ایرج امیری با بیان اینکه تاکنون 18 رویشگاه انار شیطان یا گل پرک با وسعت بیش از 120 هکتار در منطقه جنوب کرمان شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: انار شیطان یکی از گونه‌های درختی بسیار با ارزش است که بر اساس تحقیقات انجام شده با توجه به ارزش منحصر به فرد اکولوژیکی، اقتصادی و دارویی و همچنین سخت بودن تکثیر و زادآوری آن می‌طلبد در راستای حفاظت از این منبع مهم ژنتیکی برنامه‌ریزی و مدیریت لازم صورت گیرد.یکی از زیباترین درختان جهان گل پرک است.

توضیحات درباره درخت گل پرک

وی بیان کرد: باید توجه کرد که حفاظت از یک گونه گیاهی، بازیابی و تکثیر جمعیت مستلزم شناخت روابط پیچیده آن با سایر موجودات و محیط اطراف آن‌ها و به عبارت دیگر مطالعات بوم شناسی آن است و این امر نخستین و اساسی‌ترین گام در طرح جامع حفاظت از نابودی گونه‌های در معرض انقراض است.

درخت گل پرک

مرگ درخت گل پرک یا انار شیطان

 

امیری تصریح کرد: درخت گل‌پرک که به زبان فارسی به نام‌های گل‌پرک و انار شیطان معروف است یکی از زیباترین درختان دنیا است و از نظر دارویی، صنعتی، زیست‌ محیطی، فضای سبز، کنترل فرسایش و ژنتیکی اهمیت ویژه‌ای دارد و از نظر دارویی از پوست ، برگ، میوه و دانه این گیاه استفاده‌های زیادی می‌شود.

وی افزود: پوست درخت گل‌پرک دارای مواد آرامبخش و مقوی قلب بوده و در درمان بیماری سیفلیس به کار می‌رود، ساقه‌های این درخت دارای خواص ضد باکتریایی، محافظت کننده کبد و ضددرد یا مسکن است و برگ‌های آن حاوی اسیدهای اولینولیک، اوروسولیک و بتولینیک هستند و در طب سنتی از این گیاه برای درمان بی‌اختیاری ادرار، بزرگی طحال، سوزاک و برخی بیماری‌های پوستی و کبدی و از دانه‌های آن برای جلوگیری از آبسه استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: انار شیطان از نظر زیست‌محیطی گونه‌ای است که پناهگاه مناسبی برای بسیاری از جانوران مناطق خشک و حشرات نادر ایجاد می‌کند و قسمتی از آشیانه اکولوژیک آن‌ها را تشکیل می دهد و همچنین یک منبع ژنتیکی کمیاب است که پراکنش آن فقط در برخی قسمت‌های شمال غربی هندوستان، جنوب پاکستان ، عربستان و جنوب ایران گزارش شده است.

امیری خاطرنشان کرد: درخت گل‌پرک از نظر فضای سبز، گونه‌ای مقاوم به خشکی و سازگار با شرایط خشک و نیمه خشک کشور است که در زمان گل‌دهی بسیار زیبا بوده و شکل تنه و آرایش شاخسارهای آن به قدری جذاب است که در فهرست زیباترین درختان جهان در آمده است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید