زگیل یک ضایعه پوستی برآمده است که اکثرا با دردی همراه نیست و به عنوان یک ضایعه گوشتی در نقاط بدن باقی می ماند. امروز می خواهیم درباره  زگیل کف پا با شما صحبت کنیم که با باقی زگیل ها فرق دارد و  از آن دسته زگیل هایی است که با درد همراه است.

زگیل کف پا

زگیلهای کف پا ممکن است در هر قسمتی از پا منجمله سطح زیر پاشنه پا ایجاد می شوند .

زگیل کف پا

مشکلات زگیل کف پا

 

زگیل کف پا مانند سایر زگیلهای بدن می باشند. با این تفاوت که از سطح پوست بیرون نمی زنند . تفاوت این نوع زگیلها و پینه در آن است که پینه ها فقط یک ضخیم شدن موضعی پوست در محل فشار بیش از حد می باشند .

علت پیدایش زگیل چیست ؟

تصور می شود که این زگیلها بر اثر یک عفونت ویروسی ایجاد می گردند . فشار وزن بدن از بیرون زدن بیشتر زگیل از سطح پوست کف پا جلوگیری می نماید . به علت ضخیم شدن پوست اطراف ، زگیل کف پا ممکن است یک سانتی متر عمق داشته باشد .

علائم بالینی زگیل کف پا به چه صورت می باشد : شکایت اصلی بیماران از درد موضعی شدید در هنگام راه رفتن می باشد . در نگاه ، به علت ضخیم شدن پوست اطراف زگیل ، محل ضایعه برجسته است . زگیل در مرکز این محل برجسته دیده می شود که کمی تیره می باشد و دارای سطحی لایه لایه است

فشار دادن بر روی زگیل همیشه باعث ایجاد درد موضعی مشخص می گردد .

زگیل کف پا را چگونه می توان تشخیص داد ؟

مهمترین مشکل افتراق بین زگیل و پینه می باشد. زگیل در هر نقطه ای از کف پا ایجاد می شود ، اما پینه فقط در مکانهای متحمل فشار تشکیل می گردد . به علاوه زگیل بسیار دردناک تر از پینه است . اما مشخص ترین وجه افتراق ظاهر لایه لایه سطح زگیل و متمایز بودن از پوست اطرافش می باشد . در حالی که پینه به صورتی غیرقابل تفکیک با پوست طبیعی اطرافش آمیخته است .

در بیشتر موارد مالیدن داروهای سوزاننده بطور موضعی باشد. در صورت عدم موفقیت زگیل کف پا را تراشیده و مختصری می سوزانند .

زگیل‌ها برآمدگی‌های کوچک پوستی هستند که به علت یک ویروس به وجود می‌آیند و بسیار مسری هستند. زگیل کف پا “Plantar warts”، زگیل های معمولی  واقع در کف پا هستند.

زگیل نوعی تومور یا غده خوش خیم پوستی است که بر اثر آلودگی به ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا اچ‌پی‌وی تبدیل می‌شود.

بد نیست بدانید علت زگیل کف پا چیست؟

ما نمی دانیم که چرا برخی از افراد به راحتی زگیل کف پا دارند در حالی که دیگران هرگز به آن مبتلا نمی شوند. هیچ راهی برای جلوگیری از زگیل کف پا وجود ندارد.

زگیل کف پا شایع هستند. ممکن است در صورت  زخمی شدن خونریزی داشته باشند.

زگیل کف پا

درمان زگیل کف پا

 

از آنجا که زگیل کف پا توسط یک ویروس ایجاد می شود، آنها کمی مسری هستند (می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود). شما نباید لباس یا لباس زیر مشترک با کسی که دارای زگیل کف پا دارد، داشته باشید. زگیل کف پا ممکن است در بدن پخش شده و در مناطق دیگر بدن منتشر شود.

زگیل کف پا باید درمان شود چرا که آنها مسری هستند و اگر یک زِگیل کف پا سال ها درمان نشود، به ندرت ممکن است سرطانی شوند.

درمانی طبیعی برای زگیل کف پا

برای درمان زگیل کف پا، پوست موز را از موز جدا کنید و قسمت داخلی آن که سفید است را روی زگیل قرار دهید، پا را بانداژ کنید و یک جوراب پایتان کنید. این پانسمان را هر روز تا زمانی که زگیل از بین برود باید عوض کنید؛ پس از چند روز اثری از زگیل نخواهد بود.

ریسک های درمانی زگیل کف پا

هیچ روش درمانی تضمینی برای برداشتن زگیل وجود ندارد. حتی عمل جراحی لیزر نیز ۱۰۰٪ موثر نیست. درمان ممکن است وقت گیر باشد و به چندین ویزیت دکتر نیاز داشته باشد. درمان گران است. برای هر بار درمان زگیل، باید هزینه پرداخت شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی بعد از درمان های متعدد زگیل با موفقیت از بین برود. در مناطق تحت درمان ممکن است ضایعات جدیدی به وجود آید که درمان را پیچیده تر می کند.

نکاتی برای پیشگیری از زگیل کف پا

برای کاهش ابتلا به زگیل‌ها پا به این توصیه‌ها توجه کنید: با پای برهنه راه نروید. هر روز یک جفت جوراب تمیز بپوشید و کفش‌هایتان یک روز در میان عوض کنید. پاهایتان را به‌طور مرتب بشویید و آن‌ها را کاملاً خشک کنید. پای کودکان را به‌طور مرتب وارسی کنید. اگر شخص دیگر دچار زگیل است، از تماس مستقیم با پوستش اجتناب کنید. درصورتی‌که دچار زگیل یا برآمدگی یا تغییرات پوستی دیگری شدید، به دکترتان اطلاع دهید.

آیا این مطلب مفید بود؟ 8
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید