سریال مانکن مجموعه‌ی  نمایشی به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و به تهیه کنندگی ایرج محمدی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است.

موضوع سریال مانکن عاشقانه‌ای ست که در گیر و دار جامعه تحت الشعاع قرار می‌گیرد.فصل اول سریال مانکن از اواخر مرداد 98 عرضه شد. پخش این سریال را شبکه‌ی خانگی به دوش می‌کشد. زمان عرضه‌ی سریال مانکن در شبکه خانگی از دوم شهریور شروع شد و تاکنون ادامه دارد. تیم سایت تانما در این مطلب به معرفی سریال مانکن و نقد آن می‌پردازد. با ما همراه باشید تا این سریال را بهتر ببینید.

این سریال در ۲۶ قسمت به نویسندگی بابک کایدان نگاشته شده‌است.تا کنون 5 فصل از این سریال عرضه شده است.نام قبلی این سریال «سایه‌های بلند» بود که به نوبه خود ایهام‌های بسیاری داشت لذا به مانکن تغییر داده شد.

بازیگران سریال مانکن : محمدرضا فروتن، مریلا زارعی ، امیرحسین آرمان ، لیندا کیانی ، الهام پاوه‌نژاد، نازنین بیاتی و حسین پاکدل، بهشاد شریفیان، نفیسه روشن ، علی فرهنگی، رابعه مدنی، پانته‌آ کی‌قبادی، بهزاد محسنی،بهزاد خلج، الهام پاوه نژاد ، رضا توکلی، همایون ارشادی و شبنم قلیخانی … از بازیگران این سریال هستند.

موسیقی سریال مانکن را فرزاد فرزین برعهده دارد.

درباره‌ی کارگردان مانکن

حسین سهیلی‌زاده (زاده‌ی ۱۳۴۳ - اهواز) کارگردان تلویزیونی اهل ایران است. حسین سهیلی‌زاده بعد از ساخت بیش از ده سریال برای شبکه‌های مختلف تلویزیونی از جمله فاصله‌ها، دلنوازان، ترانه مادری و  هست و نیست و برای اولین بار سریال مانکن را  برای شبکه پخش خانگی ساخته است.

مانکن

حسین سهیلی زاده و سیاوش خیرابی

داستان مانکن چیست؟

پسری فقیر به نام کاوه بخاطر دست‌تنگی، اجاره‌نشینی و قرض‌های پدرِ زندانی‌اش، دست به خودفروشی می‌زند؛ البته یک خودفروشی ظاهرا شرعی. خریدارِ او، زنی بسیار ثروتمند است که شوخی در کارش نیست. به نظر می‌آید که جنس خریده را هم به هیچ وجه پس نمی‌فرستد. همتا و کاوه عاشقانِ چند ساله‌اند. از کلیپ‌ویدئوی شبه هندیِ سریال برمی‌آید که خاطره‌سازی‌هایی از نوع بستنی و تاب‌بازی و موتور هم زیاد داشته‌اند. اما کاوه بیخیالِ عشق می‌شود. _ البته در سریال هایی که فصل فصل عرضه می‌شوند کمی سخت می‌شود داستان را فهمید، اما در نمونه‌های شاخص سریال‌های دنیا داستان و روابط شخصیت‌ها در همان قسمت اول مشخص می‌شود که در سریال‌های همچون مانکن این استانداردها خیلی رعایت نشده است و همیشه عشق‌های بزرگ و زیبا، دشمنان بزرگ و مخوف داشته‌اند و این شعار سریال است.

مانکن

معرفی سریال شبکه خانگی مانکن

نقدی کوتاه بر سریال مانکن

سریال «مانکن» به نابرابری اقتصادی طبقه‌های مختلف جامعه و قیاس افراد توانمند نسبت به طبقه کم درآمد جامعه می‌پردازد. کاوه و همتا رابطه عاشقانه ای را آغاز کرده‌اند، اما مشکلات اجتماعی و اقتصادی باعث می‌شود در این مسیر با چالش‌هایی مواجه شوند و …

متاسفانه آنچه این روزها گریبان سینما و تلویزیون ایران را گرفته عدم شناخت از ژانر و سبک است. برای هر قصه‌ای با کمی چاشنی عاشقانه نمی‌شود نام درام عاشقانه گذاشت. لزوما هر قصه‌ی عاشقانه‌ ای نمی‌تواند در ژانر ملودرام قرار بگیرد. ژانرها و سبک‌های سینمایی دارای مولفه‌هایی هستند که از حوصله‌ی این بحث خارج است.

(کاوه و همتا رابطه عاشقانه ای را آغاز کرده اند، اما مشکلات اجتماعی و اقتصادی باعث می شود در این مسیر با چالش هایی مواجه شوند…) داستان می‌خواهد نقش جامعه را در روابط انسانی نشان دهد، تحت الشعاع قرار گرفتن عشق و تبدیل شدن به مانکن.

مانکن استعاره‌ ایست از ماکتی که برای ویترین مغازه و فروش لباس استفاده می‌شود و هویتی از خود ندارد. این سریال به نقش اجتماع در مانکن کردن انسان‌ها چه در ظاهر و چه در باطن می‌پردازد. شخصیت های سریال تیپ های تکراری هستند که کوچکترین کلیشه ها درباره آنها رعایت شده است.

مرد پیری که معتاد است و می دانیم که قرار است چه اقداماتی انجام دهد و می بایست چه انتظاری از او داشته باشیم. مادری که در فقر مطلق به سر می برد و دختر عاشقی که هیچ کار دیگری جز فکر کردن به کاوه و شنیدن نصیحت های اطرافیانش ندارد. شخصیت منفی داستان هم با بازی بسیار بد مریلا زارعی ( این ضعف ناشی از انتخاب کاملاً اشتباه زارعی برای ایفای نقش کتایون می باشد ) ، پازل سریال را تکمیل کرده است. زنی پولدار که ظالمانه ترین رفتار ممکن را پیش گرفته است و سازندگان سریال وجه انسانی برای او در نظر نگرفته اند! عیجب است که سازندگان هیچگونه پیچیدگی را برای شخصیت های سریال در نظر نگرفته اند و آنان را در ساده ترین حالت ممکن در سریال گنجانده اند.وجود فرزاد فرزین همچون سریال قبلی‌اش بیشتر برای فروش کاربرد دارد تا تاثیر بسزایی در سریال به عنوان بازیگر.

تصاویر سریال مانکن

مانکن

محمد رضا فروتن

مانکن

اکران مانکن

مانکن

فرزاد فرزین

مانکن

معرفی سریال مانکن

مانکن

تصاویری از سریال مانکن

مانکن

مانکن

مانکن

جدید ترین تصاویر و زمان عرضه سریال مانکن

مانکن

بازیگران سریال مانکن

مانکن

پوستر سریال مانکن

مانکن

پشت صحنه سریال مانکن

مانکن

معرفی عوامل و موضوع  سریال مانکن

آیا این مطلب مفید بود؟ 501
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید