محققان روش های متعددی را برای   درمان افسردگی ارائه داده اند .آیا روش های  درمان افسردگی را می شناسید ؟ در تانما از  روش های درمان افسردگی بیشتر بخوانید 

رهایی از افسردگی پاییزه

افسردگی فصلی یکی از مشکل‌های شایع بین افراد همزمان با ورود به فصل هزار رنگ پاییز است که با مصرف برخی خوراکی‌ها می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد. کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند مصرف مواد خوراکی که در رژیم غذایی مدیترانه‌ای وجود دارد از جمله ماهی، میوه و سبزیجات تازه، روغن زیتون ، حبوبات، غلات و دانه‌های آجیل خطر ابتلا به افسردگی را به یک سوم در افراد کاهش می‌دهد.

این تحقیق نشان می‌دهند رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند سبب کاهش التهاب و به این ترتیب سبب افزایش سلامت روان در افراد شود. در عوض مصرف خوراکی‌های حاوی مواد فرآوری شده، چربی وشکر سبب افزایش خطر ابتلا به افسردگی می‌شود. کارشناسان اعتقاد دارند دگرگون کردن رژیم غذایی حتی بهتر از دارو درمانی می‌تواند به بهبود افسردگی در افراد کمک کند.

این یافته‌ها حاصل تحقیق‌های محققان دانشگاه کالج لندن از ۴۱ مورد مطالعاتی برروی ۳۶۵۵۶ نفر داوطلب است که نشان می‌دهند ارتباط مستقیمی بین رژیم خوراکی افراد و خطر ابتلا به بیماری افسردگی وجود دارد.

افسردگی فصل پاییز

خوراکی هایی برای رهایی از افسردگی

 

نتیجه‌ها نشان می‌دهند افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای را در طول هفته دنبال می‌کنند ۳۳ درصد کمتر از سایرین به افسردگی دچار می‌شوند.

نتیجه‌های این پژوهش درمجله روانپزشکی مولکولی (the journal Molecular Psychiatry) به چاپ رسیده است.

به گفته دانشمندان رژیم خوراکی سرشار از چربی و قند سبب التهاب سیستمیک در بدن می‌شود که در نتیجه آن فرد به افسردگی مبتلا می‌شود.

افسردگی می‌تواند بر افراد در رده‌های سنی مختلف اثربگذارد، آمار‌ها نشان می‌دهند یک نفر از هر ده نفر اهالی کره زمین در بازه‌های زمانی در طول عمر خود دچار افسردگی می‌شوند.

عوارض افسردگی بر بدن

افسردگی افزون بر عارضه‌های روحی می‌تواند سبب اثر‌های مضر بر سلامت جسمانی مانند مشکل‌های خواب ، خستگی، کاهش اشتها و حتی احساس درد عضلانی شود.

در موارد شدید تاخیر در درمان افسردگی می‌تواند منجر به افکار خودکشی در افراد و حتی اقدام به این رفتار جنون آمیز شود.

ابتلا به افسردگی در برخی زمان‌های سال مانند پاییز و زمستان افزایش می‌یابد. کارشناسان دلیل این امر را کاهش درخشندگی نور خورشید، کمبود ویتامین D، خزان طبیعت و سرما می‌دانند.

به گفته کارشناسان افرادی که دچار افسردگی هستند یا سابقه ابتلا به این بیماری را دارند باید در فصل‌های سرد سال رژیم غذایی سالم داشته باشند تا خطر ابتلا به افسردگی در آن‌ها کاهش یابد.

افسردگی پاییزی

برای تشخیص افسردگی فصلی ، باید دست کم دو دوره افسردگی عمده در فصل معین روی داده باشد. به این ترتیب با توجه به زمان آغاز این دو دوره افسردگی، می‌توان از دو تا سه هفته پیش از موعد احتمالی، درمان دارویی را به منظور پیشگیری آغاز کرد.

افسردگی فصل پاییز

راه های رهایی از افسردگی

 

افسردگی فصلی در پاییز و راهکارهای رهایی از آن را در گفت‌و‌گو با دکتر فربد فدایی روانپزشک و مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی زیر ذره بین قرار داده‌ایم.

افراد با چه خلق و خویی در پاییز بیشتر افسرده می‌شوند؟

برخی افراد به صورت زیست شناختی مستعد بروز افسردگی در پاییز هستند که تحت عنوان «نابسامانی عاطفی فصلی» قابل طبقه‌بندی است. البته باید در دو سال گذشته دست کم دو دوره افسردگی عمده در پاییز در این افراد دیده شده باشد که ارتباطی با رویدادهای محیطی نداشته باشد. به علاوه بهبود کامل نیز در یک زمان مشخص سال روی ‌دهد (برای نمونه، در بهار).

درباره افسردگی پاییزی

نقش عوامل محیطی و اجتماعی در افسردگی پاییزی چیست؟

گاهی عوامل روانی – اجتماعی در بروز افسردگی در فصل پاییز مؤثر است. برای نمونه، افرادی که مشاغلی دارند که در تعطیلات تابستان فعال است، ممکن است با آغاز پاییز و اتمام تعطیلات به علت رکود شغلی افسرده شوند برای نمونه، فردی که در یک شهر ساحلی شمالی بستنی فروشی دارد و در طول تابستان با ازدحام مشتریان روبه‌رو است، ناگهان در پاییز با کاهش مشتریان و بیکاری روبه‌رو و در نتیجه مستعد افسردگی در پاییز می‌شود.

برای کاهش بی‌حوصلگی و تنگ شدن خلق و خو در پاییز چه باید کرد؟

اگر افسردگی عمده و شدید در اثر پاییز روی دهد طبعاً باید به روانپزشک مراجعه کرد. اما اگر افسردگی خفیف باشد در آن صورت داشتن برنامه منظم زندگی که شامل سحرخیزی، خوابیدن در ابتدای شب، ورزش ، داشتن هدف و برنامه در زندگی، معاشرت با دوستان و انجام کارهای خیر باشد در رفع افسردگی خفیف مؤثر است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید