نوزاد سه ماهه هنوز خیلی توانایی خوردن غذاهای جامد به جز شیر مادر را ندارد و بهتر است رژیم غذایی نوزاد سه ماهه شیر مادر یا شیر خشک باشد. تانما در این مطلب غذاهای مناسب نوزاد سه ماهه را بیان می کند؛

ویژگی های نوزاد در سه ماهگی

مهارت های حرکتی

کودکانی که سه ماه اول تولد را پشت سر می گذارند این توانایی را داشته تا گردن خود را به اندازه ای محکم نگه داشته و یا در حالت دمر سر را بالاتر از تنه قرار دهند.

مهارت های ذهنی و شناختی

آشکار ترین حرکاتی که نوزادان سه ماهه از خود نشان می دهند تکان دادن و نگاه کردن به دستان خود است که این کار دلیل بر این است که کودک درک بدن خود را آغاز نموده و وقتی اطرافیان با او صحبت می کنند نوزاد واکنش های متنوعی از قبیل جیغ زدن، صدا در آوردن، حرکت دهان، لبخند زدن، تکان دادن سر و...را به منظور نشان دادن هیجان و خوشحالی خود انجام می دهد.

مهارت های اجتماعی

بسیار دیده شده وقتی به کودک سه ماهه سلام می کنیم برای پاسخ دادن به سلام سعی بر لبخند زدن می کند. برای بالا بردن ارتباطات اجتماعی کودک لازم بوده تا مادر در زمان غذا دادن به نوزاد با او تماس چشمی داشته تا علاوه بر ایجاد حس خوشایند شیر خوردن کودک برقرار نمودن ارتباط اجتماعی را بیاموزد.

جدول برنامه غذایی نوزاد سه ماهه

غذای کمکی نوزاد سه ماهه

غذاهای کمکی به نوزاد سه ماهه

متخصصان انجمن اطفال امریکا توصیه می کنند که نوزاد باید تا پایان 6 ماهگی به صورت انحصاری با شیر تغذیه شود، اما اگر در پایان چهار ماهگی با وجود خوردن شیر کافی و مناسب افزایش وزن مناسبی نداشت، می توان تغذیه ی کمکی را با مشورت پزشک متخصص آغاز کرد.

کودک در این سن روزانه پنج نوبت غذا می خورد . مقدار غذای هر نوبت او بین 150 تا 180 گرم است. می توان در ساعت 14 سوپ شیر، در ساعت 17 تا 18 کمی کمپوت و شب هنگام نیز مواد آردی به غذای او اضافه کرد.

جدول برنامه غذایی نوزاد دوازده ماهه

صبح: یک شیشه شیر. اگر کودک صبح زود بیدار شد و اشتهای زیادی داشت مقداری آب میوه و یا کمپوت به او بدهید.

ظهر : سوپ غلیظ شیر. غلظت سوپ شیر را باید کم کم بیشتر کنید و هماهنگ با افزایش سن کودک از مقدار شیر آن تا مرحله حذف کامل بکاهید. به جای شیر مقدار بسیار کمی کره به غذای او اضافه کنید. از روغن هایی مانند روغن آفتابگردان و روغن ذرت نیز میتوان به اندازه نصف قاشق مرباخوری استفاده کرد.

میان وعده عصر: کمپوت مخلوط با ماست + شیر

شب : شیر + مواد آردی مخصوص سنین اول

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید