شستن فرش در خانه کار هر کسی نیست چرا که نیاز به فن و فوتی دارد و بر عکس تصوری هم که میشود کار سختی است.اگر شما هم تصمیم گرفته اید برای خانه تکانی عید خودتان دست به کار شوید و شستن فرش را در خانه انجام دهید بهتر است این مطلب از تانما را از دست ندهید.

شستن انواع فرش

 • فرش ماشینی
 • فرش دستبافت
 • فرش فانتزی

شستن فرش در خانه

شستشوی فرش در منزل نیازمند فضای مناسب است تا بتوانید به راحتی آن را بشویید. اگر فرش خانه شما بیشتر از ۶ متر است، به علت تبعیت از فرهنگ آپارتمان نشینی بهتر است آن را به شرکت های متخصص قالیشویی بدهید. ولی چنانچه ابعاد کمتری دارند با رعایت مصرف بهینه آب می توانید آن را در خانه بشویید. قبل از شستشوی فرش بهتر است گرد و غبار آن را از بین ببرید. شما می توانید با تکاندن فرش گرد و غبار آن را خارج کنید و با جاروی دستی آن را تمیز کنید. مراقب باشد که ضربه شدید تار و پود فرش شما را دچار آسیب نکند.

برای شستشوی فرش باید مطمئن شوید فرش رنگ نمی دهد. چه فرش شما دستبافت باشد و چه ماشینی رنگ دادن آسیب جدی به آن می زند. برای اینکه بدانید این اتفاق می افتد یا نه، یک پارچه یا دستمال سفید مرطوب را روی سطح فرش بکشید. اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، بهتر است فرش را به شرکت های قالیشویی بسپارید.

شستن فرش

شستن فرش در خانه

اصول شستن فرش در خانه

برای شستشوی فرش در منزل بهتر است از سطحی سخت و شیبدار استفاده کنید تا آب اضافی بتواند خارج شود. درجه حرارت آب را روی حد متوسط نگه دارید و آب ولرم بهترین حالت آن است.

در شستشوی فرش از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید و اسیدیته خنثی را به کار ببرید. پودر شستشوی دستی، شامپو فرش، پودر صابون و مایع ظرفشویی مناسب هستند و اگر کثیفی فرشتان چندان زیاد نیست یا لکه چربی وجود ندارد، از شوینده رقیق شده با آب استفاده کنید.

بعد از شستن فرش آن را خوب آبگیری کنید و با حوله ای پرزهای اضافی آن را بگیرید. اگر فکر می کنید ممکن است رنگ بدهد اجازه دهید برای ساعتی در همان حالت بماند تا رنگ به قسمت های دیگر جریان پیدا نکند.

طریقه شستن فرش در منزل

 • قبل از شستشوی فرش گرد و غبار آن را با تکاندن فرش یا با کشیدن جارو از بین ببرید اما مواظب باشید حین این کار تار و پود فرش شما را دچار آسیب نشود.
 • برای اینکه آب اضافی فرش به راحتی از آن خارج شود برای شستشوی فرش از سطحی سخت و شیبدار استفاده کنید .
 • برای شستشوی فرش درجه حرارت آب باید متوسط باشد واز آب ولرم استفاده نمایید.
 • برای شستشوی فرشتان از پودر شستشوی دستی، شامپو فرش، پودر صابون و مایع ظرفشویی استفاده کنید و اگر فرشتان چندان کثیف نیست یا روی آن لکه چربی وجود ندارد، از شوینده رقیق شده با آب استفاده کنید.
 • بعد از شستشوی فرش آن را آبگیری کنید و پرزهای اضافی آن را با حوله بگیرید. اگر فکر می کنید فرشتان رنگ می دهد بگذارید فرش شما ساعتی در همان حالت بماند تا رنگ به قسمت های دیگر راه نیابد.
شستن فرش

طریقه شستن فرش

شستن فرش با شامپو فرش

 • بهترین روش برای شستن فرش در خانه با شامپو فرش، حل کردن مقداری از آن طبق دستور العمل درج شده روی بسته بندی آن در آب و آغشته کردن یک اسفنج به آن و کشیدن روی سطح فرش است.
 • در مرحله بعدی باید با دستمالی کتانی که نمدار شده است، سطح فرش از مواد شوینده و آلودگی های حل شده در آن ها پاکسازی شود.
 • برای بهبود کیفیت کار لازم است هر از چندگاهی، دستمال کتانی با دستمالی تازه تعویض شود.
 • سپس باید فرش مورد نظر را برای خشک شدن مدتی رها کرد.
 • پس از خشک شدن آن باید فرش جارو شود.
 • از یاد نبرید که هرگز نباید روی فرشی که به طور کامل خشک نشده، راه رفته یا نشست.
 • اگر این مورد رعایت نشود، احتمال بروز لکه بسیار بالا می باشد.

شستن فرش با مواد طبیعی

برای تمیز کردن فرش فقط کافیست پودر جوش شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را اضافه کنید. بعد از تمام شدن کف حاصل، یک دستمال را که قدرت جذب بالایی دارد، روی فرش بکشید تا سرکه را جذب کند، بگذارید این قسمت خشک شود. با جاروبرقی باقی مانده جوش شیرین را جمع کنید. برای لکه های بزرگ تر از جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید.

مخلوط سرکه و نمک نیز از بین برنده لکه فرش است. این دو ماده را به صورت خمیر درآورید و روی لکه بریزید، بگذارید تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

شستن فرش با تمیز کننده خانگی

سرکه ،طبیعتا به شدت اسیدی است، این ویژگی آن باعث شده تا یک ترکیب عالی برای تمیز کردن فرش باشد ؛ بوی نامطبوع، را از بین می برد و خاک و لکه ها را نیز از بین می برد. شما می توانید از سرکه ،به صورت خالص استفاده کنید یا آن را با آب داغ مخلوط کنید ، به دلیل ساختار بسیار اسیدی اش، ابتدا آن را روی بخشی از قالیچه مرطوب تست کنید، و سپس روی کل فرش بریزید این یک پاک کننده فرش کارآمد خانگی است.

سرکه سفید ،دارای خاصیت اسیدی قوی است، بنابراین می تواند لکه های قوی که حیوانات خانگی شما باعثش شده را پاک کند برای استفاده ، هر نوع پارچه مناسب است. خواص طراوت دهی آن با افزودن روغن افزایش می یابد روغن نیز ،با میکروب ها و باکتری هایی که در فرش قرار دارند، مبارزه می کند. نمک موجود در این پاک کننده در برداشتن لکه های آب آلبالو و امثال آن، بسیار موثر است ، این یکی از پاک کننده های خانگی مشهور فرش است، زیرا پاکیزگی و بوی خوشی را به همراه دارد. به جای آن، سرکه سفید را می توان با صابون مایع و آب گرم ترکیب کرد ،تا یک نوع تمیزکننده فرش ساخته شود.

شستن فرش

شستن فرش با تمیز کننده خانگی

پاک کردن لکه از روی فرش

تمیز کردن لکه شمع از روی فرش

برای از بین بردن لکه شمع روی فرش تنها به یک دستمال کاغذی یا کاغذ روزنامه نیاز دارید. و روش آن را در مطلب روش از بین بردن لکه شمع از روی فرش و لباس به طور کامل توضیح داده شده.

تمیز کردن لکه چای از روی فرش

برای از بین بردن اثرات چای روی فرش هم قبلاً روش آن را توضیح دادهایم، در پست تمیز کردن لکه چای می توانی آن را بخوانی.

تمیز کردن لکه استفراغ روی فرش

ابتدا مقداری سرکه روی فرش بریزید و بعد روی آن جوش شیرین بپاشید. صبر کنید تا جوش شیرین وسرکه خشک شود بعد با جارو برقی روی فرش بگیرید. با این روش هم لکه استفراغ از بین می رود هم بوی بد فرش را می گیرد.

پاک کردن جوهر روی فرش

ابتدا با یک دستمال کاغذی بصورت ضربه ای تا می شود جوهر را از روی فرش پاک کنید و بعد کمی شامپو روی محل لکه جوهر بریزید، آب گرم روی آن اسپری کنید و با یک دستمال کاغذی روی آن بصورت ضربه ای بکشید تا لکه جوهر از روی فرش پاک شود.

اگر لکه جوهر خیلی جزئی باشد با لاک پاک کن روی فرش بزنید تا لکه جوهر پاک شود.

پاک کردن لکه چربی، کره، سُس و مواد غذایی روی فرش

همانطور که در بالا گفتیم ابتدا با یک کادر پنیری ذرات جامد را روی فرش جمع کنید و ذرات مایع را با یک پارچه نم شده تمیز بصورت ضربه ای از فرش جدا کنید و بعد روی فرش نشاسته ذرت یا جوش شیرین بریزید ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد روی فرش جارو برقی بکشید. اگر هنوز اثرات لکه روی فرش باقی مانده از الکل و نمک استفاده کنید.

یک قاشق نمک را با یک قاشق الکل مخلوط کنید و روی فرش بمالید. با یک اسکاچ روی فرش بکشید و بعد با یک دستمال خیس فرش را تمیز کنید. یا اگر می توانید آن قسمت فرش را آب بگیرید.

تمیز کردن لکه قهوه روی فرش

اگر روی فرش لکه قهوه ریخته برای تمیز کردن آن مطلب روش تمیز کردن لکه قهوه روی سطوح مختلف را بخوانید.

پاک کردن لکه زردچوبه روی فرش

برای پاک کردن لکه زردچوبه و زعفران و غذاهایی که لکه زرد روی فرش انداختن به راهکاری که در پست از بین بردن لکه زردچوبه از فرش و لباس گفته شده عمل کنید.

پاک کردن لکه لاک یا لاک غلط گیر از روی فرش

چون قبلاً در مورد این موضوع هم در سایت نوشتیم برای آشنایی با روش های تمیز کردن این نوع لکه روی فرش به پست پاک کردن لکه لاک غلط گیر از لباس، دست و فرش مراجعه کنید.

شستن فرش

پاک کردن لکه از روی فرش

خشک کردن فرش

برای خشک شدن فرش، آن را از پشت و در فضای آزاد به دور از نور آفتاب پهن کنید. آویزان کردن فرش به هیچ وجه توصیه نمی شود چون باعث آسیب به بافت فرش می شود. از وسایل گرم کننده و حرارتی برای خشک کردن فرش استفاده نکنید.

نکته مهمی که در شستشوی فرش در منزل وجود دارد این است که در حال پهن کردن فرش نباید دوباره روی آن آب بگیرید چون ریشه های فرش زرد می شوند.

بعد از خشک شدن فرش آن را با یک برس به آرامی برس بزنید تا طرح ها جای خود قرار گیرند.

روش شستن فرش دستبافت

مراحل شستن فرش دستبافت در خانه

 • فرشتان را با آب سرد بشویید
 • فرشتان را پس از غبارگیری روی زمین سخت، سیمانی، موزاییک یا زمین شیب دار انداخته و کار شستشو را شروع کنید.
 • برای شستشوی فرش جریان آب باید در دمای معمولی و به صورت دوش باشد. چنانچه بخش نکات خانه داری نمناک اشاره کرده است هیچگاه فرش دستبافت یا ماشینی را با آب گرم نشویید.
 • شستشوی فرش دستبافی که رنگ می دهد با آب گرم سبب می شود رنگ پس داده شده در قسمت های روشن فرش تثبیت شود بنابراین رنگبرداری آن سخت و پرهزینه است.فرش هایی که چله آنها از پشم و ابریشم یا گره های ابریشمی است پس از شستشو کیفیت شان کاهش می یابد.
 • استفاده از شوینده مناسب
 • در شستشوی فرش از شوینده های خنثی مانند پودر دستی که در آب حل شده باشد، شامپوی فرش استفاده نمایید و برای زدودن چربی روی فرش نیز بهتر است از مایع ظرفشویی یا پودر صابون حل شده استفاده نمایید و هیچگاه از مواد قلیایی برای شستن فرش استفاده نکنید.
شستن فرش

روش شستن فرش دستبافت

روش شستن فرش ماشینی

 • مکان شستن را ابتدا مشخص کنید
 • فرش را از تمام جهات جزء به جزء برسی و چک کنید
 • تاروپود فرش را پاک سازی کنید
 • قبل از شستن فرش ،از نوع و جنس الیاف فرشتان آگاهی پیدا کنید
 • ابتدا فرش را به طور کامل خیس کنید
 • استفاده از ماده شوینده
 • استفاده از برس مخصوص فرش
 • استفاده دوباره از آب جهت از بین بردن کف های موجود در فرش
 • پارو کشی در جهت خاب فرش

روش شستن فرش شگی

این فرش ها دارای حساسیت زیادی در شستن می باشند و نباید آن ها را در آب غرق کرد.طریقه شستن فرش شگی پرز بلند به این صورت می باشد که می بایست ابتدا یک تکه ابر و یا یک تکه اسفنج آغشته به شامپو فرش را در جهت خاب فرش بر روی تمام آن بمالید.به طوری که فرش را کامل با کف و شامپو آغشته کند.

در مرحله بعد با یک ابر تمیز اما مرطوب شده با آب ولرم را بر روی فرش مالش دهید و بصورت کامل فرش را بشورید.

در مرحله ی بعدی از یک پارچه خشک برای گرفتن آب اضافی فرش استفاده کنید.

شستن فرش

روش شستن فرش شگی

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید