ممکن است بارها احساس کرده باشید که پوست شما شادابی خودش را از دست داده است و نهایتا تصمیم به پاکسازی آن بگیرید. شما با پاکسازی پوست می توانید لایه ای از پوست خود را برداشته و با رساندن اکسیژن به لایه های زیرین به پوست خود طراوت و زیبایی ببخشید . اولین فایده ای که با پاکسازی پوست برای شما به ارمغان می آورد ، از بین بردن جوش های سر سیاه است . برای انجام پاکسازی پوست روش های متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها را می توان بخور صورت با گل ختمی و بابونه نامید .

پاکسازی صورت چیست؟

ممکن است برای شما سوال به وجود بیاید که اصلاً پاکسازی پوست چیست؟ به طور کلی برای درمان جای جوش های صورت ، کاهش کک و مک و لک های بارداری صورت و حتی کاهش چین و چروک ها از روش درمانی جدیدی به نام پاکسازی با میکرودرم استفاده می شود .روشی که امروزه بسیاری از مراکز آرایشی و درمانی تا سالن های زیبایی آرایشی و مصرف های عمومی و تخصصی این روش را انجام می دهند .

ماسک برای پاکسازی پوست

ماسک برای پاکسازی پوست

پوست به عنوان اولین سد دفاعی بدن شناخته می شود و وظیفه دفع سموم بدن و مواد زیان آور را دارد . به طور عمده از طریق تعریق، دفع مواد زائد از پوست صورت می گیرد. برای برطرف کردن مشکلات پوستی در هر نوعی که باشد باید هر ۲۰ روز یکبار پاکسازی بر روی آن صورت پذیرد تا تمام منافع باز پوست، بسته تر شوند. پاکسازی سبب می شود تا آلودگی های سطحی و لایه اضافه ای که بر اثر نشستن گرد و غبار روی پوست به وجود آمده است، از بین برود ،دانه های سرسیاه از سطح پوست برداشته شود و مواد معدنی و اکسیژن سطح پوست شما تامین گردد .نتیجه این عمل جوانسازی و شاداب شدن پوست خواهد بود .

دلایل پاکسازی پوست

غدد چربی در پوست مسئول ترشح چربی هستند . این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می شوند ، انجام می گردد و در نهایت منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده و سلولهای مرده ذرات و غبار و آلودگی های موجود را در سطح پوست حل می کند . گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با سرب روی پوست ترکیب می شود و سبب مسدود شدن مجرای خروجی چربی ها می گردد و در نتیجه سبب کدر شدن پوست شده و شفافیت و شادابی آن را می گیرد . برای اصلاح این مشکل، پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده های مناسب مفید هستند . همچنین باید از مصرف بیش از حد ترکیباتی که دارای چربی بالا هستند و کرم پودر های سنگین پرهیز کنید . از جمله فواید پاکسازی پوست می توان به حذف آلودگی ها در پوست شما به ویژه در هوای آلوده اشاره کرد.

روش های پاکسازی پوست

روش های زیادی برای پاکسازی پوست وجود دارد . پاکسازی پوست با مواد غذایی و اصلاح تغذیه می تواند صورت پذیرد. همچنین پاکسازی پوست با روش های طبیعی و یا پاکسازی پوست با لیزر امکان پذیر است .

پاکسازی با بخور

یکی از روش های رایج پاکسازی پوست با بخور سرد صورت می پذیرد. بخور دادن صورت درمانی آسان و موثر برای منافذ مسدود شده پوست است که در نهایت می تواند پاکسازی پوست شما را به دنبال داشته باشد . این روش منافذ مسدود را باز کرده و اجازه می دهد تا انواع آلودگی ها که وارد پوست شده انداز بین بروند . به این منظور لازم است تا یک قوری را پر از آب کنید و در پوشش را بگذارید و آن را روی اجاق قرار دهید تا آب داغ شود . زمانی که آب به اندازه کافی داغ شد که بخار تولید کند، آن را از روی اجاق بردارید . روی سر خود حوله ای بیندازید و صورت خود را روی بخار آب بگیرید و اجازه دهید بخار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به پوست شما نفوذ کند و تقریباً صورت شما را خیس کند .

پاکسازی پوست

پاکسازی پوست

پاکسازی با شکر

یکی دیگر از روش های پاکسازی پوست استفاده از شکر به عنوان یک لایه بردار طبیعی است که می تواند به ترمیم بافت ها و باز کردن منافذ باز پوست کمک کند. به این منظور دو قاشق غذاخوری شکر را به حالت پودر در آورده و آن را در آب نصف لیمو و مقدار کمی آب ترکیب کنید تا خمیر غلیظی بدست بیاید . این خمیر را بر روی قسمت های آسیب دیده پوست بمالید و به آرامی و مدت ۵ دقیقه صورت خود را دورانی ماساژ دهید. سپس صورت خود را با آب خنک شسته و از مرطوب کننده استفاده کنید .

پاکسازی پوست با عسل

پاکسازی پوست با عسل نیز امکان پذیر است. عسل برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ باز پوست بسیار توصیه می شود . این ماده همچنین می تواند در کاهش ترشح بیش از اندازه چربی بر روی پوست و تنگ کردن منافذ تاثیرگذار باشد. به این منظور عسل را بر روی منطقه آسیب دیده پوست مالیده و آن را ماساژ دهید و بگذارید تا چند دقیقه بماند. سپس آن را با آب ولرم شسته و این کارها دو یا سه بار در هفته انجام دهید .

پاکسازی پوست با ماساژ

برای پاکسازی پوست می توان از ماساژ با روغن استفاده کرد . به این منظور از روغن زیتون استفاده می کنند. در این حالت لازم است روغن زیتون را کمی به انگشتان مالیده و صورت را با حرکات دورانی ماساژ دهید . روغن زیتون علاوه بر مرطوب کنندگی به بازسازی سلولهای پوستی نیز کمک می کند .

پاکسازی پوست چرب

پاکسازی پوست چرب

ماسک سفید

ماسک سفید، ماسک ماست و جوانه گندم هستند که با ماسک نشاسته ترکیب شده و به آرامی بر روی پوست صورت قرار می گیرد. در این حالت لازم است تا پوست صورت را به صورت دورانی ماساژ داده و پس از یک ربع با آب سرد بشویید .

پاکسازی پوست چرب

پاکسازی پوست چرب متفاوت است . باید بدانید که این پوست می تواند مستعد برای جوش زدن باشد و همین موضوع پاکسازی پوست چرب را انجام می دهند، بایدمراحلی را طی کنند . لازم به ذکر است که پاکسازی پوست چرب با لیزر نیز امکان انجام گرفتن را دارد . برای انجام پاکسازی پوست چرب در ابتدا لازم است تا پوست چرب شما با صابون مناسب شسته شود . صابون مخصوص پوست چرب به این معنا نیست که از صابونی استفاده کنید که پوست شما را خشک و خشن کند بلکه صابونهای ملایم و ترجیحاً گیاهی و بدون مواد شیمیایی بهترین گزینه برای پوست های چرب هستند .

دومین قدم برای پاکسازی پوست چرب و جوشدار استفاده از اسکراب مخصوص پوست های چرب است. اسکراب سلولهای مرده را از روی پوست جدا کرده و در نتیجه ظاهری شفاف و شاداب ، لطافت خاصی به پوست می بخشد.

اگر پوست بدن و صورت شما چرب است، بهتر است از اسکراب مخصوص پوست های چرب برای لایه برداری و پاکسازی پوست چرب و جوشدار خود استفاده کنید .در مرحله بعدی استفاده از تونر مناسب جا می گیرد. تونر مرحله پس از شستشوی پوست است . در حقیقت در بسیاری از مواقع به خصوص بعد از اینکه آرایش را از صورت خود شسته اید، قسمت هایی از آرایش هنوز بر روی پوست شما هستند . پس اگر پوست شما حساس به آکنه باشد لازم است تا با استفاده از تونر پوست خود را به طور کامل تمیز کنید. یکی از بهترین و قویترین تونر ها برای پاکسازی پوست گلاب طبیعی با عصاره گل بابونه است .

روش پاکسازی پوست خشک

برای پاکسازی پوست خشک نیز مراحلی وجود دارد . در ابتدا باید به مانند همیشه صورت خود را با یک صابون ملایم و آب ولرم بشویید و خشک کنید . در صورتی که برایتان امکان وجود داشته باشد بخور گرم می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. پس از این مرحله از ماسک های پیشنهادی که در ادامه آنها را معرفی می کنیم، بر روی صورت خود قرار داده و اجازه دهید تا برای مدت ۲۰ دقیقه برای پوست شما باقی بماند .

بهترین ماسکی که برای پوست های خشک معرفی می شود ، ماسک آلوورا است . ماسک آلوئه ورا می تواند سلول های مرده پوست را از خود جدا کرده و آلودگی ها را رفع کند و منافذ باز پوست را ببندد . پوست چرب به گونه ای است که سطح آسیب پذیری بیشتری دارد، به همین نسبت به دیگر نوع از پوست ها مراقبت بیشتری نیاز دارند . در پاکسازی پوست خشک و مرطوب سازی و نگهداری آن باید دقت بیشتری به کار برده شود لذا در این مرحله استفاده از ماسک برای پاکسازی پوست خشک بسیار موثر است.

پاکسازی پوست خشک

پاکسازی پوست خشک

پاکسازی پوست با میکرودرم

میکرودرم ابریژن یکی از بهترین دستگاه های پاکسازی پوست است. با انجام پاکسازی پوست با میکرودرم به راحتی می توانید از شر منافذ باز پوست خلاص شوید و لایه برداری را برای ایجاد ظاهری شاداب تر انجام دهید . با انجام میکرودرم کاهش چین و چروک های زیر پوست صورت مثل چین های ظریف دور چشم نیز اتفاق می افتد . همچنین سوراخ های ریز و همان منافذ باز کاهش پیدا می کند .

پاکسازی پوست با میکرونیدلینگ

یکی از روش های پاکسازی پوست انجام پاکسازی پوست با میکرونیدلینگ است . میکرونیدلینگ دستگاهی است که در آن سوزن های استیل ریزی وجود دارد که بدون درد و خونریزی می تواند تیرگی و اسکار و ترک های پوستی را از بین ببرد . در این روش دستگاه میکرونیدلینگ که سوزن های بسیار ریزی دارد، بر روی پوست کشیده می شود که سبب تحریک کلاژن سازی پوست شده و در نهایت پاکسازی و جوانسازی پوست را به دنبال دارد .

پاکسازی پوست با اصلاح تغذیه

جالب است بدانید که پاکسازی پوست با اصلاح تغذیه نیز امکان پذیر است . شما میتوانید برای پاکسازی پوست از جوانه گندم بهره بگیرید .اگر حساسیت غذایی به خوردن غلات ندارید استفاده از این ماده غذایی بسیار مفید است و می تواند آبرسانی کافی برای پوست شما داشته باشد . در جهت شفاف سازی می توان از گوجه فرنگی استفاده کرد چرا که این ماده غذایی برای افرادی که پوست های حساسی دارند، مفید است. تخم مرغ نیز خواص ضد پیری دارد که در پاکسازی پوست استفاده از ماسک تخم مرغ و ماست سفیده تخم مرغ پیشنهاد می شود .

عوارض پاکسازی پوست

یکی از روش های عمومی برای کاهش اثر لکه ها استفاده از پاکسازی پوست است . این روزها متاسفانه در برخی از آرایشگاه های این عمل انجام می شود که این کار کاملا اشتباه است . در حال حاضر افرادی که صلاحیت کافی ندارند نظیر آرایشگران وارد حیطه پوست و مو شدند. آرایشگران در خصوص ساختمان ، بیولوژی و آناتومی پوست اطلاعات کافی ندارند و می توانند در هنگام پاکسازی پوست از موادی که استفاده کنند که برای شما ضرر داشته باشد . از جمله عوارض پاکسازی پوست می توان به عدم اطلاع فرد انجام دهنده آن در خصوص آناتومی پوست باشد چرا که اگر این فرد آگاهی کافی نداشته باشد، اصول مراقبت های اولیه پوست را نمی داند و به بهانه پاکسازی و ویتامین درمانی از کرم های درمانی مختلف و گاه سنگین برای پوست های چرب و کرم های بدون رطوبت برای پوست های خشک استفاده می کند که می تواند نتیجهای برخلاف پاکسازی پوست داشته باشد .

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید