نوزاد سیزده ماهه به راحتی می تواند غذاهای کمکی را دریافت کند و به عبارتی رژیم غذایی نوزاد سیزده ماهه متنوع تر و کامل تر است. تانما در این مطلب شما را با غذاهای مناسب نوزاد سیزده ماهه آشنا می کند؛

ویژگی های نوزاد سیزده ماهه

مهارت های حرکتی

کودک شما قادر خواهد بود تا با استفاده از حرکات دستش، برای بیان کلمات، از نمادها استفاده کرده و بین آنها ارتباط برقرار کند. کودک شما قادر خواهد بود تا با حرکت دست خود به شما سلام کند. او اولین قدم های خود را در این سن بر می دارد. کودک شما قادر به ارائه مهارت های حرکتی ظریف و درستی مانند گرفتن انگور بین انگشت شست و انگشت سبابه خود می باشد.

مهارت های ذهنی و شناختی

کودک شما قادر به فهم این موضوع خواهد بود که اشیاء و چیزهایی که او قادر به دیدن آنها نمی باشد، وجود دارد. کودک شما می تواند در حدود 25 کلمه را درک کند و به دستورات ساده یک مرحله ای پاسخ دهد. او می تواند اشیاء و مکان های مورد علاقه اش را تشخیص دهد کودک شما قادر خواهد بود به چیزی اشاره کند و به شما برای پرسیدن یک سؤال نگاه کند، حتی اگر از کلمات برای پرسیدن استفاده نکند.

مهارت های زبانی

مهارت زبانی کودک 13 ماهه به سرعت در حال پیشرفت است و ممکن است به زودی قادر به برقراری ارتباط با افرادی کند که حرکات او را می فهمند و یا می دانند که که “بوو” به معنی آب است.

مهارت های اجتماعی

اعتماد به نفس کودک قوی تر می شود و تعامل با غریبه ها و یا بازی با کودکان دیگر برایش آسانتر می شود. اما او همیشه به عشق و حمایت شما، که هیچ وقت تغییری نمی کند، نیاز دارد.

غذاهای کمکی نوزاد سیزده ماهه

ویژگی های نوزاد سیزده ماهه

غذاهای کمکی نوزاد سیزده ماهه

انواع مختلف دانه های خوراکی

تمام کودکان نوپا به صورت روزانه به مصرف 3 اونس از دانه های مختلف خوراکی مانند دانه برنج ، گندم و جو نیاز دارند. آکادمی تغذیه و رژیم غذایی عقیده دارد که نیمی از این دانه ها، باید به حالت کامل بوده و تصفیه نشده باشند؛ مثلاً مصرف 1/3 فنجان از غلات، ¼ فنجان برنج یا پاستای پخته معادل 1 اونس است.

میوه های تازه

به خاطر داشته باشید که استفاده از 1 فنجان میوه می تواند بخشی از رژیم غذایی روزانه کودک شما باشد. البته دقت کنید که میوه هایی مانند پرتقال و سایر میوه هایی که دارای حالت اسیدی هستند، باید به تدریج وارد رژیم غذایی کودک شوند. اما، در نظر داشته باشید که میوه های تازه و دارای حالت غیر اسیدی می تواند بخش ایده آل برنامه غذای یک کودک 13 ماهه باشند.

آب میوه

فراموش نکنید که آب میوه های موجود در بازار حاوی شکر و مواد نگهدارنده بوده و نباید برای تغذیه کودکان خریداری شوند. برای همین، بهتر است خود مادر در خانه، 1 فنجان آب میوه طبیعی تهیه نموده و برای تغذیه کودک خود در طول روز استفاده کند، زیرا آب میوه طبیعی یک گزینه شگفت انگیز برای رشد کودک 13 ماهه محسوب می شود.

انواع گوشت ها

به محض این که کودک شما یک سال اول زندگی را پشت سر گذاشت، می توانید از انواع گوشت سفید در تهیه غذاهای او استفاده کنید. پروتئین موجود در گوشت، تمام انرژی مورد نیاز را برای یادگیری و بازی کودک، به بدن او عرضه می کند.

البته گوشت مورد نظر باید به صورت کامل شسته شده و بپزد. همچنین، اگر کودک شما با بلعیدن گوشت مشکل دارد می توانید گوشت را به صورت پوره، به برنامه غذایی او اضافه کنید. شما باید هر روز، 2 اونس از این ماده غذایی غنی از پروتئین را در برنامه غذایی فرزند خود قرار دهید

سبزیجات

کافی است سبزیجات خام را به قطعات کوچک برش داده و بخارپز کنید تا کودکان آن ها را راحت تر بخورند. هویج، سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی ، نخود فرنگی و کرفس گزینه های مناسبی برای تغذیه کودکان یک ساله تلقی می شوند. فراموش نکنید که همه این سبزیجات باید به طور کامل پخته شده و نرم گردند؛ طوری که مادر بتواند با پشت قاشق، آن ها را له نموده و به کودک خود بدهد.

جدول برنامه غذایی نوزاد سیزده ماهه

غذاهای کمکی نوزاد سیزده ماهه

شیر

بهتر است برای افزودن شیر گاو به برنامه غذایی کودک خود، به جای شیشه شیر از فنجان استفاده نمایید. لازم است بدانید که مصرف 350 میلی لیتر تا 400 میلی لیتر شیر در روز، برای کودک 13 ماهه کافی خواهد بود. همان طور که می دانید مصرف بیش از حد شیر، از جذب آهن در بدن جلوگیری کرده و میل کودک را به خوردن مواد غذایی دیگر از بین خواهد برد.

ماست

ماست ساده یک منبع عالی از پروتئین بوده و به دلیل داشتن کلسیم کافی، برای کودکانی که فعالیت زیادی دارند، بسیار مفید است. البته، فراموش نکنید که مصرف 4 اونس ماست برای یک کودک 13 ماهه کافی است.

لوبیا

مصرف 1 ¼ لیوان لوبیا از انواع لوبیای سیاه و غیره می تواند به خوبی نیاز کودک شما را به پروتئین برآورده نماید. البته، بهتر است لوبیا را بعد از پختن با قاشق به دو نیم تقسیم کنید تا خطر خفگی را در هنگام خوردن فرزندتان از بین ببرید.

مصرف آب کافی

اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول روز ،آب را به اندازه کافی مصرف می کند، زیرا اگر حس تشنگی به خوبی در فرزند شما خنثی نشود، آب بدن او برای رشد و استحکام دندان ها کافی نخواهد بود. پس، بهتر است آب و انواع دیگر مایعات را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.

انواع آجیل ها

شما به عنوان یک مادر می توانید بعد از پایان یک سالگی، مقدار کمی کره بادام زمینی خام را در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید. برای این کار، کافی است یک لایه نازک نان تست تهیه نموده و مقداری از کره بادام زمینی را روی آن بمالید؛ کودک به راحتی آن را خواهد خورد. در نهایت، به یاد داشته باشید که از دانه های آجیل به طور مستقیم در وعده های غذایی کودک 13 ماهه خود استفاده نکنید، زیرا می تواند او را خفه کند.

جدول برنامه غذایی نوزاد سیزده ماهه

غذاهای کمکی نوزاد سیزده ماهه

جدول برنامه غذایی نوزاد سیزده ماهه

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید