرعت معمول کنترل کند و از این رو امکان گرما زدگی افزایش میابد.

سردرد از اولین علائم گرمازدگی است و میتوان گفت یکی از مشکلات شایع در ماه های گرم سال هستند که با نام سردرد های تابستانی شناخته می شوند. بر طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد در سال 2009 به ازای هر 5 درجه سانتی گراد افزایش دما در طول 24 ساعت ریسک شروع سردرد های تابستانی در فرد به میزان 7.5 درصد افزایش می یابد.

در ضمن در فصل تابستان به ویژه در اوج گرمای آن تا حدود ۲۰ درصد خانم ها و ۱۰ درصد آقایان ممکن است دچار سردرد شوند. بنابر یافته های محققان آمریكایی، درصد ابتلا به سردرد در خانم ها با افزایش دمای محیط تا 8 برابر افزایش می یابد.

علل سردرد تابستانی

حساسیت به نور خورشید

سردرد های تابستانی و میگرن در بین افرادی که نسبت به نور خورشید حساس هستند (فوتوفوبیا) بسیار شایع تر می باشد. دلیل این امر این است که قرار گرفتن ساعات طولانی در معرض نور خورشید باعث فشار به اعصاب و بافت های سر می شود، انتهای اعصاب در اثر دمای بالا متورم شده و با گشاد شدن رگ های خونی سردرد های نبض دار شروع می شود.

کم آبی

یکی از دلایل دیگر سردرد های تابستانی کمبود آب بدن می باشد. در طول تابستان بدن ما مایعات زیادی را از طریق تعریق ایجاد شده بر اثر گرما از دست می دهد که در نتیجه ی از دست دادن بیش از حد این مایعات، بدن دچار کمبود آب خواهد شد. کمبود آب در بدن باعث سردرد و شروع حملات میگرنی می شود

تغییر در عادات زندگی

با شروع فصل تابستان در برنامه روزانه شما غییراتی ایجاد می شود تا بتوانید با تغییرات فصلی سازگاری بیشتری پیدا کنید. تغییراتی مانند تغییر در عادات غذایی، برنامه و وعده های غذای و همچنین ریتم و برنامه خوابتان که تمام این موارد با دچار شدن به سردرد ارتباطی مستقیم دارد. متخصص سردرد معمولاً در ابتدا این موارد را پیشنهاد می دهد.

خواب زیاد

در حالی که بسیاری از اشخاص از خواب کافی محروم هستند، افراد زیادی وجود دارند که در طول تابستان بیش از حد نیاز می خوابند. داشتن خواب زیاد در طول تابستان یکی دیگر از دلایل سردرد در این فصل می باشد.

آلودگی هوا

زمانی که دمای هوا بالا می رود، گرما، هوا و آلودگی های شیمیایی را ترکیب می کند که این امر سبب تغییرات شیمیایی شده و گاز اوزون در هوا تولید می شود. بعضی از افراد به این گاز حساسیت شدیدی نشان می دهند که این حساسیت موجب ایجاد سردرد در دمای بالا خواهد شد.

رطوبت بالا و تغییرات ناگهانی آب و هوایی

هرچند هنوز به طور کامل تعریف شده و قابل درک نیست، اما تئوری های حاکم فعلی بر این است که تغییرات ناگهانی و سریع آب و هوایی در واقع می تواند واکنش های الکتریکی و شیمیایی را در مغز ایجاد کند که به نوبه خود باعث سردرد شود.

نشانه های سردرد تابستانی

علل سردرد تابستانی

نشانه های سردرد تابستانی

 • دردگرفتن کل سر یا جلوی پیشانی
 • زرد شدن سفیدی چشم و چهره
 • زرد شدن رنگ بار روی زبان و پوست بدن

پیشگیری از سردرد تابستانی

نوشیدن آب فراوان

در اولین قدم برای جلوگیری از سردرد های تابستانی به اندازه نیاز آب بنوشید تا از کمبود آب در بدن جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید زمانی که احساس تشنگی میکنید به این معنی است که در حال حاظر دچار کمبود آب شده اید. پس در طول روزی تا جایی آب بنوشید که احساس تشنگی به شما دست ندهد. تا جایی که میتوانید آب بنوشید اما ازنوشیدن کافئین و الکل به شدت خودداری کنید. علاوه بر خوردن آب میتوانید مواد غذایی مانند خیار که آب میان بافتی زیادی دارند را نیز به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

پرهیز از نور شدید و نور خورشید

یکی دیگر از راه های پیشگیری از سردرد های تابستانی دوری از نور شدید است. اگر مرتب دچار سردرد میشوید چشمان و سر خود را از نور خوشید محافظت کنید زیرا هنگامی که نور خورشید به چشم ها و سر شما میخورد رگ های خونی دو طرف سر متورم شده که این تورم با سردرد شدید همراه خواهد بود. در طول روز زمانی که به بیرون میروید عینک آفتابی بزنید و سر خود را با چتر، کلاه یا روسری بپوشانید.

آگاهی از شرایط آب و هوایی

همانطور که گفته شد تغییرات ناگهانی آب و هوا ممکن است باعث شروع یک سردرد تابستانی شود از این رو تغییرات هواشناسی را دنبال کرده و بر اساس آن برنامه کرده تا اقدامات احتیاطی را انجام دهید و یا در صورت لزوم برنامه ی خود را کاملا تغییر دهید.

تغییر دادن روال زندگی

اگر مرتبا در خارج از منزل ورزش میکنید آن را به ساعت های اولیه صبح موکول کنید. اگر مدت زمان زیادی را خارج از منزل هستید به اطرافیان خود اطلاع دهید تا در صورت لزوم به شما کمک کنند و بی وقفه آب بخورید. وعده های غذایی نا منظم احتمال دچار شدن به سردرد را بیشتر می کند. اطمینان حاصل کنید هیچ تغییر شدیدی در وعده های غذایی شما ایجاد نشود و از کنار گذاشتن وعده های غذایی خود پرهیز کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که خواب کافی و به اندازه داشته باشید.

روش های درمان سر درد تابستانی

درمان خانگی سردرد تابستانی

کمپرس یخ

اگر دسترسی به یخ دارید، چند تکه یخ را داخل کیسه ای پلاستیکی بگذارید و در آن را محکم ببندید. کیسه را لای حوله نازکی بگذارید و بعد روی سر و پیشانی خود قرار دهید تا خنک شوید. گذاشتن کیسه بسیار سرد به شکل مستقیم روی سر، توصیه نمی شود.

استراحت و مدیتیشن

 • یکی از بهترین راههای درمان سردرد به طور طبیعی این است که در آرامش درمانی شرکت کنید. شما می توانید این کار را به روش های مختلف مانند تنفس عمیق و مدیتیشن انجام دهید:
 • نفس های عمیق , طولانی و آهسته بکشید و به جای قفسه سینه از شکم برای تنفس استفاده کنید.
 • بر روی تنفس خودتان تمرکز کنید یا چشم های خودتان را ببندید و یک شعله را تصور کنید . اگر حواستان پرت شد آشفته نشوید و به آرامی نفس بکشید.
 • به مکان ها یا رخ دادهای زیبایی فکر کنید که باعث خوشحالی یا آرامش شما می شود .
درمان سردرد تابستانی با طب سنتی

درمان خانگی سردرد تابستانی

همچنین برای خلاصی از شر سردردهای تابستانی راهکارهای زیر بسیار مفید است:

 • بدن خود را خنک کنید، در یک مکان خنک استراحت کنید. استفاده از حمام آب سرد نیز میتواند راه حل خوبی باشد.
 • آب و یا نوشیدنی های دارای الکترولیت های آزاد مانند نوشیدنی های ورزشی بنوشید. (ترکیب آب با مقدار کمی از شکر و نمک میتواند جایگزین خوبی برای نوشیدنی های ورزشی باشد)
 • در صورت پوشیدن لباس گرم آن ها را از تن خود بیرون بیاورید.
 • از هر گونه نور و صدا دوری کنید.
 • مطالعات نشان داده است انجام طب سوزنی میتواند بر روی سردرد های مزمن تاثیر گذار باشد. استفاده از طب سوزنی نه تنها بر تسکین فوری درد کمک می کند، بلکه می تواند شما را در برابر درد های بعدی نیز محافظت کند.
 • استفاده از غذاهای مناسب میتواند بر بهبود شما تاثیر شگرفی بگذارد. از غذاهای فراوری شده حاوی نیترات دوری کنید. مصرف سیب؛ لیمو، نعناع فلفلی ، زنجبیل و روغن اوکالیپتوس را فراموش نکنید.

درمان سردرد تابستانی در طب سنتی

عصاره نعناع

عصاره نعناع یا ژلهای نعناعی را برای رفع میگرن روی شقیقه های خودتان بمالید . اگر در منزل روغن نعنا دارید آنرا با کمی الکل مخلوط کنید و بر روی بخشی از سرتان که درد دارد بمالید .

روغن اسطوخودوس

شما همچنین می توانید عطر روغن اسطوخودوس را به مدت 15 استنشاق کنید یا آن را با روغن گیاهی مخلوط کنید و آن را روی سر و شقیقه هایتان بمالید.

روغن ریحان

یک قطره روغن ریحان را روی انگشتتان قرار دهید و انگشت های دیگر را نیز به آن آغشته کنید اکنون نزدیک شقیقه ها و پایه جمجمه خودتان بمالید.

روغن اکالیپتوس

3 تا 7 قطره اکالیپتوس را به آب جوش اضافه کنید . سر خودتان را با حوله بپوشانید و بخور بگیرید و بوی آنرا استنشاق کنید . اکالیپتوس شامل ترکیباتی است که سینئول یا اکالیپتول نامیده می شود که می تواند بدون استفاده از مداخله آنتی بیوتیکی سینوس ها را درمان کند.

گلاب

 • بوییدن و افشاندن (اسپری کردن) گلاب خنک بر سر و صورت و جلوی گردن
 • یا گذاشتن پارچه آغشته به گلاب سرد بر سر و صورت

گلاب و سرکه

نصف استکان گلاب سرد شده را با یک قاسق چایخوری سرکه مخلوط کرده و به آرامی روی پیشانی و شقیقه ها استفاده کنید.

درمان خانگی سردرد تابستانی

درمان سردرد تابستانی با طب سنتی

نوشیدن شربت گلاب یا شربت لیموترش

برای خلاصی از سردرد ناشی از گرمازدگی و همچنین برای کم کردن حرارت بدن به خصوص اشخاص صفراوی مزاج توصیه می شود از شربت گلاب در روز های گرم تابستان استفاده شود،این شربت با ترکیب آب، گلاب و نبات بدست می آید. همچنین کارشناسان طب سنتی علاوه بر شربت گلاب، نوشیدن شربت لیمو ترش که از لیمو تازه تهیه شده باشد را در بهبود سردرد گرمازدگی موثر می دانند.

زنجبیل

پودر زنجبیل می تواند شدت سردرد شما را، در صورتی که ناشی از میگرن باشد در عرض 2 ساعت کاهش دهد. زنجبیل در حد سوماتروپین , داروی رایج میگرن موثر است. برای شروع درمان با مصرف 500 میلی گرم زنجبیل شروع کنید و هر 4 ساعت آنرا تکرار کنید . این عمل را 3 -4 روز ادامه دهید.زنجبیل ضد التهاب است و چای زنجبیل می تواند به شما در کاهش سردرد سینوسی یا سردرد ناشی از تنش کمک کند.

حمام گرفتن با یک جوشانده گیاهی

اگر در گروه افرادی قرار دارید كه استعداد زیادی برای ابتلا به گرمازدگی، سردرد و بی حالی تابستانی دارند، بهتر است برای یك بار هم كه شده حمام با عصاره گیاهی را برای پیشگیری و درمان گرمازدگی تجربه كنید.

برای تهیه این عصاره گیاهی ضدسردرد كافی است 15 گرم از گیاه گل ختمی را با 15 گرم گل نیلوفر خشك شده و 15 گرم سبوس گندم خوب مخلوط كرده و آن را به 4 لیوان آب و 2 عدد كدوی سبز رنده شده مخلوط كنید و آن را 20 تا 30 دقیقه روی حرارت بگذارید تا عصاره مواد به خوبی از آنها خارج شود.

سپس مخلوط به دست آمده را توسط یك آبكش ریز خوب صاف كنید تا عصاره آن به خوبی جدا شود. این عصاره را می توانید به صورت گرم درون وان آب ولرم بریزید و با تنظیم دمای آب نیم ساعت درون این آب دراز بكشید و با آن حمام كنید.

مصرف خنکی جات برای کاهش حرارت بدن و کاهش ترشح صفرا

 • سردردهای تابستانی که ناشی از افزایش گرما و زیادی ترشح صفراست، با خوردن تمر هندی و آب انار و شاه توت رفع می شود.
 • برای مصرف شاه توت این میوه را در ظرفی ریخته و مقداری شکر به آن اضافه کنید، در آن را بگذارید و تا صبح در یخچال نگه داری کنید.
 • پس از این کار مشاهده می کنید که شاه توت ها مقداری آب انداخته اند و شنا باید آب آن را ناشتا میل کنید. به خاطر داشته باشید که آب این میوه کبد را پاکسازی می کند و حرارت خون را نیز پایین می آورد.
 • همچنین مصرف رب انار و زرشک همچنین آب زرشک در طول روز نیز به رفع سردرد صفرایی کمک می کند.
 • برای مصرف رب انار یک قاشق رب را با یک قاشق چای خوری شکر و مقداری آب خنک مخلوط و میل کنید. توجه داشته باشید که شربت رب انار بهتریت دارو برای صفرا است.
 • میوه هایی مانند آلبالو، خیار و هندوانه نقش بسزایی در تنظیم درجه حرارت بدن دارند.
پیشگیری از سردرد تابستانی

درمان سردرد تابستانی با گیاهای دارویی

درمان دارویی سردرد تابستانی

فرد می تواند داروهای مسکن بدون نسخه، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را در صورت نیاز مصرف کند. با این وجود، اگر به یک بیماری مبتلا هستید، باردار هستید یا داروهای دیگر را مصرف می کنید، پیش از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید