شام شب عید نوروز یه رسم خیلی قدیمی و سنتی ما ایرانی هاست . کم کم وقتی به پایان سال نزدیک میشویم همه به فکر خانه تکانی و خرید لباس و ... هستند ولی یه رسم خیلی قشنگی که ایرانی ها دارند این است که خانواده ها دور هم جمع میشوند و به فکر تدارک شام شب عید نوروز می افتند. ما در این مقاله از تانما شما را با غذاهای شب عید نورز آشنا میکنیم.

شام شب عید

ایرانیان در روزهای آخر سال پس از به پایان رساندن خانه تکانی و خرید عید، کم کم شروع به چیدن سفره ی هفت سین می کنند تا طبق رسم هر سال کنار آن بنشینند و سال را تحویل کنند. اما یکی از رسوم مهم نوروز را نیز فراموش نکرده و از قبل برای آن تدارک می بینند، این رسم مهم غذای شب عید است. با قاطعیت می توان گفت که شب عید برای بیشتر مردم دنیا یک شب خاص و متفاوت است. ما ایرانیان هم مانند همه ی مردم دنیا برای این شب غذاهای مخصوصی را تدارک می بینیم و بر اساس باور قدیمی ها، خوردن این غذاها بی دلیل نبوده و در انتخاب آن حکمتی بوده است.

در واقع آداب و رسوم عید نوروز از ابتدا تا انتها یک مراسم نمادین و زیباست و هدف از آن به جریان انداختن نیروی زندگی و پالایش روح و روان است. ما در نوروز با کارهای نمادین خود خیر و برکت را به زندگی خود و دیگران فرا می خوانیم، از خانه تکانی گرفته تا غذای شب عید و سفره ی هفت سین همه چیز برای رسیدن به خیر و خوبی و تقسیم آن با دیگران به وجود آمده است. پیشینیان حتی غذای شب عید را نیز با توجه به باورهای خاصی انتخاب کرده بودند، به همین دلیل و بر اساس باورهای پیشینیان امروزه غذای شب عید اکثر ما ایرانیان را سبزی پلو با ماهی تشکیل می دهد،

شام شب عید نوروز

شام شب عید

شام شب سال نو

آیا شما هم میدانید شام شب عید شهرتان چیست؟

سبزی پلو با ماهی غذای شب اول سال نو عقیده بر این است که سبزی پلو و ماهی در شب اول عید خورده میشود و اولین ناهار سال نو هم باید رشته پلو باشد تا همه در سال جدید رشته کارها در دستشان باقی بماند و موفق باشند. در مطالبی که درباره نوروز نوشته شده یا شنیده ایم، افزون بر خوردنی های سفره هفت سین، گاه از غذاهای ویژه شب پیش از نوروز، و شب اول سال، در خانواده های سنتی شهرها و منطقه های مختلف یاد شده است.

خوراکی هایی که با ویژگی های اقلیمی و نوع فراورده های هر منطقه هماهنگی داشت، و در عین حال بهترین و کمیاب ترین غذای منطقه بود؛ و همه قشرهای اجتماعی میکوشیدند که در این روزها، برای فراهم آوردن غذای بهتر، گشاده دستی کنند و به گفتهً ابوریحان: "این عیدها، یکی از اسبابی است که تنگی روزی فقیران را به زندگی فراخ مبدل می سازد ".

" پلو " در شهرهای مرکزی و کویری ایران (می توان گفت غیر از گیلان و مازندران در همهً شهرهای ایران) تا چندی پـیش غذای جشن ها، غذای مهمانی و نشانه رفاه و ثروتمندی بود و این " بهترین " غذا ، خوراک خاص همهً مردم - فقیر و غنی - در شب نوروز بود. گاهی شخص خیری ملکی را به این منظور وقف میکرد که درآمد آن هر سال به مصرف تهیه و توزیع برنج بین مستمندان برسد و شب سال نو در خانه همه پلو پخته شود.

شام شب عید نوروز

شام شب سال نو

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی غذای محبوب و معروف بیشتر ایرانیان مخصوصا در سال های اخیر است. بیشتر ایرانیان این غذا را برای شب عید آماده می کنند و از آن جا که همه ی آداب و رسوم نوروز نمادین هستند و در پشت تمام رسم های ایرانیان حکمتی نهفته است، طبق باور قدیمی ها، ماهی داستان حضرت سلیمان را روایت می کند، در این روایت حضرت سلیمان انگشتر خود را در شکم ماهی پیدا کرد، پس ما ماهی می خوریم به امید این که حقیقت را بیشتر درک کنیم. بر اساس باورهای دیگر ماهی نشانه ی حیات است و خوردن برنج به دلیل داشتن بركت در كنار ماهی كه نشانه حیات است و سبزی كه حكایت از بركت و زایش دارد، در بسیاری از خانواده های ایرانی در هر كجا كه زندگی می كنند، مرسوم بوده و هست. برخی از ایرانی ها مانند مردم زنجان ماهی را با رشته پلو یا زعفران پلو می خورند و برخی دیگر آن را در کنار کوکو یا خورش های محلی سرو می کنند.

شام شب عید نوروز

سبزی پلو

رشته پلو

بدون اغراق رشته پلو در اکثر شهر های ایران غذای محبوب شب عید است. رشته پلو یکی از غذا های بسیار اصیل ایرانی است و شیوه طبخ نسبتا آسانی دارد. عده ای بر این باورند که اگر رشته پلو را در شب عید بخورند در سال جدید رشته کار ها در دست آن ها خواهد بود. این غذا در شهر های تهران، اراک، کرمانشاه و آذربایجان، غذایی ریشه دار به حساب می آید. البته برخی هم رشته پلو را در شب چهارشنبه سوری میل می کنند و آن را مربوط به این روز می دانند. قدیمی ها با این باور که با خوردن رشته پلو بهتر می توانند زمام امور را در سال جدید بدست بگیرند این غذا را برای شب عید انتخاب کرده و طبخ می کردند. امروزه هنوز هم برخی از ایرانیان در شب عید آش رشته یا رشته پلو می پزند و ریشه ی این رسم به همان باور قدیمی برمی گردد. رشته پلو یکی از لذیذترین پلوهای مخلوط است و ترکیبی از رشته ی پلویی، کشمش پلویی و برنج و زعفران است.

شام شب عید نوروز

رشته پلو

کوکو سبزی

برخی از ایرانیان در گذشته برای شب عید کوکو سبزی درست می کردند و برخی هنوز هم در کنار سبزی پلو ماهی، کوکو سبزی می گذارند. قدیمی ها بر این باور بودند که با خوردن کوکو دیگر به دنبال اشیائی که در خانه تکانی گم شده اند نمی گردیم و به اصطلاح کو...کو نمی کنیم. اما شاید استفاده از سبزی به عنوان نماد سبزی و طراوت در غذای شب عید نیز دلیل طبخ این غذا به عنوان غذای شب عید بوده است.

شام شب عید نوروز

کوکو سبزی

دلمه

پختن این غذا به عنوان غذای مخصوص شب عید در بین آذربایجانی ها رایج است. آن ها معتقدند با خوردن دلمه می توانند به آرزوهای خود در سال نو برسند. این دلمه با برگ های مو تهیه می شود و محتوی سبزیجات معطر، گوشت و برنجی است که برگ های مو به شکل زیبایی به دور آن پیچیده شده اند.

کوفته

غذای مخصوص شب عید مردم استان چهارمحال بختیاری کوفته ی محلی است. این کوفته که با گوشت گوساله ، برنج و سبزیجات معطر تهیه می شود، غذای محبوب مردم این استان و برخی از مردم کرمانشاه در شب عید است.

خورشت قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی در برخی از شهرهای ایران مخصوصا شهرهای ناحیه ی کوهستانی کشور غذای محبوب شب عید به شمار می رود. این دسته از ایرانیان معتقدند با خوردن خورشت قورمه سبزی سال خوش و خرمی خواهند داشت.

ترشی تره با ماهی

مردم گیلان هم ماهی را در سفره ی شب عید خود دارند، اما ترجیح می دهند آن را در کنار ترشی تره که یک غذای خوش طعم گیلانی است، بخورند. این غذای خوشمزه با سبزی های معطر و مخصوص، سیر و تخم مرغ درست می شود و با کته و ماهی، سفره ی شب عید برخی از گیلانی ها را تشکیل می دهد.

آبگوشت

غذای محبوب شب عید در همدان نوعی آبگوشت و کوفته است، برای تهیه ی این کوفته از خرما ، گردو، آلو، پیاز سرخ شده، ادویه های معطر و تخم مرغ استفاده می شود.

کلم پلو

یکی از محبوب ترین و خوش طعم ترین غذا هایی که در ایران به عنوان غذای سال نو سرو می شود کلم پلوی شیرازی است که به صورت سنتی تهیه می شود. در تهیه این غذا از سبزیجات استفاده می شود و این موضوع ارزش غذایی کلم پلو را بالا می برد. در کلم پلوی شیرازی ترکیب سبزیجات باعث از بین رفتن بوی ناخوشایند کلم می شود و طعم این غذا را لذیذ می کند.همانطور که از اسمش پیداست این غذا مخصوص شیراز میباشد.

شام شب عید نوروز

کلم پلو

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
گالری تصاویر
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید