کاشت گونه یا به عبارتی گونه گذاری از روش هایی است که بسیاری از خانم ها برای زیباتر شدن و چاق تر شدن صورت خود انجام می دهند. از طرفی خوشبختانه فناوری جدید امکان کاشت گونه را فراهم کرده است.

تانما در این مطلب به معرفی و توضیح انواع روش های مختلف کاشت گونه پرداخته است؛

روش های کاشت گونه

1-گونه گذاری با تزریق چربی

نحوه انجام

-بهترین روش پر کردن گونه ها استفاده از چربی بدن خود فرد است، در این روش برای پرکردن گونه، با دستگاه ساکشن مختصری از بافت چربی ناحیه اطراف نشیمنگاه بیمار چربی را برمی دارند.

-بافت برداشت شده در سرما نگهداری شده و به مدت یک سال قابل استفاده است که در طی 3 تا 4 جلسه در طی یک سال قابل انجام است.

-اغلب با یک نوبت تزریق 10 تا 30 و گاه تا 40 درصد، نتیجه مطلوب حاصل می شود در صورت صلاحدید پزشک مرحله بعدی تزریق با رعایت فاصله زمانی مناسب انجام می شود.

مراقبت های قبل از تزریق چربی

-حداقل تا ۶ هفته قبل از تزریق چربی دخانیات مصرف نکنید.

-حداقل ۱۰ روز قبل از تزریق چربی از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن، ژلوفن و ادویل) و هرگونه ویتامین یا دارویی که باعث افزایش احتمال خونریزی در شما می شود، پرهیز کنید.

- قبل از تزریق چربی ، آب و مایعات فراوان بنوشید.

-طوری برنامه ریزی کنید که کسی شما را بعد از تزریق چربی به خانه برگرداند و حداقل برای ۲۴ ساعت پیش تان بماند.

-اگر سابقه ی مصرف داروهای ایزوترئونین (مثل راکوتان) را دارید، یا داروهای استروئیدی (کورتون ها) یا سرکوب کننده ی سیستم ایمنی مصرف می کنید، حتماً این موارد را قبل از تزریق چربی به اطلاع پزشک کلینیک برسانید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

-در طول هفته اول هم در صورت و هم در منطقه ای که چربی از آن برداشت شده ورم و کبودی وجود خواهد داشت. ممکن است ماساژ دادن پوستِ تحت تأثیر قرار گرفته، به کاهش تورم کمک کند.

- ناراحتی و تورم با کمپرس یخ کاهش پیدا می کند. اگرچه به طور کلی درد بعد از انتقال چربی خفیف است، اما ممکن است پزشک داروهایی برای کاهش درد تجویز کند که می تواند در صورت نیاز مورد استفاده قرار بگیرد.

-بین روز هفتم تا دهم پس از درمان تورم و کبودی کاهش پیدا می کند. در هفته دوم، کبودی معمولاً از بین رفته است اما هنوز کمی تورم وجود دارد.

-ناحیه اهدا کننده که چربی از آنجا برداشت شده، معمولاً برای جلوگیری از جمع شدن خون یا مایع در فضای زیر پوست با یک باند بسته می شود.

-بیماران پس از حدود ۲ تا ۳ هفته باید شاهد برطرف شدن بیشتر کبودی و تورم در محل اهدا کننده باشند.

-ممکن است پزشک برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

مزایای این روش

استفاده از این روش عارضه ای نداشته و ماندگاری بیشتری دارد.

تزریق چربی روشی کم هزینه تر و با ماندگاری طولانی تر است.

معایب و عوارض

اکثر افراد در 24 تا 48 ساعت اول بعد از تزریق چربی در صورت دچار تورم و قرمزی می شوند. خارش و درد خفیف نیز غیرمعمول نیست.

کاشت گونه به روش تزریق چربی

کاشت گونه

2-گونه گذاری با تزریق ژل

نحوه انجام

این عمل به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک انجام می شود، این روش، روشی بسیار سریع و آسان و بدون درد و عوارض خاص است که می تواند در مدت زمان کوتاهی فرد را به نتیجه مطلوب برساند.

اقدامات قبل از تزریق ژل

-از دو هفته قبل از اقدام به تزریق ژل مصرف آسپرین و هر دارویی که حاوی اسید استیل سالیسیتیک است باید متوقف شود.

-همینطور مصرف ویتامین E و مکمل های حاوی سیر، جنسینگ و جینگکو نیز باید طی این مدت قطع گردد.

-طی سه الی پنج روز پیش از تزریق ژل نیز از خوردن ایبوپروفن، داروهای مسکن ضد التهابی با دوز بالا، روغن ماهی و هر نوع نوشیدنی الکلی خودداری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

-نواحی فرم دهی شده به کمک تزریق ژل، از جمله خط خنده را حداقل تا 24 ساعت پس از تزریق ژل مالش ندهید.
-تا دو هفته پس از تزریق ژل ناحیه تزریق شده را در معرض سولاریوم و تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

- بعد از تزریق می توانید فورا محل تزریق را آرایش کنید؛ هرچند بهتر است این کار را به یک روز بعد از تزریق واگذار کنید و در این زمینه احتیاط فراموش نشود و تا حد ممکن از فشار اضافه بر پوست خودداری شود

- نواحی تزریق شده را به هیچ وجه و به هیچ شکلی ماساژ ندهید.
-دوش گرفتن با آب ولرم و شستشوی محل تزریق از سه روز پس از تزریق ژل مشکلی ندارد. اما از گرم کردن محل تزریق ژل تا زمانی که کبودی و خون مردگی از بین برود، خودداری کنید.

- طی 24 ساعت پس ز درمان از فعالیت های که جریان خون زیر پوست را افزایش می دهند (مثل ورزش کردن و مصرف نوشیدنی های الکلی) خودداری کنید.
- طی ده روز پس از تزریق به طور مرتب روزانه حداقل 10 لیوان آب بنوشید.
- تا یک هفته رفتن به استخر ، سونا و جکوزی را فراموش کنید.
- تا جای ممکن به پهلو و شکم نخوابید؛ تا صورتتان تحت فشار بالش قرار نگیرد.
-پیشنهاد می شود در روزهای ابتدای بعد از تزریق نمک کمتری مصرف کنید. این کار نیز به کاهش تورم ناشی از تزریق کمک می کند.
-در صورت عجله داشتن می توانید برای کاهش سریع تر تورم و کبودی از کمپرس آب سرد به مدت 15 دقیقه هرچند ساعت یکبار استفاده کنید.
-بسیار مهم است که طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل به لب، نوشیدنی های گرم مصرف نکنید و نگذارید آب گرم به لب هایتان بخورد.

مزایای تزریق ژل به گونه

-تزریق ژل زیبایی ، روشی غیرتهاجمی است که نیاز به بستری شدن و یا ریکاوری طولانی مدت ندارد.

-تزریق ژل زیبایی زیست تجدید پذیر است و بسیار کم منجر به واکنش می‎شود.

-نتیجه استفاده از ژل بلافاصله پس از انجام عمل تزریق برای بیمار قابل مشاهده خواهد بود.

-بسیاری از چین و چروک‎های عمیق که شیوه‎های دیگر قادر به رفع آن نیست با تزریق ژل درمان می‎شود.

معایب این روش

-تزریق ژل جهت پرکردن گونه ها روشی با عوارض زیاد همراه است زیرا بدن نسبت به ورود هر بافت خارجی واکنش نشان می دهد، تزریق ژل می تواند سبب عفونت، افتادگی صورت و بروز واکنش شود.

-ژل هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند، ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می شوند و در این صورت تخلیه آن ها از پوست هم بسیار مشکل است.

-اگر موضع خوب ضد عفونی نشود و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد می توان با درمان مناسب ضد میکروبی مشکل را حل کرد.

-در بعضی موارد عوارض جزئی کوتاه مدتی در ۲ تا ۳ روز اول تزریق نیز به وجود می آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز خوب می شود.

عوارض این روش

پس از انجام تزریق در محل های تزریق ژل در صورت یا بدن شما کبودی، ورم، قرمزی و حساسیت یا خونریزی را ممکن است مشاهده کنید که تمامی این موارد ظرف مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق به طور کامل رفع خواهد شد.

3-گونه گذاری به وسیله پروتز

نحوه انجام

پروتز گونه نوع دیگری از روش گونه گذاری است که در آن پروتز را که اغلب از جنس سیلیکونی است با شکاف های کوچک در دهان یا زیر پلک در ناحیه گونه قرار داده می شود و از بخیه برای بستن شکاف ایجاد شده استفاده می شود.

پس از حدود 10 روز این بخیه ها کشیده می شوند یا در طول یک دوره زمانی بخیه های داخل دهان جذب می گردند.

مراقبت های بعد از انجام پروتز

-دوران نقاهت این جراحی یک هفته طول است . در این مدت، شست وشو و بهداشت دهان بسیار مهم است و باید روزی چهار بار بخیه ها را با دهان شویه یا آب نمک شست وشو داد.

-مسواک زدن هم از اولین روز بعد از جراحی مجاز است. درواقع مسواک با محل -بخیه ها اصلا تماسی ندارد.

-همچنین بیمار باید برای یک هفته آنتی بیوتیک مصرف کند.

مزایای روش پروتز گونه

- برجسته کردن گونه ها بدون چاقی سایر اندام بدن است.

-عمل گونه گذاری یک عمل سریع و سرپایی است و نتایج دائمی دارد.

- افرادی که با بالا رفتن سن دچار گود شدن، شل شدن و تو رفتگی گونه ها شده اند نیز با پروتز می توانند جوانی صورت را به خود هدیه دهند.

- پروتز می تواند آسیب های وارد شده به استخوان گونه را ترمیم کند و زیبایی گونه و برجستگی آن را برگرداند.

-رفع مشکلات مادرزادی در گونه ها اعم از صافی گونه ها و نامتقارن بودن آنها و از بین رفتن بافت آنها نیز توسط پروتز و گونه گذاری امکان پذیر است.

- ایجاد تناسب و تعادل در بین اجزای صورت از مزایای پروتز گونه است.

-پروتز برای کسانی نیز که به ژل های تزریقی در گونه گذاری حساسیت دارند مناسب است.

معایب روش پروتز گونه

- موادی که روی استخوان برای برجسته کردن گونه، قرار داده می شود از جنس خود بدن نیست و ممکن است بدن به آن حساسیت نشان دهد و در برخی موارد با عفونت همراه شود.

-در هنگام عمل پروتز مقداری از عضلات گونه برای گذاشتن مواد پروتز برداشته می شود و این عمل باعث می شود عضلات صورت آسیب ببیند.

ممکن است سرفه، خمیازه و یا خنده باعث شود که پروتز شما در صورت جابجا شود و صورت شما نامتقارن گردد و در نهایت مجبور شوید مواد گونه خود را خارج کنید.

عوارض روش پروتز گونه

از خطرات و عوارض جانبی بعد از عمل گونه گذاری می توان به خونریزی، کبودی، تورم و به جا ماندن اسکار یا همان جای زخم اشاره کرد.

در موارد بسیار اندکی واکنش آلرژیک به ژل در افراد مشاهده شده است، اما باید گفت در بیشتر افراد این حالت رخ نخواهد داد.در کل می‎توان گفت ژل‎ها بدون عارضه هستند و تنها عوارض آن ممکن است همان ورم و قرمزی و… که در بالا گفته شد باشد که آن هم پس از مدتی بدون نیاز به هیچ درمانی رفع می‎شود.

کاشت گونه به روش پروتز

کاشت گونه

4-کاشت گونه به روش لیفت

نحوه انجام لیفت گونه

-در این عمل از برش لیفت مانکن (پیشانی و ابرو ) استفاده می شود و با نخ های غیر قابل جذب ، نسوج نرم و چربی گونه به محل قبلی خود برگردانده و ثابت می شود .

-در لیفت گونه جراح پشت خط رویش مو در قسمت شقیقه ها را برش می دهد و با کارگذاری وسیله ای روی استخوان، در ناحیه گونه، پوست کشیده می شود.

- برشی که جراح انجام می دهد نیاز به بخیه دارد و ابزاری که با هدف کشیدگی پوست، کار گذاشته شده به مرور زمان تجزیه و حل می شود و گونه لیفت شده و کشیده باقی می ماند.

مراقبت قبل از لیفت

-پزشکی را انتخاب کنید که به او اعتماد کامل دارید و اطمینان دارید این روش را به طور صحیح و حرفه ای انجام میدهد. با او در مورد مناطقی که می خواهید تغییر کنه و اینکه از چه تکنیکهایی استفاده خواهد کرد صحبت کنید.

-باید یک رژیم سالم یک هفته قبل از جراحی طبق تجویز یک متخصص داشته باشین. در ضمن ویتامین C برای کمک به روند بهبود شناخته شده ترین گزینه است.

-ممکن است مجبور باشین داروهای خاصی را مصرف کنین یا داروهایی را مصرف نکنین. داروهای حاوی ایبوپروفن و آسپرین نباید مصرف بشن چون این دست دارو ها میتونه باعث کبودی بشه.

-بیمار همچنین باید از مصرف سیگار و نیکوتین خودداری کند چون با تاخیر در مراحل بهبودی مواجه می شوند.

مراقبت های بعد از لیفت

-بلافاصله پس از عمل لیفت با نخ، از کشش بیش از حد (مثل بلند کردن جسم سنگین) خوداری کنید و سرتان را بالا نگه دارید. این باعث کاهش کبودی و تورم می شود.

-استفاده از پک های یخی در موضع متورم شده می تواند از ایجاد کبودی جلوگیری کند.

مزایای روش لیفت گونه

-لیفت با نخ از بهترین روش های رفع افتادگی پوست و همچنین محرک کلاژن سازی پوست است.

-در این روش نخ های غیر قابل مشاهده در بافت زیر پوست به کار برده میشود که باعث بالا کشیده شدن پوست و کلاژن سازی بهتر پوست میشود.

- میزان گزارش عفونت پس از عمل لیفت با نخ بسیار کم است.

معایب روش لیفت گونه

-برخی بیماران به جزئیات ظاهر خود نگاه موشکافانه ای دارند، بنابراین مهم است پیش از انجام کار احتمال میزان کمی از عدم تقارن دو طرفه گوشزد گردد.
- این عارضه در هنگام استفاده از نخ های خاردار و دندانه دار ممکن است ایجاد گردد. اگر نخ ها بیش از حد سفت گردد ممکن است قسمتی از پوست به حالت موج دار درآید.

عوارض روش لیفت گونه

- هماتوم یا خونمردگی: این عارضه در طی یک تا دو خودبخود برطرف می گردد.
-آسیب عصب موضعی: با استفاده از سوزن های کانولایی بسیار نادر است.
-کاهش حسی موضعی: این عارضه در صورت ایجاد غالبا در طی ۳ تا ۶ ماه خودبخود برطرف می گردد.
-احساس کردن نخ ها: بیشتر در مورد نخ های خادار شایع است و معمولا پس از چند روز رفع می گردد.

-از فشار بر روی گونه ها و یا محل های عبور نخ به دلیل شل شدن کششان اجتناب کنید.

-در طی ماه اول، چیزهایی که باید از آن ها اجتناب کنید شامل موارد زیر است:

قرار دادن دستتان زیر صورت، ماساژ صورت، دست کشیدن روی گونه ها یا کشش گونه های خود را به سمت پایی

کاشت گونه به روش لیفت

کاشت گونه

5-انجام جراحی استخوان گونه

یکی از روش های مؤثر برای ایجاد گونه مناسب جلو آوردن استخوان گونه است.

این روش معمولا برای افرادی انجام می شود که قبلا گونه شان در یک سمت یا هر دو طرف شکستگی داشته و دچار فرورفتگی شده است.

در این جراحی استخوان گونه را مجددا از محلی که شکسته و به اشتباه جوش خورده جدا می کنند و در محل صحیح قرار می دهند.

در کسانی که فک بالا و ناحیه میانی صورت شان عقب و فک پایین شان جلو است همزمان با جراحی فک، استخوان های میانی صورت و پایه های گونه را برش داد و جلو آورد.

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و مدت زمان آن بین دو تا دوونیم ساعت است.

این روش پایدار و بسیار موثر ممکن است به علت عوارض جراحی در اطراف چشم و بخشی از ساختمان خارجی و تحتانی حدقه چشم آسیب وارد نماید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید