بیماری  سندروم پای بیقرار یک بیماری عصبی است که بیشتر در شب ها رخ می دهد. این بیماری علل مختلفی می تواند داشته باشد و هنوز یک علت مشخص برای آن کشف نشده است.

مشکلات سندروم پای بیقرار

نارکولپسی ( Narcolepsy) یا بیماری پای بیقرار علت نارکولپسی ( تمایل مقاومت ناپذیر به خوابیدن عمیق کوتاه مدت ) یا بیماری مزمن خواب ناشناخته است.ویژگی این بیماری ، خواب آلودگی شدید و بیش از حد روزانه بعد از خواب شبانه کافی است و این افراد معمولاً در زمانها و مکانهای نامناسب به خواب می روند.

حملات خواب روزانه ممکن است بدون آگاهی قبلی اتفاق بیفتد تا جایی که گاهی مقاومت در برابر این حملات خوابی فایده است و ممکن است این حملات مکرراً در طول روز اتفاق بیفتد.اتفاقات دیگری در بیماران مبتلا به این بیماری ممکن است رخ دهد از جمله:

سندروم پا

مشکلات سندروم پای بیقرار

 

کاتاپلکسی:که عبارت است از حملات ناگهانی شلی و ضعف عضلات که ممکن است به صورت زمین خوردن بیمار یا عدم توانایی واضح صحبت کردن رخ دهد.حملات کاتاپلکسی ممکن است با واکنشهای احساسی ناگهانی از جمله خشم و ترس و …شروع شود و از چند لحظه تا چند دقیقه طول بکشد.بیمار به رغم صرع، در طول این حملات هشیار است.

فلج خواب:عبارت است از عدم توانایی صحبت کردن یا حرکت نمودن هنگام آرمیدن در بستر یا هنگام بیدار شدن که ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

توهمات خواب:عبارت است از تجربیات رؤیا مانند واضح و اغلب هراس انگیز که هنگام چرت زدن یا هنگام شروع به خواب رخ می دهد.

شایع ترین علت سندروم پای بیقرار

شایع ترین علامت نارکولپسی ، خواب آلودگی بیش از حد روزانه و حملات چرت زدن است که ممکن است همراه علایم فوق باشد یا نباشد.تشخیص این بیماری با گرفتن تاریخچه و انجام پلی سومنوگرام میسر است که در آن تغییرات خاص نوار مغز درحین خواب که مؤید تغییرات ریتم خواب می باشد مشخص می گردد.هر چند درمان قطعی این بیماری ممکن نیست ولی بعد از تشخیص صحیح، پزشک شما می تواند با برنامه یدرمانی که برای بیمار ترتیب می دهد علائم و مشکلات خواب و بیداری وی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و در ارتقاء کیفیت زندگی او مؤثر باشد.

بیماری پای بیقرار نوعی اختلال خواب است که در آن ، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می شودو آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش توصیف می کند.این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه ساق پا اتفاق می افتد ولی می تواند در هر جای اندام تحتانی ازمچ پا گرفته تا ران احساس شود.این احساس معمولاً وقتی رخ می دهد که بیمار دراز می کشد، یا برای مدت طولانی می نشیند.

فردی که دچار این حالت می شود به ناچار پای خود را حرکت می دهد.حرکت پاها، راه رفتن ، مالش یا ماساژ پاها و یا خم کردن زانوها به طور موقت تا حدی علایم را کاهش می دهد و عدم تحرک و استراحت ، سبب تشدید علائم بیماری می شود.این بیماران معمولاً در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و معمولاً بهترین خواب را در انتهای شب و ساعات صبح تجربه می کنند.چون این افراد خواب کافی را تجربه نکرده اند ممکن است در طول روز خواب آلود باشند.

گاهی بیماری پای بیقرار یا سندروم پا به همراه حرکات متناوب اندامها حین خواب (Periodic Limp Movements in sleep )  دیده می شود.این بیماران به صورت بی اختیار حرکات ناگهانی به اندامهای خود در حین خواب می دهند.این حرکات به طور معمول هر ۱۰ تا ۶۰ ثانیه رخ می دهد .بعضی افراد صدها بار در طی شب اندام های خود را حرکت می دهند.

عوامل موثر بر سندروم پای بیقرار

این حرکات نه تنها باعث اختلال خواب این افراد می شود بلکه سبب اختلال خواب اطرافیان آنها نیز می گردد.هرچند علل این بیماری شناخته شده نیست ولی نقش عوامل زیر ثابت شده است:

· در بعضی خانواده ها بهصورت ارثی این حالت بیشتر دیده می شود.

سندروم پا

بیماری سندروم پای بیقرار

 

· در حاملگی بخصوص در ماههای آخر بیشتر دیده می شود.معمولاً بعد از زایمان مشکل بیمار بر طرف می شود.

· کم خونی و پایین بودن سطح آهن خون.

· بیماریهای مزمن مثل نارسایی کلیوی، دیابت ، آرتریت روماتویید ( التهاب مفاصل ) و نوروپاتی های محیطی ( بیماری هایمربوط به سیستم عصبی ).

· مصرف قهوه و ترکیبات حاوی کافئین.

· افراد مسن و سالمند بیشتر به این بیماری مستعدند.

تشخیص این بیماری بر اساس شرح حال، معاینات و پاراکلینیک است که توسط پزشک داده می شود و بر اساس عوامل مؤثر، درمان آن صورت می گیرد.

درمان خانگی برای سندرم پاهای بی قرار

سندرم پاهای بی قرار یک اختلال عصبی  واحساس ناخوشایند مانند خفقان، کشش غیرقابل کنترل  پاها است که در شب بیشتر است.م. زنان به نظر می رسد بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند.علت دقیق سندرم پاهای بی قرار مشخص نیست. با این حال، حاملگی، چاقی ، سیگار کشیدن، کمبود آهن و کم خونی، بیماری های عصبی، دیابت، نارسایی کلیه ، فشار خون بالا و بیماری های قلبی در ارتباط است.

سندروم پا

درمان سندروم پای بیقرار

 

در این مقاله ۱۵ راه درمان سندروم پای بیقرار را برای شما بیان می کنیم.

۱- دیرتر بخوابید.

۲- سر ساعت معینی بخوابید و بیدار شوید.

۳- قبل از خواب پاهای خود را ورزش دهید.

۴- دوش آب گرم بگیرید.

۵- مواد کافئین دار نخورید.

۶- پاهایتان را سرد یا گرم کنید.

۷- هر روز ورزش کنید.

۸- مغز خود را ورزش دهید.

۹- پاهای تان را حرکت دهید.

۱۰- به طور عمیق نفس بکشید.

۱۱- قبل از خواب، تلویزیون را خاموش کنید.

۱۲- پاهای خود را ماساژ دهید.

۱۳- ببینید به قرص آهن نیاز دارید یا نه.

۱۴- با حرکات یوگا، درد خود را کم کنید.

۱۵- الکل ننوشید و سیگار نکشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید