هموروئید یا بواسیر در ناحیه مقعد به وجود می آید و می تواند خفیف یا شدید باشد. افراد به دلایل گوناگون امکان دارد دچار هموروئید شده یا این مساله در آن ها تشدید شود. به هر صورت هر فردی در صورت مشکوک بودن یا ابتلا به این بیماری حتما باید تحت نظر پزشک درمان های لازم را دریافت کند تا دچار عوارض جدی تر نشود. تانما در این مطلب شما را با انواع هموروئید و روش های درمانی آن آشنا می کند؛

هموروئید چیست ؟

هموروئید که بواسیر نیز نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که گروهی از رگ های روده بزرگ یا مقعد متورم و یا متسع شده باشد. هنگامی که این رگ ها متورم می شوند، خونریزی می کنند و باعث گسترش رگها به داخل پوسته اطراف روده بزرگ و بافت مقعد می شود. این می تواند ناخوشایند یا دردناک باشد. هموروئید همیشه قابل مشاهده نیست. اما زمانی که ظاهر می شوند، به صورت برآمدگی یا غده های قرمز و یا بی رنگ دیده می شوند.

شیوع هموروئید

هموروئید بسیار شایع است. ۷۵ درصد از مردم در یک برهه از زندگی شان به هموروئید دچار می شوند. هموروئیدها در افراد بین ۴۵ و ۶۵ سال شایع تر هستند. آمار ها نشان داده احتمال بروز این بیماری در بین زنان و مردان به یک اندازه است اما در کشور ما زنان در مقایسه با مردان بیشتر در معرض بواسیر قرار دارند. همچنین میزان شیوع هموروئید بین مادران باردار، مبتلایان به یبوست و اسهال مزمن و افراد مبتلا به بیماری هایی که فشار داخل شکمی را افزایش می دهند، بیشتر است

انواع هموروئید

هموروئید داخلی

هموروئید داخلی در روده بزرگ شما یافت می شود و همیشه نمی توان آن را دید. زیرا در عمق مقعد شما میباشند وقابل مشاهده نیستند. هموروئید داخلی معمولاً جدی نیستند و خود به خود از بین می روند. گاهی اوقات هموروئید داخلی میتواند متورم و از مقعد آویزان شود که به عنوان هموروئید پرولاپس شناخته می شود. هیچ عصبی وجود ندارد ،در نتیجه درد در روده بزرگ را تشخیص نمی دهید. بنابراین همیشه نمی توانید متوجه هموروئید داخلی شوید.

هموروئید خارجی

هموروئید خارجی در مقعد شما ایجاد می شود، دقیقاً بر روی سطح جایی که محتویات روده شما بیرون می آید. همیشه قابل مشاهده نیستند، اما گاهی اوقات به مانند توده هایی بر سطح مقعد دیده می شود. هموروئید خارجی معمولا یک مسئله پزشکی جدی نیست. اما در صورت ایجاد اختلال در زندگی تان بر اثر درد و ناراحتی، به پزشک مراجعه کنید.

هموروئید پرولاپس

هموروئید پرولاس و یا بیرون زدگی مقعد نیز یکی از انواع هموروئید می باشد، این نوع هموروئید هنگامی رخ می دهد که هموروئید داخلی متورم شده و از مقعد خارج شود.

هموروئید ترومبوز

هموروئید ترومبوز شامل یک لخته خون (ترومبوز) در بافت هموروئید است. هموروئید ترومبوز نیز یکی از انواع هموروئید می باشد که ممکن است مانند توده یا تورم در اطراف مقعد ظاهر شوند. هموروئید ترومبوز اساسا یک هموروئید پیچیده است که در آن لخته شدن خون تشکیل می شود.

علل هموروئید

انواع هموروئید

علل بیماری هموروئید

 • فشار آوردن و زور زدن زیاد هنگام عمل دفع
 • نشستن زیاد و طولانی
 • یبوست یا اسهال شدید
 • چاقی و وزن بالا
 • بارداری
 • آمیزش مقعدی
 • رژیم غذایی عاری از فیبر

نشانه های بیماری هموروئید

 • خون ریزی بدون درد هنگام دفع مدفوع و مشاهده ی کمی خون روی دستمال توالت
 • توده یا برآمدگی دردناک و حساس در نزدیکی مقعد
 • خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
 • درد و ناراحتی
 • تورم اطراف مقعد
 • احساس عدم دفع کامل مدفوع

عوارض هموروئید

فشردگی

شریان هایی که منبع تغذیه خون تازه هموروئید هستند می توانند مسدود شوند و مانع رسیدن خون به هموروئید می شوند. این می تواند درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل را ایجاد کند.

کم خونی

اگر هموروئید بیش از حد خونریزی کند، می توانند اکسیژن سلول های قرمز خون شما قطع کنند. این امر می تواند خستگی، تنگی نفس، سردرد و سرگیجه ایجاد کند، زیرا خون کم اکسیژن در بدن شما جریان دارد.

لخته شدن خون

ترومبوز بیشتر احتمال دارد عارضه هموروئید خارجی باشد. لخته شدن خون می تواند درد و خارش را به طور غیر قابل تحملی افزایش دهد.

عفونت

باکتری ها می توانند به هموروئید در حال خونریزی وارد شوند و بافت را آلوده کنند. عفونت های درمان نشده بعضی اوقات می توانند عوارض جدی مانند مرگ بافت، آبسه ها و تب را ایجاد کنند.

نشانه های هموروئید

عوارض هموروئید

تشخیص هموروئید

بواسیر خارجی با مشاهده و معاینه قابل تشخیص است ولی برای تشخیص نوع داخلی، گاهی نیاز به آزمایشات ذیل می باشد:

بررسی کانال رکتوم و مقعد

در این آزمایش دکتر با وارد کردن انگشت، هر گونه رشد غیر طبیعی را تشخیص میدهد و در صورت نیاز آزمایشات بعدی را تجویز میکند.

بررسی بصری رکتوم و مقعد

اغلب اوقات هموروئید بعلت نرمی قابل لمس نیست و آزمایش بالا جواب نمیدهد. به همین خاطر رکتوم توسط آنوسکوپ یا پروکتوسکوپ بررسی میشود.

کولونوسکوپی

طبق موارد زیر و صلاح دید دکتر، کولونوسکوپی نیز توصیه می گردد:

 • علائم نشان دهنده بیماری دیگری است.
 • شما در خطر سرطان روده بزرگ هستید.
 • بالای 50 سال سن دارید و کولونوسکوپی انجام نداده اید.

پیشگیری از هموروئید

 • غذاهای فیبردار مصرف کنید
 • نوشیدنی زیاد مصرف کنید
 • نگه داشتن نفس و فشار آوردن هنگام اجابت، فشار بیشتری روی رگ های تحتانی وارد می کند پی فشار نیاورید.
 • به محض احساس مدفوع کنید
 • برای جلوگیری از یبوست ورزش کنید.
 • نشستن زیاد از حد مخصوصا هنگام اجابت فشار روی رگ ها را افزایش می دهد.

روش های درمان هموروئید

الف) درمان خانگی هموروئید

فندق افسونگر

این گیاه می تواند خارش و درد – که دو علامت اصلی هموروئید هستند – را کاهش دهد. این گیاه یک ماده ی ضدالتهابی طبیعی است، بنابراین می تواند تورم را نیز فروبنشاند. فندق افسونگر را می توانید به شکل مایع بخرید و به طور مستقیم روی هموروئید بمالید. این گیاه در محصولاتی مانند صابون ها و دستمال های مرطوب ضدخارش نیز وجود دارد.

وان آب گرم با نمک اپسوم

وان آب گرم می تواند به تسکین سوزش و ناراحتی ناشی از هموروئید کمک کند. شما می توانید از sitz bath استفاده کنید. این وسیله یک تشت پلاستیکی کوچک است که روی صندلی توالت فرنگی قرار می گیرد. یا می توانید درون وان آب گرم بروید. با توجه به «سلامت هاروارد»، قرار گرفتن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه پس از هربار اجابت مزاج، بیشترین تأثیر را در کاهش علائم بواسیر خواهد داشت. اضافه کردن نمک اپسوم به آب وان با کاهش درد در آن ناحیه، باعث تسکین بیشتر علائم می شود.

درمان دارویی هموروئید

درمان خانگی همورئید

دستمال های مرطوب

استفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می تواند هموروئیدهای موجود را بدتر کند. درعوض استفاده از دستمال های مرطوب می تواند بدون تحریک هموروئیدها به تمیز نگه داشتن شما کمک کند. برای بهره مندی از مزایای اضافه می توانید دستمال های مرطوبی پیدا کنید که حاوی مواد تسکین دهنده و ضدهموروئید مانند فندق افسونگر یا آلوئه ورا هستند. حتما دقت کنید که دستمال مرطوب موردنظر شما فاقد الکل، عطر یا سایر مواد تحریک کننده باشد. این مواد می توانند به جای تسکین علائم باعث تشدید آنها شوند.

کمپرس سرد

برای کاهش ورم در ناحیه ی مقعد، هربار به مدت ۱۵ دقیقه روی آن یک بسته ی یخ یا کمپرس سرد قرار دهید. این می تواند درمانی بسیار مؤثر برای هموروئیدهای بزرگ و دردناک باشد. همیشه یخ را داخل یک پارچه یا حوله ی کاغذی بپیچید و هرگز یک چیز منجمد را مستقیما روی پوست تان قرار ندهید

نرم کننده های مدفوع

با توجه به مؤسسه ی ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیه، نرم کننده های مدفوع یا مکمل های فیبرمانند پسیلیوم می توانند به کاهش یبوست، نرم تر کردن مدفوع و اجابت مزاج سریع و بدون درد کمک کنند. بسیاری از این مکمل ها ازجمله پسیلیوم، به شکل پودر، کپسول و مایع وجود دارند که می توانید آنها را ۱ تا ۳ بار در روز به صورت خوراکی مصرف کنید.

لباس پنبه ای و گشاد

به جای لباس های تنگ از جنس پلی استر از لباس های پنبه ای (به ویژه لباس زیر پنبه ای) استفاده کنید. این کار می تواند به تمیزی و خشک نگه داشتن ناحیه ی مقعد کمک کند و به طور بالقوه علائم بواسیر را کاهش دهد. برای کاهش تحریک پوست از شوینده های معطر یا نرم کننده های پارچه اجتناب کنید.

نوشیدن مقدار زیادی آب

طبق تحقیقات صورت گرفته، اکثر مشکلات مربوط به ناحیه ی مقعد، از جمله هموروئید، ناشی از کم بود مایعات در رژیم غذایی است. نوشیدن مقدار زیادی مایعات در طول روز باعث می شود که مدفوع سفت نشود و به راحتی دفع گردد. بدین ترتیب برای دفع مدفوع نیاز به انرژی کمتری بوده و مقعد تحریک نمی شود. به این ترتیب نوشیدن آب کافی در طول روز در درمان هموروئید موثر خواهد بود.

رژیم غذایی سرشار از فیبر

رژیم غذایی سرشار از فیبر به هضم غذا کمک کرده و حرکت مدفوع در داخل روده را تسهیل می کند. فیبر آب را به خود جذب کرده که باعث شل تر شدن مدفوع شده و دفع آن را آسان تر می کند.

ب) درمان هموروئید در طب سنتی

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا را می توانید به صورت بسته بندی از داروخانه تهیه کنید یا آن را به طور مستقیم از برگ های گیاه آلو ئه ورا جدا کنید. به گفته ی کلینیک کلیولند، آلوئه ورا دارای خواص ضدالتهابی است که در درمان مشکلات التهابی پوست مؤثر هستند. بااین حال شما باید فقط از ژل آلوئه ورای خالص روی هموروئیدها استفاده کنید.

برخی از مردم به آلوئه ورا آلرژی دارند، به خصوص آنهایی که به سیر و پیاز حساس هستند. برای آنکه متوجه شوید به آلوئه ورا حساسیت دارید یا نه، مقدار کمی از ژل آن را روی ساعدتان بمالید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. اگر هیچ گونه واکنش و حساسیت پوستی اتفاق نیفتاد، یعنی به آلوئه ورا حساسیت ندارید و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

نارون کوهی

نارون کوهی طبیعی، خاصیت جمع کنندگی دارد که باعث می شود بافت، جمع شده و کوچک شود. همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته، نارون کوهی دارای آنتی اکسیدان بوده و ضد تورم است که باعث بهبود تورم و کبودی خواهد شد.

ریختن مقداری عصاره ی نارون کوهی بر روی تکه ای پنبه و مالیدن آن بر روی هموروئید، می تواند باعث تسکین درد شده و بسیاری از علائم هموروئید را بهبود بخشد. اگر این کار باعث شود که علائم بدتر شود، باید از مالیدن مستقیم آن بر روی هموروئید خودداری کرده و به صورت غیر مستقیم این کار را انجام داد.

روغن نارگیل

ک درمان خانگی دیگر برای هموروئید، استفاده از روغن نارگیل است. روغن نارگیل یک مرطوب کننده ی طبیعی است که می تواند به بهبود علائم هموروئید کمک کند. استفاده از روغن نارگیل بر روی هموروئید، باعث کاهش تورم و تحریک شده و احساس خارش را کمتر می کند.

درمان دارویی هموروئید

درمان همورئید با طب سنتی

سرکه سیب

سرکه سیب یکی از قوی ترین ضدعفونی کننده های طبیعی است که می تواند بسیاری از عفونت ها و التهاب ها را برطرف کند . برای کاهش درد و التهابات می توانید یک پنبه ی کوچک را با کمی سرکه آغشته کنید و آن را به آرامی به بواسیر خود بمالید. سرکه می تواند رگ های خونی متورم اطراف ناحیه ی مقعد را منقبض کند و و بدین ترتیب از تورم و سوزش آن کاسته می شود .

بابونه

بابونه یکی از قدیمی ترین داروهای گیاهی برای درمان هموروئید است. برای درمان بواسیر بابونه را به 3 شکل زیر می توانید استفاده کنید:

 • دم نوش گیاهی بابونه
 • استفاده از روغن موضعی گیاه بابونه
 • نشستن در حمام آب گرم و بابونه

لیمو

لیمو می تواند بسیاری از علائم و نشانه های بواسیر را کاهش دهد و برای تقویت دیواره ی رگ ها و مویرگ های بدن بسیار مفید و موثر است. یک پنبه ی کوچک را به کمی آبلیموی طبیعی و تازه آغشته کنید و آن را به آرامی بر روی بواسیر خود بمالید . همچنین می توانید از یک برش لیمو برای این کار استفاده کنید.

عسل

عسل یکی از معروف ترین روش ها برای درمان دردها و التهابات بواسیر است. برای تسکین درد و التهابات بواسیر خود روزانه کمی عسل را بر روی بواسیر خود به آرامی بمالید. همچنین می توانید هر روز صبح کمی عسل را با آب گرم ترکیب کرده و میل کنید.

ج) درمان دارویی هموروئید

پماد و لوسیون پراموکسین

پراموکسین نوعی داروی بی حس کننده بوده که می تواند درد، سوزش و خارش ناشی از هموروئید را از بین ببرد. همچنین در رفع سایر مشکلات پوستی مانند آفتاب سوختگی ، رفع نیش حشرات، سم، اگزما و… استفاده می شود. درمان دارویی بواسیر با پراموکسین، برای کودکان زیر 2 سال ممنوع و برای کودکان زیر 12 سال تنها با مجوز پزشک منعی ندارد. برخی از عوارضی که ممکن است پس از مصرف این دارو ایجاد شود، شامل سوزش و خشکی پوست، خارش، تاول و نازک شدن پوست است. در صورت بروز چنین عوارضی مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

پماد ام جی

این دارو یکی از داروهای طبیعی و موثر برای درمان دارویی بواسیر است که پایه اصلی آن را گیاه مورد تشکیل می دهد. پماد ام جی ضد باکتری، ضد قارچ، ضد التهاب و قابض بوده و می تواند در رفع علائم ناشی از بواسیر موثر باشد.

مصرف این داروی بواسیر موجب می شود علائم بیماری از جمله درد، سوزش، خارش و … تسکین پیدا کند و با دارا بودن خاصیت قابضی عروق بواسیر نیز از بین بروند. از پماد ام جی می توان برای تسکین علائم هموروئید های درجه یک و دو استفاده نمود.

شیاف آنتی هموروئید

این داروی بواسیر دارای خواص قابض، ضد التهاب، ضد درد و بی حس کنندگی بوده و می تواند به رفع علائم این بیماری از جمله درد، خونریزی و التهاب کمک نماید. به علاوه استفاده از شیاف آنتی هموروئید می تواند به رفع سایر مشکلات مقعدی مانند التهابات مجرای مقعد، شقاق و … کمک نماید.

این دارو دارای ماده ای به نام فنیل افرین است که عروق متورم را باریک نموده و علائم بواسیر را رفع می کند. مصرف این شیاف تا هفت روز مجاز بوده و باید پس از طی این مدت در صورت عدم بهبودی مصرف دارو را قطع و به پزشک اطلاع دهید. این درمان دارویی بواسیر ممکن است با عوارضی مثل سردرد، افزایش ضربان قلب و عصبی شدن همراه باشد.

پیشگیری از هموروئید

درمان دارویی هموروئید

داروی هیدروکورتیزون

داروی هموروئید، پماد هیدروکورتیزون نوعی ضدالتهاب استروئیدی و سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن است. این دارو را می تواند در اشکال موضعی، خوراکی و تزریقی یافت. در صورتی که سابقه فشار خون بالا، مشکلات قلبی، تیروئید،صرع و … دارید، قبل از مصرف این دارو پزشک را مطلع نمایید.

این دارو را مطابق نظر پزشک و دستور او مصرف نمایید. مصرف داروی بواسیر را به طور منظم و تا انتهای آن ادامه دهید. قبل از استفاده از این دارو دست ها و مقعد را شسته و خش کنید و تماس آن با چشم و بینی بپرهیزید. مقدار مصرف و طول درمان با این داروی بواسیر بستگی به نوع بیماری دارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید