پروتئین تراپی مو یکی از روش های تقویت مو است که می تواند به زیبایی و سلامت مو کمک زیادی کند. بنابراین توصیه می شود در صورت ظاهر شدن نشانه های کمبود پروتئین در مو از روش های پروتئین تراپی مو بهره ببرید. تانما در این مطلب ضمن بیان روش انجام پروتئین تراپی مو، چند راهکار طبیعی برای پروتئین تراپی مو در خانه را به شما معرفی می کند؛

نشانه های کمبود پروتئین در مو

موی شما حساس و پر منفذ شده است

اولین نشانه کمبود پروتئین در مو، ایجاد شکاف یا بریده بریده شدن مو است. در این حالت مو دارای حساسیت بیشتری می شود. این شکاف ها، آب مورد نیاز مو را جذب می کند و باعث خارش یا حتی تغییر رنگ مو می شود. برای پر کردن این شکاف ها شما نیاز به درمان از راه جذب پروتئین دارید تا بتوانید به موی خود تغذیه رسانی کنید.

موهایتان قابلیت ارتجاعی ندارد

آیا موهایتان به سختی فر می شود و یا هر حالتی می گیرد؟ وقتی که موی شما حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد، یعنی نیاز به پروتئین دارد. برای اینکه متوجه شوید، موهایتان این حالت را از دست داده یا نه؛ یک شاخه از موهایتان را برداشته و آن را خیس کنید سپس آن را بکشید، اگر بدون اینکه موها بشکنند به حالت اولیه خود بازگردند، موی شما سالم است. امّا اگر متوجه شکستن موی خود شدید، حتما موی شما نیاز به تقویت پروتئین دارد و باید سطح پروتئین آن را افزایش دهید.

موهایتان کم حجم است

داشتن موی صاف و کم حجم یا اصطلاحاً "موی کم جان" یکی از نشانه های قطعی کمبود پروتئین است. مو به طور معمول، باید بسیار با دوام و پر حجم باشد. بنابراین استفاده از پروتئین برای این دسته از موها ضروری است.

موهایتان حالت چرب و چسبندگی دارد

چسبندگی و چربی مو اصلاً نشانه خوبی نیست، زیرا نشان دهنده، عملکرد نامنظم سیستم داخلی موی شما یا همان سیستم پشتیبانی است. این یعنی موی شما، بسیار آسییب دیده است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما از مواد شیمیایی زیادی استفاده کرده باشید. هنگامی که این سیستم پشتیبان ضعیف شده باشد، این احساس ناخوشایند به سراغ موهای شما می آید. با استفاده از درمان پروتئین می توانید مویتان را دوباره احیا کنید.

اخیراً موی خود را رنگ کردید

هنگامی که موی خود را رنگ می کنید، فرمول شیمیایی رنگ مو، داخل ساختار موی شما می رود و بافت مو را تغییر می دهد. این مواد شیمیایی ممکن است، آسیب جدی به موی شما وارد کند و شکاف در موها ایجاد کند. در این شرایط، حتما بعد از رنگ کردن مویتان درمان پروتئینی را شروع کنید تا موها در برابر مواد شیمایی حفظ شوند.

انواع پروتئین تراپی مو

نشانه های کمبود پروتئین مو

پروتئین تراپی مو چیست؟

پروتئینی به نام کراتین در رشته های مو انسان وجود دارد که موها را سالم و شاداب نگه می دارد و اثر ارتجاعی موها به همین علت است. ولی به علت زیان هایی که به موها زده می شود با تاثیر حرارت دادن زیاد (اتوکشیدن و سشوار زیاد موها) یا رنگ کردن پی درپی موها، کراتین شروع به تجزیه می کند.

بعضی از روش های زندگی و رژیم های غذایی هم می تواند باعث افت کراتین در بدن شما شود. از آنجا که حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مملو از پروتئین برای رشد سالم مو ضروری است، مصرف نکردن پروتئین کافی هم می تواند سبب ریزش مو شود. پروتئین تراپی در حقیقت استفاده از محصولی است که دارای پروتئین است که موها به راحتی می توانند آن را جذب کنند و برای تقویت و بازسازی کراتین به کار می رود.

انواع پروتئین درمانی مو

پروتئین درمانی مرطوب کننده

این روش مناسب برای موهای خشک و آسیب دیده است. کسانی که موهای خود را مکرر رنگ می کنند یا در اثر عوامل محیطی مختلف موهای آن ها دهیدراته شده، می توانند از این روش استفاده کنند.

پروتئین درمانی ترمیم کننده

پروتئین تراپی ترمیم کننده نیز برای موهای آسیب دیده استفاده می شود. این نوع تراپی علاوه بر رطوبت، مواد مغذی مورد نیاز موها را نیز تامین می کند. توصیه می شود که برای اثربخشی بهتر، هر دو هفته یک بار از این روش درمانی استفاده شود.

فواید پروتئین تراپی مو

نرم کنندگی

پروتئین ترابی با از بین بردن سلول های مرده پوست سر و اضافه کردن پروتئین به آن ، موها را حالت دهنده و نرم می کند.

تقویت مو

با وارد شدن پروتئین های هیدرولیز شده به فولیکول های مو آنها را محکم و سخت و تقویت می کند.

مرطوب کنندگی

با از بین رفتن سلول های مرده پوست سر با پروتئین ها موها به صورت اثربخش تر مرطوب می شوند.

حجم دهنده

در آخر درمان پروتئین موهای شما را ضخیم تر ، بلندتر و سالم تر می کند.

عوارض پروتئین تراپی مو

فواید پروتئین تراپی مو

عوارض پروتئین تراپی مو

پاسخ این است که استفاده بیش از حد از این روش های درمانی می تواند "عوارض جانبی" داشته باشد. افزودن مقدار زیادی پروتئین به موهای شما می تواند باعث خشکی و شکنندگی مو شود ، بنابراین اولین قدم شما باید بررسی میزان دفعات استفاده از پروتئین برای درمان - و ادامه آن باشد.

علاوه بر این، در کنار اکثر درمانهای پروتئینی ، باید درمان حالت دهی عمیق مو نیز انجام شود ، ( استفاده از کاندیشنر یا نرم کننده ) تا رطوبت مو بازیابی و احیا شود و از سیخ شدن موهای شما جلوگیری کند.

از دیگر عوارض پروتئین تراپی مو این است که بسیاری از محصولات درمانی ممکن است باعث واکنش های پوستی و سایر عوارض جانبی شوند. همچنین متخصصان زیبایی نیز که بیشتر در معرض تماس با این مواد هستند، ممکن است به سلامت آنها نیز آسیب وارد شود. توصیه می کنیم قبل از هرکاری با یک متخصص در حوزه زیبایی و آرایشی مشورت کنید تا احتمال چنین آسیب هایی وجود نداشته باشد.

چند وقت یکبار پروتئین تراپی کنیم؟

اینکه هر چند وقت یکبار موهای خود را پروتئین درمانی کنید ، به نوع درمان یا موادی که برای این کار انتخاب می کنید و همچنین نوع موی شما بستگی دارد. برخی از انواع ملایمتر از مواد پروتئین می توانند بیشتر استفاده شوند (به عنوان مثال هفته ای یکبار) ، در حالی که اگر از مواد و یا محصولات قوی تر استفاده کنید ، تعداد دفعات باید کمتر باشد (هر 4 تا 6 هفته یک بار ) و با مراقبت و احتیاط بیشتر . قبل از استفاده از یک محصول برای پروتئین درمانی ، برچسب آن را بخوانید تا ببینید چقدر باید استفاده شود .

روش انجام پروتئین تراپی مو

موهای خود را بشویید

برای اینکه پروتئین درمانی به درستی تاثیر خود را بگذارد، مهم است که موهای شما تمیز باشد. پیشنهاد ما استفاده از شامپوی مخصوص موهای آسیب دیده است. پس از شستشوی شامپو، موهای خود را با حوله خشک کنید.

محصول پروتئین تراپی را اعمال کنید

برای سهولت در کار، موهای خود را به چند قسمت تقسیم کنید. با یک بخش شروع کنید. مواد را دو سری به موها بمالید و با یک شانه دندان پهن شانه کنید. (نکته برای موهای فر: پس از شانه زدن، موهای خود را بهم فشار دهید. این کار به خشک شدن موهای شما به حالت فر کمک می کند.)

اجازه دهید مواد خشک شود

از خشک کن دستی با گرمای متوسط و جریان هوای زیاد استفاده کنید. هنگام خشک کردن از کلاه پلاستیکی استفاده نکنید و موهای خود را لمس نکنید. بسته به طول و ضخامت مو، حدود ۲۰ -۴۵ دقیقه طول می کشد تا پروتئین به طور کامل به موهای شما بپیوندد.

موهای خود را بشویید

اجازه دهید آب گرم از بین موهای شما عبور کند. اطمینان حاصل کنید که تمام مواد را از رور موهای خود شسته اید. ۵. متعادل کننده رطوبت را به موهایتان بزنید. (این مرحله ضروری است) بگذارید ۲ دقیقه بماند و سپس بشویید.

پروتئین درمانی مو در خانه

روش انجام پروتئین تراپی مو

پروتئین درمانی خانگی با مواد طبیعی

ماسک تخم مرغ

تخم مرغ بهترین منبع پروتئین برای موهای شما است. زرده غنی از چربی و پروتئین است که بسیار مرطوب کننده است. رنگ سفید مملو از آنزیم هایی است که موها و پوست سر شما را تمیز می کنند.

از یک تخم مرغ کامل برای موهای نرمال تا خشک استفاده کنید. برای موهای چرب و پوست سر فقط از سفیده استفاده کنید. تخم مرغ را به تنهایی یا مخلوط با مواد غنی از پروتئین بیشتر می توان روی موها گذاشت.

از این روش درمانی می توان هر دو هفته یا ماهیانه استفاده کرد. بسته به طول و ضخامت موهای خود یک یا دو تخم مرغ بگیرید. آنقدر بزنید تا کف شود و مو و پوست سر خود را بمالید. اطمینان حاصل کنید که تمام موهای شما به درستی با تخم مرغ پوشانده شده است.

روی آن را با کلاه دوش بپوشانید و بگذارید ۲۰ دقیقه روی آن بماند. با آب سرد و شامپو بشویید. اگر بوی تخم مرغ را ناخوشایند می دانید ، چند قطره آب لیمو اضافه کنید.با ما همراه باشید آموزش حرفه ایی پروتئین تراپی مو در خانه.

ماسک موی شیر نارگیل

شیر نارگیل مملو از اسیدهای چرب اشباع و ویتامین های B ، C و E. است و ضمن پر کردن نقاط پروتئینی آسیب دیده ، موهای شما را حالت می دهد. این روش همچنین به عنوان بهترین درمان پروتئینی برای مو در نظر گرفته می شود زیرا به طور موثری با شوره سر مقابله می کند در حالی که رشد سالم مو را تقویت می کند. با استفاده از این ماسک راحت میتوانید راحت عمل پروتئین تراپی مو در خانه را انجام بدهید:

 • شیر نارگیل را روی شعله ملایم حدود یک دقیقه گرم کنید تا گرم شود.
 • شیر گرم نارگیل را در پوست سر خود ماساژ دهید و آن را به موهای خود بمالید.
 • موهای خود را در یک حوله بپیچید و شیر نارگیل را یک شب بگذارید.
 • روز بعد شامپو بزنید و حالت دهید.
 • این کار را می توانید هفته ای دو بار تکرار کنید.
 • شیر نارگیل را بیش از حد گرم نکنید زیرا ممکن است پوست سر شما را سوزاند.

ماسک موی موز-آووکادو

موز حاوی پتاسیم ، روغن های طبیعی ، ویتامین ها و کربوهیدرات ها است که موهای شما را تغذیه و نرم می کند و باعث تقویت آن می شود . آووکادو سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و اسیدهای آمینه ضروری است .اینها می توانند ساقه موهای شما را پوشانده و به حفظ رطوبت و بافت کمک کنند .

 • 1 موز رسیده
 • 1 آووکادو رسیده
 • 1 قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم
 • 1 قاشق چایخوری روغن گلاب

روش استفاده

 • آووکادو و موز را له کنید تا کاملا نرم شوند. روغن ها را به این مخلوط اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 • این مخلوط را به موهای خود بمالید و بگذارید یک ساعت بماند.
 • ماسک مو را با آب خنک بشویید.
 • سپس با شامپو موهای خود را بشویید.
 • این ماسک مو را هفته ای یک بار استفاده کنید. این کار را دو بار در هفته برای موهایی که کاملاً خشک هستند انجام دهید.
نکات مهم پروتئین تراپی مو

درمان خانگی پروتئین درمانی مو

ماسک موی مایونز – آووکادو

سس مایونز حاوی تخم مرغ هایی است که مملو از پروتئین هایی هستند که تغذیه کننده موهای شما هستند. همچنین می تواند به از بین بردن شپش سر کمک کند .

 • 1قاشق غذاخوری سس مایونز
 • 1 آووکادو رسیده

روش استفاده

 • آووکادو را له کرده و سس مایونز را به آن اضافه کنید. خوب مخلوط کنید.
 • این مخلوط را به موهای خود بمالید و بگذارید یک ساعت بماند.
 • آن را با آب خنک بشویید.
 • روز بعد شامپو بزنید و حالت دهید.
 • این ماسک پروتئینی را هفته ای یکبار برای موها بزنید.
 • اگر موهای چربی دارید از این ماسک استفاده نکنید.

ماسک موی آووکادو-تخم مرغ

این بسته برای موهای شما آبرسان و مغذی است. روغن زیتون یک نرم کننده طبیعی است که باعث می شود موهای شما نرم شود. پروتئین های موجود در تخم مرغ ، همراه با ویتامین های موجود در آووکادو ، مقدار مناسب مغذی را برای موهای شما فراهم می کنند.

 • 1 تخم مرغ
 • 1 آووکادو رسیده
 • 2 قاشق چایخوری روغن زیتون

روش استفاده

 • آووکادو را له کرده و با مواد دیگر مخلوط کنید تا خمیر یکدستی بدست آورید.
 • این مخلوط را به پوست سر و موهای خود بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 • بسته را با آب خنک بشویید.
 • موهای خود را شامپو زده و حالت دهید.
 • هفته ای یک بار از این بسته استفاده کنید. می توانید آن را دو بار برای موهایی که بسیار خشک و آسیب دیده استفاده کنید.
 • اگر موهای چربی دارید بیش از یک بار در هفته از این بسته استفاده نکنید.

نکات مهم پروتئین درمانی مو

 • فقط از یک نوع درمان پروتئینی مو استفاده کنید برای این منظور می توانید شامپویی غنی از پروتئین ، نرم کننده ، ماسک مو یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 • اگر موهای شما به پروتئین بیشتری نیاز دارد از محصولاتی با پروتئین غنی استفاده کنید
 • اگر پس از استفاده از درمان پروتئین مو ، موها سفت و زبر شد از مرطوب کننده های طبیعی مانند روغن نارگیل یا با نرم کننده بعد از درمان پروتئین استفاده کنید .
 • برای استفاده از ماسک موی پروتئینی باید حدود یک ساعت موها را با ماسک بپوشانید و بعد از این مدت شستشو دهید.
 • اگر تحت درمان سفید ی یا پرمینگ مو هستید ، ابتدا درمان پروتئین مو را انجام دهید زیرا که برای کمک به کاهش آسیب های پرمینگ بسیار مناسب است.
 • اگر درمان های مرطوب کننده اثری نداشته پروتئین درمانی مناسب ترین راه حل است.
 • موهای بسیار صاف که تغییر حالت نمی گیرند (به سبک های موهای فری) نیاز به پروتئین درمانی دارند.
فواید پروتئین تراپی مو

نکات مهم پروتئین تراپی مو

تست میزان پروتئین مو

یک تار موی خود را در آب خیس کنید و سپس آن را بکشید. اگر به راحتی کشیده و شکسته شود به این معنی که موهای شما به پروتئین نیاز دارد. اگر به هیچ وجه کشش ندارد به این معنی است که موهایتان به درمان های مرطوب کننده نیاز دارند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید