بدون توجه به فصل یعنی گرما و سرما ، گلو درد یکی از معضلاتی است که در هر زمانی ممکن است به وجود بیاید. خیلی از مواقع ممکن است شما ندانید که چرا گلویتان متورم یا دردناک است و درد می کند . در این مواقع به دنبال سریعترین و بهترین روش برای درمان گلو درد خود هستید . انواع گلو درد را می توان از علایم آن شناسایی کرد . همان‌طور که گفتیم گلودرد معمولاً یکی از علائم متداول سرماخوردگی است که با آبریزش و گرفتگی بینی همراه می‌شود اما نوع دیگر گلودرد موسم به گلودرد استرپتوکوکی ناشی از باکتری به نام استرپتوکوک وجود دارد که منجر به گلو درد و ورم لوزه می‌شود . در این نوع بیماری گلودرد شما معمولاً ادامه دار و شدید خواهد بود . نوع دیگر گلو درد در واقع ناشی از ورم لوزه هاست و التهابی دردناک دارد که با عفونت لوزه ها رخ می دهد . از نشانه های گلو درد می توان گرفتگی صدا و التهاب در آن اشاره کرد .

درمان گلو درد

درمان گلو درد

گلو درد بر اثر التهاب ریه اتفاق می‌افتد. گلو لوله ای است که از پشت دهان به مری ادامه می یابد و معمولا یکی از علائم سرماخوردگی به شمار می رود . از دلایل گلو درد می‌توان به عفونت‌های ویروسی، باکتری یا قارچی، آلودگی هوا ،سیگار کشیدن ، رفلکس اسید معده ، هوای خشک، فریاد بیش از حد یا واکنش آلرژیک اشاره کرد . در ادامه قصد داریم با روش های درمان گلو درد آشنا شویم .

روش های درمان گلودرد

روش اول

راحت ترین راه برای درمان خانگی گلودرد استفاده از لیموی تازه است که سبب حفظ موکوس می گردد. برای این منظور لازم است یک فنجان آب گرم را با یک عدد لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و این مواد را آهسته بنوشید . همچنین می توانید برای استفاده از این معجون درمان گلو درد مقدار مساوی از آب لیمو و آب گرم را مخلوط کرده و بنوشید .

روش دوم

اگر دچار گلو درد چرکی باشید، برای درمان فوری گلو درد خود می توانید از سیر بهره بگیرید . سیر خواص ضد عفونی و ضد باکتری دارد و کمک می کند تا گلو درد از شما دور شود . به این منظور برگ های تازه سیر را خرد کرده و آن را وارد دهان تان بکنید و بجوید و هر از گاهی نفس عمیق بکشید تا آلیسین موجود در آن آزاد گردد . آلیسین در واقع ماده شیمیایی است که خواص ضد باکتریایی دارد .

روش سوم

آب نمک از جمله موارد تسکین گلو درد شماست چرا که نمک با جذب آب از مخاط گلو و کاهش خلط می تواند تاثیر بسزایی بگذارد . به این منظور یک قاشق چایخوری نمک به یک فنجان آب گرم اضافه کرده و آن را خوب به هم بزنید . سپس این مخلوط را غرغره نمایید . از آن جا که این روش کاملا بی خطر است لذا در درمان گلو درد در بارداری نیز کاربرد دارد .

روش چهارم 

انار یک مکمل خوراکی در درمان خانگی بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی از جمله گلودرد کاربرد دارد . برای تسکین مشکلات مربوط به گلودرد می‌توانید از انار محلولی تهیه کرده و آن را غرغره نمایید . آنتی اکسیدان هایی که در آن وجود دارد التهاب ناشی از گلو درد را در شما کاهش می دهد . شما می توانید پوست انار را در ظرفی حاوی ۳ یا ۴ لیوان آب ریخته و به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید و سپس محلول را از صافی رد کرده و آن را به صورت دمنوش ضد گلو درد مصرف کنید .

درمان خانگی گلو درد

درمان خانگی گلو درد

روش پنجم

سرکه سیب خواص ضد باکتریایی دارد که می تواند به درمان شماری از بیماری‌های باکتری گلو درد کمک کند . یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق چایخوری نمک را با یک فنجان آب گرم به خوبی مخلوط کنید . این محصول را روزی ۳ تا ۴ مرتبه غرغره نمایید .

روش ششم

خواص ضد باکتریایی که در عسل وجود دارد به درمان سریعتر گلودرد کمک می‌کند . برای اینکه بتوانید از عسل به عنوان ماده درمانی استفاده کنید ، لازم است یک فنجان آب داغ آماده نمایید و سپس به آن یک تا دو قاشق غذاخوری عسل بیافزایید . روزی ۳ تا ۴ مرتبه این معجون را نوش جان کنید . همچنین می توانید یک فنجان از دمنوش مورد  علاقه تان را آماده و مقداری عسل را به آن بیفزایید . در طول روز بارها از این دمنوش غنی شده با عسل بنوشید .

روش هفتم

زردچوبه می‌تواند یک داروی طبیعی و فوق العاده برای گلودرد به شمار می‌رود . مقداری پودر زردچوبه را به یک لیوان آب یا شیر اضافه کنید و آن را خوب به هم بزنید و سپس بنوشید . نوشیدن این محلول به خلاصی شما از شر گلو درد کمک می کند .

روش هشتم

خواص ضد سرفه و خلط آور و خواص ضد التهابی زنجبیل سبب شده تا بتواند به راحتی مخاط گلو را نرم کند . بسیاری از نتایج آزمایش های علمی وجود ترکیباتی برای خواص ضدالتهابی زنجبیل را تایید کرده است . برای استفاده از زنجبیل در درمان خانگی گلو درد، یک قاشق چایخوری زنجبیل با یک قاشق چای خوری عسل ، نصف فنجان آبلیمو و نصف فنجان آب داغ را با هم مخلوط کنید و سپس بنوشید .

روش نهم

لیکوپن موجود در گوجه فرنگی از آنتی اکسیدان های موثر در درمان خانگی گلو درد به شمار می‌رود . برای استفاده از آب گوجه فرنگی نصف فنجان آب گوجه را با چند قطره سس فلفل تند را در نصف فنجان آب داغ بریزید این مواد را خوب به هم بزنید و مواد حاصله را غرغره نمایید .

روش دهم

فلفل هندی از دیگر درمان های درد و التهاب ناشی از گلو درد است که کپسایسین موجود در فلفل هندی به تسکین  گلو درد کرده و سبب کاهش ناراحتی های این بیماری می گردد . با استفاده از فلفل پاش ۵ دفعه فلفل را در یک فنجان آب داغ بریزید و سپس آن را خوب به هم بزنید و محلول حاصل را غرغره نمایید. برای اینکه درمان با فلفل هندی را تجربه کنید لازم است هر ۱۵ دقیقه یک بار این کار را تکرار نمایید .

روش یازدهم

قرقره کردن دهانشویه های موجود در بازار از دیگر روش های درمانی عفونت‌ گلو به شمار می رود .

روش دوازدهم

شنبلیله دارای خاصیت نرم کنندگی مخاط گلو است و به سرعت احساس بهبودی را در شما به وجود می‌آورد . درون ظرفی ۶ فنجان آب بریزید و ۲ قاشق غذاخوری شنبلیله به آن اضافه نمایید و آن را به مدت نیم ساعت بجوشانید . سپس اجازه دهید تا کاملا خنک شده و آنگاه محلول را از صافی رد کنید و در نهایت از این محلول برای قرقره کردن استفاده کنید .

روش سیزدهم

با استفاده از بخور یا دستگاه های مرطوب کننده هوا رطوبت فضای اتاق را افزایش دهید . چرا که خشکی هوا سبب وخیم‌تر شدن ناراحتی‌های گلو می گردد .  همچنین می توانید برای چند دقیقه در حمام و در هوای پر از بخار تنفس کنید تا درد شما آرام شود .

درمان گلو درد

درمان گلو درد

روش چهاردهم 

برای درمان خانگی گلودرد می توانید از دمنوش برگ تمشک قرمز استفاده کنید . به این منظور دو قاشق چای خوری برگ خشک شده تمشک قرمز را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید برگ‌ها ۸ تا ۱۰ دقیقه در آب جوش دم بکشند . دمنوش را از صافی رد کرده و اجازه دهید کمی خنک شود .

روش پانزدهم 

دمنوش بابونه یک داروی گیاهی شگفت انگیز و درمان خانگی موثر برای گلودرد است . بابونه به مانند یک داروی مسکن عمل می کند . فقط کافی است یک عدد چای کیسه ای بابونه را در یک فنجان آب جوش بیندازید و اجازه دهید تا ۸ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد . برای درمان گلو درد لازم است که دو تا سه مرتبه این دمنوش را نوش جان کنید .

روش شانزدهم

 ترب کوهی از درمان های خانگی گلودرد به شمار می‌رود که به عنوان عامل خلط آور و ضد سرفه عمل می‌کند . ترب کوهی گلو را نرم کرده و التهاب آن را کاهش می دهد که برای مصرف ترب کوهی لازم است یک قاشق غذاخوری پودر ریشه ترب کوهی را با یک قاشق چای خوری میخک خرد شده و ۱ قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و آن را در آب گرم بریزید و بنوشید .

روش هفدهم

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که می تواند در مبارزه علیه التهاب‌گلو مفید باشد. به همین دلیل مصرف چای سبز به عنوان یک درمان خانگی به شمار می رود . شما می توانید برای خارج کردن هرگونه عفونت از گلوی خود این دمنوش را غرغره کنید .

درمان گلودرد در کودکان

درمان گلودرد در کودکان

روش هجدهم

برای درمان گلو درد در نوزادان می توان از عرق پونه استفاده کرد . عرق پونه سرعت تاثیر فوق العاده ای در درمان عفونت بدن نوزادان دارد.

روش نوزدهم 

میخک حاوی اوژنول است که به عنوان ماده طبیعی از بین بردن باکتری ها و به منظور کاهش درد عمل می‌کند . با افزودن ۳ قاشق چای خوری پودر میخک با آب جوش می توانید محلولی برای قرقره کردن درست کنید . آب جوش و میخک را به خوبی با هم مخلوط کرده و سپس آن را غرغره نمایید .

روش بیستم

 آب اکسیژنه در کنار خواصی که برای التیام بریدگی ها و زخم های بدن دارد ، می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی موثر به کار برود چرا که این ماده حاوی آنتی اکسیدان است ‌. به منظور استفاده از آب اکسیژنه ، آن را با یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و خوب به هم بزنید و سپس این محلول را غرغره نمایید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید