محققان دریافته‌اند یکی از مواقعی که نوزاد سکسکه می‌کند، هنگام شیر خوردن یا پس از سیر شدن است. این نوع سکسکه کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

در مورد سکسکه بیشتر بدانید

سکسکه در نوزادان با انقباض دیافراگم همراه است. انقباض دیافراگم باعث بسته شدن ناگهانی تارهای صوتی کودکان شده و صدای آشنای سکسکه را ایجاد می‌کند. تعداد سکسکه در هر یک از دفعات متفاوت است و معمولا ۴ تا ۶۰ بار تکرار می‌شود.

علت بروز سکسکه در نوزادان

سکسکه های نوزاد ناشی از انتقال شیر مادر است. ممکن است نوزاد زیاد یا سریع شیر بخوره یا هنگام بلعیدن شیر مقداری هوا هم وارد دهانش بشه که منجر به اختلالات معده میشه.

همه موارد که ذکر شد باعث میشه به دیافراگم کودک فشار وارد شده در نتیجه باعث بروز سکسکه شود. سکسکه های کودک نیز می تونه ناشی از تغییرات ناگهانی در دمای معده باشد.

برای مثال دادن شیر سرد به کودک یکی از همین نمونه هاست.

به غیر از محرک های مربوط به تغذیه ، یکی دیگه از موارد بروز سکسکه در کودک یا نوزاد تازه متولد شده رفلکس معده است،

هنگامی که کودک مبتلا به رفلکس معده می شود، غذا و شیر به خوبی هضم نشده و از معده به مری برمیگرده و باعث سوزش و ناراحتی میشه. در اینصورت با پزشک متخصص اطفال صحبت کنین تا کودکتان درمان شود.

سکسکه | راه های رفع سکسکه نوزادان

سکسکه در نوزادان

 روش های کاهش سکسکه در نوزادان کدام اند؟

اگر نوزاد پس از شیر خوردن سکسکه کرد، مادر مجددا به او شیر دهد. وضعیت نوزاد را تغییر دهید و او را از این پهلو به آن پهلو کنید تا سکسکه او کاهش پیدا کند و آرامش بیشتری پیدا کند .
اگر نوزادی دارید که مدت طولانی سکسکه می‌کند و این امر او را ناراحت می‌کند، باید او را نزد پزشک اطفال ببرید.

ممکن است بیماری رفلاکس معده مری (GERD) در او تشخیص داده شود. این بیماری علامت‌های شایع زیر را دارد : سکسکه‌های طولانی، سرفه. در این بیماری اسید معده وارد مری می‌شود و ایجاد ناراحتی می‌کند. اگر این بیماری در نوزاد تشخیص داده شود، باید اصول شیردهی مطابق با دستورات پزشک انجام شود و یک سری دارو برای اصلاح این وضعیت تجویز شود.
برخی تصورات غلط در خصوص توقف سکسکه نوزادان وجود دارد؛

مثلا ترساندن نوزاد، فشار دادن پیشانی او، فشار دادن چشم نوزاد و ... . اما امروزه هیچ یک از این روش ‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا هیچ پشتوانه علمی ندارد.

آنچه مهم است این است که سکسکه امری شایع و اجتناب ناپذیر در نوزاد است و بسیاری از سکسکه‌های نوزادان کاملا طبیعی است.راه‌های کاهش سکسکه نوزادان به شرح زیر است.
ببینید آیا نوزاد بعد از شیر خوردن، آروغ زده است یا نه؟ ورود بیش از حد هوا هنگام شیر خوردن یا مکیدن پستانک می‌توانند سبب ایجاد سکسکه در نوزاد شود.
موقعیت سر نوزاد را تغییر دهید. گاهی اوقات با تغییر وضعیت سر نوزاد، سکسکه او قطع می‌شود.
اگر سکسکه نوزاد طولانی شده و او را بی تاب کرده است، می‌توانید کمی آب گرم به او بدهید.
سعی کنید در طول سکسکه نوزاد به او شیر ندهید، زیرا هوای بیشتری وارد معده او می‌شود و بیشتر نفخ می‌کند.
اگر نوزادی دارید که خیلی سکسکه می‌کند، حجم وعده‌های شیردهی را کاهش و تعداد آنها را افزایش دهید.

حجم زیاد شیر در هر وعده شیردهی می‌تواند سبب ایجاد سکسکه در نوزاد شود.
اگر از شیشه شیر برای شیردهی به نوزاد استفاده می‌کنید، حتما سایز سر شیشه را متناسب با دهان نوزاد انتخاب کنید.

اگر اندازه سرشیشه با دهان نوزاد متناسب نباشد، هوا وارد دهان نوزاد می‌شود و او بیشتر دچار سکسکه می‌شود.

همچنین طی شیردهی از سینه مادر نیز باید سعی شود هوای کمتری وارد دهان نوزاد شود نا نفخ کمتری صورت بگیرد و احتمال وقوع سکسکه کمتر شود.
حتما بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد آهسته پشت او را بمالید تا هر گونه هوای بلعیده شده در طول شیردهی از دهان او خارج شود.

سکسکه | راه های رفع سکسکه نوزادان

رفع سکسکه در نوزادان


اگر هنگام شیر خوردن نوزاد از سینه مادر به مکیدن او توجه کنید خواهید دید که سرعت مکیدن او تقریبا آرام و با آهنگ خاصی است.

اگر از شیشه شیری که برای تغذیه نوزاد انتخاب می‌کنید، شیر با سرعت بالایی عبور کند و نوزاد با سرعتی بیش از توان خود شیر بنوشد،
احتمال سکسکه او بالا می‌رود. بنابراین آرام شیر خوردن نوزاد به کاهش سکسکه او کمک می‌کند.
هنگامی که نوزاد دچار سکسکه می‌شود می‌توانید او را بغل کنید و راه بروید و مناظر مختلف را به او نشان دهید. این کار می‌تواند سبب کاهش سکسکه او شود.
اگر نوزادتان پستانک را قبول کرده است، می‌توانید هنگام سکسکه، پستانک را امتحان کنید.
نوزاد را روی سطح صافی بخوابانید و دست ‌های او را بالا ببرید و پشت او را بمالید تا معده او انقباض خود را کاهش دهد.
گاهی اوقات مشاهده می‌شود که نوزاد به علت سرمای هوا دچار سکسکه می‌شود. اگر احساس می‌کنید نوزادتان سردش شده است، او را گرم کنید.

راهبردهای تغذیه

با توجه به دستورالعمل‌های انجمن پزشکان اطفال آمریکا، اگر نوزاد تازه متولد شده در حین شیر خوردن به سکسکه افتاد، بهتر است کمی او را در آغوش خود جابجا کرده و بگذارید آروغ بزند. پس از آنکه سکسکه متوقف شد می‌توانید شیر دادن را از سر بگیرید. اگر سکسکه بیش از ۵ تا ۱۰ دقیقه به طول انجامید، به شیر دادن خود ادامه دهید. انجمن پزشکان اطفال آمریکا معتقد است که این روش بهترین راهبرد ممکن برای جلوگیری از ادامه سکسکه در نوزادان است.

استفاده از کولیک میکسچر برای درمان سکسه ی نوزاد

اگر کودتان شروع به سکسه کردن کرد میتونید مقداری کولیک میکسچر البته با تجویز دکتر به کودک خود بدهید چون باعث کمک و درمان کولیک روده (یکی از بیماری های التهابی روده است که باعث التهاب قسمتی از دستگاه گوارش به مدت طولانی می شود) و سایر اختلالات روده میشود.

برای رفع سکسکه بین شیر خوردن کودک وقفه بیندازید

اگر دیدید که نوزادتان شیر زیاد میخوره و چند دقیقه در یک حالت و پوزیشین قرار داره، میتونید موقعیت او را تغییر دهید.

مثلا اگر از شیر مادر تغذیه میکنه میتونین یه مقدار از یک سینه بخوره بعد یکم وقفه بندازین و بعد از سینه دیگر به او شیر بدین و یا اگر با بطری شیر میخوره وقتی که شیر به نیمه رسید موقعیت و حالت کودک را تغییر داده تا بین شیر خوردنش وقفه بیفته و بعد بقیه شیر را میل کنه.

بین شیر خوردن کودک وقفه بیندازید

پستانک در از بین بردن سکسکه کمک میکند

سکسکه نوزادان همیشه از تغذیه شروع نمی شود. هنگامی که کودک شما شروع به سکسکه کردن می کند، اگر عادت به پستانک داره میتوانین پستانک به او بدین تا بمکه، چون پستانک فشار روی دیافراگم را تسکین داده و به توقف سکسکه ها کمک میکنه.

سکسکه | راه های رفع سکسکه نوزادان

راه های کاهش سکسکه در نوزادان

تکنیک های لازم در طول شیر دهی را رعایت کنید

وقتی که کودکتان میخواهد شیر بخورد تمام حواستان را به او بدهید و ببینید که سینه تان را خوب در دهانش گذاشته یا نه فقط نوک سینه را دهان گذاشته. اگر سینه مادر را کامل در دهان نگذاشته باشه مقداری هوا همراه شیر به دهان کودک وارد میشه و این خود عاملی برای بروز سکسکه در کودکتونه.

 راههای جلوگیری و کاهش سکسکه کردن نوزاد

مطمئن بشوید هنگامی کودک شما در حال خوردن شیره آرام است. این به معنی آن است که نگذارین کودکتون گرسنه شود و گرسنگی باعث آزار و اذیتش شده و شروع به گریه کردن کنه بعد به او شیر بدین، قبل از اینکه گریه کنه به او شیر بدین تا در آرامش و بدون استرس گرسنگی شیر بخوره.

پس از خوردن از فعالیت سنگین با کودک خود اجتناب کنین، مانند بالا و پایین پریدن یا بازی کردن با انرژی زیاد.

20 تا 30 دقیقه پس از هر وعده غذا، نوزاد خود را در موقعیتی صحیح قرار بدین.

سکسکه | راه های رفع سکسکه نوزادان

سکسکه در نوزادان

برای نوزادانی که با شیشه شیر میخورند باید در انتخاب سر شیشه دقت کنین تا هنگام شیر خوردن هوای اضافی همراه شیر به دهان نوزادتون منتقل نشه.

حتما بعد از خوردن شیر کودکتان را به پشت بخوابونین و کمی پشتش را با دست بمالین تا هوای بلعیده شده هنگام خوردن شیر از بدنش خارج شود.

در صورتی که در محیط شلوغی هستید و نوزاد شما دچار سکسکه شده است، او را به مکان آرامی ببرید تا احتمال سکسکه در او کاهش پیدا کند.
در صورت تمایل می‌توانید مقداری آب قند به نوزاد در حال سکسکه بنوشانید تا سکسکه او کاهش پیدا کند. این روش یک روش متداول برای کاهش سکسکه در نوزاد است.
سعی کنید در طول سکسکه، حواس نوزاد خود را پرت کنید و با او بازی‌های مختلفی انجام دهید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید