پیراهن مردانه جزء آن دسته لباس هایی است که زیاد استفاده می شود . به همین دلیل شستشوی پیراهن مردانه یکی از اصول اولیه شیک پوشی است پس برای آقایان ضروری است که اصول روش شست و شوی پیراهن مردانه را فرا بگیرند.با تانما در روش های متفاوت شست و شوی پیراهن مردانه آشنا شوید.

پیراهن مردانه

روش های شستشوی پیراهن مردانه

روش های شست و شوی پیراهن مردانه

شستشوی لباس یکی از کارهای مهم و ضروری است که خانم ها و آقایان به منظور نظافت و پاکیزگی لباس های خود روزانه انجام می دهند. با این حال آیا شما جزء افرادی هستید که همه لباس ها را یک جا در ماشین لباسشویی قرار می دهند و هیچ نکته را در نظر نمی گیرند، یا در این کار ماهر هستید و به ماندگاری کیفیت لباس هایتان اهمیت می دهید؟

در صورتی که می خواهید لباس هایتان نو بماند و به بافت و ریزبافت لباس هایتان اهمیت می دهید، باید نکاتی را در شستشوی لباس های در خانه رعایت کنید تا لباس های تمیز و سالمی داشته باشید. در این صورت توصیه می کنیم این مقاله از تانما را دنبال کنید تا با دقت بیشتری لباس ها را در خانه بشویید.

شست و شوی پیراهن مردانه روشن

در بسیاری از موارد، لباس سفید به رنگ کِرِم یا طوسی کم رنگ تغییر رنگ می دهد. آیا می دانید دلیل این مسئله چیست؟ بسیاری از افرادی که لباس ها را در ماشین لباسشویی قرار می دهند، به این موضوع توجه نمی کنند که شاید یکی از لباس ها کثیف تر از بقیه لباس های سفید باشد.ممکن است کثیفی و چرکی یکی از لباس ها، روی رنگ لباس های سفید دیگر تاثیر بگذارد. در این صورت توصیه می کنیم لباس های سفید کثیف تر را به صورت مجزا بشویید تا آسیبی به لباس های دیگر وارد نشود.

هرچند شستشوی پیراهن مردانه با ماشین لباسشویی آنقدرها بد نیست،اما توصیه می شود تا جای ممکن آن را با ماشین های خانگی نشویید.چندین مشکل برای استفاده از ماشین لباسشویی خانگی وجود دارد.اول اینکه امکان شستن پیراهن سفید مردانه به صورت تنها با ماشین لباسشوییوجود ندارد و حداقل باید چند لباس سفید را با هم بشویید.در نتیجه ممکن است برای این لباس های سفید مشکل ایجاد شود.
علاوه بر این، نمی توانید روی شستشوی پیراهن نظارت داشته باشید و قطعا یقه لباس هم به صورت ویژه تمیز نخواهد شد.همه این ها یعنی بهتر است برای شستشوی پیراهن سفید مردانه در خانه، شستشوی دستی را انتخاب کنید.در این صورت می توانید با خیال راحت از کیفیت شستشو مطمئن باشید و از آسیب رسیدن به لباس نیز جلوگیری کنید.

پیراهن مردانه

شست و شوی پیراهن مردانه روشن

شست و شوی پیراهن مردانه تیره

لباس تیره و مشکی را از لباس های رنگی و سفید جدا کنید

یکی از خطرناک ترین نوع شستشو، شستن لباس تیره و مشکی در کنار لباس های رنگی و سفید است. در صورتی که لباس مشکی و تیره را با لباس های دیگر در ماشین لباسشویی بشویید، بدون شک باید منتظر رنگ دادن لباس های دیگر، به خصوص لباس سفید باشید.همیشه پیش از شستن لباس، رنگ تیره و روشن را از یکدیگر جدا کنید. علاوه بر این، لباس هایی که کثیف تر از بقیه هستند را با لباس هایی که به نسبت تمیزتر هستند، نشویید، چرا که ممکن است کثیفی لباس ها روی یکدیگر تاثیر بگذارند.

این نکته را به یاد داشته باشید: بهتر است لباس های تیره را نسبت به جنس شان از یکدیگر جدا کنید. برای مثال شما می توانید شلوار جین را به همراه حوله مشکی و پیراهن مردانه مشکی را با بلوز سرمه ای بشویید.

لباس تیره و مشکی را با آب سرد بشویید

شستن لباس تیره و مشکی به کهنه و بور شدن معروف است. بهتر است بدانید آب داغ این موضوع را تشدید می کند و باعث از بین رفتن بافت و رنگدانه لباستان می شود.

آب سرد کمک می کند تا رنگدانه مشکی ثابت بماند و آسیبی به رنگ وارد نشود. در این صورت اگر می خواهید لباس مشکی را در ماشین لباسشویی بشویید، سیستم ماشین لباسشویی را روی آب سرد تنظیم کنید.علاوه بر این، از کوتاه ترین زمان به منظور شستن لباس مشکی استفاده کنید. در واقع هرچه لباس مشکی کمتر در آب و مواد شوینده باقی بماند، آسیب کمتری به آن وارد می شود و رنگ مشکی ثابت باقی می ماند.

از ماده شونده مناسب استفاده کنید

بسیاری از کارشناسان شستشوی لباس توصیه می کنند به منظور شستن لباس تیره از ماده شونده مناسب لباس تیره و مشکی استفاده کنید. این گونه ماده شوینده میزان آسیب به بافت و رنگدانه پارچه مشکی را به حداقل می رساند.با این حال برخی از ماده های شوینده حاوی موادی هستند که به لباس های رنگی آسیب نمی رسانند و حافظ رنگدانه لباس و پارچه هستند. در صورتی که ماده شونده تان حاوی سفیده کننده است، هرگز از این گونه ماده شوینده را برای لباس مشکی خود استفاده نکنید، این مواد شوینده نه تنها لباس را کهنه می کند، بلکه رنگ لباس را تغییر می دهند.

لکه بری از پیراهن مردانه

یکی از نکات کلیدی و موفقیت آمیز پاک کردن لکه از روی لباس، شستشوی به موقع لکه است. در واقع هنگامی که لکه خشک شود، به سختی پاک می شود و ممکن است جای لکه روی لباس باقی بماند.در صورتی که لکه روی لباس تان ایجاد شد، آن را درون ماشین لباسشویی قرار ندهید، چرا که ممکن است هنگام چرخش ماشین لباسشویی، لکه پخش شود. از این رو، ابتدا لکه را با روش مناسب و صحیح پاک کنید، سپس لباس را بشویید.

پیراهن مردانه

لکه بری از پیراهن مردانه

دمای مناسب شستشوی پیراهن مردانه

شستشوی هر جنس لباسی نیاز به یک دمای مناسب دارد و شما نمی توانید با آب سرد یا آب گرم هر نوع لباسی را بشویید. معمولا الیاف طبیعی را با دمای آب سرد می شویند. این دما باعث تثبیت فرم و ریزبافت پارچه می شود. همچنین توصیه می کنیم لباس های رنگی و تیره رنگ را با آب سرد بشویید تا رنگ ثابت بماند.

آب داغ یا ولرم مناسب شستشوی الیاف مصنوعی است. شما می توانید با آب ولرم حوله و لباس نخی روشن یا سفید بشویید. همچنین بسیاری از لکه های چربی با آب ولرم بهتر پاک می شوند.

شوینده مناسب پیراهن مردانه

هنگام خرید ماده شوینده لباس، بسیاری از مردم بی آنکه به ترکیبات شوینده توجه کنند، تنها قیمت را در نظر می گیرند و یک شوینده ارزان قیمت تهیه می کنند. با این حال اگر قیمت ماده شوینده برایتان اهمیت دارد، می توانید نکات دیگری را هنگام خرید نیز در نظر بگیرید.مواد شوینده ای که حاوی آنزیم است، یک انتخاب مناسب برای پاک کردن بسیاری از لکه ها می باشد. در این صورت توصیه می کنیم پیش از خرید، علاوه بر در نظر گرفتن قیمت، به ترکیبات شوینده نیز توجه کنید.

یکی از اشتباهات رایج هنگام شستشوی لباس، استفاده بیش از حد از ماده شوینده است. چرا که اکثر مردم تصور می کنند هرچه از ماده شوینده بیشتری استفاده کنند، لباس هایشان تمیزتر می شود. استفاده بی رویه از ماده شوینده ممکن است باعث ایجاد لکه روی لباس ها شود. در صورتی که ماشین لباسشویی را پر کنید، آب به بافت پارچه نفوذ نمی کند و موادشوینده روی لباس باقی می ماند.

اگر می خواهید هزینه هایتان را کاهش دهید و به نتیجه دلخوهتان در شستشوی لباس دست یابید، توصیه می کنیم از ماده شوینده کمتری استفاده کنید.

پیراهن مردانه

شوینده مناسب پیراهن مردانه

شستشوی یقه پیراهن مردانه

  • لباس را در لگنی از آب گرم با یک فنجان سرکه و یک چهارم فنجان نمک به مدت یک ساعت خیس کنید سپس طبق معمول بشویید.
  • پیراهن را در محلولی از ۲ قاشق غذاخوری کرم دوتارتار در ۴ لیتر آب گرم به مدت یک ساعت قرار دهید و سپس طبق معمول بشویید.
  • لکه را در محلولی از نصف فنجان آب گرم و ۲ آسپرین پودر شده ۲ تا ۳ ساعت خیس کنید.
  • آخرین روش، لکه را در قسمت های مساوی آب گرم و آب اکسیژنه به مدت یک ساعت یا بیشتر خیس کرده و طبق معمول بشویید.
  • همچنین اگر چرک دور یقه و یا لبه آستین کم باشد می توان آن را با شستشوی مقدماتی و اصلی از بین برد.
پیراهن مردانه

شستشوی یقه پیراهن مردانه

شستشوی سر آستین پیراهن مردانه

در روش اول ابتدا سر آستین را خیس کنید و سپس مقداری شامپوی سر روی آنها بریزید و اجازه دهید به مدت دو ساعت به همان صورت باقی بماند و بعد می توانید لباس را بشویید.و یا به عنوان روش دوم، می توانید خمیری از مخلوط سرکه و جوش شیرین درست کرده و روی قسمتهای لکدار بمالید و پس از چند ساعت شستشو دهید. البته بهتر است مراقب باشید تا جوش شیرین را محکم روی پارچه نمالید چراکه سبب آسیب رسیدن به بافت پارچه می گردد.

پیراهن مردانه

شستشوی سر آستین پیراهن مردانه

نکات شستن پیراهن مردانه با دست

صابون یا پودر رختشویی مناسب انتخاب کنید: اگر در تگ مراقبت از لباس نوع خاصی از شوینده ذکر شده حتما از ان استفاده کنید اما اگر چیزی مشخص نشده باشد از یک پودر رختشویی ملایم یا مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای شستن لباس های پشمی ظریف می توانید از نرم کننده مو به جای پودر رختشویی استفاده کنید.

سینک یا لگن را از آب پر کنید: دمای آبی که برای این کار استفاده می کنید به توضیحاتی که در برچسب لباس درج شده بستگی دارد اما اگر چیزی مشخص نشده باشد دمای سی درجه سلسیوس برای این کار دمای مناسبی است. آب گرم تر برای شستن لباس های کثیف تر و لک شده مناسب است اما آب داغ به بافت و رنگ لباس آسیب می رساند. لباس های ظریف تر را با آب سرد یا ولرم بشویید.

یک قاشق پودر رختشویی یا صابون را داخل آب حل کنید: پس از ان که این پودر یا صابون کاملا داخل آب حل شد لباس ها را به آرامی داخل آب ببرید. اگر لباس هایی که با دست می شویید بسیار ظریف هستند اجازه دهید خود لباس در آب خود به خود غوطه ور شود و تا حد امکان به لباس دست نزده و فشاری به آن وارد نکنید. اما در مورد لباس های معمولی و محکم که قابل شستشو در ماشین هستند می توانید از فشار استفاده کنید.

به مدت دو تا پنج دقیقه آن ها را خیس کنید: نیازی به خیس کردن لباس بیش از این مقدار وجود ندارد. ۹۸ درصد از کثیفی لباس در همین پنج دقیقه از آن جدا شده و در آب حل می شود و اگر بیش از این زمان لباس ها را خیس کنید ممکن است به رنگ و بافت پارچه آسیب برسد و تغییر شکل دهد. اگر لباسی که می شویید چندان کثیف نیست دو یا سه دقیقه خیس شدن کافی است. در مورد لباس های ظریف تر این زمان کمتر است.

لباس ها را داخل آب چنگ بزنید: این کار را به آرامی و ملایمت انجام دهید و لباس ها را نچلانید و نسابید. چون این کار الیاف پارچه را ضعیف می کند. برای شستن لباس های معمولی که قابل شستشو در ماشین هستند می توانید فشار بیشتری به کار ببرید و پارچه لباس را به خودش بمالید تا کثیفی آن از بین برود.

آب تشت را خالی کنید: لباس های ظریف تر را جدا کنید و مستقیم زیر شیر آب بگیرید تا مواد شوینده از آن جدا شود سپس آب تشت را خالی کرده و آن را از آب تمیز پر کنید و لباس ها را (به جز لباس های ظریف که قبلا آبکشی کردید) دوباره داخل تشت بریزید.

این بار لباس ها را در آب تمیز چنگ بزنید: با این کار مطمئن می شوید که ماده شوینده ای روی لباس باقی نمانده است، برای اطمینان بیشتر آن ها را زیر شیر آب گرفته و آبکشی کنید. اگر از مقدار زیادی پودر استفاده نکرده باشید دو بار آبکشی برای تمیز کردن آن کافی است. در این مرحله می توانید از نرم کننده لباس هم استفاده کنید که اختیاری است و بستگی به توضیحات درج شده روی تگ لباس دارد، دو قاشق از این ماده را داخل آب حل کنید و لباس را داخل آن بریزید. توجه کنید که نباید نرم کننده را مستقیما روی لباس بریزید.

پیراهن مردانه

نکات شستن پیراهن مردانه با ماشین

نکات مهم شستشوی پیراهن مردانه

لباس های رنگی و سفید را جدا کنید

هیچ کس تمایلی ندارد که لباس سفیدش به رنگ صورتی تغییر کند. در صورتی که نمی خواهید از این اتفاقات ناگوار برای لباس هایتان بی افتد، لباس های رنگی را از لباس سفید جدا کنید.بسیاری از کارشناسان خشکشویی باور دارند که حتی لباس های رنگی را نیز از یکدیگر جدا کنید. در این صورت بهتر است تیشرت و جوراب قرمز را به صورت مجزا از شلوار جین و پیراهن آبی بشویید.

لباس ها را برعکس کنید

ممکن است بارهای متوجه شده باشید که هنگام شستشوی بعضی از لباس ها، رنگ شان از بین می رود و کم رنگ می شود. برای مثال ممکن است در چندین شستشوی اول شلوار جین، رنگ آب کاملا مشکی یا آبی شود. به منظور تثبیت رنگ لباس ها، سعی کنید لباس ها را پشت و رو کنید و سپس آن را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.

این راه حل باعث تثبیت رنگ لباس تان می شود. علاوه بر این روغن و پوست بدن باعث کثیف شدن قسمت داخلی لباس می شود که بسیاری از مردم توجه کمتری به این نکته می کنند.

لکه بری از پیراهن مردانه

بهترین راه برای از بین بردن لکه پیراهن مردانه این است که قبل از اینکه در ماشین لباسشویی بیاندازید برای چند ساعت کمی پودر ماشین روی یقه ریخته و بگذارید بماند. بعد از چند ساعت که ماند، کمی مایع لکه بَر روی یقه ریخته، آب به آن اضافه بکنید و دوباره بگذارید چند ساعت دیگر بماند. سپس آنرا بشوئید. دقت کنید که پودر همه ی سطح یقه را بگیرد. یک کار مفید دیگر هم این است که بعد از اینکه پودر را زدید به یقه، با دست آنرا چنگ بزنید و به هم بسایید چون باعث می شود پودر داخل تار و پودر پیراهن رفته و بهتر جواب دهد.

چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که هرگز از وایتکس و سفید کننده استفاده نکنید. اگر از سفید کننده استفاده کنید وقتی پیراهن را به تن کرده و عرق کردید، رنگِ زردِ آن بسیار بیشتر و تند تر و بدبو تر می شود.

پیراهن مردانه

لکه بری از پیراهن مردانه

آیا این مطلب مفید بود؟ 14
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید