همان طور که می دانید کلمه سقط جنین ، مخوف ترین کلمه برای همه مادران باردار است! به دلیل این که این وضعیت تاسف بار و وحشتناک می تواند زنان باردار را دچار آسیب های روانی زیادی بکند. اما نکته نگران کننده تر این است که بیشتر  زوج های جوان از افزایش میزان سقط جنین در جوامع مدرن امروزی بی اطلاع هستند.
اگر شما هم در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید و یا به زودی صاحب فرزندی خواهید شد، نیاز دارید تا با همه مطالب لازم در مورد عوامل بروز سقط جنین در بدن خود آشنا شوید، تا بتوانید از بروز این مشکل در ماه های مختلف از دوران بارداری خود جلوگیری کنید.

بنابراین، در ادامه این مقاله، به طور دقیق در مورد سقط جنین در زنان صحبت کرده و به شما خوهیم گفت که چه چیزی باعث بروز این مشکل در بدن خانم های باردار می شود و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری نمود. پس، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید.

از جمله علائم سقط جنین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
خونریزی ممتد به مقدار کم تا زیاد
انقباض و گرفتگی عضلات
درد شکم

سقط جنین

علائم سقط جنین

 

تب
ضعف
تهوع
درد پشت
اگر زن بارداری با این علایم روبرو شد، باید فورا به پزشک خود مراجعه کند.

چه عواملی سبب سقط جنین می شود؟

علایم دقیق و قطعی سقط جنین مشخص نیست. اغلب سقط هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در جنین می باشد.
کروموزوم ها، ساختارهای کوچک درون سلول می باشند که حامل اطلاعات ژنی هستند و تمام ویژگی های جنین را مشخص می کنند، مانند جنسیت، رنگ مو ، رنگ چشم و نوع گروه خونی.
عوامل سقط جنین عبارتند از :
- عفونت
- خطرات محیطی قرار داشتن مانند سموم و اشعه های رادیواکتیو
- مشکلات هورمونی
- ناهنجاری های رحمی
- مشکلات دهانه رحمی (مثلا دهانه رحم در اواسط دوران بارداری شروع به باز شدن می کند)
- شیوه زندگی مانند مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر
- مشکلات کلیوی حاد
- مشکلات قلبی مادرزادی
- دیابت کنترل نشده
- مشکلات غده تیرویید
- مصرف بعضی داروها
- سوء تغذیه شدیداگر زنی دو بار پشت سر هم سقط داشته باشد ، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد.

علاوه بر این موارد، سن مادر عامل مهمی برای سقط جنین می باشد. آمارها نشان دهنده این است که درصد سقط جنین در زنان 20 تا 30 ساله 12 تا 15 درصد می باشد و در سن 40 سالگی به 25 درصد می رسد، یعنی سقط جنین در سنین بالا بیشتر است. فعالیت ورزشی، کار کردن و رابطه جنسی در طول مدت بارداری سبب سقط جنین نمی شود.

ولی در مواردی خاص که پزشک تشخیص می دهد، می توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند، مثلا موارد خاصی مانند خانم هایی که فعالیت های سنگین انجام می دهند و یا زایمان زودرس و بارداری های ناموفق داشته اند.

انواع سقط جنین

بسته به مرحله دوران بارداری، سقط جنین در بدن زنان انواع مختلفی دارد. به همین علت، علائمی که در بدن زنان باردار بروز خواهد نمود، متفاوت می باشد.

همچنین، زنانی که سقط جنین را انجام می دهند،  نیاز به درمان خاصی خواهند داشت. اجازه دهید تا در ادامه این مقاله، نگاه دقیقی به انواع مختلف سقط جنین در بدن زنان باردار بیاندازیم، که عبارتند از:

سقط جنین

انواع سقط جنین

 

1. بروز بارداری شیمیایی در بدن زنان:
در ابتدا، لازم است بدانید که وجود اختلال در بدن جنین داخل رحم زنان باردار که در مراحل اولیه از دوران بارداری رخ می دهد، با نام "بارداری شیمیایی" شناخته می شود.

معمولا در یک حاملگی شیمیایی، هر چند تخمک بارور شده در دیواره رحم مادر جایگزین شده باشد، در مدت کوتاهی پس از لانه گزینی از بین خواهد رفت.

فراموش نکنید که بارداری شیمیایی در بدن زنان، به دلیل وجود ناهنجاری های کروموزومی در تخمک بارور شده اتفاق می افتد.
در نهایت،به خاطر داشته باشید که نشانه شایع بارداری شیمیایی در بدن زنان، خونریزی است، که کمی بعد از مرگ جنین روی می دهد. در واقع، به نظر می رسد که این نوع خونریزی کمی سنگین تر از خونریزی طبیعی در بدن زنان باشد.
2. وجود تخمک سوخته در بدن زنان باردار:
این نوع حاملگی در بدن زنان با عنوان "حاملگی anembryonic" شناخته می شود و معمولا سقط جنین را در مراحل اولیه دوران بارداری به دنبال خواهد داشت. البته، در این نوع سقط حتی خود مادر باردار را هم متوجه حامله بودن خود نیست!
در واقع، در این نوع سقط جنین، تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل گشته، اما رشد و توسعه جنین به درستی صورت نمی گیرد. در چنین شرایطی، تخمک، سوخته محسوب شده و با مختل شدن رشد جنین و مرگ ناگهانی او سقط رخ می دهد.

معمولا، دکتر متخصص زنان و زایمان تخمک سوخته را با انجام یک سونوگرافی تشخیص داده و متوجه کیسه آب خالی حاملگی می شود. اما، در چنین شرایطی، او قادر به شنیدن ضربان قلب کودک داخل رحم مادر باردار نخواهد بود.
پس از مشخص شدن وجود تخمک سوخته در بدن زنان باردار، بهتر است مادر به روش اتساع و کورتاژ، از خارج شدن کامل جنین و جفت مطمئن شود.

لازم است به خاطر داشته باشید که معمولا، در فرایند درمان، پزشک متخصص زنان و زایمان دهانه رحم مادر را باز کرده و پاک سازی رحم او را به طور کامل انجام می دهد.
3. سقط جنین از بین رفته:
به خاطر داشته باشید که در این نوع سقط، با این که جنین در مرحله اول از دوران حاملگی از بین رفته است، اما بافت های بارداری هنوز در بدن مادر وجود دارد. به همین دلیل، زنی که با این نوع سقط، جنین خود از دست داده است، قادر خواهد بود تا علائم بارداری را در بدن خود مشاهده کند.

برخی از علائم شایع سقط جنین از بین رفته، شامل افزایش ترشحات واژن و گرفتگی عضلات شکم مادر باردار می باشد. در نهایت، فراموش نکنید که در چنین سقطی، زن باردار نیاز به انجام روش D & C برای برطرف کردن بافت جنینی موجود در رحم خود دارد.

از کجا مادر متوجه می شود که جنین سقط شده است؟

لکه بینی و ناراحتی از علایم شایع بعد از سقط جنین می باشد. اگر علایمی مانند خونریزی شدید، تب، لرز و یا درد داشتید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. این علائم می توانند به خاطر عفونت هم باشند.

چه مدت بعد از سقط می توان دوباره باردار شد؟

فردی که سقط جنین داشته، می تواند بعد از یک سیکل قاعدگی دوباره باردار شود. شروع این سیکل در زنی که قبلا قاعدگی منظم داشته، 4 تا 6 هفته بعد از سقط کامل است. در طول بارداری بدن زن هورمونی به نام HCG ترشح می کند که مانع ترشح هورمون های غده هیپوفیز می شود.

غده هیپوفیز سبب تحریک فرایند تخمک گذاری در بدن می شود. هورمون HCG در طول سقط جنین کاهش می یابد.

معمولا این هورمون 2 هفته پس از سقط جنین به مقدار قبل از بارداری می رسد. اگر فرد بعد از سقط، خونریزی طولانی مدت نداشته باشد، حدود 4 هفته بعد از سقط تخمک گذاری انجام می شود. پس می توان نتیجه گرفت که کسی که سقط داشته، نباید از بچه دار شدن ناامید شود.

آمارها نشان می‌دهند که حدود 80 درصد زوج ها بدون پیشگیری، ظرف یکسال پس از سقط می توانند صاحب فرزند شوند. اگر پس از سقط، خونریزی طولانی مدت وجود داشت و هورمون HCG پایین نیامد، می تواند به دلیل باقی ماندن مقداری از جنین در داخل رحم مادر باشد و ممکن است در حین عمل کورتاژ، رحم کاملا تخلیه نشده باشد.

خیلی از پزشکان معتقدند که پس از سقط، زن باید برای تشخیص زمان تخمک گذاری اش به مواردی از قبیل ترشحات رحم و دمای بدن خود توجه کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید