رژیم های غذایی مختلفی را برای کاهش وزن می توانید انتخاب کنید. اما یادتان باشد برخی رژیم های لاغری نه تنها مفید نیستند بلکه بی فایده و برای بدن مضر هم هستند.تانما در این مطلب به معرفی 14 رژیم غذایی نامناسب و بی فایده ی لاغری می پردازد.

رژیم های غذایی مضر و نامناسب

1-رژیم لاغری اتکینز

رژیمی با کربوهیدرات پایین است که معمولا برای کاهش وزن توصیه می شود. طرفداران این رژیم مدعی اند شما با خوردن پروتئین و چربی نامحدود و تنها با اجتناب از مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات، می توانید وزن کم کنید.این رژیم غذاهای سالمی مانند میوه ها را حذف می کند و در عوض غذاهایی را جایگزین می کند که عموما سرشار از چربی های ناسالم هستند. مهم تر از همه اینکه دستورات و قوانین سخت این برنامه غذایی، اجرای آن را برای بسیاری دشوار کرده است.

انواع رژیم های نامناسب

رژیم غذایی اتکینز

2-رژیم لاغری سوپ کلم

رژیم سوپ کلم شامل تهیه یک سوپ کلم معمولی همراه با سبزیجات و خوردن دو یا سه وعده در هر روز، همراه با غذاهای اضافی مانند میوه یا گوشت گاو است. شما باید هفت روز این رژیم غذایی را انجام دهید تا چندین کیلوگرم وزن را کم کنید.بیشتر وزنی که در این برنامه غذایی کم می شود آب است بنابراین کاهش وزنی که تجربه می کنید دائمی نیست. همچنین این رژیم به دلیل سدیم بالا، پروتئین بسیار پایین، احساس ضعف و نفخی که به رژیم گیرنده می دهد، می تواند برایتان مشکل ساز شود.

3-رژیم لاغری هالیوود

بر کسی پوشیده نیست که هیچ غذایی جز آبمیوه نخوردن باعث می شود فرد گرسنه و ناراضی بماند. اما با این حال بسیاری از این روش استفاده می کنند، به امید اینکه بتوانند کاهش وزنی پایدار را تجربه کنند.اما متأسفانه چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. آبمیوه سرشار از قند است و مسلما وزنی که کم خواهید کرد تنها وزن آب بدنتان است که پس از مدتی باز خواهد گشت.همچنین این برنامه خالی از عوارض جانبی نیست، این عوارض شامل اسهال، خستگی، یبوست و تهوع می شود.

4-رژیم لاغری گریپ فروت

در این رژیم قبل از خوردن هر چیزی گریپ فروت بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید، کربوهیدرات را حذف کنید و پروتئین بدون چربی بخورید. خوردن گریپ فروت میتواند به باریک شدن کمر و کاهش وزن کمک کند و این خاصیت به احتمال زیاد به دلیل مدر بودن گریپ فروت است که وزن آب بدن را کاهش می دهد.

به علاوه این میوه حجم بالا و کالری بسیار کمی دارد که باعث می شود حجم معده پر شود و کالری دریافتی کاهش پیدا کند. این برنامه غذایی وحشتناک بسیار ناپایدار است. کالری و طعم در این برنامه بسیار کم است. بدتر اینکه مصرف بیش از حد این میوه اسیدی می تواند منجر به زخم معده شود.

به علاوه آب گریپ فروت وقتی با برخی داروها همراه می شود تاثیری خطرناک دارد.

انواع رژیم های غذایی نامناسب

رژیم غذایی گریپ فروت

5-رژیم لاغری کرم روده

برنامه این است که اجازه دهید کرم روده به مدت 10 هفته در بدنتان زندگی کند و سپس داروهایی مصرف کنید تا آن را بکشید. لازم به گفتن نیست که این روش از خطرناک ترین راه ها برای دست یابی به کاهش وزن است.هیچ پزشکی به شما توصیه نمی کند که انگل بخورید و با کمک آن وزن کم کنید. مسلما اگر کسی هم بتواند با این روش وزن کم کند، گرم به گرم وزنی که کم کرده را دوباره باز می گرداند چون هیچ تغییری در عادت های غذایی اش ایجاد نشده است.

6-رژیم لاغری با گروه خونی

این رژیم باعث می شود فقط غذاهایی را مصرف کنید که بر اساس خون شماست و نکته جالب اینجاست که هیچ شواهد علمی برای این کار وجود ندارد و این رژیم تنها غذا ها را محدود می کند و در اصل تفاوتی با دیگر رژیم ها نخواهد داشت.

7-رژیم لاغری اسلیم فست

این برنامه غذایی بر پایه یک محصول خاص و کاملا بی تاثیر است. شاید در کوتاه مدت شاهد کاهش وزن باشید، اما این برنامه ها مسلما نمی توانند تاثیری ماندگار روی شما بگذارند.

8-رژیم لاغری شکلات

در این برنامه غذایی فرد با خوردن شیک های شکلاتی رژیمی میزان مصرف کالری در روز پایین می آورد. در این رژیم شکلات مانند یک جایگزین ویتامین استفاده می شود و برای مدتی بسیار کوتاه فرد را لاغر می کند.

انواع رژیم های غذایی بی فایده

رژیم غذایی شکلات

9-رژیم لاغری سرکه سیب

در این روش چند قاشق چای خوری سرکه می خورید که اشتهای خود را سرکوب کنید. فکر نکنید دلیلش این است که سرکه سیب خاصیت چربی دارد، بلکه باعث می شود میل افراد به خوردن کم شود.سرکه سیب مفید است اما مصرف مستقیم آن به مرور زمان، مسلما معده را اذیت خواهد کرد و اصلا راه هوشمندانه ای برای کنترل اشتها به حساب نمی آید.

10-رژیم لاغری چای وویی

این چای خاص هیچ چیز خاصی ندارد و همان چای اولانگ است و مزیتی بیشتر از همان چای های معمولی ندارد.

11- رژیم لاغری غلات

این برنامه غذایی احمقانه است چون شما را مجبور می کند فقط از مواد غذایی خاصی استفاده کنید. وقتی تنها یک نوع غذا مصرف می کنید، مسلما مواد مغذی دیگری به بدن نمی رسد و این ناسالم است.مهم تر از همه اینکه چنین برنامه غذایی نمی تواند سبک زندگی رژیم گیرنده را تغییر دهد و فقط می خواهد با کاهش وزن باعث رضایتی موقت شود.مسلما حتی اگر بتوان با این برنامه وزن کم کرد باز هم وزن کم شده را باز خواهید گرداند.

رژیم های غذایی بی فایده

رژیم غذایی غلات

12- برنامه غذایی کم چرب

بسیاری از ما تا به حال به دنبال خرید محصولات کم چرب یا بدون چربی رفته ایم چون فکر می کنیم چربی کمتر یعنی غذای سالم تر و کاهش وزن.اما باید این را بدانید که محصولات کم چرب یا بدون چرب به هیچ وجه سالم تر نیستند.در واقع فقط چربی را با قند، سدیم و کالری های دیگر معاوضه می کنید. گاهی با این ترفندها یک غذای ناسالم را با ظاهری سالم ارائه می کنند.

13- رژیم غذایی فینگولد

دکتر بنجامین فینگولد نوعی رژیم غذایی ابداع کرد که ادعا می شد خالی از مواد شیمیایی عامل بیش فعالی است. این برنامه تنها شامل غذا نمی شد بلکه برخی داروها و مواد بهداشتی را نیز در برداشت.با اینکه این برنامه غذایی به صورت فیزیکی مضر نبود و حتی در بعضی موارد می توانست کمک کننده باشد، اما به صورت کلی استفاده از آن زیاد عاقلانه نبود.

14-رژیم سم زدایی

به عنوان رژیم سم زدایی با آب و آبلیمو نیز شناخته می شود. این معجون را حتی نمی توان یک برنامه غذایی نامید چون در واقع چیزی نمی خورید. این روش فوق العاده موقتی است و هر نتیجه ای از آن بگیرید خیلی زود باز می گردد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید