کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود که هر یک مزایا و معایب خود را دارند.افرادی که با مشکل طاسی و یا کم پشت شدن موی سر خود مواجه می شوند، درگیری ها و سؤالات بسیاری ذهنشان را مختوش میکند سؤالاتی که امروزه تکنولوژی راه های زیادی را در اختیارشان قرار میدهد. تانما در این مقاله کاشت مو به روش FIT را برای شما شرح می دهد.

کاشت مو به روش FIT

این تكنیك یكی از اولین روش های كاشت موی طبیعی در دنیا می باشد. در این روش یک باریکه از پشت سر به ضخامت (عرض)یک الی دو سانتی متر و به طول ۲۰تا ۲۵ سانتی متر برداشته شده، و توسط تكنسین ها و تیم پیوند مو فولیکول های مو از آن خارج می شود. و در نهایت آن محل برش بخیه می زنند و گرفتهای جداشده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می شود.

کاشت مو

روش کاشت fit

معایب کاشت مو به روش FIT

هزینه بر

روش وقت گیر

ممکن است برای مناطق بزرگ طاسی مناسب نباشد

برنامه درمان غیر جراحی ممکن است به همان اندازه موثر باشد

مزایای کاشت مو به روش FIT

ایده آل برای جایگزینی سبیل یا ابرو

ایده آل برای جلسات کوچک و برای بیماران در مراحل اولیه ریزش مو

ایده آل برای بیمارانی که مایل به اصلاح سر خود هستند

نسبت به جراحی نواری کمتر تهاجمی است – بدون هیچ گونه جای زخم آشکار در ناحیه اهداکننده

پوست سر برش داده نمی شود به همین جهت شخص بعد از عمل درد نخواهد داشت.

چون پوست بخیه نمی خورد نیاز به مراجعه مجدد فرد برای کشیدن بخیه نیست.

خط بخیه در پشت سر باقی نمی ماند بلکه نقطه های سفید لابلای موها پنهان می شود و شخص می تواند موهای سر را خیلی کوتاه نگه دارد.البته اگر موها تراشیده شود این نقطه ها دیده خواهد شد.

چون پشت سر بخیه نمی خورد شخص می تواند بعد از2هفته فعالیت ورزشی سنگین از قبیل شنا یا بدن سازی را از سر بگیرد.

کاشت مو

معایب و مزایای کاشت مو

مراحل کاشت مو به روش FIT

FIT یک روش کاشت مو با حداقل میزان تهاجمی بودن است که دوره ی بهبود بسیاری کوتاه و نتایجی عالی دارد. همه متقاضیان کاشت مو به صورت مجزا در جلسات مشاوره ی پزشکی تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرند. روش درمانی پیشنهادی (دارویی و یا جراحی) بر اساس میزان ریزش مو تعیین می شود.

مراحل کاشت مو به روش FIT به صورت خلاصه به شرح زیر است

مراجعه ی بیمار به مرکز درمانی

در ابتدا با خوش آمدگویی گرم پرسنل کلینیک متقاضی عزیز کاشت مو یا کاشت ریش و سبیل مواجه می شود، سپس پزشک مشاور مربوطه با بیمار به صحبت می نشیند و رویه ی کار را توضیح می دهد. او جزئیات کار را در اختیار متقاضی قرار می دهد و تردیدهای او را برطرف می کند. صرف یک صبحانه ی مناسب در صبح آن روز ضروریست و مصرف قهوه و غذاهای چرب ممنوع است، هرچند می توان نوشیدنی بدون کافئین نوشید.

عکس برداری

عکس برداری از قسمت های مشخص شده ای از سر به منظور ثبت در پرونده ی بیمار و تحلیل نتایج حاصل شده انجام می شود. یک مجموعه عکس شامل تمامی مراحل درمان، در اختیار هر بیمار قرار خواهد گرفت. این عکس ها توسط کارکنان مرکز درمانی و با دوربینی حرفه ای گرفته می شوند.

طراحی خط رویش مو در نواحی اهداکننده و دریافت کننده

طراحی خط رویش مو به صورت توافقی با خود بیمار و با رعایت حد متعارف پارامترهای مربوطه صورت می گیرد. دکتر نواحی اهداکننده و دریافت کننده را نشان می دهد؛ به این معنا که یک طرح اولیه با ماژیک های مخصوص کشیده و محدوده ی نواحی اهدا کننده و دریافت کننده را مشخص می کند. ناحیه ی دریافت کننده، با نگه داشتن موهای روی آن، تعیین می شود اما ممکن است بخشی از ناحیه ی اهداکننده یا تمامش تراشیده شود.

استخراج واحده های فولیکولی از ناحیه ی اهدا کننده

زمانی که ناحیه ی اهداکننده (قسمت پشتی و یا کناری سر) تعیین شد، بی حسی موضعی صورت می گیرد و نیازی به انجام این کار در بقیه مراحل کاشت مو نیست. کل روند کار تحت بی حسی موضعی که فوراً پوست سر را بی حس می کند، انجام می گیرد. به همین علت نیازی به صبر کردن تا زمانی که درد به حداقل میزان خود برسد نمی باشد.

ناحیه ی اهداکننده یا بانک مو منطقه ای است که موهای لازم برای کاشته شدن را به ناحیه ی دچار طاسی اهدا می کند.

ناحیه ای که موها از آن برداشت می شود، دچار ریزش موی ارثی نمی شوند، بنابراین موهای کاشته شده از دست نخواهند رفت. پزشک و جراح کاشت مو بهترین ناحیه برای برداشتن مو در هر فرد را به گونه ای که هیچ گونه جراحتی وارد نشود، تعیین می کنند.

سپس فولیکول ها با توجه به تعداد تار موهایی که دارند در ظرف های مخصوص در دمای کم، قرار می گیرند. یک شمارنده در کنار بیمار، تعداد واحدهای فولیکولی را می شمارد تا او را در جریان روند جراحی قرار دهد.

استخراج به کمک ابزارهای جراحی میلی متری به نام «پانچ» انجام می شود. این ابزارها لبه های تیز دارند و اندازه ی استوانه شان بین 0/75 تا 0/90 میلی متر متغییر است که با توجه به ضخامت موی هر بیمار تعیین می شود. پس از جدا ساختن واحد های فولیکولی با «پانچ مخصوص»، آن ها را به کمک انبرک های مخصوص جراحی با دقت از پوست سر خارج می کنند.

تعداد واحدهای فولیکولی استخراج شده در یک جلسه، بسته به تراکم موی بیمار، حدود 1500 تا 2500 واحد فولیکولی است که متناظر با حدود 4000 تا 8000 تار مو است. این مقدار می تواند بسته به تراکم موجود در ناحیه ی اهداکننده متفاوت باشد.

کاشت مو

مراحل کاشت مو

در پایان استخراج، از آنجا که تعداد واحدهای فولیکولی مشخص است، با ضرب کردن آن در تعداد موهای موجود در هر گرافت می تواند تعداد دقیق موهای کاشته شده را محاسبه کرد.

فیلم مرحله برداشت گرافت ها به روش FIT

آماده سازی واحدهای فولیکولی

پس از استخراج، واحدهای فولیکولی در محلول نگه داری مناسب قرار داده می شوند تا حیات فولیکولی حفظ شود. تیم جراحی به کمک عینک های ذره بینی شروع به آماده سازی واحد های فولیکولی و چراغ های LED (استفاده از چراغ LED به منظور حفظ دمای مناسب است) می کند. آماده سازی و نگه داری مناسب واحدهای فولیکولی، عامل اصلی موفقیت آمیز بودن کاشت مو است.

نگه داری واحدهای فولیکولی

نگه داری مناسب از واحدهای فولیکولی برای بقای فولیکول های مو در مدتی که خارج از بدن هستند، بسیار مهم است. واحدهای فولیکولی باید هیدراته (آب دار) و در دمای ایده آل، در ظرف هایی که در درمای پایین آماده سازی شده اند بمانند تا زمان کاشت فولیکول ها فرا برسد.

استراحت

به طور متوسط، روند کاشت مو 5 تا 7 ساعت زمان می برد که به سه بخش استخراج، استراحت و کاشت تقسیم می شود. زمانی که روند استخراج پایان یافت، بیمار فرصتی نیم ساعته برای استراحت و صرف یک وعده ی غذایی سبک دارد.

کاشت واحدهای فولیکولی

همچنین بخوانید:

در این مرحله، واحدهای فولیکولی برداشته شده، با استفاده از بی حسی موضعی در نواحی دریافت کننده کاشته می شوند. دکتری که واحد های فولیکولی را می کارد، هنگام کاشت هر واحد فولیکولی عمق، زاویه داری (خمیدگی به جلو و پایین) و جهت رشد موها را مشخص می کند.

نحوه کاشت مو به روش FIT

در روش FIT بوسیله پانچ از ناحیه دهنده مو که معمولا از پشت سر انتخاب میشود فولیکولها را برداشته و در ناحیه گیرنده مو یا بوسیله پانچ یا با تکنیک (شکاف) درمان انجام میشود.

از مزایای کاشت مو بدون جراحی ،بیشتر میتوان به راحت بودن انجام این عمل مخصوصا برای تیم پزشکی اشاره نمود. عمل در مدت کوتاهی، بسته به تعداد گرافت منتقل شده و مهارت تیم پزشکی حدود 1 تا 3 ساعت انجام میشود.

اما از معایب بسیار بزرگ آن میتوان به کم پشت شدن مو ناحیه دهنده بطور چشمگیر بعد از عمل ، عدم قابلیت برداشت تعداد موی زیاد در هر مرحله ( حدود 500 تا 1000 تار مو )، ریزش برخی از موهای کاشته شده بعد از یک سال ( به دلیل محدودیت منطقه برداشت برخی پزشکان مجبور به برداشت از ناحیه نامناسب میشوند ) و تراکم کم مو در ناحیه کاشته شده و بیش از 50 درصد موها در زمان خارج شدن از زیر پوست، با فشار پانچ از ناحیه ریشه مو شدیدا آسیب دیده و پس از کاشت رشد نمی کنند و محل خارج شدن گرافت ها بصورت زخم های گرد یک میلیمتری در سرتاسر پس سر دیده می شود و هر زمان در آینده بیمار موهای خود را کوتاه کند جوشگاه های گرد متعدد ، نمای زشتی در پشت سر ایجاد خواهد کرد اشاره نمود

متاسفانه به دلایل مختلفی از جمله راحتتر بودن این نوع عمل پیوند مو برای تیم پزشکی و نیاز نداشتن به تیم خیلی مجرب در این عمل و پایین بودن نسبی هزینه درمان در این روش بسیاری از تبلیغات بر پایه همین روش است.

کاشت مو

مراحل کاشت مو

سوالات رایج درباره روش کاشت مو FIT

 • آیا واقعا موهایی که شما می کارید دائمی است و ریزش ندارد ؟بلی، این موها دائمی هستند و بعدها نیز ریزش ندارند. این موها از پشت سرشما برداشته می شوند که موهای پشت سر بدلیل عدم وجود گیرنده های هورمون DHTمستعد ریزش نیستند و مقاوم هستند و به هرجایی منتقل شوند این مقاومت را با خود منتقل می کنند .در حقیقت یکی از موارد ضمانت کاشت مو دوام دائمی آن می باشد.
 • آیا در محل کاشت موها اثر زخم سوراخ ها باقی می ماند؟خیر، سوراخ های ایجاد شده بسیار ظریف می باشد وبه هیچ عنوان اثری از خود باقی نمی گذارد.
 • آیا محل سوراخ های برداشت مو در روش FIT بدون برجاگذاشتن اسکار و اثری بهبود می یابد؟بلی،قطر این سوراخ ها حدود 5/0 تا7/0 میلی متربیشتر نیست و بخوبی و بدون هیچ اثری ترمیم می شوند.
 • آیا بیمار در حین عمل درد دارد؟پس از عمل چطور؟ خیر، این عمل با روش بیحسی موضعی انجام می شود و تنها درد بیمار درد تزریق ماده بیحسی در ابتدای عمل می باشد، در حقیقت ممکن است در بیشتر طول عمل شما درخواب باشید.پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند.
 • آیا جهت کاشت مو، می بایست تمام موها کوتاه یا تراشیده شود؟بله.در حقیقت به دلیل خطر عفونت و سهولت در برداشت در همه روشهای کاشت مو باید موها ماشین شود.وتبلیغاتی که در این زمینه در رابطه با عدم نیاز به کوتاه کردن مو انجام می شود کاملا غیر علمی می باشد.
 • آیا مو و ریش و سبیل کاشته شده، قابل اصلاح کردن و تراشیدن می باشد؟بلی، موی کاشته شده کاملا طبیعی است ورشد می کند وقابل اصلاح آرایش و تراشیدن می باشد.7- قسمتی از پوست سر من سوخته است و بر روی آن مو وجود ندارد.آیا امکان کاشت مو بر روی آن می باشد؟بله.کاشت مو بر روی اسکار سوختگی هم در سر و هم در صورت انجام پذیر است و در حقیقت این کار چندین بار توسط کلینیک pars FITانجام شده است و می توانید تعدادی از عکسهای آن را در گالری عکس ببینید.
 • من گیج شده ام جهت کاشت مو کدام روش را انتخاب کنم FUTیا FIT، لطفا مرا راهنمایی کنید.در حقیقت به این سوال به طور کلی نمی توان پاسخ داد.زیرا هر بیمار ممکن است کاندید مناسبی برای یک روش باشد و هر پزشک نیز در یکی از این روشها تبحر بیشتری داشته باشد.با این وصف مزایا و معایب هر کدام از روشها در ذیل آمده است.FUT:تنها مزیت روش FUT که در FITوجود ندارد سرعت عمل بالاست.و البته ماندن اسکار در پشت سر و عدم امکان برداشت با تعداد بالا نیز از معایب این روش می باشد.FIT:در این روش زمان کار بسته به تعداد موی لازم از یک تا پنج روز طول می کشد.علت آن هم تفاوت درنوع برداشت است.چون تعدادی گرفت برداشت شده و در مدت کمتر از 4ساعت کاشته می شوند امکان از بین رفتن سلولها در این روش صفر است.(لازم به ذکر است کاشت در FITوFUTهیچ تفاوتی ندارد و کلیه ادعا ها مبنی بر مزیت هر کدام از این روشها کاملا غیر علمی می باشد).
 • فرق کاشت مو با ترمیم مو چیست؟ آیا کاشت مو توسط غیرپزشک نیز انجام می شود؟کاشت مو یک عمل جراحی می باشد (hair Restoration surgery) کاشت مو بر دو نوع است.

کاشت موی طبیعی و زنده((hair Transplantation منظور جابجائی موهای فرد از جایی به جایی دیگردر بدن خودش می باشد. این روش حتما می بایست توسط پزشک آشنا به اصول جراحی انجام شود.

کاشت موی مصنوعیsynthetic hair Restorationالیاف مصنوعی را درپوست سربا وسائل خاصی جا می دهند که این الیاف قابل رشد و اصلاح نیست. احتمال ایجاد حساسیت وجود دارد و سالیانه حدود 20-10% ریزش دارد، این روش نیز می بایست توسط پزشک یا فرد دوره دیده و آشنا به امور پزشکی انجام شود.روش های دیگر را در ایران اصطلاحا ترمیم موhairrepairمیگویند (مؤسسة ترمیم موی ...) یعنی با موی مصنوعی یا موی طبیعی افراد دیگر با وسائل خاصی قطعه ای حاوی مو برای قسمت طاس سر شما درست می کنند که این قطعه در محل چسبیده می شود و موهای زیر آن همیشه می بایست کوتاه نگه داشته شود، این قطعه به نام hair piece معروف است.و روش استفاده از کلاه گیس­ای آماده و مناسب نیز روش دیگری می باشد که می توان تهیه کرد، دو روش اخیر در موسسات و انستیتوهای زیبائی و ترمیم مو استفاده می گردد و نیازی به تخصص پزشکی ندارد.

 • در هر جلسه کاشت مو، حداکثر چند گرافت کاشته می شود؟درروش FITدر یک روز کاری در حدود700-1200 گرفت (معادل2100-3600تار مو)کاشته می شود.البته این موضوع به جنس پوست سر و حوصله بیمار و تبحر پزشک و دستیاران او بستگی دارد.
 • آیا ممکن است کاشت مو باعث آسیب به بقیه موها شود؟بلی، اگر تکنیک درست استفاده نشود علاوه بر به هدر رفتن موهای کاشته شده ممکن است موهای مجاور نیز دچار ریزش شوند.
 • آیا بعد از عمل پانسمان الزامی است؟نظرات در مورد پانسمان بعد از عمل متفاوت است اما در کلینیک ما بر روی منطقه کاشت پانسمان انجام نمی شود.روی منطقه برداشت نیز پانسمانی برای چند ساعت انجام می شود.
 • جهت کاشت مو چند روز استراحت و مرخصی از محل کار لازم است؟فقط در زمان کاشت و حضور شما در کلینیک نیاز به مرخصی می باشد.حتی در بیمارانی که کار سبک دارند بعد از ظهر همان روز می توانند کار خود را انجام دهند.
 • چه مدت پس از انجام کاشت می توان حمام کرد؟فردای روز کاشت می توان به راحتی استحمام کرد.
 • گرافت چیست؟

واحد شمارش مو ی سر ، گرافت ( GRAFT ) می باشد .هر گرافت ازچند تار مو تشکیل شده است که از ریشه به هم چسبیده اند.در حقیقت هر گرفت از یک تا 6 تار مو را شامل می شود و به طور متوسط هر گرفت معادل 3 تار مومی باشد.

 • آیا کاشت مو بوسیله لیزر نیز صورت می گیرد؟خیر.عمل کاشت مو صرفا عملی وابسته به فرد است و ادعای استفاده از لیزر و میکروسکوپ و .... در این روش صرفا تبلیغاتی و جهت جلب مشتری می باشد.
 • آیا پس از عمل کاشت مونیازی به استفاده از داروهایی مانند مینوکسیدیل و پروپشیا (فیناستراید) و.... وجود دارد؟خیر.در صورتی که پزشک انجام دهنده کار توانایی ایجاد تراکم قابل قبول برای شما را داشته باشد نیاز به مصرف هیچ دارویی نخواهید داشت.
 • چه ضمانتی بابت انجام کاشت مو و نتیجه آن وجود دارد؟ آیا اساسا این کار قابل ضمانت هست یا خیر؟در بسیاری از موارد کار قابل ضمانت می باشد و ضمانت آن به این صورت است که اگر پس از 8 ماه موها رشد نکرد هزینه مسترد خواهد شد و یا مجددا به صورت رایگان کاشت خواهد شد.
 • آیا ضمانت کار کاشت مو برای همه افراد داده می شود؟خیر .ضمانت برای همه افراد قابل اجرا نیست.این مورد با نظر پزشک تعیین می شود.
کاشت مو

سوالات متداول در مورد کاشت مو

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید