هفته سی و دوم بارداری هفته بسیار مهمی در بارداری است زیرا جنین به قدری کامل شده که در صورت تولد در این هفته می تواند زنده بماند! مادر باردار هم سنگین تر شده و به لگدهای گاه و بی گاه جنینش عادت کرده است. تانما در این مطلب ضمن بیان وضعیت مادر و جنین را در هفته سی و دوم بارداری، تغذیه و چکاپ های این هفته را نیز شرح می دهد.

مادر در هفته سی و دوم بارداری

در این هفته نیز بدن شما به وزن اضافه کردن ادامه خواهد داد و شما نیازمند کالری بیشتری هستید، اما حتماً باید این انرژی را از منابع غذایی سالم تأمین کنید. رحم شما هنوز در حال فشار آوردن به سمت بالاست و در نتیجه احتمالاً باعث تنگی نفس و سوزش معدۀ شما می شود. در این هفته از دوران بارداری ممکن است ضربان قلب شما برای مدتی سریع تر شود.

تپش قلب مسئلۀ شایعی است و معمولاً جای هیچ نگرانی نیست، ولی درصورتی که تپش قلب شما با درد قفسۀ سینه یا تنگی نفس همراه باشد باید با پزشکتان تماس بگیرید. اگر فرزندان کوچکی داشته باشید، باردار بودن به مرور سخت تر می شود. خم شدن برای حمام کردن آن ها و برداشتن اسباب بازی ها و وسایل بی شمار از روی زمین ممکن است باعث کلافگی شما شود.

جنین در هفته سی و دوم بارداری

مادر در هفته سی و دوم بارداری

علائم طبیعی و شایع

 • کمردرد
 • یبوست
 • تنگی نفس
 • تورم پا
 • گرفتگی عضلات پا
 • ترشح پستان ها
 • سوزش معده
 • تکرر ادرار
 • تغییرات خلق وخو
 • انقباضات بدون درد رحم

علائم غیر طبیعی

در صورتیکه مادر در هفته سی و دوم بارداری علائم زیر را داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه کند:

 • سرگیجه
 • احساس خستگی و ضعف
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • زردی یا رنگ پریدگی پوست، به خصوص زیر پلک ها، لب ها و نوک انگشتان
جنین در هفته سی و دوم بارداری

علائم بارداری در هفته سی و دوم بارداری

جنین در هفته سی و دوم بارداری

احتمالا وزن جنین در هفته 32 حدود 1702 گرم و طول او هم حدود 42.4 سانتی متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخن های انگشتان پاهای او درآمده اند و ناخن های انگشتان دست های او هم رشد کرده اند.اگر خوب به عکس جنین در هفته 32 بارداری نگاه کنید، کشف خواهید کرد نوزاد شما چقدر مو دارد!

البته بعضی از جنین ها در این مرحله موی واقعی هم درآورده اند درحالی که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه کرک هلو دارند. همچنین جنین حالا دارای دوره های مشخص خواب و بیداری است اما حدود 70 درصد اوقات خواب است. جنین در هفته سی و دوم با وزنی که به دست آورده میتواند بیرون از رحم زنده بماند. شش های او رشد کرده اند و ضربان قلبش کمی کندتر شده است.

تحقیقات نشان می دهد ضربان قلب کودک وقتی مادر تحت فشار باشد، افزایش می یابد بنابراین تا آنجا که می توانید آرامش خود را حفظ کنید تا فرزندتان در آرامش باشد. لگدهای جنین همچنان به طور غریزی ادامه دارد، در واقع او از درون شکم شما راه سینه ها را میجوید تا در آینده از آنها تغذیه کند.

قد جنین: 42.4 سانتی متر

وزن جنین: 1702 گرم

تغذیه در هفته سی و دوم بارداری

وزن مادر و جنین!

مادرانی که در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه آخر به اندازه کافی اضافه وزن نداشته اند، می توانند از نان برنجی، ماکارونی، سیب زمینی، پروتئین ها و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنند. رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی مهم است. پس همواره سعی کنید از گروه نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم مرغ و حبوبات به میزان کافی استفاده کنید تا مواد غذایی موردنیاز بدن شما و جنین در حال تکامل تامین شود.

وعده های بیشتر و غذاهای سبک تر!

از مصرف وعده های غذایی بزرگ در تعداد وعده های کم که باعث احساس سنگینی می شود، پرهیز کنید و به جای آن غذاهای سبکی بخورید که به زمان طولانی برای هضم شدن نیاز نداشته باشد.

میان وعده های عالی!

برای یک میان وعدۀ سالم و مغذی می توانید از میوه ها، سبزیجات، ساندویچ با نان تست، سالاد، ماست، غلات صبحانه، بیسکویت و پنیر استفاده کنید. مصرف مایعات به اندازۀ کافی را نیز فراموش نکنید.

ورزش در هفته سی و دوم بارداری

تغذیه در هفته سی و دوم بارداری

هشدارهای غذایی!

 • برای کاهش سوزش معده، سعی کنید از هر گونه مواد غذایی محرک مانند غذاهای ادویه دار و نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید.
 • بعضی از ماهی ها و صدف ها حاوی مقادیر بالقوه جیوه خطرناک باشند.
 • از مصرف گوشت ماکیان نیم پز خودداری کنید. در طی بارداری، شما بیشتر مستعد ابتلا به مسمومیت غذایی باکتریایی با تغییر در متابولیسم و سیستم گردش خون، هستید. برای ایمنی بیشتر، همه غذاها را کامل بپزید. این شامل گرم کردن هات داگ، حرارت دادن کالباس و برش های گوشت سرد تا زمانی که بخار از آن بلند شود، می شود.
 • پنیر تهیه شده از شیر غیر پاستوریزه را انتخاب نکنید، زیرا ممکن است حاوی باکتری های مضر باشد.
 • کافئین خود را محدود کنید. به یاد داشته باشید، کافئین می تواند از جفت عبور کرده و بر ضربان قلب و تنفس کودک شما تأثیر بگذارد.

ورزش در هفته سی و دوم بارداری

تمرینات کششی!

پاهای شما در تمام روز کار می کنند تا شما و فرزندتان را به این طرف و آن طرف ببرند. هنگام احساس گرفتگی یا درد در عضلات پاها با این حرکات آنها را کشش دهید

1-کشش قوزک پا

بایستید و به چیزی تکیه دهید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید یا روی یک صندلی بنشینید. کف پای راستتان را چند سانتیمتر از روی زمین بلند کنید. چند بار آن را در جهت عقربه های ساعت و چند بار هم خلاف جهت آن بچرخانید. سپس همین حرکت را با کف پای دیگر تکرار کنید.

2-کشش قسمت داخلی ران

کنار دیوار بایستید کو دستتان را به دیوار بگیرید. پای چپتان را از زانو خم کنید و بالا بیاورید. کف پایتان را با دست راست بگیرید و 10 تا 20 ثانیه نگه دارید. سپس همین حرکت را با کف پای دیگر تکرار کنید.

4-کشش قسمت بیرونی ران

بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید و دستها را روی کفلها قرار دهید. زانوی راست را خم کنید و کفل چپ را پایین بیاورید. 10 تا 15 ثانیه در همین وضعیت بمانید و سپس همین حرکت را روی پای دیگر انجام دهید.

تغذیه در هفته سی و دوم بارداری

ورزش در هفته سی و دوم بارداری

تمرینات کگل

در صورت زایمان طبیعی ، ماهیچۀ ناحیۀ پرینه باید تا حد زیادی کشیده شود تا سر نوزاد از کانال زایمان خارج شود. انجام تمرینات کگل در طول بارداری از پارگی این ناحیه هنگام زایمان جلوگیری می کند.

تقویت عضلات کمر

برای پیشگیری از کمردرد نیز می توانید تمرینات تقویت عضلات کمر را امتحان کنید و پس از اجازۀ پزشک، در طول روز کمی پیاده روی کنید.

دستورالعمل های معنوی هفته سی و دوم بارداری

 • هرروز بر یک عدد میوه "به" سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید.
 • از ماه هفتم به بعد پنج سوره قرآن را که با تسبیح شروع می شود را تلاوت کنید که عبارت اند از : حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.
 • هر روز ۱۷ صلوات (به نیت ۱۴ معصوم، انبیا و اولیا، شهدا و صالحین، صدیقین، ملائکه ی مقرب)
 • هر روز ۷۰ بار استغفار
 • هر روز ۱۰۰ بار لااله الا الله
 • هر شب سوره ی واقعه
 • هر روز ۷ عدد خرما، ۱۱ عدد فندق و ۲۱ عدد مویز

چکاپ های مهم در هفته سی و دوم بارداری

معاینات معمول

تا حدود هفتۀ ۳۶ بارداری، جلسات معاینۀ روتین پیش از زایمان شما، هر دو هفته یک بار خواهد بود. در جلسات معاینات بارداری در سه ماهۀ سوم، پزشک با بررسی وضعیت سلامت عمومی شما شامل وزن و فشار خون و همچنین معاینۀ کامل، از نبود علائم مشکلاتی مانند پره اکلامپسی و دیابت بارداری مطمئن می شود.

همچنین پزشک با بررسی و معاینۀ شکم شما، وضعیت رشد و قرارگیری جنین را مشخص می کند. در این معاینات اگر پزشک نیاز به بررسی های بیشتری داشته باشد، ممکن است برخی از آزمایش ها را برای شما درخواست کند.

بعلاوه در این جلسات، پزشک ممکن است با بررسی و معاینۀ دهانۀ رحم و میزان باز و نازک شدن آن و همچنین ترشحات، احتمال زایمان زودرس را بررسی کند. زایمان زودرس در این هفته ها خطری برای شما و جنین ندارد، اما لازم است پزشک این علائم را بررسی کند تا در صورت نیاز اقدامات مراقبتی مورد نیاز را برای شما انجام بدهد.

دستورالعمل های مهم در هفته سی و دوم بارداری

چکاپ های مهم در هفته سی و دوم بارداری

آزمایش شفافیت بینی

این تست هر زمانی بعد از هفته بیست و هشتم در بارداری با خطر بالا انجام می شود، و یا اگر تاریخ زایمانتان را رد کرده باشید. این تست سلامت کودک را کنترل می کند و می تواند نشان دهد که آیا کودک دچار پریشانی است یا خیر. یک کمربند انعطاف پذیر اطراف شکم قرار داده می شود تا حرکت جنین را دنبال کند.

تست بیوفیزیک

این تست پس از 32 هفته بارداری انجام می شود و آزمایش هایی مانند تست غیر استرسی نیاز به پی گیری دارد. خطر برخی از پیچیدگی های احتمالی را تعیین می کند و همچنین تعیین میکند که آیا زمان زایمان رسیده است یا خیر.

یک مبدل سونوگرافی همراه با یک باند الاستیک با دو سنسور در اطراف شکم به کار می رود تا ضربان قلب جنین ، حرکت بدن، تنفس، سطوح مایع آمنیوتیک و لحن ماهیچه را تشخیص دهد. هیچ خطری برای انجام این تست در کار نیست.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید