فیلم رحمان 1400 یکی از فیلم هایی است که در ایام نوروز اکران شد و توانست به فروش 22 میلیاردی برسد که با اتفاقات اخیر، اکران آن متوقف شده است. داستان این فیلم در خصوص رحمان است که وی آبدارچی یک شرکت است و پزشک به او اعلام کرده که به زودی از دنیا خواهد رفت! رحمان با این دیدگاه، فکری به سرش می زند تا پس از مرگ، خانواده ی خود را از نظر مالی تامین کند که به این شکل داستان فیلم صورت می گیرد. بازیگران حرفه ای رحمان 1400، نظیر مهران مدیری و محمدرضا گلزار ، این فیلم را پرمخاطب تر کرده است.

رحمان 1400

رحمان 1400

نقد رحمان 1400

این روز ها در سینمای ایران ، فیلم های کمدی جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند به نحوی که سینمایی هزارپا با استقبال بی نظیری از مردم رو به رو شد و فروش بی سابقه آثاری نظیر « هزارپا » می تواند دلیل محکمی باشد برای آنکه ثابت کند، مخاطب ایرانی تمایل زیادی به تماشای این جنس کمدی در سینما دارد و رویه ساخت این آثار نیز با شیب تندی در حال افزایش است. بسیاری از سینماییان رحمان 1400 را تنها فیلمی می دانند که ملغمه ای بی سر و ته و سرشار از ابتذال و شوخی های جمسی است که کمتر کارگردان و فیلم سازی، آن را به سینما می برد. منوچهر هادی به عنوان کارگردان رحمان 1400 در خصوص این موضوع هیچ گونه اهمیتی نمی دهد و فیلم های قبلی او نظیر « من سالودار نیستم » و «  آینه بغل » بیانگر این موضوع است.

رحمان 1400

رحمان 1400

در ارائه کمدی رحمان 1400 تنها تصمیم فیلم برداری از آن، خلق یک کمدی بوده است و در این فیلم هیچگونه چالشی برای مخاطب وجود ندارد و برای رحمان 1400 هیچ نشانی از متن دیده نمی شود و هیچ شخصیتی در آن شکل نمی گیرد. در میان روایت این فیلم، طیف های متفاوتی از مردم،نظیر کارگر شریف و متظاهر دین دار وجود دارند که تنها روندی تکراری را طی می کنند و در کل فیلم آن گونه که باید روایت به خصوصی را دنبال نمی کند. یکی دیگر از نقد هایی که به فیلم رحمان 1400 می گردد، استفاده بیش از اندازه اسپانسر هاست! چرا که در این فیلم، در حدود چند دقیقه از آن برای خدمات مستقیم اسپانسر گذاشته شده است و هیچ ارتباطی با فضای فیلم ندارد. در جای جای فیلم، تصاویری از تشریفات نظیر ماشین های گران قیمت و خانه های بی نظیر دیده می شود که به فیلم جذابیت می دهد و ذهن مخاطب را می تواند تا حدودی از بی موضوع بودن فیلم بگیرد که تمامی این ها را باید مدیون اسپانسر این فیلم بدانیم.

رحمان 1400

رحمان 1400

در سینمایی رحمان 1400 شوخی های جنسی واضح به صورت تکراری دیده می شود که این باعث شده است تا موضوعی تکراری به چشم بیاید چرا که یک شوخی می تواند تنها یک یا دو بار مخاطب را بخنداند و تکرار بیش از اندازه آن باعث تکراری شدن فیلم می گردد. در فیلم شوخی های مختلفی هم با اتفاقات سیاسی و اجتماعی روز ایران می شود که از جمله آن می توان به تغییر نام موسسه کاسپین به " جاسپین " و اشاره به افرادی که به نام دین در حال فساد هستند، اشاره کرد. در میان بازیگران رحمان 1400، بازی سعید آقاخانی بی نظیر است! چرا که سبب شده تا فیلم بیشتر به دل تماشاگر بنشیند و برخلاف حوزه کاری آقاخانی در سال های اخیر که تنها نقش های جدی را بازی می کرد، در این فیلم نیز اثری درخشان تولید کرده است.

رحمان 1400

رحمان 1400

در فیلم بازی های ضعیف بسیار دیده می شود که از جمله آن می توان به محمدرضا گلزار و  یکتا ناصر اشاره کرد که البته نقش آفرینی او بسیار عجیب و غریب است چرا که وی در این فیلم ایفاگر نقش زن کاملاً بی عقل رحمان است که با توجه به توانایی این شخص، می توان گفت مشکل از شخصیت پردازی بد در این فیلم است، که بازی وی این چنین بد شده است! حضور کوتاه مهران مدیری در فیلم هم توفیقی ایجاد نمی کند و نمی تواند فیلم را نجات دهد.

طور کلی فیلم رحمان 1400 را می توان از حوزه فیلم های جدید دانست که بسیار ضعیف و بی سر و ته عمل می کنند و نمی تواند به خوبی به سوژه های اجتماعی و سیاسی نزدیک شوند! در این فیلم آن چنان حضور اسپانسر پررنگ است که اثری از ایده های سازنده دیده نمی شود. به طورکلی در این فیلم سکانس های بسیاری وجود دارد که تنها مخاطب به آن ها می خندد و کاملا بی مفهوم است و این می تواند برای تماشاگران آزار دهنده باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید