سیاهی زیر بغل چیست؟

سیاهی زیر بغل یک بیماری نیست بلکه به تنها به خاطر تیره شدن پوست زیر بغل است. با این حال در برخی موارد خاص، سیاهی زیر بغل می‌تواند نشانگر ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند بیماری آدیسون یا ایجاد برخی تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، دیابت ، وجود انسولین زیاد در بدن،‌ هایپرپیگمنتاسیون (زیاد شدن رنگدانه‌های پوست) و یا آلرژی ناشی از استفاده از دئودرانت‌ها و ضدعرق‌ها باشد. سایش خیلی زیاد در پوست زیر بغل نیز می‌تواند باعث تیره شدن آن شود.‌ هایپرکراتوز نام علمی است که به حالتی اطلاق می‌شود که در آن پست زیر بغل برای مقابله با حساسیت یا التهاب ناشی از سایش زیاد و وجود فشار بیش از حد، تیره و ضخیم می‌شود.

علل سیاهی زیر بغل

سیاهی زیر بغل به معنای وجود لکه هی تیره رنگ در پوست زیر بغل و یا تیره‌تر بودن پوست زیر بغل نسبت به پوست سایر نواحی بدن می‌باشد. سیاهی زیر بغل از آنچه که شما تصور می‌کنید بسیار شایع‌تر است و باید بدانید که شما به هیچ وجه تنها نیستید. در بسیاری از زنان و مردان، پوست زیر بغل از پوست سایر نواحی بدن تیره‌تر است.
عوامل زیادی هستند که می‌توانند در تیرگی زیر بغل نقش داشته باشند و در بسیاری موارد، شما می‌توانید با دنبال کردن توصیه‌هایی که در مورد رفع تیرگی زیر بغل وجود دارد و همچنین استفاده از کرم ‌های روشن کننده‌یا لایه‌بردار زیر بغل، این مشکل را برطرف کنید.

رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل و پوست قسمتهای مختلف بدن

برای رفع سیاهی بدن کرم لایه بردار یا روشن کننده میتواند مفید باشند ولی برای بعضی نواحی بدن مثل زیر بغل باید پزشک تجویز کند که البته تاثیر آن هم موقت است و همچنین اول باید علت تیرگی مشخص شود!

استفاده از ژیلت میتواند موجب التهاب و سپس سیاهی و تیرگی بدن شود که میتوانید از صابونهای ضدالتهاب یا روشن کننده مثل بابونه استفاده کنید.

کرمهای لایه بردار و روشن کننده بیشتر برای صورت تهیه و تجویز میشود! بعضی کرمهای لایه بردار، روشن کننده هم هستند. البته کرمهای لایه بردار عوارض خاص خود را دارند.

بهترین راه برای روشن کردن پوست و درمان تیرگی پوست استفاده از صابونهای گیاهی روشن کننده پوست مانند صابون ان جی و صابون روشن کننده گل سیتو و... میباشد. در صورتی که تیرگی ناحیه تناسلی یا زیر بغل طبیعی باشد و مربوط به بیماری قند و ... نباشد میتوانید برای روشن کردن و رفع تیرگی از صابون گیاهی ان جی استفاده کنید که از عصاره چند گیاه موثر در روشن کردن پوست تهیه شده و مانند صابون های عادی نیز میتوان از آن در شستشوی قسمتهای مختلف هم استفاده کرد. صابون ان جی عوارضی ندارد و از داروخانه ها یا عطاریها قابل تهیه میباشد.

این صابون بعنوان ضد جوش و ضد لک موجود است ولی روشن کننده هم هست. روشن شدن پوست دو تا سه دقیقه بعد از شستن آن ناحیه قابل رویت است.

از کرم برای روشن کردن آلت و دیگر موارد استفاده نکنید چون پوست آلت حساس است و همچنین از شستشوی زیاد آلت تناسلی با صابون و مخصوصا صابونهای معطر هم بپرهیزید!

درباره تهیه یک ماسک خانگی به کمک برای تیرگی پوست

از مخلوط کردن جوش شیرین به همراه زردچوبه ، آرد نخودچی و آبلیمو یه ماسک طبیعی و خونگی برای رفع سیاهی زیر بغل خود تهیه کنید و به کمک این ماسک باکتری های این ناحیه رو هم از بین ببرید که باعث از بین رفتن بوی بد زیربغل هم میشه . این مخلوط رو روی پوست خود قرار دهید و بعد از خشک شدن با آب شستشو دهید.

برخی از درمان‌های خانگی توصیه شده برای رفع تیرگی زیر بغل عبارتند از: زدن لیمو، ماست ، خمیر چوب صندل، زردچوبه، روغن نارگیل ، آرد برنج و سرکه. سایر روش ‌های درمان خانگی عبارتند از استفاده از اسکراب پوست (برای لایهبرداری)، زدن موم به پوست و استفاده از پودر تالک و در عین حال عدم استفاده از ضدعرق‌ها و دئودرانتها برای زیر بغل.

جوش شیرین و گلاب جایگزین مناسب دئودورانتها

از مخلوط کردن مقداری گلاب با جوش شیرین یه مخلوط خمیری تهیه کنید و اونو روی پوست خودتون قرار بدین و بعد از خشک شدن با آب بشوئید . گلاب به تنهایی خاصیت لایه برداری داره و بسیار پرکاربردتر از انواع اسپری های شیمیاییه.

آیا این مطلب مفید بود؟ 48
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید