دفع حشرات موذی مساله ای بسیار مهم برای کمک به داشتن زندگی سالم و ایمن است. بنابراین روش های مختلفی برای رفع حشرات وجود دارد که می توان در شرایط مختلف آن ها را به کار برد. تانما در این مطلب مطالبی را در خصوص دفع حشرات با مواد طبیعی و سنتی بیان می کند؛

انواع حشرات موذی

 • مورچه
 • کک
 • پشه
 • سوسک
 • کنه
 • مگس
 • مارمولک
 • عقرب
 • هزار پا خانگی

پیشگیری از ورود حشرات موذی به خانه

 • قدم اول برای پیشگیری از ورود حیوانات موذی به خانه، بستن شکاف ها و درزهای موجود در ساختمان است.
 • تمامی پنجره ها را با توری های ریز فلزی یا پارچه ای بپوشانید تا بتوانید با خیال راحت آن ها را باز بگذارید.
 • با تمیز نگه داشتن ورودی چاه و رسوب زدایی از آن و همچنین استفاده از درپوش های مناسب راه ورود سوسک ها بسته خواهد شد.
 • بهتر است مواد غذایی را از داخل کارتن ها خارج و به کیسه های زیپ دار یا ظرف های پلاستیکی، با درهای محکم، منتقل کنید.
 • هر شب آشپزخانه را با دقت تمیز کنید، ظرف ها بشویید و خرده غذاها را جارو کنید.
 • از سطل های زباله ای استفاده کنید که در آن ها محکم بسته می شود.
 • زباله ها را هر شب از خانه خارج کنید و سطل زباله را مرتب بشویید تا آلودگی در آن باقی نماند.
 • خانه را مرتب جارو کنید و نگذارید هیچ خرده غذایی در اتاق ها یا آشپزخانه باقی بماند.
 • بهتر است مواد باز یافتی را خارج از خانه نگه داریم. در صورتی که این کار ممکن نباشد لازم است مواد بازیافتی در سطل ها یا کیسه های پلاستیکی دربسته نگهداری شوند.
 • اگر حیوان خانگی دارید آن را تمیز نگه دارید و مراقب رشد کک ها روی پوستش باشید.
دفع حشرات

دفع حشرات

روش های دفع حشرات

الف) روش خانگی دفع حشرات

روش خانگی دفع مورچه

اگر می خواهید اسپری که باعث از بین رفتن مورچه ها در خانه شما می شود، سطوح خانه شما را نیز تمیز کنند، می توانید از یک صابون ظرف شویی و مخلوط آب استفاده کنید. بطری اسپری را به میزان سه چهارم از آب پر کنید سپس حدود دو تا سه قاشق از صابون پودر شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

شما می توانید این کار را با استفاده از مایع ظرف شویی هم انجام دهید با این تفاوت که ۱۰-۲۰ قطره از مایع را به آب اضافه کنید. پس از هم زدن ترکیب آن را در مسیر مورچه ها و یا ورودی لانه آن ها بپاشید.

روش خانگی دفع مگس

یک تکه میوه را در حدود یک اینچ برش دهید. آن را درون یک کاسه قرار دهید به نحوی که قسمت بریده شده به سمت بالا باشد. کاسه را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید و آن را با نوار یا باند لاستیکی محکم کنید. از یک خلال دندان برای ایجاد سوراخ ها در بالا استفاده کنید و سپس آن را در یک قسمت از آشپزخانه قرار دهید.

روش خانگی دفع کک

معمولا کسانی که حیوان خانگی دارند با کک مواجه می شوند که این کک ها در فصل های گرم بسیار زیاد می شود. نظافت در از بین بردن کک بسیار موثر است و باید محیط را حسابی تمیز کنید و سمپاشی انجام دهید و حیوان خود را شستشو دهید و به آن اسپری ضد کک بزنید. همچنین نمک قادر است کک ها را دچار کم آبی کند و آن ها را بکشد. نمک پودر شده را روی فرش ها بپاشید. یک روز بگذارید بماند و سپس آن را پاک کنید.

روش خانگی دفع پشه

پشه ها از بوی پرتقال فراری هستند. برای دور کردن پشه ها از اتاق خود می توانید از پره های پوست پرتقال استفاده کنید و یا شمع هایی با اسانس پرتقال روشن کنید. همچنین امروزه سیر به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده شناخته شده است. آزمایشاتی که روی این گیاه انجام شده است نشان داده که وقتی لاروهای پشه های آنوفل در معرض این ماده قرار میگیرند، مرگ و میر آن ها به طور چشمگیری بالا می رود.

روش خانگی دفع کنه

 • هنگام پیاده روی در چمن های بلند یا جنگل، در حد امکان در مسیر های پاکسازی شده راه بروید.
 • لباس با رنگ روشن بپوشید، لباس بالاتنه را در شلوار و شلوار را در پوتین یا جوراب خود قرار دهید.
 • به لباس و همه قسمت های برهنه پوست خود اسپری دفع کننده حشرات بزنید.
 • به بدن خود پماد و کرم های دفع حشرات بزنید.
 • هنگام ترک محلی که احتمال می دهید کنه داشته باشد، لباس و پوست سر خود را بررسی کنید. روی پوست خود را چک کنید. از کسی بخواهید که برای چک کردن بچه ها به شما کمک کند.
 • حیوانات خانگی خود را که به مکان های پر از علف های بلند و پردرخت می روند، مرتبا چک کنید.

روش خانگی دفع سوسک

می توانید کف یک بطری قدیمی را با چیزی چسبنده مانند شربت یا کره بادام زمینی که سوسک ها را به خود جلب کند، پر کنید. سپس قسمت داخلی و بالای بطری را با روغن پخت و پز چرب کنید (توجه داشته باشید قسمت بیرونی بطری را چرب نکنید). سوسک ها به سمت محتویات شیرین کشیده می شوند، اما داخل بطری گیر می کنند، زیرا نمی توانند از دیوار های لغزنده بالا بیایند.

روش سنتی برای دفع حشرات موذی

روش خانگی دفع سوسک

روش خانگی دفع مارمولک

صبوی تخم مرغ چیزی است که مارمولک ها دوست ندارند. پوسته های تخم مرغ خالی را دور نیندازید، آنها را در اطراف گوشه ها یا روی قفسه ها یا کابینت های پنجره قرار دهید. همچنین تنباکو و پودر قهوه مخلوطی مست کننده برای مارمولک ها می باشند. اینها باعث حالت تهوع شدیدشان می شود. توپ های کوچکی را بردارید و آنها را در اطراف خانه خود قرار دهید، با بوییدن این توپ ها، مارمولک ها فرار می کنند.

روش خانگی دفع هزار پا خانگی

بهتر است روی خاک گلدان در حدود ۲ تا ۵ سانتی متر از شن یا سنگ های ریز استفاده شود . در این حالت بعد از آبیاری گلدان ، بسیاری از هزارپاها از بین می روند و امکان زندگی درون گلدان برایشان فراهم نمیشود و نمیتوانند درون خاک تنفس کنند و از بین میروند.

از طرف دیگر پاشیدن سم سوین در حاشیه فرشها و گوشه و کنار منزل نیز وسیله ای دیگر برای مبارزه با این حشره می باشد. باید از سمپاشی روی خاک در فواصل مختلف استفاده کرد. با شروع فصل گرما باید سم پاشی انجام شود و نوبت بعد اواخر بهار است و یک ماه بعد باید سم پاشی تکرار شود. همچنین هزارپا به امواج فرا صوت حساس هستند پس یک روش خوی برای دفع این حشره استفاده از امواج فراصوتی می باشد.

ب) نحوه دفع حشرات در طب سنتی

دفع مورچه

نصف یک پیمانه سرکه سفید و نصف پیمانه آب را در یک بطری اسپری ترکیب کنید. محتوای اسپری را بر روی هر مورچه ای که دیدید و یا در مسیر و لانه آنها، بپاشید، سپس ناحیه را پاک کنید. سرکه حس بویایی مورچه ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد و دیگر به آن ناحیه برنمی گردند.

راه دیگری که برای برهم زدن حس بویایی مورچه ها وجود دارد، بدون اینکه خانه شما با بوی سرکه پر شود، پاشیدن ترکیب فلفل با پودر ذرت یا پودر قهوه در اطراف ناحیه ای است که مورچه ها در آن تردد می کنند. این ترکیب باعث می شود که حس بویایی مورچه ها برای یافتن غذا مختل شود و همچنین نتوانند یک دیگر را دنبال کنند. این ترکیب همچنین باعث می شود مورچه ها مایل به ترک منطقه شوند.

همچنین یکی از راه های ساده امن و غیر سمی برای از بین بردن مورچه استفاده از عصاره روغن دارچین است، مخلوطی از چند قطره روغن دارچین را با ۲۴۰ میلی لیتر آب را در ظرفی مخلوط کرده و آن را در مناطقی از خانه تان که مورچه های در آن دیده شده اند، اسپری کنید، این کار باعث می شود که تداخل در سیستم عصبی مورچه ها ایجاد شود و نمی توانند با استفاده از فرومون ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

دفع کک

برای از بین بردن کک ها به روشی غیر سمی، سعی کنید اسپری گیاهی ضد کک بسازید. با خالی کردن کل خانه و شستن همه وسایل در با آب گرم شروع کنید. سپس ۴ فنجان سرکه، ۲ لیوان آب، ۴ قاشق آب لیمو و ۲ قاشق فندق افسونگر را در یک بطری اسپری دو لیتری مخلوط کنید. آن را در همه جای آپارتمان از جمله فرش، مبلمان و تخت حیوان خانگی اسپری کنید.

روش دیگر دفع کک ها این است که با جوشاندن ۴ فنجان آب شروع کنید و سپس آن را از روی حرارت بردارید. ۶ عدد لیمو ریز خرد شده، برگ رزماری خرد شده و ۳-۴ قطره روغن شمعدانی را اضافه کنید. محلول را بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد، محلول را صاف کرده و ترکیب صاف شده را در یک بطری اسپری بریزید. این محلول طبیعی را در سرتاسر خانه خود اسپری کنید تا کک ها را دفع کند.

دفع پشه

قرار دادن دسته های استوخودوس در منزل باعث می شود که حشرات موذی از خانه شما فراری باشند و همچنین با مالیدن روغن استوخودوس به بدن خود می توانید از نیش پشه ها در امان بمانید . بررسی ها حاکی از این بوده که اسطوخودوس سیستم بویایی پشه ها را مهار می کند.

کاشت و نگهداری گیاه پونه، ریحان و نعنا فلفلی هم از دیگر توصیه های حشره شناسان برای دفع طبیعی پشه ها در محیط است. برگ های اکالیپتوس نیز قدرت بالایی در کشتن لاروها و حشرات بالغ پشه ها دارد.

دفع سوسک

نعناع گربه ای یک روغن با بوی بسیار قوی ایجاد می کند که گربه ها آن را دوست دارند، اما سوسک ها از آن متنفر هستند. گلدان های کوچک از این گیاه را در مکان هایی که سوسک ها را مشاهده کردید قرار دهید. این گیاه باعث فرار سوسک ها از خانه شما می شود.

دفع مگس

یک راه خوب برای از بین بردن مگس ها، ایجاد یک دام است. یک گلدان را با حدود یک اینچ سرکه سیب پر کنید و سپس چند قطره صابون مایع با عطر گل را اضافه کنید. دهانه گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و سپس پلاسیک را با یک نوار یا بند محکم کنید. سوراخ های را بر روی پلاستیک ایجاد کنید، به اندازه ای که مگس به راحتی بتواند وارد گلدان شود. بوی صابون مگس ها را به خود جلب می کند و مگس وارد دام می شود، اما در همانجا گرفتار سرکه خواهد شد.

روش تهیه اسپری مگس کش!

چهار فنجان سرکه را با ۲۰ قطره اسانس رزماری، ۲۰ قطره اسانس ریحان و۲۰ قطره عرق یا اسانس نعنا مخلوط کنید. به این ترکیب دو قاشق غذاخوری روغن زیتون یا کانولا و یک قاشق مایع ظرف شویی اضافه کنید.مواد را به خوبی مخلوط کنید و در ظرف اسپری بریزید.

دفع خانگی حشرات

دفع حشرات در طب سنتی

دفع مارمولک

مصرف سیر برای انسانها کاملا امن و مفید است. اما وقتی که به مارمولک می رسد، بوی سیر می تواند برایشان تند و زننده باشد. قرار دادن تکه های سیر در جاهای استراتژیکی می تواند مارمولک ها را دور کند.

در ضمن اسپری فلفل هرگز کسی را دچار آسیب نمی کند و در حقیقت آنها بازدارنده های موثری هستند که باید همیشه مورد استفاده قرار گیرند. اسپری های فلفل احساس سوزش می آورند که باعث می شود مارمولک ها بروند.

شما می توانید کمی پودر فلفل چیلی را به مخلوط های خود اضافه کنید تا حتی بیرون راندن مارمولک ها را بهتر انجام دهید. شما همچنین می توانید از حرکت کردن مارمولک ها با اسپری کردن آن در اطراف مسیر های حرکتی مارمولک ها جلوگیری کنید.

همچنین گیاهان زیادی وجود دارند که می توانند دافع مارمولک ها باشند ؛ برخی از آنها عبارتند از ؛نعناع، اکالیپتوس، درخت مداد و نعناع ژاپنی.آنها می توانند در محیط داخلی و در فضای باز نگه داشته شوند.

دفع کنه

بسیاری از گیاهان معطر گزینه های خوبی برای از بین بردن کنه و کک به روش طبیعی هستند. از اسنشال اویل ها برای دفع آفات در محیط استفاده می شوند. گیاه رزماری رایحه ای بسیار قوی دارد که می تواند برای از بین بردن کنه و کک و همچنین جلوگیری از آفات و دفع شته ها، کنه ها و مگس ها مؤثر باشد.

افسنطین هم یک گیاه چند ساله زینتی است که دارای شاخ و برگ های متراکم و نقره ای است. برگ های آن معطر هستند و باعث جلوگیری از هجوم كك و کنه ها به باغ شما می شوند. از این گیاه می توان برای تهیه چای نیز استفاده کرد.

در ضمن سیر بخشی از خانواده گیاه آلیوم است و قرن هاست که در پخت و پز استفاده می شود. اگرچه ما عطر و طعم سیر را به غذای خود اضافه می کنیم، اما کک ها و کنه ها از بو و طعم آن خوششان نمی آید. می توانید حبه های سیر خرد شده را در اطراف حیاط خود پخش کنید تا از ورود کک و کنه جلوگیری کنید.

دفع عقرب

پودرها، روغن ها و اسپری های زیادی وجود دارند که شما می توانید آنها را از بازار خریداری کرده و انواع عنکبوت ها یا عقرب ها را از خود دور نگاه دارید. این روغن ها ممکن است بوی خوبی برای انسان ها داشته باشند، اما این حشرات موذی را از خانه شما دور می کنند.

این روغن های دور کننده و مقابله کننده با عنکبوت و عقرب شامل روغن نعنا، درخت چای و مرکبات می شود. البته برخی روغن اسطوخدوس را نیز پیشنهاد می کنند که البته ممکن است جواب ندهد. روغن سدر نیز یکی از ترکیبات بسیار موثر در دور کردن و کشتن عنکبوت ها یا عقرب هاست.
می توانید با استفاده از این روغن ها اسپری نیز تهیه کنید. برای این کار 5 تا 7 قطره از این روغن ها را در آب گرم بریزید و ترکیب حاصله را در اطراف خانه خود و در فضاهایی که احتمال بیشتری می دهید که عنکبوت ها یا عقرب ها لانه کرده و وجود داشته باشند، بپاشید – مانند زیر مبلمان، گوشه اتاق ها، گوشه های سقف یا بالای لوسترها. می توانید به این ترکیب سرکه یا صابون های طبیعی نیز اضافه کنید تا ترکیب اثربخشی بهتری داشته باشد.

دفع حشرات موذی

دفع عقرب

سایر روش های طب سنتی برای دفع حشرات موذی

 • دود کردن بابونه .سیاهدانه . آویشن . مرزنجوش . اسپند هر کدام به تنهایی میتواند حشرات را دور کند.
 • نگهداری برگ درخت گردو یا ریختن جوشانده برگ آندر گوشه های منزل می تواند در از بین رفتن حشرات موثر باشد.
 • ریختن پودر دارچین یا روغن آن در مسیر حرکت مورچه ها به کلی آنها را ناپدید میکند.
 • خیساندن تنباکو و گذاردن ظرفهایی پر از تنباکوی نم دار در گوشه وکنار منزل مفید است اگر از این روش استفاده میکنید هر ۲ روز کمی آب به تنباکو بزنید تا نمدار بمانند.
 • برای از بین بردن سوسکها ،دود تخم خاکشیر یا دود تخم کتان مؤثر است.
 • جوش شیرین یا پودر ذغال طبیعی را در مسیر رفت و آمد حشرات بریزید.
آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید