کرونا یکی از بیماری های مسری و ویروسی است که در صورت عدم رعایت مسائل بهداشت فردی و عمومی می تواند جامعه را دچار یک اپیدمی نگران کننده کند. تانما در این مطلب نکات ایمنی در برابر کرونا و راه های پیشگیری از بیماری کرونا را ذکر می کند؛

روش های پیشگیری از کرونا ویروس

پیشگیری از کرونا با رعایت بهداشت فردی

1-پوشاندن دهان موقع عطسه و سرفه با دستمال یا قسمت بالای آستین و انداختن دستکش ها و دستمال های مصرف شده در یک کیسه نایلونی و گره زدن درِ آن

2-شست وشوی مکرر دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه و استفاده از محلول های ضدعفونی در محل ورزش و کار برای تمیز کردن دست ها و سطوح وسایل

3- -از مصرف قلیان در قهوه خانه ها خودداری کنیم، چرا که قلیان در قهوه خانه ها دست به دست شده و می تواند زمینه انتقال بیماری را فراهم کند.

4-هنگام تماس با حیوانات، دام، طیور و محصولات آن ها، از دستکش و ماسک استفاده کرده و بعد از تماسِ بدون دستکش، حتماً دست های خود را با آب و صابون بشویید.

پیشگیری از کرونا ویروس

پیشگیری از کرونا با رعایت بهداشت فردی

پیشگیری از کرونا با قرنطینه خانگی

5-وقتی خود را به قرنطینه خانگی می برید باید دقیقا در جایی قرار بگیرید که مورد محافظت قرار گرفته است و دیگران به آن رفت و آمدی ندارند. اگر تنها زندگی می کنید قرنطینه راحت تری در پیش دارید اما اگر با فرد یا افراد دیگری زیر یک سقف هستید، این کار کمی پیچیده تر خواهد شد. شما باید در اتاقی کاملا مجزا از سایر افراد منزل بمانید.

6-بعد از انتخاب اتاق قرنطینه و جدا کردن وسایل خود از دیگران، باید تمامی افراد را از اتاق دور نگه دارید و لباس های خود را نیز ترجیحا خودتان با دست بشویید. بهتر است که حمام و سرویس بهداشتی و سطل زباله خود را کاملا از دیگران جدا کنید و اگر امکان تفکیک سازی نیست، حتما برای تردد از اتاق تا سرویس بهداشتی از یک دمپایی استفاده کرده، دستشویی و حمام را پس از استفاده تا حد امکان با مواد شوینده تمیز نمایید.

7-بهتر است از کاورهای کفش برای تردد استفاده کنید و این دستکش ها و کاورها را حتما بعد از مدتی با احتیاط از خود جدا کرده و دور بیندازید. در این بین ماسک را فراموش نکنید و حتما تا حد امکان از ماسک های فیلتردار استاندارد استفاده کنید و نهایتا اگر در بازار بی ماسک کشور، دست خالی مانده اید، خودتان با دستمال و پارچه ماسکی خانگی ساخته، از آن استفاده کنید که در هر حال می تواند تاحدی راهگشا باشد.

8-دور مواد دور ریختنی دستمال پیچیده، در سطل آشغال در بسته بیندازید و آن را هر شب خودتان خالی کنید. در تمامی طول روز نیز باید هم خودتان و هم کسانی که با شما زندگی می کنند، هر از گاهی دستان خود را مواد ضد عفونی کننده یا شوینده به طور دقیق و صحیح بشویید.

9-در دوره قرنطینه برای خرید مایحتاج زندگی تان یا باید از دیگری کمک بگیرید (فرد می تواند خرید های شما را پشت درب گذاشته و شما آنها را بردارید) و یا اگر می خواهید مزاحم کسی نشوید و یا تنها هستید؛ خوشبختانه این روزها بیشتر موارد را می توان به صورت آنلاین از فروشگاه های اینترنتی معتبر تهیه کرد.

10-در اتاق قرنطینه، به خاطر قطع ارتباط نسبی با دنیای روزمره خود، دوستان و آشنایان، احتمال کلافگی بسیار زیاد است و از همین رو بهتر است که اسباب و وسایلی که بتواند وقت شما را بخرد و آن را به بطالت تبدیل نکند همراه داشته باشید، گوشی موبایل، دسترسی به اینترنت، کتاب، فیلم و... جزو ضروریاتی است که کمتر به چشم می آید.

پیشگیری از کرونا ویروس

پیشگیری از کرونا با قرنطینه خانگی

پیشگیری از کرونا با رعایت حریم شخصی

11-پرهیز از حضور غیر ضروری در اماکن پرتردد و پرازدحام

12-پرهیز از دست دادن و روبوسی

13-رعایت حریم ایمن ۱.۵ تا ۲ متری با دیگر افراد در تجمعات، مثل زمان حضور در ورزشگاه

14-همچنین از تماس نزدیک با فردی که به بیماری تنفسی مبتلا است خودداری کنید، درصورتی که در معرض تماس با فرد مبتلابه بیماری تنفسی هستید، از ماسک استفاده کنید

پیشگیری از کرونا با تغذیه

15-گنجاندن میوه و سبزی در برنامه غذایی روزانه به ویژه میوه و سبزی های حاوی ویتامین سی مانند انواع پرتقال، نارنگی ، کیوی و سبزیجاتی مانند کلم، گوجه فرنگی و هویج

16-استفاده از گوشت های کم چرب و توجه بیشتر به میزان دریافت پروتئین روزانه از دیگر نکات است؛ چراکه افرادی که انواع گوشت را نمی خورند یعنی دریافت پروتئین کمی دارند اغلب دچار کم خونی می شوند و کم خونی سیستم ایمنی را تضعیف می کند.

بهتر است از گوشت های سفید مثل ماهی و مرغ که کم چرب ترند بیشتر استفاده کنیم. البته گوشت را خوب بپزید و مواد غذایی خام و پخته را کنار هم قرار ندهید و از تماس آن ها خودداری کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید