سرخ پوست اثری متفاوت از نیما جاویدی

سینمایی سرخ پوست دومین اثر داستانی بلند سازنده ملبورن است یک دارام معمایی و پیچیده  با تعلیقی فوق العاده  که اتفاقات یک روز  را در ی ک زندان در جنوب کشور بررسی می کند  . نیما جاویدی کارگردان سرخ پوست که پیش از این کارگردانی سینمایی ملبورن را بر عهده داشته است در این ساخته خود سعی کرده است که فیلمی متفاوت و خاص را به نمایش بگذارد . سینمایی سرخ پوست در جشنواره فجر سی و هفتم  موفق به دریافت جایزه ویژه هیئت داوران شده است . به بهانه اکران فیلم سینمایی سرخ پوست با ماه همراه باشید و با این ساخته جدید نیما جاودانی  و بازیگرانش بیشتر آشنا شوید.

سینمای سرخ پوست

نوید محمد زاده در سرخ پوست

خلاصه داستان سینمایی سرخ پوست 

سرخپوست روایت ماجرای یک روز در یکی از زندان‌های جنوب کشور است که در سال ۱۳۴۷ اتفاق می‌افتد.این زندان در حال تخلیه شدن است و رییس زندان در همان روز تخلیه متوجه ترفیع درجه‌اش می‌شود. شخصیت اصلی سرگرد نعمت جاهد ( نوید محمدزاده ) است که در این فیلم تلاش بسیاری شده تا بازی‌های پیشین خود را تکرار نکند. او در موقعیت بسیار دشواری قرار می‌گیرد و تقریبا تمام فیلم نگاه ویژه‌ای به وی و موقعیتش دارد. همراه شخصیت جاهد تعدادی از کارکنان زندان هستند که به هیچ وجه بر روی آن‌ها شخصیت پردازی انجام نشده است.

سینمایی سرخ پوست

ستاره پسیانی در سرخ پوست

شخصیت مهم دیگر فیلم سرخپوست شخصیت زن مددکار ( پریناز ایزدیار ) است که به هیچ وجه مانند شخصیت‌های اصلی نه عمل می‌کند و عمق دارد.

در این زندان که گویی دنیایی دیگر است و فضایش مانند فیلم‌های غیرایرانی است، گویی تنها سرگرد جاهد حضور دارد. سرگرد جاهد با تمام تضاد‌ها و کشمکش‌های درونی‌اش تنها است و دیگر شخصیت‌ها مانند اشباحی کم رنگ و پر رنگ گرد او جمع شده اند تا او درونیات خود را در مواجهه با آن‌ها و اتفاقات برون ریزی کند.

گفتنی است که خود شخصیت سرگرد جاهد نیز شخصیتی است که نظیرش به کرات به ویژه در آثار خارجی و بالخصوص در فضای زندان دیده شده است. او سرگردی جاه طلب و باهوش است که با احساسات خود تا حدی بیگانه است. او دلباخته‌ی تنها زن داستان شده است اما آن زن بر خلاف خواسته و راه او قدم برمی دارد. این گره‌ی ظاهری داستان است ولی گره‌ی اصلی داستان جای دیگری بین منفعت و وجدان است که در اصل ماجرا جاری است.

سینمایی سرخ پوست

پریناز ایزد یار در سرخ پوست

در ادامه نقد فیلم سرخپوست نکته‌ی دیگر درباره‌ی شخصیت زن زندانی فراری است که کل داستان حول آن زندانی غایب می‌گذرد. اینکه داستان حول محور شخصیتی غایب باشد البته که جالب است اما آیا کافی نیز هست؟! زن شخصیت غایب که نقش آن را ستاره پسیانی ایفا می‌کند به همراه دختر کوچکش وارد داستان می‌شود.

دلیل محکم منطقی برای حضور او وجود ندارد و انگار او به داستان می‌آید تا فضای سرد و سخت زندان را تلطیف کند و همچنین بر بیننده و شخصیت جاهد اثر احساسی بر جای بگذارد که با چند سکانس از شیون‌های او و کودک درمانده‌اش احتمالا موفق نیز شده است.

سینمایی سرخ پوست

پریناز ایزد یار در اکران مردمی سینمایی سرخ پوست

بازیگران سینمایی سرخ پوست

نوید محمدزاده در نقش سرگرد نعمت جاهد

پریناز ایزدیار در نقش سوسن کریمی (مددکار زندان)

آتیلا پسیانی در نقش مدیر فرودگاه

ستاره پسیانی در نقش زن احمد سرخپوست

حبیب رضایی در نقش زندانی

مانی حقیقی در نقش سرهنگ مدبر

اسماعیل پوررضا در نقش سید داوود

سینمایی سرخ پوست

سرگرد جاهد در سرخ پوست

سایر عوامل سینمایی سرخ پوست

تهیه‌کننده: مجید مطلبی فیلمنامه‌نویس: نیما جاویدی مدیرفیلمبرداری: هومن بهمنش چهره‌پرداز: ایمان امیدواری طراح صحنه: محسن نصرالهی طراح لباس : شیما میرحمیدی تدوین: عماد خدابخش صدابردار: ایرج شهزادی صداگذار: ایرج شهزادی موسیقی : رامین کوشا جلوه‌های ویژه میدانی: آرش آقابیگ جلوه‌های ویژه بصری: جواد مطوری عکاس: محمد بدرلو

سینمایی سرخ پوست

سوسن کریمی در سرخ پوست

سینمایی سرخ پوست

زن مددکار در سرخ پوست

سینمایی سرخ پوست

ستاره پسیانی و پریناز ایزد یار در اکران سرخ پوست

سینمایی سرخ پوست

عوامل سینمایی سرخ پوست

سینمایی سرخ پوست

نوید محمد زاده در سرخ پوست

سینمایی سرخ پوست

پوستر بین المللی سرخ پوست

سینمایی سرخ پوست

سرگرد نعمت جاهد در سرخ پوست

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید