نقش آفرینی در مجموعه تلویزیونی رهایم نکن چگونه بود؟ 

مجموعه تلویزیونی رهایم نکن از مجموعه ها امسال ماه رمضان بود که از شبکه سوم سیما پخش می شد ، مجموعه ای که نسبت به سایر  مجموعه های امساله رسانه ملی  با استقبال بیشتری مواجه شد اما یک سوال اینجا باقی است علت پیشرفت این مجموعه داستان آن بوده است یا نقش آفرینی هنرپیشگان آن. 

شاید یکی از غافلگیری‌های سریال‎های ماه رمضانی امسال حضور نیما شعبان‌نژاد، کمدین محبوب «خندوانه» در قالب بازیگر سریال جدی «رهایم نکن» بود که البته بسیار پایین‌تر از حد انتظارات ظاهر شد. این ضعف و کاستی در بازی شعبان‌نژاد و بازیگر جوان و کم‌تجربه‌ دیگری نظیر دنیا مدنی مقابل هنرنمایی بازیگران سردوگرم‌چشیده‌ای چون امین تارخ و فریبا متخصص بیشتر به چشم آمد. از سه نقش اول جوان این مجموعه کاری بیشتر از نقش‌آفرینی‌های آن‌ها در آثار پیشین‌شان نمی‌بینیم.
نیما شعبان‌نژاد

امیر

سابقه: نیما شعبان‌نژاد بازیگر نقش‌های بامزه «کجوک» و «بایرام» در «خندوانه»، پس از چند فصل حضور مستمر شبانه در یک برنامه روتین تلویزیونی، این روزها به عنوان جوان اول مجموعه «رهایم نکن» به یکی از نقش‎‌آفرینان اصلی این سریال شبکه سه تبدیل شده است. او پس از تحصیل در رشته کارگردانی تئاتر از سال 83 کارش را در زمینه بازیگری تئاتر آغاز کرد و به تازگی مابین حضور در فصل چهار و پنج «خندوانه»، بازی در سریال «رهایم نکن» را برعهده گرفته است. وی در ادامه قرار است که در سریال شبکه نمایش خانگی «ممنوعه» به کارگردانى امیر پورکیان هم با گریمی متفاوت نقش‌آفرینی کند.

نقش‌آفرینی: نیما شعبان‌نژاد در نخستین حضور تصویری‌اش در نقش «امیر» پسر «رسول تولایی» با امین تارخ، هنرمند باسابقه سینما و تلویزیون همبازی شده است. این حضور شاید در نگاه اول یکی از فرصت‌های زندگی هنری وی محسوب شود اما بعد از دیدن بازی شعبان‌نژاد در این مجموعه به خوبی می‌توان به اشتباه بودن انتخابش پی برد. به‌خصوص در سکانس‌هایی که دیالوگ دونفره میان پدر و پسر قصه درمی‌گیرد، بینندگان شاهد قدرت تماشایی بازی تارخ هستند و متقابلاً از شعبان‌نژاد انتظار دارند توان و احساس معقولی را به خرج دهد که به دفعات این توقع برآورده نمی‌شود و چیزی جز بازی سرد و بیان طوطی ‌وار دیالوگ‌ها نمی‌بینند.

البته کم آوردن شعبان‌نژاد به این جا ختم نمی‎شود و در بخش دوم مجموعه که نامزدش «فرناز» با گرفتاری های شغلی و ناراحتی‌های روحی دست به گریبان است و باید همراهی و همدردی قابل لمسی را از خود بروز دهد، همان «نیما»ی خندوانه است. با این که خودش در یکی از مصاحبه‌هایش گفته نمی‌خواهد در گونه کمدی متوقف شود و منتظر خودنمایی در یک کار درام است، با این حال نباید از وی در اولین کار جدی‌اش توقع خارق‎العاده‎‎ای داشته باشیم و می‌توان این کار را بخت‌آزمایی شعبان‌نژاد در یک مجموعه تلویزیونی دانست اما با توانمندی که مخاطبان از وی سراغ دارند، می‌توانند چشم به راه کارهای قوی‌تری از وی باشند.

مجموعه تلویزیونی رهایم نکن
دنیا مدنی

فرناز

سابقه: دنیا مدنی فرزند رویا تیموریان ، هنرمند سینما و تلویزیون است و آشنایی و علاقه ‌اش با عالم هنر به همین واسطه اتفاق افتاده است. او تحصیلکرده رشته طراحی لباس هم هست و پیش از این بیشتر در اینعرصه فعالیت کرده است. دنیا مدنی علاوه بر طراحی لباس، در چندین فیلم سینمایی نیز به عنوان دستیار صحنه و بازیگر حضور داشته اما حضورش بر صفحه تلویزیون به عنوان نقش اول زن یک مجموعه با «رهایم نکن» کلید خورده است.

نقش‌آفرینی: دنیا مدنی، یکی دیگر از چهره‌های نوظهور بازیگری در این مجموعه است که در نقش «فرناز» نامزد «امیر» سریال ظاهر شده است. «فرناز» دختری درون‌گرا و موجه است که با فراز و فرودهای داستانی خاصی به مخاطب شناسانده می‌شود و کم‌کم پرده از ظاهر آرام و موجهش برداشته می‌شود. مدنی در نیمه آغازین سریال حضوری کم‌رمق دارد و بازی زیرپوستی‌تری ارائه می‌دهد و با پررنگ‌تر شدن نقش، لایه‌های عینی‌تری از شخصیت دوگانه «فرناز» را نمایان می‌سازد و در برخی از بخش‌ها مثل سکانس خودکشی یا صحنه‌های آگاهی به خوبی از پسِ بار نقش برمی‌آید اما در غالب صحنه‌های مواجهه با «امیر» بده‌بستان دراماتیک درستی میان این دو اتفاق نمی‌افتد. با همه تلاشی که مدنی از خود به خرج می‌دهد، برای تحت‌تأثیر قرار دادن قاطبه تماشاگران خاصه مشکل‎پسندها هنوز راه زیادی دارد.

 

مجموعه تلویزیونی رهایم نکن
بابک بهشاد

یحیی

سابقه: بابک بهشاد فعالیت خود را در عرصه بازیگری با تئاتر شروع کرد و اولین کار حرفه‌ای‌اش در سال 82 با نقشی کوتاه در سریال تلویزیونی «در چشم باد» بود. چهار سال بعد، در سال 86 با سریال «راه بی‎پایان» دیده شد و رمضان امسال پس از 11 سال، دوباره با مجموعه‌ای مناسبتی به آنتن تلویزیون برگشته است. البته وی در این مدت حضور در 9 کار کوتاه و بلند سینمایی را هم به کارنامه افزوده است. وی هم اکنون با نقشی مکمل در « چهارراه استانبول » بر پرده سینماهاست.

نقش‌آفرینی: با این که بهشاد تجربه نقش‌آفرینی در کارهای مختلف سینمایی و تلویزیونی و همکاری با کارگردان‌های مطرحی چون مسعود جعفری جوزانی و همایون اسعدیان را دارد اما تاکنون در کاری به عنوان نقش اول حضور نداشته، با این حال همواره به عنوان بازیگر مکمل توانسته است عملکرد قابل قبولی ارائه کند. بهشاد در نقش «یحیی» سریال «رهایم نکن» دوباره یکی از نقش‌های مکمل را عهده‌دار شده و با این که در نیمه دوم سریال، حضوری پررنگ‌تر دارد، به خوبی از پسِ ایفای آن بر‌آمده است. گویی بهشاد هنوز تصمیمی برای تغییر تصویری که سال‎ها پیش از خود در ذهن مخاطبانش ساخته است، ندارد؛ پسری آرام، مهربان و مبادی آداب که ناجی زندگی پرتنش زن و مرد نقش‎ اول‌ سریال است. درست است که «یحیی» در «رهایم نکن» نسبت به «وحید» مجموعه «راه بی‌پایان»، پررنگ‌‎تر و با نمود بیشتری است، ولی همچنان یک نقش دوم خوب است و تا نقش اول و دیده شدن یک گام بلند جا دارد.

مجموعه تلویزیونی رهایم نکن

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید