لاغری بدون رژیم برای کسانی که از رژیم های سخت و طولانی مدت خسته شده اند بسیار جذاب است. همچنین لاغری بدون رژیم نه محدودیت های رژیم های غذایی مختلف را دارد و مطمئنا ضمن کاهش وزن ، عوارضی هم در پی نخواهد داشت. تانما در این مطلب اصول و روش های لاغری بدون رژیم را به شما معرفی می کند؛

اصول لاغری بدون رژیم

1- با رژیم گرفتن خداحافظی کنید.

2- به سالم خوردن توجه کنید نه به کالری مواد غذایی .

3-وزن کردن زیاده از حد را کنار بگذارید.

4-در مورد وزنتان نگران نباشید .

5-در دنیای واقعی قدم بردارید نه در عالم رویا یعنی تلاش برای رسیدن به یک وزن ایده آل غیر منطقی شما را در ادامه رژیم نا امید خواهد کرد.

6- آینده نگر باشید و برنامه درازمدت برای لاغر شدن داشته باشید مثلا بگویید تا 6 ماه دیگر 15 کیلوگرم وزن کم می کنم.

7- برای 7 روز آینده برنامه غذایی خود را یادداشت کنید.

روش های لاغری بدون رژیم

1-لاغری با تنظیم الگوی خواب

کم خوابی و استرس می توانند خطر ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت نوع۲ و چاقی را هم افزایش بدهند. خواب خوب و به اندازه شبانه، یعنی معادل ۷ تا ۸ ساعت، باعث کاهش ترشح کورتیزول و در نتیجه کاهش استرس، و در نهایت کاهش چربی های دور شکم می شود.

روش های لاغری بدون رژیم

لاغری بدون رژیم با تنظیم خواب

2- لاغری با اصلاح تغذیه

 • روزانه حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات مصرف کنید ، روزانه حداقل 3 تا 5 واحد نان و غلات سبوس دار مصرف کنید و از مصرف آرد سفید تا آنجایی که می توانید خودداری کنید.
 • روزانه حداقل 3 واحد لبنیات کم چرب مانند شیر کم چرب ، ماست کم چرب، پنیر کم چرب استفاده کنید تا علاوه بر احساس سیری ، موها و پوست تان زیبا و شفاف بمانند.
 • غذاهای پروتئین حیوانی مانند تخم مرغ ، ماهی ، گوشت قرمز بدون چربی، مرغ بدون پوست ، سویا و … بخورید..
 • از پروتئین های گیاهی مانند سویا ، لوبیا و به طور کلی حبوبات زیاد استفاده کنید ، ماهی به ویژه ماهی های چرب را که به شیوه کبابی یا بخارپز آماده می شوند چند بار در هفته مصرف کنید.
 • از مواد غذایی مانند روغن ، کره ، سس مایونز ، خامه ، شکر به میزان بسیار کم مصرف کنید و یا اصلا مصرف نکنید.
 • روغن های گیاهی مانند روغن زیتون خالص ، روغن کانولا و روغن ماهی بهترین انتخاب در میان روغن ها هستند ولی بدلیل کالری بالای روغن باید تنها هفته ای 3-5 قاشق مصرف شود.
 • نوشیدنی فراوان مانند آب ، آب میوه طبیعی ، چای و یا قهوه تلخ در طی روز مصرف کنید.
 • از انواع شیرینی ، کیک ، شکلات ، کاکائو ، چیپس و ذرت بوداده به میزان بسیار کم استفاده کنید. بهتر است از بیسکوئیت سبوس دار در میان وعده ها به میزان 2 عدد استفاده شود.

3-لاغری با تغییر سبک زندگی

از این رو، اگر موفق شوید سبک زندگی خویش را به نحوی تغییر بدهید که از غذاهای سالم تری بهره ببرید، تحرک و فعالیت جسمی را بالا ببرید، و خواب و استراحت کافی داشته باشید؛ مطمئنا کاهش وزن ماندگارتری را تجربه می کنید.
ضمن اینکه روند لاغری طبیعی و سالم رو دنبال کرده اید.

4-کاهش مصرف کالری روزانه

بد نیست بدانید، اگر مصرف کالری روزانه خود را به اندازه ۵۰۰ کالری کاهش دهید، می توانید در پایان هفته با احتساب مجموع ۳۵۰۰ کالری، نیم کیلو وزن کم کنید. با این روش، دیگر نیازی نیست که یک وعده غذایی مثل شام یا صبحانه رو حذف کنید. کنار گذاشتن تنقلات هم، بهتر از حذف وعده های غذایی است.

5-وعده های غذایی کم حجم داشته باشید

برای این که گرسنگی و یا مهم تر از آن، وزن تان را کنترل کنید، ۶ وعده غذایی کوچک در روز، بهتر از سه وعده غذایی حجیم یا بزرگ است. پس، پیشنهاد می شود، از بشقاب میوه خوری بجای بشقاب غذاخوری استفاده کنید.

روش های لاغری بدون رژیم

لاغری بدون رژیم

6-تکنیک ۲+ و ۲-

دو نوع مواد غذایی که به شما در سبک زندگی لاغری کمک زیادی می کند، رو جایگزین دو نوع ماده غذایی که برای تناسب اندام و سلامتی شما بد است، کنید. مثلا میوه و سبزی را جایگزین نان و برنج در برنامه غذایی روزانه تان کنید.

7-ورزش روزانه رافراموش نکنید

برای شروع یک برنامه ورزشی، اگر اینقدر انگیزه ندارید، که به باشگاه بروید؛ کمی تحرک همیشگی در طول روز داشته باشید. بدون طناب، شروع کنید به طناب زدن. تصور کنید دارید سوارکاری می کنید.

دو در جا هم بد نیست و حرکات موزن هم به روحیه تون شادی و نشاط می بخشد. در کل، یک کم ورزش نکردن بهتر از اصلا ورزش نکردن است.

8- هیپونوتیزم

در این روش، تمرکز روی افزایش آگاهی نسبت به هیجانات، خوردن و احساس سیری خواهد بود. هیپنوتیزم قرار نیست متقاعدتان کند که چه چیزهایی را بخورید، بلکه توجه شما را به سمت غذاهایی معطوف می کند که گرسنگی و اشتهایتان را تعدیل می کنند تا دچار پُر خوری عصبی و هیجانی نشوید.
هیپتوتیزم کمک می کند طرز فکرتان را در مورد غذا عوض کنید و آرام تر بشوید. همچنین هیپنوتیزم می تواند کمک تان کند تا موانع ذهنی که در مسیر کاهش وزن تان وجود دارد و تلاش های تان را بی ثمر می کند پیدا و شناسایی کنید.

9- لاغری با طب سوجوک

در واقع در این روش نقاط مخصوصی در دست و یا پا را به وسیله سوزن های بسیار ریز و ظریف تحریک می نمایند. تحریک کانال انرژی در کف دست و پا سبب به گردش در آمدن انرژی ها و برطرف نمودن مسیر های مسدود در بدن می شود.

در همین راستا عملکرد ارگان های بدن را بهبود یافته و از این طریق به راحتی می توان چاقی های موضعی و یا عمومی را درمان کرد.

روش های لاغری بدون رژیم

لاغری بدون رژیم با طب سوجوک

10- لاغری با طب فشاری یا ماساژ

ماساژ گوش

با ماساژ دادن نقطه ای در گوش سوخت و ساز بدن سرعت پیدا کرده که در نتیجه آن کاهش وزن با سرعت بیشتری صورت می گیرد به این منظور کافی است با انگشت شست برای سه دقیقه و سه بار در روز با فشاری کم اما پیوسته این ناحیه را ماساژ دهید.

ماساژ صورت

این نقطه در صورت بین بینی و لب بالا واقع شده است کافی است این نقطه را دو باردر روز به مدت پنج دقیقه فشار دهید. فشار یا ماساژ این ناحیه در کنترل گرسنگی و اضطراب کمک می کند اگر شما از آن دسته از افراد هستید که در هنگام استرس بیشتر غذا می خورید این روش بهترین راهکار برای شما است.

ماساژ بازو

این نقطه در بازو، ناحیه کلیدی و مهم در بدن است چرا که کانال های انرژی داخلی هر اندام از این نقطه عبورمی کند، با ماساژ این نقطه حرارت اضافی بدن شما خارج شده و به بهبود عملکرد روده کمک می شود کافی است این نقطه را 2-3 بار در روز به مدت یک دقیقه فشار دهید.

ماساژ پا

این نقطه در طب فشاری با نام "زوسان لی" شناخته می شود فشار این نقطه نه تنها باعث بهبود هضم غذا شده بلکه به درمان التهاب در بدن نیز کمک می کند.

ماساژ روزانه این نقطه در شب برای کاهش وزن تا حدود یک پوند(حدود نیم کیلو ) در هفته موثر است کافی است این نقطه را درهر پا 9 بار به مدت 5 دقیقه در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید البته باید توجه کرد ماساژ قبل از خواب انجام نشود زیرا منجر به بی خوابی می شود.

11-لیوان باریکتری انتخاب کنید

از لیوانهای باریک و بلند به جای لیوانهای کوتاه و پهن برای نوشیدن استفاده کنید. به این ترتیب نوشابه یا هر نوشیدنی شیرینی دیگری را هر بار 25 تا 30 درصد کمتر می خورید. دکتر برایان وانسینک می گوید با این کار مغز فریب می خورد و باعث می شود کمتر بخورید. تحقیقات او نشان داده است که همه افراد در لیوانهای پهن و کوتاه بیشتر نوشیدنی می خورند.

12-یوگا انجام دهید

طبق مطالعه ای در نشریه انجمن رژیم شناسان آمریکا مشخص شد زنانی که یوگا انجام می دهند نسبت به دیگران وزن کمتری دارند. ارتباط این دو چیست؟ اعضای ثابت یوگا رویکرد بهتری برای خوردن دارند. مثلا با وجود پرس بزرگ غذای رستورانها تنها به اندازه ای غذا می خورند که سیر شوند. محققان معتقدند خودآگاهی که از طریق یوگا حاصل می شود می تواند به فرد کمک کند در مقابل وسوسه پرخوری مقاومت کند.

13-در خانه غذا بپزید

اگر نمی توانید همیشه غذای خانگی مصرف کنید، حداقل 5 روز در هفته این کار را انجام دهید. یک نظر سنجی نشان داده است که این استراتژی از مهمترین عادات غذایی افرادی است که موفق به کاهش وزن شده اند. آشپزی آسان تر از چیزی است که تصور می کنید. غذاهای سریع و نیمه آماده زیادی وجود دارند که برای غذا درست کردن می توانید از آنها استفاده کنید مانند سبزی خرد شده، کاهوی شسته، کنسرو لوبیا، مرغ پخته یا ماهی گریل شده .

روش های لاغری بدون رژیم

لاغری بدون رژیم

14-قانون 80 – 20 را رعایت کنید

برخی عادت دارند به قدری بخورند تا شکمشان کاملا پر شود اما در برخی مناطق مانند اکیناوای ژاپن مردم 80% حجم معده شان غذا می خورند و نام این عادت لاغر کننده طبیعی را hara hachi bu گذاشته اند.

ما نیز میتوانیم خود را به این شیوه عادت دهیم و 20% کمترغذا بخوریم. مطالعات دکتر وانسینک نشان میدهد بیشتر مردم موفق به این کار نمی شوند.

15-سفارش های همیشگی خود را در رستوران تغییر دهید

 • غذاهای رستورانی و فست فودی بسیار چاق کننده هستندT بنابراین می توانید سفارش های ویژه ای بدهید تا غذایخود را تحت کنترل داشته باشید.
 • غذای اصلی را با دوست خود تقسیم کنید.
 • پیش غذا را به عنوان غذای اصلی سفارش دهید.
 • بشقاب کودک انتخاب کنید.
 • از پیش خدمت بخواهید نیمی از غذایتان را پیش از این که سرو شود، در ظرف یک بار مصرف بریزد.
 • بیشتر غذای اصلی را با سالاد و سبزیجات پر کنید. بهتر است نیمی از بشقابتان سبزیجات باشد.

16- آدامس نعنایی بدون شکر بجوید

وقتی احتمال مصرف میان وعده وجود دارد، آدامس بدون شکر نعنایی با طعم قوی بخورید. صرف شام پس از کار ، شرکت در مهمانی، تماشای تلویزیون یا اینترنت گردی برخی از رفتارهایی است که احتمال مصرف بی ملاحظه میان وعده را افزایش می دهد. آدامس با طعم قوی بجوید تا بر میل به غذاهای دیگر غلبه کند.

روش های لاغری بدون رژیم

لاغری بدون رژیم با آدامس نعنایی

17-به خود پاداش بدهید

وقتی عادت نوشابه خوردن یا پرخوری را ترک کردید به خود دلگرمی بدهید. شما به سبک زندگی لاغر نزدیکتر شده اید و می توانید بدون برنامه غذایی پیچیده یا دیوانه وار، وزن کم کنید. به دوستی تلفن کنید، لباس جدید بخرید، به خود برسید، کار مورد علاقه خود را انجام دهید یا به عنوان پاداش یک تکه کوچک کیک بخورید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید