نوزاد هفده ماهه را می توانید در کنار خود سر سفره بنشانید و به او غذا بدهید. البته برای لذت بردن از غذا می توانید دستانش را بشویید و بگذارید خودش با دست خود از غذا خوردن لذت ببرد. تانما در این مطلب رژیم غذایی نوزاد هفده ماهه را به شما معرفی می کند؛

ویژگی های نوزاد در هفده ماهگی

مهارت های حرکتی و ذهنی

  • نوشیدن از یک فنجان.
  • از یک یا دو کلمه استفاده میکند.
  • راه رفتن و بالا رفتن از پله ها.
  • به عروسک خود غذا می دهد.
  • برخی ذرات را از لباسش برمیدارد.
  • ساخت 4 بلوک برج اسباب بازی.
  • توپ را پرتاب می کند .
  • به تصاویر اشاره می کند.

مهارت های زبانی

شل و یا سر زبانی صحبت کردن و ترکیب کردن کلمات با عبارات نامفهوم در هفده ماهگی طبیعی است و اصلا جای نگرانی ندارد. برای آشنا سازی کودک با تلفظ و شکل گفتاری صحیح کلمات، شما می توانید کلماتی که می گوید را بعد از او به طور صحیح تکرار کنید. کودک را تشویق کنید و کمی صبر و حوصله به خرج بدهید. با گذر زمان فرزندتان از این موقعیت فعلی خارج شده و پیشرفت می کند.

غذای کمکی نوزاد هفده ماهه

ویژگی های نوزاد هفده ماهه

غذاهای کمکی نوزاد هفده ماهه

در زیر تانما به غذاهای مناسب نوزاد هفده ماهه اشاره می کند؛

کودک را درکنار سفره بنشانید. برایش کمی غذا درظرف مخصوص با قاشق مخصوص بگذارید و به او اجازه بدهید که قاشق دست گرفتن و خوردن را تجربه کند. ازاین طریق به غذا علاقمند می شود. چون خودش به راحتی نمی تواند غذا بخورد. تکه های قابل دست گرفتن را به دستش بدهید وخودتان هم کم کم به او غذا بدهید. چون این غذا برایش کافی نیست. باید در بین وعده های غذای خانواده سوپ وفرنی مخصوصش را برایش تهیه کنید .

سوپ کودک باید محتوی عدس ، برنج ، گوشت مرغ یا گوسفند ، نخود سبز، هویج ، کدو، سبزیجات تازه و کره باشد همه رادر آخر بصورت پوره در آورید . درفرنی از بادام وخامه استفاده کنید تا کالری آن بالا رود و کودک بهتر وزن گیرد وهر روز یا یک روز درمیان، زرده ی تخم مرغ فراموش نشود.

بهترین و ضروری ترین غذاها برای کودک هفده ماهه عبارتست از روزی یک عدد تخم مرغ + 5/2 – 1 لیوان شیر ( شیر مادر هم در این میزان شرکت دارد ) و مصرف روزی 60 تا 120 گرم گوشت برای کودک ضروری است . پس بهتر است چون حجم معده بچه کم است غذاها را بصورت پوره های غلیظ و کم حجم به کودک بدهیم تا بتواند همه این میزان مواد تأمین کننده پروتئین را دریافت کند.

جدول برنامه غذایی نوزاد هفده ماهه

غذای کمکی نوزاد هفده ماهه

جدول برنامه غذایی نوزاد هفده ماهه

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید