روش های لیزر موهای زائد

لیزر مو روشی است که برای برداشتن موهای زائد در نواحی مختلفی از بدن مانند صورت، پشت لب، پیشانی، گوش ها، گردن، شکم و ناحیه تناسلی، پوست صورت، چانه و گونه ها رشد می کند ، استفاده می شود. این روند به وسیله ی مواجهه با پالس های نور لیزراست که فولیکول مو را تخریب می کند .

با روی کار آمدن لیزر موهای زائد دیگر لازم نیست که بیشتر وقت خود را در سالن های زیبایی تلف کنید واز درد های ناشی از کندن موها رهایی می یابید وبا لیزر کردن موهای زائد پوستی شبیه به بچه ها خواهید داشت با ما همراه باشید تا با روش ها ی مختلف ،مزایا ومعایب لیزر موهای زائد آشنا شوید :

برای انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد به دو نکته باید توجه کرد

1- نوع تکنولوژِی دستگاه

2- نوع برند

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

انواع لیزر موهای زائد می توان به سیستم های روبی ، الکساندریت ، دیودی ، ان دی یاگ ، ای پی ال اشاره کرد .

برای آشنایی با انواع روش های رفع مو با لیزر مطلب زیر را با هم مرور می کنیم

روش های لیزر زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:

سیستم لیزر روبی

یکی ازقدیمی ترین دستگاه لیزر موهای زائد وبهتر است بگوییم اولین دستگاه مورد تایید برای حذف موهای زائد، سیستم لیزر روبی است .طی تحقیقات زیادی که انجام گرفته است ثابت شده که این دستگاه به دلیل دارا بودن بیشترین میزان جذب نور در ملانین برای حذف موهای زائد نازک وپوست موی تیره وروشن بسیار موثر می باشد. البته هنوز ثابت نشده است که بر موهای بلوند، قرمز یا خاکستری تاثیر چندانی داشته باشد یا نه.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

بهتر است برای پوست های تیره به دلیل جذب بالای نور توسط ملانین، استفاده از لیزر روبی استفاده نشود ، چون احتمال دارد باعث ایجاد تغییر رنگ پوست شود. سیستم روبی با داشتن خنک کننده،با فاصله ی دو ثانیه ای میان پالس های لیزر، سبب شده روبی را به یکی از کم درد ترین روش های از بین بردن مو در بازار تبدیل کند.

باید گفت که مشکل سیستم روبی سرعت کم آن که نسبت به دیگر مدل ها و البته به ظرفیت درمانی کوچک آن هم باید اشاره کرد. این یعنی برای رسیدن به نتیجه طولانی به جلسات بیشتری نسبت به بقیه لیزرها نیاز است .هر چند که امروزه دستگاه های جدید تر و پیشرفته تر با تاثیر بهتر از روبی برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرند .

سیستم لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندریت یک نمونه از انواع لیزر است که موهای زائد بدن را با استفاده از یک پرتوی نور با انرژی زیاد را از درون یک کریستال الکساندریت منتشر می کند. زمانی که لیزر از داخل کریستال الکساندریت عبور کرده و یک پرتو نور با طول موج 755 نانومتر را تولید می کند. رنگ نور لیزر قرمز است.

لیزر الکساندریت قادر است در حالت کیو سوئیچ تنظیم گردد که این باعث تولید یک پرتو نور پر انرژی با پالس های کوتاه می شود. همین ویژگی این لیزر سبب از بین رفتن موهای زائد می گردد.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

طول موج لیزر مورد استفاده در این سیستم 755 نانومتر است که در قسمت قرمز، مادون قرمز طیف نور قرار دارد. این طول موج لیزر مانند لیزر روبی است که عمدتاً توسط ملانین و فولیکول مو (به جای بافت های اطراف) جذب می شود. استفاده از سیستم لیزر الکساندریت برای از بین بردن موی زائد بسیاررواج دارد و شاید شما این سیستم را در میان درمان های ارائه شده در بسیاری از کلینیک های لیزر موی زائد مشاهده کرده باشید .

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

سریع ترین نوع درمان لیزر موجود در بازار برای از بین بردن موهای زائد بدن سیستم لیزر الکساندریت است. افرادی که دارای پوست روشن و یا پوست مایل به زیتونی، هستند بهترین گزینه برای استفاده از سیستم لیزر الکساندریت می باشند . سیستم لیزر الکساندریت ضمنا قادر است موهای زائد افراد مبتلا به زالی وکک ومکی را از بین ببرد چون این افراد بقیه سیسیتم های لیزری برای آنها جوابگو نیست .

یکی از معایب سیستم لیزر الکساندریت این است که باعث ایجاد تغییر رنگ و ایجاد سوختگی درپوست های تیره ترمی شود .سیستم الکساندریت برای موارد زیر نیز کاربرد دارد :

  • درمان لکه های پیری
  • درمان رگ های عنکبوتی
  • درمان لک های مادرزادی عروقی
  • پاک کردن تتو

لیزر دیودی

یکی از مناسب ترین انتخاب ها در زمینه از بین بردن موهای زائد استفاده از سیستم لیزر دیودی می باشد زیرا این سیستم قدرت نفوذ بالای لیزر دیودی با طول موج 808 نانومتر و همچنین میزان جذب ملانین در این طول موج، را داراست ، و همین مزیت آن را جزء یکی از مناسب ترین انتخاب ها جهت رفع موهای زائد قرارداده است .

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

در سیستم لیزر دیودی این ویژگی وجود دارد که هنگام درمانهای لیزری، سیستم های خنک کننده مناسب باعث کاهش دمای اپیدرم می شود وهمچنین مزیت کاهش احتمال آسیب های حرارتی، موجب بالا رفتن سرعت درمان می شود . لیزر دیودی با استفاده از سیستم خنک کننده تماسی در هندپیس این امکان را فراهم می سازد تا در زمان درمان، پوست را تا دمای زیر صفرخنک ساخته و بدین ترتیب امکان اعمال توان های بالاتر لیزر بدون سوختگی و درد فراهم می گردد.

ضمنا لیزر دیودی قادر است نواحی بزرگ، را پوشش دهد و همین موضوع سبب شده تا آن را به انتخابی عالی برای کمر و ناحیه ی بیکینی تبدیل کند . جا دارد یکی از مضرات سیستم دیودی را ذکر کنیم و آن این است که با وجود نفوذ عمیق ، هنوز هم احتمال ایجاد هایپرپیگمانتاسیون و اسکار وجود دارد.

که در بیشتر موارد عوارض جانبی موقتی است وهمچنین نفوذ در عمق زیاد پوست موجب می شود که درمان دردناک تر نیز باشد. احتمال ایجاد کهیر با لیزر دیودی بیشتر از دیگر مدل ها می باشد.

سیستم لیزر ان دی یاگ

یک نوع دیگر از سیستم های لیزری ، سیستم لیزر ان دی یاگ است که بسیار جدید بوده برای رفع موهای زائد از آن استفاده می شود ودارای طول موج آن 1064 نانومتر می باشد در لیزر ان دی دیاگ پرتوهای لیزر با وجود نفوذ به لایه های عمیق اپیدرمیس به پوست آسیب وارد نمی کنند و نسبت به انواع دیگر لیزرها به عمق بیشتری از پوست دست رسی دارد .

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

به طور مستقیما فولیکول مو را هدف قرار می دهد. از معایب این سیستم می توان به ایجاد درد بیشتر نسبت به دیگرروش های لیزری اشاره کرد مدارک کافی در رابطه با ماندگاری نتیجه وجود ندارد. احتمال بروز سوختگی، تغییر رنگ و اسکار وجود دارد.

سیستم لیزر ای پی ال

سیستم لیزر آی پی ال یک سیستم نوری است که مشابه سیستم های دیگر به رفع واز بین رفتن موهای زائد بدن کمک شایانی می کند و نوع جدید IPL همان E-

LIGHT است که توانایی از بین بردن موهای طلایی وکم رنگ ،سفید را نیز دارد واین مزیت را با استفاده از نور و رادیوفرکانس به طور همزمان دارا است .

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

تفاوت سه سیستم لیزری معرفی شده در این است :

فرق لیزر موهای زائد الکساندریت، دیودی و آی پی ال لیزرهای دیگر که در درمان موهای زائد استفاده می شوند در این است که لیزر الکساندریت و دیود در پوست های روشن بهتر عمل می کنند و لیزر های ان- دی یا گ برای پوست های تیره موثر تر است زیرا با طول موج بلندی که دارد ایمن تر و بهتر مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از دستگاه های IPL و Elight که با سیستم فلش لامپ زنون کار می کنند نیز موثر خواهد بود.

یکی از مزایای روبی نسبت به دیگر دستگاه ها، دارا بودن سیستم خنک کننده است که احتمال ایجاد سوختگی و دیگر عوارض جانبی را به حداقل می رساند. هم چنین سوزش و درد هنگام لیزر مو را نیز کاهش می دهد.

حال بهتر است به چگونگی انجام لیزر موهای زائد بپردازیم :


نحوه ی عملکرد سیستم های لیزری برای از بین بردن موی زائد به این صورت است که نور لیزر به هر چیزی که تیره رنگ باشد حساس است وبا حرارت دادن باعث سوزاندن آن می شود . این روند یعنی با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیزصدمه می بیند و از بین می رود.

هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه ی رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن ها در فاز رشد می باشند .

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

اگر زمان لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در حالت استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن موثر نخواهد بود . به همین دلیل است که برای رفع تمامی موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول های فعال مو سوخته می شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی موها از بین می روند.

افراد ممنوع برای لیزر موهای زائد

افراد ممنوع برای لیزر موهای زائد چه کسانی هستند؟

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

1- افرادی که اختلالات هورمونی رنج می برند

2- بیمارانی که دارو های خاص استفاده می کنند

3- وجود بعضی بیماریها در انجام لیزر موهای زائد مشکل ایجاد می کند

4- افرادی که پس از عمل جراحی سابقه گوشت اضافه در محل عمل دارند

5- کسانی که به صورت مکرر تبخال می زنند

6- افراد با سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی

7- کسانی که پوست خود را برنزه کرده اند

8- وجود تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر

9- مصرف ایزوترتینویین

10- مصرف داروهای حاوی طلا

11- افراد مبتلا به بیماری هایی مانند لوپوس

12- زنان باردار

افراد مناسب لیزر موهای زائد

چه کسانی مجاز به انجام عمل لیزر هستند و به زبان ساده تر افراد مناسب لیزر موهای زائد چه کسانی هستند؟

به وجود آمدن موهای زائد بیشتر به دلیل مشکلات هورمونی اتفاق می افتد ، وشاید رشد غیر طبیعی موها دلایلی غیر هورمونی داشته باشد اگر مشکلات هورمونی سبب ایجاد موهای زائد شوند هیچ راهی برای برطرف کردن موهای زائد وجود ندارد مگر درمان مشکلات هورمونی وبه یاد داشته باشید که هیچ نوع لیزری بدون بهبود این بیماری از پس این موهای زائد برنخواهد آمد .

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

بیشتر زنان به دلیل مبتلا بودن به تخمدان چند غده ای ( پلی کیستیک ) یا بیماری ها و اختلالات هورمونی که موجب ایجاد رشد موهای زائد در نواحی ای که مو نباید رشد کند هستند مانند صورت و جاهای دیگر بدن که اول باید این بیماری را برطرف کنند سپس اقدام به رفع موهای زائد خود کنند.

باید ذکر کرد که افراد مناسب لیزر موهای زائد؛ افرادی هستند که از نظر هورمونی مشکلی ندارند و به بیماری هایی که قبلا ذکر شد مبتلا نیستند .

دانستنی های قبل از لیزر موهای زائد

دانستنی های قبل از لیزر موهای زائد که باید بدانید این است که هفته قبل از لیزر موهای زائد، موهای آن قسمت را وکس یا اپیلاسیون نکنید ویا هر روشی که سبب کندن شدن ریشه مو می شود چون با این کار فولیکول های مو از بین می رود و همین امر باعث می شود که اگر لیزر انجام دهید، نتیجه مناسبی نگیرید، زیرا یکی از مهمترین شرایط پوستی برای لیزر موهای زائد را انجام نداده اید.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد


گزینه بعدی این است که اگر پوست فرد در اثر آفتاب یا عامل دیگری دچار سوختگی شده است، برای این فرد نباید لیزر موهای زائد آن قسمت انجام شود ، زیرا لیزر سبب تشدید سوختگی شده وشخصی که دچار سوختگی پوست است شرایط پوستی مناسب برای لیزر موهای زائد را ندارد .

حتما به یاد داشته که پیش از انجام لیزر در معرض آفتاب قرار نگیرید و پوست خود را برنزه نکنید زیرا در چنین شرایطی رنگ پوست شما تغییرمی کند و لیزر رنگدانه های تیره تشکیل شده ناشی از برنزه شدن را مورد هدف قرار می دهد، و نمی تواند بین پوست و موی فرد تفاوتی قائل شود. همچنین بهتر است قسمتی که می خواهید لیزر کنید، دارای زخم نباشد زیرا با اشعه لیزر ممکن است زخم بدتر شود و نتیجه ای عکس از لیزر بگیرید.

دانستنی های بعد از لیزر موهای زائد

دانستنی بعد از لیزر موهای زائد چیست

1- بعد از انجام لیزر موهای زائد از مصرف مواد شوینده در ناحیه لیزر شده پرهیز کنید

2- ضمنا در 24 ساعت اول پس از لیزر موهای زائد ازاستحمام خودداری کنید ولی در صورت استفاده از آب ولرم به تنهایی وبکار نبردن مواد شوینده مشکلی ایجاد نمی شود

3- حتما به یاد داشته باشید به مدت ۱۰روز از تماس مستقیم با آفتاب اجتناب کرده و هر ۴ساعت یکبار از كرم ضد آفتاب استفاده كنید.

4- به مدت سه روز از کرم زینک وپماد بتامتازون استفاده کنید (هر ۸ ساعت آن را تجدید کرده و از روز چهارم به بعد از كرم ضدآفتاب مصرف كنید.)

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

5- درروند جلسات لیزر موهای زائد به هیچ وجه پوست خود را برنزه نکنید (حمام آفتاب، سولاریوم و…) در صورت استفاده، حتما به مرکز اطلاع دهید.

6- ریزش موها در هر جلسه، در هرشخص متفاوت است ، این امکان وجود دارد بعد از گذشت دو هفته از جلسه اول اتفاق بیافتد. (واین مطلب بستگی به وضعیت پوست هر فرد دارد ).ممکن است شما قبلا در مرکز درمانی دیگری لیزر انجام داده اید میزان ریزش قطعا شبیه به دفعه قبل نمی باشد.

7- در طول درمان ورفع موهای زاید در صورت رشد موها فقط با تیغ و یا کرم های موبر شیو کنید و تحت هیچ شرایطی از روش هایی که مو را از ریشه می کنند مانند بند، موچین و اپیلاسیون با اپی لیدی ... استفاده نکنید.

8- این احتمال وجود دارد که بعد از لیزر دانه هایی سیاه رنگ مو را روی پوست خود مشاهده کرده آن ها ریشه موی سوخته شده می باشند نگران نباشید از بین می روند .

9- به یاد داشته باشید نوبت بعدی لیزر صورت یک ماه بعد و برای لیزر بدن حداقل چهل روز بعد می باشد برای ادامه درمان مراجعه كنید ، (چون مراجعه به موقع سبب رسیدن به نتایج بهتر و عدم طول درمان می شود .

10- بهتر است بانوانی که سن آنها بالای 50 سال است برای انجام لیزر موهای زائد در قسمت های صورت ، دور سینه ، کشاله ران وشکم آزمایش هورمونی وسونوگرافی مربوط به تخمدان انجام دهند.

11- برای جلوگیری از ایجاد آلرژی وتحریک پوست صورت که تازه لیزر شده از مصرف لوازم آرایشی وکرم پودر در این مناطق اجتناب کنید

12- برای جلوگیری از تعریق وتحریک فولیکول ها بعد از انجام لیزر به مدت دو روز از محیط های گرم ( سونا- حمام گرم ) و یا ورزش های سنگین پرهیز کنید.

فواید لیزر موهای زائد

فواید لیزر موهای زائد عبارتند از:

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

  • روش لیزر بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بوده و درد و ناراحتی کمتری نسبت به روش های دیگر دارد.
  • در مدت زمان کوتاهی می توانید حجم بسیاری از موهای زائد را از بین ببرید.
  • لیزر موهای زائد روشی سرپایی برای درمان موهای زائد بوده و نیاز به بستری شدن ندارد.
  • لیزر موهای زائد روشی تأیید شده از سوی FDA می باشد.
  • لیزر در صورتی که صحیح وطبق اصول انجام شود ضرری برای پوست نداشته و روشی مناسب جهت حذف موهای زاید می باشد


انجام عمل لیزر برای چه افرادی ممنوع می باشد:


افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند حداقل تا سه ماه نباید لیزر موهای زائد انجام دهند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد


کسانی که از داروی آکوتان مصرف می کنند به دلیل نازک شدن پوست در زمان مصرف دارو از انجام لیزر باید خودداری کنند.
اگر شما سابقه بیماری کلوئید را دارید انجام لیزر امکان دارد سبب به وجود آمدن گوشت اضافه در ناحیه مورد نظر شود.
افراد مبتلا به آکنه و اگزما بهتر است از انجام لیزر موهای زائد خود داری کنند.

مضرات لیزر موهای زاید

البته همانطور که می دانید هر روش در کنار تاثیرات مثبتی که دارد عوارضی در پی خواهد داشت لیزر موهای زائد هم در کنار مزایای زیادی که دارد دارای معایبی نیز هست. مهمترین موارد مضرات لیزر موهای زائد به قرار زیراست :

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد


1- باید روند کامل درمان را برای اینکه از این روش نتیجه مطلوب بگیرید طی کنید ،عموما با قیاس زمان بین هر جلسه تقریبا 6 هفته زمان می برد . این مدت در برخی موارد تغییر می کند.
2- علاوه بر کیفیت ودوام طولانی مدت این روش از قیمت بالایی نیز برخوردار است

3- تفاوت بین رنگ مو و پوست بدن آن چیزی که باعث تاثیر بیشتر لیزر می شود به همین دلیل لیزر معمولا برای موهای تیره تر و پوست های روشن تر عملکرد بهتری خواهد داشت . تشخیص موها برای افرادی که پوست تیره دارند کمی دشوار است به همین دلیل ممکن است موفقیت این روش کمی کمتر باشد.
4-کلینیکی که به آن مراجعه می کنید برای رفع موهای زائد یکی از مهمترین نکاتی که درباره لیزر موهای زائد باید به آن توجه کنید اگر این کار در کلینیک های غیر معتبر و توسط تکنسین های بی تجربه صورت گیرد می تواند منجر به مشکلات پوستی و یا ایجاد زخم روی پوست شود. بنابراین حتما در انتخاب مرکز لیزر خود دقت کنید .اشخاصی که کار لیزر انجام می دهند حتما باید آموزش های مربوط به این روش را به طور کامل پشت سر گذاشته باشند .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید