درمان گرفتگی صدا را با روش های مختلفی می توان دنبال کرد که یکی از این روش های درمان گرفتگی صدا، روش های گیاهی و خانگی است که در بسیاری از مواقع اثربخش و مفید است. تانما در این مطلب به ارائه ی راهکارهایی خانگی برای درمان گرفتگی صدا در خانه می پردازد.

گرفتگی صدا چیست؟

به تغییر غیرطبیعی در صدا که مانع تولید صدای صاف و طبیعی تان می شود، گرفتگی صدا می گویند. ممکن است تن و قدرت صدایتان تغییر کند به گونه ای که صدایتان بم و خشن یا ضعیف و نجواگونه شود. این تغییر، ناشی از مشکل در تارهای صوتی است.

به عبارتی دیگر گرفتگی صدا نوعی اختلال در تولید صدای طبیعی توسط ارگان تولید صوت، یعنی حنجره است. حنجره (Larynx) جزئی از دستگاه تنفسی است که در تولید صدا، تنظیم تنفس و جلوگیری از آسپیراسیون نقش دارد.

درمان های خانگی گرفتگی صدا

گرفتگی صدا چیست

علل گرفتگی صدا

1- استفاده نابجا و بیش از حد از حنجره مثل فریاد زدن و یا در برخی مشاغل مثل معلمین، خوانندگان و مداحان

2- بیماری های التهابی و عفونی حنجره مثل لارنژیت های حاد و مزمن، سرماخوردگی، سینوزیت و سرفه های پیاپی در اثر التهاب دستگاه تنفسی

3-آلرژی که باعث افزایش ترشح حلق و در نتیجه تورم تارهای صوتی می شود.

4-ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری و گلو به ویژه شب ها

5-بخار مواد شیمیایی و یا دود سیگار ، البته ذکر این نکته لازم است که نه تنها سیگار باعث تحریک تارهای صوتی می شود، بلکه باعث ایجاد پولیپ تارهای صوتی و همینطور تومور سرطانی در حنجره می شود که این موارد هم باعث گرفتگی صدا می شوند.

6-خشکی هوا که بیشتر در زمستان و در مناطق سرد و خشک نمود پیدا می کند.

7- عبور لوله های تنفسی از حنجره به هنگام بیهوشی عمومی برای اعمال جراحی، باعث تورم ناحیه حنجره می شود.

8-ضربه مستقیم به حنجره و به دنبال آن شکستگی غضروف آن و خونریزی که باعث گرفتگی صدا می شود.

9- بیماری های تیروئید و همینطور اعمال جراحی که در این ناحیه انجام می شود.

10-بیماری های عصبی همچون ام .اس و یا سکته مغزی

درمان های خانگی گرفتگی صدا

1-درمان گرفتگی صدا با زنجبیل

زنجبیل که یکی از مؤثرترین داروهای گیاهی برای درمان گرفتگی صدا در خانه است. این گیاه برای غشای مخاطی حنجره مفید است و التهاب را تسکین می دهد. همچنین به جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی کمک می کند.

تکه های نازک و خام زنجبیل را به شکل منظم میل کنید. برای تغییر مزه می توانید به آن نمک و آبلیمو اضافه کنید.همچنین می توانید یک قاشق سوپ خوری زنجبیل خردشده را در یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، آن را از صافی بگذرانید و به آن عسل اضافه کنید. روزی ۳ بار این دمنوش را بنوشید.

روش های درمان گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا با زنجبیل

2-درمان گرفتگی صدا با عسل

عسل که در درمان گرفتگی صدا بسیار سودمند است، به نرم کردن گلوی ملتهب و کاهش تورم کمک می کند.

برای مرطوب نگه داشتن گلو، روزی چند بار یک قاشق سوپ خوری عسل خالی و درصورت امکان ارگانیک میل کنید. همچنین می توانید ۱ یا ۲ قاشق سوپ خوری عسل را با کمی فلفل سیاه در یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را چند بار در روز میل کنید.

3-درمان گرفتگی صدا با سرکه سیب

برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از گرفتگی صدا سرکه سیب مصرف کنید. سرکه ی سیب دارای خاصیت ضدمیکروبی است که به درمان عفونت و التهاب حنجره که یکی از دلایل اصلی گرفتگی صداست کمک می کند.

یک قاشق چای خوری سرکه ی سیب پالایش نشده را در یک لیوان آب گرم حل کنید و در روز چندبار این نوشیدنی را بنوشید. همچنین می توانید از محلول سرکه و آب به میزان برابر برای قرقره استفاده کنید. این کار را دست کم ۲ بار در روز انجام بدهید.

4- درمان گرفتگی صدا با قرقره ی آب نمک

قرقره با آب نمک یکی دیگر از راه های مؤثر برای بازیابی صدایتان است. نمک به پاک سازی مخاط دستگاه تنفسی و آب گرم به تسکین التهاب گلو کمک می کند. همچنین خاصیت ضدعفونی کنندگی نمک در جلوگیری از عفونت گلو مؤثر است. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید. سپس دو تا سه بار در روز محلول آب نمک را قرقره کنید.

5- درمان گرفتگی با آبلیمو

یکی از درمان های رایج گرفتگی صدا لیموترش است. لیمو گلو را مرطوب نگه می دارد و درد و تورم آن را کاهش می دهد. همچنین ویتامین C لیمو با عفونت مبارزه می کند.یک قاشق سوپ خوری عسل و آب لیمو را در یک فنجان آب ولرم حل کنید. چند بار در روز از این محلول بنوشید.

می توانید آب نصف لیموترش را در نصف فنجان آب گرم رقیق و آن را دست کم ۲ بار در روز قرقره کنید. اگر بخواهید می توانید کمی نمک به محلول اضافه کنید.

روش های درمان خانگی گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا با آبلیمو

6- درمان گرفتگی صدا با سیر

سیر هم از درمان های خانگی رایج برای گرفتگی صداست. سیر مانع تورم می شود، درد را کاهش می دهد و به درمان سرعت می بخشد. یک حبه سیر را دو نیم کنید و هر تکه را در یک طرف دهان بگذارید. درحالی که به آرامی آن را می جوید، آب سیر را بمکید تا التهاب تسکین یابد و درمان سریع تر حاصل شود. می توانید چند قطره روغن سیر را به یک چهارم فنجان آب گرم اضافه و روزی ۲ بار آن را قرقره کنید.

7- درمان گرفتگی صدا با دارچین

دارچین به دلیل خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی که دارد به عنوان یک درمان خانگی خوب برای گرفتگی صدا محسوب می شود. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، باید پودر دارچین را به مقداری آب اضافه کنید و سپس آن را بجوشانید.

کمی صبر کنید تا از گرمای محلول کاسته شود و سپس آن را بنوشید. شما همچنین می توانید برای بهبود طعم و مزه ی محلول مقداری عسل به آن اضافه کنید.

8- درمان گرفتگی صدا با نخود برشته

این درمان می تواند باعث کاهش گرفتگی و تسکین سوزش گلو شود. خیلی ساده، شب ها قبل از رفتن به رختخواب، نخود برشته بخورید. بلافاصله پس از آن، یک لیوان آب گرم برای تسکین بیش تر بنوشید.

9-درمان گرفتگی صدا با روغن های معطر

این روغن ها دارای خواص ضد باکتریایی هستند و بنابراین می توانند ویروس و باکتری هایی را که سبب گرفتگی صدا شده اند از بین ببرند. شما می توانید روغن های معطر و آب را برای کاهش میزان گرفتگی صدا مخلوط کنید.

برای رسیدن به نتایج مثبت، چند قطره روغن بابونه و روغن اسطوخودوس را به یک قوری آب جوش اضافه کنید. سرتان را روی قوری بگیرید و سپس روی سر را با یک حوله بپوشانید. توصیه می شود این روش درمانی را دو بار در روز برای از بین بردن گرفتگی صدا تکرار کنید.

روش های خانگی درمان گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا با روغن های معطر

10- درمان گرفتگی صدا با شیر و تخم مرغ

شیر و تخم مرغ نیز برای درمان گرفتگی صدا موثر هستند. برای رسیدن به نتایج مورد انتظار، باید تخم مرغ و شیر را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه کنید. این دو به بدن کمک می کنند تا به سرعت بهبود بیابد و سیسم ایمنی بدن را تقویت می کنند.

11- درمان گرفتگی صدا با سیر و روغن خردل

سیر به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بسیاری از عفونت ها عمل می کند. روغن خردل همچنین به دلیل خواص طبیعی ضدعفونی کننده ای که دارد در بسیاری از داروها مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو نیز درمان خوبی برای گرفتگی صدا هستند زیرا خواص ضد باکتریایی دارند.

روغن خردل (یک قاشق چایخوری) را با خمیر سیر (یک قاشق چایخوری) مخلوط کنید. سپس آن را به برنج بخارپز اضافه کنید و در نهایت ترکیب به دست آمده را به طور روزانه بخورید.

12- درمان گرفتگی صدا با آب پیاز

یکی از درمان های خانگی عالی برای رفع گرفتگی صدا، استفاده از آب پیاز است. برای به دست آوردن نتایج مثبت، می توانید چند پیاز بزرگ را خرد کنید و سپس آن ها را همراه با آب در یک قابلمه بریزید. پس از آن، شما باید ترکیب را تا زمانی که غلیظ شود بجوشانید.

شربت حاصل را صاف کنید و سپس آن را (چند قاشق غذاخوری) را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و چند قطره لیمو برای بهبود طعم اضافه کنید. ترکیب حاصل را بنوشید تا گرفتگی صدای تان به سرعت تسکین بیابد. شما باید این محلول را دست کم دو بار در روز برای درمان مشکل موجود مصرف کنید.

13-درمان گرفتگی صدا با زردچوبه

زردچوبه به دلیل خواص ضد باکتری و ضدعفونی کننده ای که دارد باعث بهبودی سریع و از بین بردن عفونت های باکتریایی و ویروسی در گلو می شود. خیلی ساده می توانید کمی پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر گرم اضافه کنید و ترکیب حاصل را دو بار در روز بنوشید.

14-درمان گرفتگی صدا با روغن اکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس به علت خواص ضد باکتری و ضد ویروسی که دارد به عنوان یکی از بهترین داروهای خانگی برای از بین بردن گرفتگی صدا شناخته شده است. اشتنشاق بخار روغن اوکالیپتوس ممکن است بهترین شیوه ی استفاده از آن باشد.

در مرحله ی اول روغن اوکالیپتوس (چند قطره) را به یک ظرف بزرگ آب اضافه کنید. سرتان را با حوله بپوشانید و سپس این بخار را به مدت ۱۰ دقیقه استنشاق کنید. بهتر است این روش درمانی را روزی دو بار تکرار کنید. روش دیگر استفاده از اوکالیپتوس استفاده از شربت سرفه یا آب نبات های حاوی این گیاه دارویی است.

15-درمان گرفتگی صدا با شیرین بیان

شیرین بیان نیز به علت خواص ضد التهابی و ضد ویروسی که دارد یکی دیگر از درمان های عالی دیگر برای کمک به کاهش سوزش گلو است. علاوه بر این، این گیاه دارویی همچنین به عنوان یک اکسپکتورانت طبیعی برای حذف موکوس عمل می کند.

ریشه شیرین بیان خشک (یک قاشق چایخوری) را در یک فنجان آب به مدت دست کم ۵ دقیقه بجوشانید. ترکیب را صاف کنید و سپس این چای را سه بار در روز مصرف کنید. روش دیگر برای استفاده از شیرین بیان مصرف آبنبات آن است.

**توجه داشته باشید که شیرین بیان ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی، بیماری کبد ، فشار خون بالا یا بیماری های قلبی مناسب نباشد. مصرف این گیاه دارویی همچنین برای زنان شیرده و باردار توصیه نمی شود.

روش های خانگی درمان گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا با شیرین بیان

16-درمان گرفتگی صدا با کشمش

یکی از داروهای خانگی عالی برای رفع گرفتگی صدا، کشمش است. برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب، تمام کاری که باید انجام بدهید این است که کشمش (۱/۴ فنجان) را در یک فنجان آب بجوشانید. توصیه می شود این مخلوط را ۳-۴ بار در روز بنوشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید