به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه پنجاه و ششم شورای اسلامی شهر قم که شامگاه دوشنبه در ساختمان شهید باکری برگزار شد، اعضای شورای شهر طرحی دو فوریتی را برای ثبت روزی به نام روز قم در تقویم‌ها تصویب کردند.

قم از کلان‌ شهرهای ایران است که در ۱۲۵ کیلومتری جنوب تهران پایتخت ایران واقع شده‌است. این شهر در کنار رودخانهٔ قمرود و در دشت قم قرار دارد. شهر قم مرکز استان قم و نیز مرکز شهرستان قم می‌باشد.طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران شهر قم تعداد ۱٬۲۹۲٬۲۸۳ نفر جمعیت دارد. با این جمعیت قم در رتبهٔ هفتمین شهر پرجمعیت ایران قرار می‌گیرد.رشد جمعیت قم ۱٬۳ درصد است که جزء بالاترین نرخ رشد جمعیت در ایران است. بیش‌تر ساکنان شهر مسلمان و شیعهٔ دوازده امامی هستند و تعدادی از اقلیت‌های دینی زرتشتی و مسیحی در شهر ساکن هستند.

اضافه شدن روز قم به تقویم

عبدالله جلالی، رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه این طرح در کمیسیون فرهنگی بحث شده و در هیأت رئیسه هم مطرح شده اظهار کرد: در این زمینه جلساتی با ارشاد اسلامی در زمینه برگزار کردیم و به این نتیجه رسیدیم که سالروز ورود حضرت معصومه به شهر قم به عنوان روز قم نامگذاری شود.

وی افزود: این موضوع باید در شورای فرهنگ عمومی استان به تصویب برسد تا به شورای فرهنگ عمومی کشور برسد.

روز قم

ثبت روز قم در تقویم

حسن مالکی‌نژاد، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم هم در این زمینه اظهار داشت: یکی از راهکاری معرفی شهرها این است که یک روز را به نام یک شهر در تقویم قرار دهند تا بهانه‌ای برای انجام برنامه‌های گردشگری و فرهنگی خواهد شد.

وی افزود: این موضوع در عرصه فرهنگ و اقتصاد استان قم اثرگذار خواهد بود و جایگاه حقیقی شهر قم را مشخص خواهد کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم گفت: از آنجا که وجود حضرت معصومه برکت مضاعفی در قم داشته و سالروز ورود ایشان با نشاط و شادابی همراه است این روز را به عنوان روز قم انتخاب کردیم.

در نهایت مطرح شد که برای ثبت شدن این روز در تقویم سال آینده نیاز به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد و این طرح باید به صورت دو فوریتی پیگیری شود که در این جلسه تصویب شد.

تمرکز اختیارات زیبا سازی در دست یک سازمان

آنطور که اخوان می‌گوید اضافه هزینه این سازمان هم مربوط به سرمایه‌گذاری در راستای ساماندهی و ارتقای کیفی سیما و منظر شهری بوده که این موضوع نسبت به سال گذشته تحقق بهتری داشته است.

همچنین سازمان زیباسازی دو میلیارد تومان درآمد برای دریافت عوارض زیباسازی از بی تی اس ها پیش‌بینی کرده که این رأی در دیوان عدالت اداری باطل شده است.

محقق نشدن درآمدهای این سازمان در سال ۹۶ به صورت کامل، مورد سؤال برخی از اعضای شورای شهر قم بود.

روح‌الله امراللهی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر در این زمینه گفت: واقعیت این است که در قالب سرمایه‌گذاری بحث‌های تبلیغاتی را به بخش خصوصی واگذار کردیم و عملاً رقیب‌هایی برای سازمان زیباسازی ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: به دلیل این سیاست نرخ‌های شهر قم نسبت به شهرهای دیگر شکستی دارد و الآن مجموعه سازمان زیباسازی نمی‌تواند در این شرایط به درآمدهای خودش برسد.

علیرضا احمدی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم هم با اشاره به وجود تابلوهایی در دست نیروی انتظامی، بنیاد شهید، اتوبوسرانی و ... گفت: تعدد بیلبوردها و عرشه‌هایی که دست سازمان دیگر هست نرخ سازمان زیباسازی را شکسته است.

وی افزود: اگر بخواهیم سازمان زیباسازی به جایگاه خود برسد باید تمام اتفاقاتی که در حوزه زیباسازی قرار است اتفاق بیفتد باید دست سازمان زیباسازی باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید