گرفتگی شانه یا فروزن شولدر که گاهی باعث خشکی بازو هم می شود یک عارضه ی نسبتا شایع میان خانم هاست که اگر زود تشخیص داده شود، قابل کنترل و درمان است اما اگر به زودی درمان نشود می تواند باعث ناتوانی در انجام کارهای روزمره شود. تانما در این مطلب ضمن بیان علل و علائم گرفتگی شانه شما را با روش های درمان گرفتگی شانه یا گرفتگی بازو آشنا می کند؛

یخ زدگی شانه چیست ؟

خشکی شانه یا همان شانه یخ زده که کپسولیت چسبنده هم نامیده می شود، حالتی است که منجر سفتی و درد در شانه­های افراد شده و باعث عدم حرکت آسان آن­ها خواهد شد.

شیوع گرفتگی شانه

درصد شیوع خشکی و گرفتگی شانه حدود دو درصد است. این ناراحتی غالباً بزرگسالان 60 ـ 40 ساله را هدف می گیرد و در میان بانوان و افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت شیوع بالاتری دارد. 70 درصد بیماران زنان هستند و عجیب اینکه شانه چپ بیشتر از شانه دیگر تحت تأثیر بیماری قرار می گیرد.

مراحل شانه یخ زده

مرحله سفتی

در این مرحله هر گونه حرکت در شانه با درد همراه است و دامنه حرکتی شانه کاهش می یابد.

مرحله یخ زدگی

این مرحله درد به تدریج از بین می رود، اما شانه سفت تر شده و حرکت دادن آن دشوارتر می شود.

مرحله شل شدن شانه

در این مرحله، درد شانه تقریباً از بین رفته و شانه به تدریج طیف وسیع حرکتی خود را بدست می آورد.

علل گرفتگی شانه

مراحل یخ زدگی شانه

علل یخ زدگی شانه

 • التهاب کپسول مفصلی تورم و ضخیم شدن رباط های شانه را در پی دارد، در نتیجه بافت همبند، یا اصطلاحاً چسبندگی ایجاد می شود. در این حالت گوی مفصل شانه، سر استخوان بازو، فضای کمتری برای چرخش در حفره دارد و بیمار دچار درد و خشکی شانه می شود.
 • مایع سینوویال روان کننده مفصل شانه که سایش مفصلی را کاهش می دهد و به حرکت مفصل کمک می کند، کمتر می شود.

عوامل خطرزا

 • سن: ( پس از ۴۰ سالگی )
 • جنسیت: ( زن )
 • به تازگی آسیب دیدن شانه
 • دیابت
 • سکته مغزی
 • پرکاری غده تیروئید
 • کم کاری غده تیروئید
 • بیماری قلبی و عروقی
 • بیماری پارکینسون

علائم یخ زدگی شانه

افراد مبتلا به این عارضه معمولاً شانه­ های سفت و دردناکی دارند و به تبع آن محدودیت حرکت شانه دارند. اغلب در انجام کارهای روزانه دچار مشکل هستند. نمی توانند در حمام سرشان را بشورند یا موهای شان را شانه کنند. لباس پوشیدن برای شان دشوار می شود و نیاز به کمک دیگران دارند.

تشخیص یخ زدگی شانه

معاینه بالینی

متخصص فیزیوتراپی غالباً بیماران مبتلا به شانه یخ زده را تا شروع مرحله در حال یخ زدن یا اوائل مرحله یخ زدگی ویزیت نمی کند. متخصص فیزیوتراپی جهت تشخیص افتراقی و حذف احتمال ابتلا به دیگر بیماری ها، بیمار را کاملاً معاینه می کند و سابقه پزشکی وی را به دقت بررسی می کند.

متخصص الگوی ویژه کاهش دامنه حرکتی، موسوم به “الگوی کپسولی” را که یکی از عوارض رایج ناشی از یخ زدگی شانه است، ارزیابی می کند و ابتلا به عارضه های دیگری مانند دیابت، اختلال غده تیروئید و اختلال های خودایمنی مرتبط با یخ زدگی شانه را مد نظر قرار می دهد.

مطالعات پرتو نگاری

رادیوگرافی ساده (X-ray) : در گرافی ساده این بیماران نکته خاصی بجزء کم شدن دانسیته استخوان ( بعلت عدم استفاده از شانه ) وجود ندارد. گرفتن گرافی ساده می تواند در ردکردن علل دیگر محدودیت حرکات شانه مثل آرترودز مفصل شانه و غیره مفید باشد.

MRI

در این مطالعه نسوج نرم شانه نیز بررسی می گردد و می تواند علل دیگر درد شانه مانند پارگی تاندونهای کلاهک گرداننده شانه ( روتاتور کاف) را نشان دهد.

آرتروگرافی

در این روش با تزریق ماده حاجب درون مفصل به مطالعه مفصل شانه می پردازند در شانه یخ زده کم شدن حجم داخل مفصل و صاف و کم شدن حجم قسمت تحتانی کپسول مفصل دیده می شود.

علائم گرفتگی شانه

تشخیص گرفتگی شانه

پیشگیری از گرفتگی شانه

یکی از مهمترین دلایل یخ زدگی شانه، بی تحرکی است که ممکن است در طی بهبودی از آسیب دیدگی شانه، شکستگی بازو یا سکته مغزی ایجاد شود. اگر دچار این آسیب دیدگی ها شده اید که حرکت دادن شانه شما را دشوار می کند، در مورد تمریناتی که می توانید برای حفظ دامنه حرکت در مفصل شانه خود انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

از انجام حرکات ورزشی و کششی بدون مشورت پزشک جدا خودداری کنید چون حرکات ورزش نادرست می تواند فشار بیشتری را بر رباط ها و تاندون های شما وارد کند و علایم شما تشدید شود. در ضمن اگر دیابت دارید، کنترل آن می تواند خطر ابتلا به شانه یخ زده را کمتر کند.

روش های درمان فروزن شولدر

درمان فروزن شولدر با کمپرس گرم

کمپرس سرد کمکی به درمان شانه یخ زده نمی کند. به خاطر داشته باشید که هدف باز کردن یخ شانه و گرم کردن آن است. کمپرس گرم را می توانید از داروخانه تهیه کنید، همچنین می توانید از پدهای حرارتی برقی نیز استفاده کنید. کمپرس گرم را به مدت 30 ـ 15 دقیقه روی شانه دردناک بگذارید. راهکار بهتر این است که از کیسه روغن کرچک برای درمان یخ زدگی شانه استفاده کنید.

درمان فروزن شولدر با ماساژ

در ابتدا باید روش های ملایم تر ماساژ را برای نفوذ در لایه های عضلانی به کار بگیرید و به تدریج ماساژ بافت عمقی را شروع کنید. واقعیت این است که اگر از همان ابتدا برای رفع نخستین گرفتگی شانه روی به ماساژ بافت عمقی بیاورید، از این ماساژ لذت خواهید برد.

چنانچه از کمک یک متخصص ماساژ ماهر بهره بگیرید که به خوبی از بدن و آناتومی آن اطلاع دارد و می تواند نیازتان را به خوبی تشخیص دهد، ماساژی نرم تر و ملایم تر دریافت خواهید کرد و در اثر ماساژ شتابزده و تهاجمی تر برای رفع گرفتگی شانه دچار درد طاقت فرسا نخواهید شد. ماساژ یکی از موثرترین روش ها برای رفع گرفتگی شانه است.

درمان فروزن شولدر با شاک ویو

تحت شرایط مناسب یخ زدگی شانه ظرف کمتر از دو ماه، حتی در عرض سه هفته کاملاً برطرف می شود. متخصصین طب فیزیکی ترکیبی از درمان های عصبی ـ عضلانی و شاک ویوتراپی را به عنوان موثرترین روش برای درمان اختلال ها و آسیب های بافت نرمی توصیه می کنند که باعث درد شانه یخ زده می شوند.

درمان فروزن شولدر با مگنت تراپی

مگنت تراپی درمانی مناسب برای تمام بافت های آسیب دیده و از کار افتاده شانه فراهم می کند. در نتیجه با پرداختن به علت اصلی انجماد شانه، این عارضه ظرف زمانی کوتاه برطرف می شود.

درمان فروزن شولدر با تحریک الکتریکی (TENS)

این روش با بی حس کردن انتهای عصب در ستون فقرات، درد را کنترل می کند. دستگاه TENS برق ضعیفی به الکترودها یا پدهای الکتریکی که روی پوست در ناحیه ی شانه ی ضرب دیده قرار گرفته اند، می فرستد.

درمان فروزن شولدر با تزریق ازن

نتیجه اوزون تراپی در مورد بیماران دچار شانه منجمد شگفت انگیز است. در اوزون تراپی برای بیمار مبتلا به شانه منجمد، ابتدا با تزریق مسکن، شانه بی حس می شود و به دنبال آن تزریق ازن انجام می شود.

در بسیاری از موارد در همان زمان تزریق اوزون، بهبود درد در شانه توسط بیمار احساس شده و معمولا اثر درمانی آن زمان نسبتا طولانی ادامه داشته و به بیمار اجازه می دهد تا بدون هیچ دردی از شانه خود استفاده کند.

درمان گرفتگی شانه با بلاک عصبی

بی حس کردن عصب بالای شانه روش جدیدتری است که در بعضی کلینیک ها انجام می شود. بلوک عصبی درمانی سرپایی است و نیازی به بستری کردن بیمار ندارد. با یک بار تزریق کردن داروی بی حسی ترکیب شده با استروئید، سیگنال های درد موقتاً از بین می رود و مانند این می ماند که دکمه راه اندازی مجدد داخل شانه فشار داده شود؛ گذرگاه عصبی ای که سیگنال های درد را به طور مداوم از شانه به نخاع و سپس رو به بالا به مغز می فرستاد، بسته می شود. بیمار برای مدت کوتاهی می تواند بازو را بدون درد به طور کامل حرکت دهد، همین مدت کوتاه غالباً برای بازیابی عملکرد و توانایی حرکتی شانه کافی است.

پیشگیری از شانه یخ زده

درمان گرفتگی شانه

درمان فروزن شولدر با طب سوزنی

تجربه استفاده از طب سوزنی برای درمان گرفتگی شانه به بیش از 2000 سال پیش باز می گردد. بسیاری از بیماران وقتی که هیچ علاجی برای مشکل خشکی شانه پیدا نمی کنند و یا بعدازآنکه روش های مختلفی از قبیل تزریق داروهای استروئیدی، تمرین های فیزیوتراپی و حرکات توانبخشی شانه را امتحان کرده و به نتیجه نرسیده اند یا مشکل آن ها شدیدتر شده است، به سراغ طب سوزنی رفته اند.

تحقیقات نشان داده است بیمارانی که می خواهند از طب سوزنی برای تسکین دراز مدت درد ناشی از گرفتگی شانه استفاده کنند، به 8 تا 12 جلسه طب سوزنی نیاز دارند. همچنین ممکن است برای اصلاح و افزایش دامنه حرکتی مفصل شانه و برطرف کردن سختی و گرفتگی آن به جلسات بیشتری از طب سوزنی نیاز باشد.

در نتیجه فرو کردن مستقیم سوزن های طب سوزنی در عضله، نقاط ماشه ای موجود در ناحیه زیرکپسولی آزاد می شود. طب سوزنی درمانی بسیار موثر برای تسکین درد شانه است، هرچند فرو کردن سوزن در نقاط ماشه ای زیرکپسولی به دلیل موقعیت خاص آنها ناراحت کننده است. متخصص باید ناحیه داخلی زیربغل را با فشار لمس کند تا به عضله دسترسی پیدا کند.

دیگر روش طب سوزنی برای تسکین درد مربوط به نقاط ماشه ای این است که متخصص سوزن را در جایی دور از محل اصلی دور فرو می کند، در این روش سوزن در نقاطی در امتداد آن دسته از گذرگاه های طب سوزنی فرو برده می شود که از ناحیه دردناک عبور می کنند.

عواملی از قبیل اینکه بیمار در چه مرحله ای از عارضه خشکی شانه باشد، سن بیمار و ابتلا به بیماری های دیگری مانند دیابت و فشارخون بالا مهم ترین عواملی هستند که بر اثر بخشی روش طب سوزنی و سرعت بهبودی بعد از آن تأثیر دارند.

درمان فروزن شولدر با ورزش

خم کردن در حالت دراز کش

 • در این ورزش از دست سالم بیمار برای کمک استفاده می شود.
 • روی یک سطح صاف نظیر میز فیزیوتراپی دراز بکشید.پاها صاف باشند تا بدن در یک خط باشد.
 • دست ها را در کنار بدن شل کنید.
 • دست آسیب دیده را با کمک دست سالمتان به صورت عمود بلند کنید و دوباره زمین بگذارید. دست سالم آرنج دست آسیب دیده را نگه می دارد تا آن را به بالای سر هدایت کند. آنقدر انجام دهید تا کشش را احساس کنید.

کشش ایستاده

 • در این ورزش از میله سبک یا عصا استفاده می شود.
 • بایستید و میله یا عصا را به صورت افقی پشت بدنتان نگه دارید. دست ها در امتداد شانه باز باشد. دست ها را طوری قرار دهید که روی انگشتانتان به سمت زمین باشد.
 • دستهایتان را به سمت بالا بیاورید تا زمانیکه کشش را احساس کنید.
 • هر ورزش را ۱۰ بار تکرار کنید. در هر تکرار حداکثر ۱ تا ۵ ثانیه صبر کنید.

کشش ضربدری

 • شاید افرادی که به شانه یخزده ی شدید مبتلا هستند نتوانند کشش ضربدری را انجام دهند.
 • بنشینید یا بایستید. هر دو دست را کنار بدن شل کنید.
 • دست آسیب دیده را به سمت سینه بیاورید. دست سالم بانگهداشتن آرنج دست آسیب دیده به انجام این حرکت کمک می کند.
 • کشش را ۱۵ تا ۲۰ ثانیه ادامه دهید.

چرخش بیرونی از چهارچوب در

 • نزدیک وسط چهارچوب در بایستید، صورتتان به سمت یکی از چهارچوب ها باشد.
 • دست آسیب دیده را ۹۰ درجه خم کنید و لبه ی چهارچوب را با دورترین فاصله از بدن با دست آسیب دیده بگیرید.
 • بدن را به جلو بچرخانید ، حالا پشتتان در چهارچوب قرار گرفته است.
 • این کشش را ۳۰ ثانیه ادامه دهید، شل کنید و دوباره تکرار کنید.

درمان فروزن شولدر با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی رایج ترین نوع درمان شانه ی یخزده است. هدف کشیدن مفصل شانه تان و باز گرداندن تحرک از بین رفته است. می تواند از چند هفته تا نه ماه طول بکشد تا نتیجه بگیرید. دادن برنامه ی ورزشی در خانه با انجام حرکات ورزشی بسیار آرام ضروری است. اگر بعد از شش ماه ورزش سخت روزانه نتیجه نگرفتید، با پزشکتان درباره ی گزینه ها ی دیگر صحبت کنید.

درمان فروزن شولدر با طب سنتی

درمان فروزن شولدر با فیزیوتراپی

درمان شانه یخ زده در طب سنتی

نعناع

درمان گیاهی در رفع ناراحتی شانه بسیار مؤثر است. از جمله گیاهانی که بهترین کارایی را دارند، می توان به نعناع اشاره کرد. برگ های نعناع تازه خرد شده به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارند باعث تسکین درد و تورم می شوند. برای بهبود سریع تر و بیشتر اثر این گیاه، نوشیدن چای نعناع تازه دم شده را در نظر بگیرید.

چای سبز

چای سبز در درمان ماهیچه های سفت و سخت شانه نیز به خوبی عمل می کند. رزماری و آویشن نیز به دلیل خاصیت ضد اسپاسم و ضد التهابی شناخته شده اند. می توانید این گیاهان را در مواد غذایی خود مخلوط کنید یا آن ها را به عنوان چای بنوشید.

سیر

یکی دیگر از داروهای محبوب گیاهی برای ناراحتی شانه ، خمیر سیر است. دانه های سیر پوست کنده شده را درون مخلوط کن بریزید ، سپس با روغن زیتون مخلوط کنید. روش دیگر ، می توانید آن را با روغن نارگیل بجوشانید تا به اندازه کافی نرم شود تا به خمیر تبدیل شود. پس از تهیه محصول نهایی ، می توانید خمیر سیر را روی قسمت آسیب دیده بمالید.

درمان دارویی گرفتگی شانه یا فروزن شولدر

داروهای مسکن

پاراستامول در ابتدا برای کنترل درد شانه توصیه می شود. کدئین داروی مسکن قوی تری است که به عنوان جایگزین یا در کنار پاراستامول مورد استفاده قرار می گیرد. یبوست از عوارض جانبی شایع مصرف کدئین است. می توانید داروهای مسکن معمولی را در کنار روش های درمانی دیگر برای رفع درد و خشکی شانه مورد استفاده قرار دهید.

داروهای مسکن ضد التهابی

از نمونه های داروهای ضد التهابی می توان به ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد. این داروها به تسکین درد شانه و کاهش التهاب شانه شما کمک می کنند. این داروها انواع مختلفی دارند. از این رو، اگر یک دارو در شانه یخ زده تاثیرگذار نبود، داروی دیگر نتیجه بخش خواهد بود.

این داروها گاهی اوقات عوارض جانبی ای را با خود به همراه خواهند داشت. داروهای ضدالتهابی همچنین می توانند بعنوان داروی گردن درد استفاده شوند. همیشه راهنمای دارو که داخل جعبه آن قرار دارد را مطالعه کنید، تا از عوارض جانبی آن اطلاع پیدا کنید.

تزریق داروهای کورتیکواستروئید

تزریق این دارو ها به مفصل شانه به کاهش درد شانه و بهبود شانه یخ زده کمک می کند. همچنین تزریق آب استرلیزه به کپسول مفصل به کشیدگی بافت، حرکت آسان تر مفصل و رفع گرفتگی مفصل شانه توسط آن کمک می کند.

درمان یخ زدگی شانه با جراحی

درمان دارویی فروزن شولدر

درمان گرفتگی شانه با جراحی

در صورتی که روش های درمانی دیگر جواب ندادند، عمل شانه که توسط جراح شانه انجام میگیرد به منظور برداشتن بافت جای زخم و چسبندگی شانه از داخل مفصل شانه مناسب شما است. پزشک معمولا این جراحی را با ابزارهای لوله ای شکل چراغ دار که از طریق برش های کوچک داخل مفصل قرار داده می شوند، انجام می دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید