پیشگیری از سرماخوردگی با شروع فصل پاییز برای خیلی از افراد به ویژه پدران و مادران به امر مهمی تبدیل می شود .فصل پاییز و زمستان برای افراد بسیار جالب است و قدم زدن در زیر باران و برف بازی لذت بالایی دارد اما این فصل سرد می‌تواند برای افراد عطسه ، سرفه ، تب و لرز ، آبریزش بینی و در یک کلام سرماخوردگی و در شرایط بدتر آنفولانزا را به ارمغان بیاورد . علائم ناتوان کننده این بیماری و دوره نقاهت نسبتاً طولانی آن سبب شده تا فصل های سرد برای برخی از مردم به یک کابوس بزرگ تبدیل شود . برای پیشگیری و یا کاستن شدت این بیماری ها راه حلی وجود دارد که در ادامه با 20 روش برای پیشگیری از سرماخوردگی آشنا می شویم . اول از همه باید بدانیم که سرماخوردگی بیماری رایج بین انسان هاست و بیش از ۲۰۰ نوع سرما خوردگی وجود دارد . از جمله علل ابتلا به سرماخوردگی  می توان به سردی هوا و تماس با سطوح آلوده اشاره کرد .

نگاهی به دلایل سرماخوردگی

1.      اول از همه باید بدانید که ویتامین d از جمله مواردی است که در مسیر مقابله با ویروس های سرماخوردگی به شما کمک فراوانی می‌کند . هر فرد با مصرف ۱۰ هزار واحد ویتامین دی ۳ در طول هفته می تواند خطر ابتلا به ویروس سرماخوردگی را دور کند .

2.      باید پس از دست دادن با مردم دست های خود را حتماً بشویید اما شستن دست ها را فقط به این مورد محدود نکنید . دقت کنید که باید برای دوری از میکروب های سرماخوردگی در هر شرایطی دست های خود را بشویید .

3.      بر اساس نظر دکترها دست زدن به بینی و چشم ها می تواند شما را بیمار کند .

4.      دکتر جفری رابرتسون افسر ارشد پزشکی گفته است که ممکن است خوردن غذاهای سالم به طور منظم کار دشواری باشد اما مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات تازه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی در فصول سرد می گردد .

5.      هنگام عطسه کردن دهان و دندان خود را با یک دستمال بپوشانید چرا که سرماخوردگی بیماری مسری است و سبب انتقال به دیگر افراد می شود .

سرماخوردگی در فصل سرد

سرماخوردگی در فصل سرد

6.      همواره دستمال های مرطوب پاک کننده بر پایه ی الکل و ژل های ضد عفونی کننده همراه خود داشته باشید . دقت کنید که برخی از این دستمال ها بر پایه ی الکل نیستند و چندان در ضد عفونی دست های شما موثر نخواهد بود .

7.      دقت کنید که عادت ناخن جویدن باید ترک شود چرا که این عادت شما را بیمار می کند . میکروب ها در زیر ناخن ها جمع شده و جویدن آن ها ثبت به سریعتر قورت دادن آن ها می‌گردد .

8.      مطالعه جدید وجود دارد که نشان داده است ، قارچ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند . افرادی که روزانه قارچ می خورند تعداد سلول های تی بیشتر و عفونت کمتری دارند .

9.      نقطه فشاری در وسط سینه شما وجود دارد که ضربه زدن های آرام در این ناحیه می تواند غده تیموس را تحریک کند و سلول های تی بیشتری برای مبارزه با پاتوژن ها و سرماخوردگی ایجاد نماید .

10.   از فواید نوشیدن آب و مایعات دیگر غافل نشویم . بدن شما به آسانی می تواند دچار کم آبی شده و در نهایت سبب تب و استفراغ گردد . مایعات ، مخاطی که در طول بیماری ایجاد می‌شود را کمتر کرده و آن را نازک می سازد . زمانی که مخاط پر شده با میکروب نازک تر باشد از بین بردن آن آسان تر و ساده تر خواهد بود .

11.   حتماً از فواید ورزش آشنایی دارید اما بهتر است بدانید که برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا بهتر است ، ورزش کنید و عرق بریزید . چرا که ورزش کردن به طور منظم عملکرد ایمنی بدن را افزایش می دهد .

پیشگیری از سرماخوردگی در فصل سرد

پیشگیری از سرماخوردگی در فصل سرد

12.   برای پیشگیری از آنفولانزا یوگا و ورزش های مشابه را در برنامه خود قرار دهید ،  چرا که این ورزش ها سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و در نتیجه فرد می تواند با قوای بیشتری با بیماری مبارزه کند .

13.   برخی از محققان عنوان کرده‌اند که زایلیتول به عنوان شیرین کننده موجود در آدامس می‌تواند از آلوده شدن گوش و سینوس ها به ویروس سرماخوردگی پیشگیری کند .

14.   برای پیشگیری از سرماخوردگی در پاییز ، مصرف ماهی را افزایش دهید . با افزایش میزان امگا ۳ می توانید سبب تحریک سلولهای شوید که با تولید عوامل بیماری زا مبارزه می کند .

15.   گرم نگه داشتن راه تنفس برای پیشگیری از سرماخوردگی تنها کافی نیست . بینی فردی که دچار بیماری شده باید مرطوب باشد چرا که اگر حفره های بینی خشک شوند ،عناصر طبیعی آنتی باکتریال نمی‌تواند به درستی وظایف خود را انجام دهد لذا لازم است که میزان رطوبت خانه بین ۳۰ تا درجه نگه دارید .

16.   از بهترین و موثرترین روشهای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا ، واکسن آنفولانزا است . واکسن در بدترین حالت نشانه های بیماری را تا حد زیادی کاهش داده و بدنتان را در مقابل ویروس ها مقاوم می کند .

17.   مقاله علمی وجود دارد که نشان داده محصولات دارای پروبیوتیک می تواند خطر ابتلا به ویروس های آنفولانزا را در بدن کاهش دهد . در همین راستا گفته شده که مصرف همیشگی ماست یونانی می‌تواند به پیشگیری سرماخوردگی کمک فراوانی کند .

پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا

پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا

18.   از محلول گرم آب و نمک استفاده کنید . این ترفند بسیار موثر است چرا که نمک به کشتن ویروس ها کمک می کند . پوشش گلو با محلول نمک می تواند التهاب را کاهش دهد .

19.   اگر گلوی شما درد می کند و خوردن غذا برای شما دشوار شده است ، می توانید از بستنی یخی استفاده کنید . چرا که خوردن این نوع از بستنی به طور موقت ناحیه مورد نظر را بی حس میکند .

20.   هنگامی که به پشت می خوابید مخاط در حفرات سینوسی جمع شده و همین امر سبب ایجاد عفونت یا سینوزیت مزمن می گردد . لذا سعی کنید با زاویه ۴۵ درجه بخوابید 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید