هر چه درباره انواع غذا ایرانی بگوییم کم گفته ایم لیست تنوع غذاهی ایرانی زیاد است و در هر استان غذای مخصوص به خودش را دارد که جز اصالت خود استان است تنوع غذای این استان ها زیاد است بخصوص استان گیلان درکل اگر بخواهیم اسم چند غذای پرطرفدار را نام ببریم به عنوان مثال : زرشک پلو مرغ خوشمزه ، قیمه ، قرمه سبزی ، حلیم و… در پخت زرشک پلو باید نکات مهم آشپزی را رعایت کنیم و اگر مراحل آن را به خوبی رعایت کنیم یک غذای خوشمزه پخت می شود.

 نحوه پخت زرشک پلو مرغ خوشمزه

زرشکپلو با مرغ و ۱۲ راز خوشمزه‌تر شدن آنبرای زیباتر شدن این غذا، پس از سرو آن روی زرشک‌ها یک قاشق غذاخوری خلال پسته نیز بریزید. رنگ سبز آن در کنار قرمزی زرشک، ظاهر زیبایی به زرشک‌پلو خواهد داد.

زرشک پلو

زرشک پلو غذای خوشمزه و سالم

زرشکپلو همکاری دارم که هر وقت کسی را به خانه‌اش دعوت می‌کند، برایش زرشک‌پلو با مرغ می‌پزد. وقتی از او می‌پرسم مگر غذای دیگری بلد نیستی؟ در جواب می‌گوید: «وقت کمی دارم و درست کردن این غذا برایم راحت‌تر است.

در ضمن، همه طعم آن را می‌پسندند و از خوردنش لذت می‌برند. علاوه بر این‌ها، هم ظاهر زیبایی دارد و هم مغذی است.» در محرم و صفر نیز برخی خانواده‌های ایرانی، برای نذری دادن این غذا را انتخاب می‌کنند. در این مطلب دستور پخت و نکته‌های ظریفی برای هر چه خوشمزه‌تر کردن این غذا که باید در نظر گرفت، برایتان بازگو می‌کنیم.

مقدار کالری موجود در زرشک پلو مرغ خوشمزه

مقدار کالری مواد غذایی یاد شده در مجموع ۱۵۲۰ کیلوکالری انرژی دارند و در صورت تقسیم این غذا میان ۴ نفر، مقدار کالری دریافتی برای هر نفر ۳۸۰ کیلوکالری خواهد بود. البته خوردن این غذا با یک پیش‌دستی سالاد یا یک لیوان ماست ، مقدار کالری دریافتی را ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوکالری دیگر اضافه خواهد کرد. همراه غذا در صورت تمایل می‌توانید با این غذا سالاد کاهویی که به آن جوانه ماش و گندم و کلم بروکلی اضافه کرده‌اید، میل کنید.

سبزی خوردن تازه نیز علاوه بر فیبر، تأمین کننده بتاکاروتن و مواد معدنی‌ای مانند منیزیم خواهد بود. برای زیباتر شدن این غذا، پس از سرو آن روی زرشک‌ها یک قاشق غذاخوری خلال پسته نیز بریزید.

رنگ سبز آن در کنار قرمزی زرشک، ظاهر زیبایی به زرشک‌پلو خواهد داد نوشیدنی نیز می‌تواند یک لیوان دوغ کم نمک و بدون گاز باشد، البته آب‌ میوه ‌هایی مانند آب پرتقال هم برای این غذا مناسب هستند. طـرز تـهـیـه * تکه‌های مرغ را بدون افزودن ادویه‌ای در ۲ قاشق غذاخوری روغن سرخ کنید و بعد از طلایی شدن، پیازها را بیفزایید و پس از افزودن نمک و زردچوبه، مقداری آب بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم پخته شوند.

نحوه پخت برنج در تهیه زرشک پلو مرغ خوشمزه

* در قابلمه‌ای که آب در حال جوشیدن است، برنج را بریزید و بعد از گذشت چند دقیقه آن را آبکش کنید.

زرشک پلو

زرشک پلو با مرغ غذای خوشمزه

* در تابه‌ای کوچک کره، شکر، زعفران و زرشک بریزید و پس از آب شدن کره، کمی آب به آن‌ها اضافه کنید و این مخلوط را از روی حرارت بردارید تا هم زرشک‌ها قرمز بمانند و هم زعفران رنگ خود را به سایر محتویات بدهد. * برنج را بعد از دم کشیدن در ظرف بکشید و روی آن را با برنج مخلوط شده با زرشک و زعفران بپوشانید.

در ظرفی دیگر هم مرغ را بریزید و در کاسه‌ای کوچک آب مرغ را سرو کنید.

مـواد لازم برای ۴ نفر مرغ بدون پوست ۳۰۰ گرم ۵۵۰ کیلوکالری برنج ۴ لیوان ۶۴۰ کیلوکالری پیاز کوچک ۳ عدد ۲۰ کیلوکالری زرشک ۱ لیوان ۱۰ کیلوکالری شکر ۲ قاشق مرباخوری ۲۰ کیلوکالری روغن مخصوص سرخ کردن ۲ قاشق غذاخوری ۱۸۰ کیلوکالری کره ۱ قاشق غذاخوری ۹۰ کیلوکالری زعفران، نمک و زردچوبه به میزان دلخواه ۰ کیلوکالری ۱۲ راز زرشک‌پلو زرشک از میوه‌هایی است

که در دو نقطه ایران بیش از هر جای دیگری پرورش می‌یابد؛ زرشک قرمز در جنوب خراسان فراوان است و زرشک سیاه در کرمانشاه.

غذای زرشک پلو مرغ خوشمزه در چه مناطقی پخت میشد؟

به همین دلیل این غذا (زرشک‌پلو) در مناطقی مانند خراسان طبخ و به سایر نقاط کشور معرفی شده است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که روش طبخ این غذا بسیار ساده است در حالی که رعایت نکته‌های ظریفی در آن لازم و نشانه حرفه‌ای بودن آشپز است:

۱٫برای اینکه غذای‌تان طعم بهتری داشته باشد، قبل از طبخ، تکه‌های مرغ را در روغن سرخ و بعد از طلایی شدنشان، به آن‌ها پیاز و ادویه و آب اضافه کنید.

۲٫پیازی که به مرغ اضافه می‌شود باید درسته باشد به همین دلیل پیازهای کوچک را انتخاب کنید و ۲ تا ۳ عدد از آن‌ها را در ظرف حاوی مرغ بیندازید.

۳٫ادویه‌های مورد نیاز برای طبخ مرغ فقط زردچوبه و کمی نمک است. مرغی که برای این غذا استفاده می‌شود باید زردرنگ باشد، به همین دلیل افزودن زعفران و رب گوجه‌فرنگی را به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنم.

برای آنکه زعفران کاملاً رنگ بدهد، کره را قبل از اینکه کاملاً آب شود با زرشک، زعفران و شکر در تابه‌ای بریزید و وقتی کمی حرارت دید، نصف استکان آب به آن اضافه کنید و بعد از چند دقیقه آن را از روی حرارت بردارید.

نگذارید زعفران روی حرارت زیاد بماند زیرا این کار عطر این ادویه را کم خواهد کرد ۴٫مرغ باید آبدار باشد، البته آب غلیظ شده. آب مرغ را باید در کاسه‌ای جدا از مرغ سرو کرد.

روغن مورد استفاده در پخت زرشک پلو مرغ خوشمزه

۵٫روغنی که برای سرخ کردن زرشک استفاده می‌کنید باید تازه باشد و البته کره برای این کار بهتر است.

۶٫شکر را باید به زرشک در حال حرارت دیدن افزود زیرا هم باعث می‌شود زرشک‌ها روی برنج بچسبند، هم غذا طعم ترش و شیرین پیدا کند.

۷٫زرشک را باید روی حرارت ملایم تفت داد زیرا حرارت دیدن بیش از اندازه آن باعث خشک شدنش می‌شود و هنگام خوردن به دندان ‌ها می‌چسبد.

۸٫برای آنکه زعفران خوب رنگ بدهد، آن را در هاون سنگی یا چوبی آسیاب کنید نه در دستگاه آسیاب برقی زیرا با این کار عطر و بوی خود را از دست خواهد داد.

۹٫برای آنکه زعفران کاملاً رنگ بدهد، کره را قبل از اینکه کاملاً آب شود با زرشک، زعفران و شکر در تابه‌ای بریزید و وقتی کمی حرارت دید، نصف استکان آب به آن اضافه کنید و بعد از چند دقیقه آن را از روی حرارت بردارید. نگذارید زعفران روی حرارت زیاد بماند زیرا این کار عطر این ادویه را کم خواهد کرد.

۱۰٫برخی خانم‌ها زعفران به اصطلاح آب کرده را در ظرفی در بسته در یخچال نگهداری می‌کنند. این کار کاملاً اشتباه است و باعث می‌شود این ادویه عطر و طعم خود را از دست بدهد و برای افزودن به غذا مناسب نباشد.

بهترین نوشیدنی که با زرشک پلو مرغ خوشمزه میتوان میل کرد؟

۱۱٫ بهترین نوشیدنی همراه این غذا یک لیوان دوغ، شربت گلاب یا بهارنارنج است که به شما پیشنهاد می‌کنم. ۱۲٫ برای زیباتر شدن این غذا، پس از سرو آن روی زرشک‌ها یک قاشق غذاخوری خلال پسته نیز بریزید.

زرشک پلو

نحوه پخت زرشک پلو با مرغ

رنگ سبز آن در کنار قرمزی زرشک، ظاهر زیبایی به زرشک‌پلو خواهد داد. اگر اضافه وزن دارید مصرف روغن را محدود و فقط به اندازه ۶ قاشق مرباخوری برنج میل کنید.

غذایتان را با سالاد سبزی‌های تازه بخورید تا دریافت فیبر باعث احساس سیری در شما شود. اگر یبوست دارید بهتر است از روغن زیتون استفاده کنید.

حتی می‌توانید به غذایی که در بشقابتان کشیده‌اید، سبوس گندم پودر شده بیفزایید. خوردن این غذا با سبزی خوردن تازه میزان فیبر دریافتی را افزایش می‌دهد و به کنترل این بیماری کمک می‌کند.

اگر کم خونی دارید به جای مرغ از گوشت بوقلمون استفاده و قسمت ران آن را که آهن بیشتری دارد، انتخاب کنید. همراه این غذا نیز یک لیوان آب پرتقال بنوشید زیرا وجود ویتامین C در آن باعث می‌شود آهن بیشتری جذب شود.

نکته  ظریف درباره پخت زرشک پلو مرغ خوشمزه

مبسیاری از خانم های خانه دار تصورمی کنند پخت این غذا بسیار ساده است ، اما این غذا نکته های ظریفی دارد که برای خوشمزه تر شدن آن ضروری است و نشانه حرفه ای بودن آشپز است…

شکر را زمانی که زرشک روی حرارت است به آن اضافه کنید . این کار باعث می شود زرشک روی برنج بچسبد و غذا طعم ترش و شیرین پیدا کند.

روغنی که می خواهید زرشک را سرخ کنید تازه باشد . بهتر است از کره استفاده کنید. برای پخت مرغ فقط زردچوبه و کمی نمک استفاده کنید.

برای این که زعفران رنگ دهد کره را آب کنید و با زرشک و زعفران و شکر در ماهی تابه ای بریزید و سپس نصف استکان آب به آن اضافه کنید و بعد از چند دقیقه از روی گاز بردارید . زعفران که به مدت زیادی روی حرارت بماند عطرش را از دست می دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید