حاشیه نگاری "روز صفر" جشنواره فیلم فجر

سومین روز جشنواره فیلم فجر با غافلگیری از تعریف و تمجیدهای یک منتقد سخت گیر سینمایی نسبت به امیر جدیدی بازیگر فیلم فیلم سعید ملکان و جایگزین شدن فیلمی به جای «خورشید» مجید مجیدی به پایان رسید.

به گزارش ایسنا، روز سوم جشنواره فیلم فجر با رسمی شدن شایعاتی که دو روز پیش و حتی پیش از شروع جشنواره درباره فیلم مجید مجیدی مطرح میشد، آغاز شد چون با انتشار اطلاعیه جشنواره مشخص شد حرف و حدیث ها درباره نرسیدن فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی درست بوده است.
در این اطلاعیه گفته شد به دلیل تمام نشدن مراحل فنی، فیلم در روزهای ابتدایی جشنواره آماده نشد و به جای آن فیلم «پسر کشی» به کارگردانی محمد هادی کریمی که اولین فیلم از فهرست رزروی های بخش سودای سیمرغ بود جایگزین آن می شود.

اگرچه در روزهای گذشته هم گمانه زنی می شد که فیلم مجیدی به جشنواره نمی رسد و یا حداقل اگر برسد قطعاً در بخش آرای مردمی حضور نخواهد داشت، اما اطلاعیه جشنواره نیز به طور قطع و یقین مشخص نکرد که این فیلم از داوری ها و بخش سودای سیمرغ حذف شده است یا خیر، چون اعلام کرده اند برای ارج نهادن به زحمات گروه سازنده و همینطور احترام به مخاطبانی که بلیت این فیلم را خریده بودند به محض آماده شدن، فیلم در جدول نمایش قرار می گیرد. البته پیگیری ایسنا هم با این تاکید دست اندرکاران جشنواره همراه بوده که فیلم به جشنواره می رسد!

براین اساس انتقاداتی مخصوصا پس از اطلاعیه جشنواره مطرح شده که ایا برای فیلم سازان دیگر هم این فرصت را قائل می شدند! به هرحال برخی از فیلم ها به دلیل اماده نبودن در روزهای قبل از جشنواره از قضاوت هیات انتخاب کنار گذاشته شدند!

امیر جدیدی در نشست خبری سینمایی روز صفر

امیر جدیدی در نشست خبری سینمایی روز صفر

با این حال اگر فیلم مجیدی به جشنواره هم برسد و در بخش رقابتی هم حضور داشته باشد، همین سومین روز جشنواره نشان داد یک رقیب سرسخت برای کسب جوایز دارد.

«روز صفر» اگرچه اولین فیلم سعید ملکان به عنوان کارگردان است، اما قطعاً تجربه های فراوان او در تهیه کنندگی پروژه های بزرگ تاثیرگذار بوده و اولین فیلم او که مربوط به ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی در ایران است، با تصویربرداری خوب و شکل و شمایلی تازه از فیلمسازی در سینمای ایران ساخته شده است، البته این Big Production به خوبی ثابت می کند که حرف بعضی دیگر از فیلمسازان بخش نگاه نو نسبت به تفاوت کیفی و بودجه ای تولید سعید ملکان به عنوان یک فیلم اولی و بودجه با آنچه آن ها به عنوان فیلم اولی واقعی ساخته اند، تا حدی درست است.

روز صفر دوشنبه، ۱۴ بهمن در اولین سانس سینمای رسانه ها در پردیس سینمایی ملت نمایش داده شد و تقریباً رضایت اکثر آنها را هم کسب کرد. نکته غافلگیر کننده فیلم در بازخورد مخاطبان پردیس ملت، حضور ناگهانی مسعود فراستی منتقد همیشه ناراضی سینمای ایران در سالن پرسش و پاسخ و روز صفر بود که اصطلاح «درنیامده» او برای خیلی از فیلم های موفق سینما گفته شده بود، اما هیجان و خوشحالی خاص او با حضور در نشست خبری فیلم و در آغوش گرفتن کارگردان و امیر جدیدی و ساعد سهیلی نشان داد که این فیلم گویا خوب «درآمده است».

فراستی در چند جمله کوتاه به سینمای ایران ساخت اولین فیلم ملی اکشن ضد امنیتی را تبریک گفت. او بازی امیر جدیدی را هم در نقش یک مامور امنیتی عالی توصیف کرد آن هم در حالیکه بعضی خبرنگاران بازی و کلا ماهیت نقش او را اغراق شده، غیرقابل باور و بیشتر شبیه مامور ۰۰۷ می دیدند.

امیر جدیدی در سینمایی روز صفر

امیر جدیدی در سینمایی روز صفر


البته در این باره کارگردان فیلم توضیح داد: نقشی با این ویژگی ها بیشتر در سینمای هالیوود دیده شده و ما به آن عادت نداریم. اگر خلاف این انجام می شد متهم به کلیشه سازی می شدیم.
در این فیلم ساعد سهیلی به زبان اردو صحبت می کند که خوش و بش اولیه اش با خبرنگاران هم در نشست به همین زبان بود و گفت که بعد از دو سال دوری خودخواسته از سینما دلتنگ شده بود.
در نشست خبری این فیلم تعدادی از جمله بازیگران تئاتری آن مثل تیم صالحی هم حضور داشتند که همگی در کنار سعید سهیلی ، کارگردان سینما و پدر ستعد سهیلی به تماشای فیلم نشسته بودند.
یکی از شخصیت های این فیلم بازیگر نوجوان یا نسبتاً جوان سینما مهدی قربانی بود که نقش یک عضو گروه تروریستی و مأمور انجام عملیات انتحاری را بازی میکرد.

اگرچه او بازی خوبی داشت اما صحبت کردن درباره نقش و جواب به سوالات به قول خودش سطح بالا برایش سخت بود و تنها چیزی که در نشست با شوخی و سادگی گفت این بود که قرار بوده انتحاری بزند که آن را هم نزد.
مهدی قربانی که در تنگه ابوقریب هم با سعید ملکان همکاری کرده و او را پدر خود در سینما می داند، اگرچه خوب سوالی را جواب نمی داد اما شیطنت های خاص خود را مقابل دوربین عکاسان نشان داد و دقایقی با ژست هایش سوژه آن ها شد.فیلم دیگر روز سوم در سالن رسانه ها "ابر بارانش گرفته" مجید برزگر بود که مثل خیلی دیگر از فیلم هایی که سوژه های مربوط به بیماری و مسائل پزشکی دارند چالش ها و سوالاتی را در نشست خبری اش پیش آوردند که آیا اتفاق فیلم در دنیای پزشکی واقعی است یا خیر.
فیلم داستانی آخری هم که در پردیس ملت رونمایی شد، «آبادان یازده ۶۰» به کارگردانی مهرداد خوشبخت بود که روزهایی از جنگ تحمیلی ایران را در ساختمان رادیو آبادان نشان می داد.

نشست های پرسش و پاسخ این دو فیلم بر خلاف اولین نشست روز سوم جشنواره با جمعیتی نسبتا کم و تقریبا بی حاشیه برگزار شد تا بعد از آن در سانس آخر فیلم مستند و کوتاه برای علاقه مندان به نمایش درآید.
با پایان یافتن سومین روز جشنواره فیلم اولین نتیجه آرای مردمی امسال هم که به صورت اینترنتی انجام می شود اعلام شد و مشخص شد در سه روز اول جشنواره کدام ۱۰ فیلم بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته اند.
این در حالی است که برخی سینماگران و صاحبان فیلم ها در بخش سودای سیمرغ از شفاف نبودن نحوه رأی گیری فیلم ها انتقاد دارند.

مسعود فراستی در روز سوم جشنواره فیلم فجر 38

مسعود فراستی در روز سوم جشنواره فیلم فجر 38

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید