بیش از ۱۰ روز از حضور پرحاشیه آقای علی علیزاده، تحلیلگر سیاسی مقیم لندن در شبکه من‌ و تو می‌گذرد. آنچه از مجموع گفت‌ و گو های علیزاده با مجری من‌ و تو بیشتر بازتاب پیدا کرد پرسش از منابع مالی شبکه من‌ و تو بود.

منابع مالی شبکه من‌ و تو

پرسشی که بلافاصله تبدیل به پویش #مطالبه_شفافیت_مالی_من‌وتو در فضای مجازی شد. کاربران پرشماری از سراسر جهان با پیوستن به این پویش از سران شبکه «من ‌و تو» پرسیدند منابع مالی‌اش را از کجا تأمین می‌کند؟ جالب اینجاست به‌رغم واکنش‌های پردامنه، این پویش از سوی مسوولان «من ‌و تو» با سکوتی طولانی مواجه شده است. در این گزارش تلاش کرده‌ایم قسمتی از راز این سکوت طولانی را آشکار کنیم.

شبکه من و تو

اتاق خبر شبکه من و تو

 

شبکه تلویزیونی من و تو در سال ۲۰۱۰ توسط گروه تلویزیونی مرجان تأسیس شد. مالک این گروه کیوان عباسی و مرجان عباسی زوج ایرانی، بریتانیایی هستند. دفتر این شبکه در لندن است و به پخش برنامه‌های مستند، خبری، فیلم و سریال مشغول است. من و تو تأکید ویژه‌ای بر ساخت برنامه‌های سرگرمی دارد.

این شبکه به‌رغم ارائه بخش‌های خبری و گزارشی سعی می‌کند چهره‌ای عامه‌پسند و مفرح از خود نمایش دهد. این تلاش در یکی از سخنرانی‌های کیوان عباسی، مالک شبکه، در سال ۲۰۰۹ در جمعی رسانه‌ای در لندن، کاملاً مشهود است. عباسی در این نشست برای جلب حمایت سرمایه‌گذاران به قصد تبدیل شبکه اینترنتی «ببین تی‌وی» به یک شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای می‌گوید: «شبکه بی‌بی‌سی فارسی شبکه دوران بحران است؛شبکه‌ای که مخاطبان آن در زمان وضعیت سفید و حالت عادی به حداقل می‌رسد.

این مطلوب ما نیست، اگر حمایت‌هایی که از شبکه بی‌بی‌سی فارسی می‌شود، از من و دوستانم بشود، شبکه‌ای راه‌اندازی خواهیم کرد که در زمان عادی با پخش برنامه‌های فرهنگی و جذاب جوانان و مخاطبان خود را جذب کند تا در زمان بحران بتواند اثرگذاری خود را داشته باشد.»

این حرف‌ها در آن روز، به نتیجه دلخواه او رسید تا عباسی بتواند شبکه اینترنتی کوچکش را تبدیل به مجهزترین شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان کند. حالا سؤال اصلی اینجاست: چه کسانی از این ایده استقبال کردند و حاضر شدند بودجه‌ای بیش از بی‌بی‌سی فارسی و بخش فارسی صدای آمریکا را در اختیار گروهی جوان و کم‌تجربه قرار دهند؟

منابع مالی شبکه من‌ و تو از کجا هستند؟

هرچند کیوان عباسی تابه‌حال بر بهایی بودنش تصریح نکرده اما در هنگامه‌های متعددی علاقه و احترام خود نسبت به این جریان را نشان داده است. همسر او نیز مرجان عباسی، با نام اصلی مرجان اسکندری فرزند فرهاد اسکندری یهودی ایرانی ساکن سرزمین‌های اشغالی است.

بر اساس همین علاقه‌های شخصی و پیوندهای خانوادگی است که می‌توان حامیان مالی شبکه من و تو را ردگیری کرد. امیرحسین قاسمی نژاد تفرشی، تحلیلگر ایرانی‌الاصل مسائل سیاسی مقیم کانادا در بیست و هشتم اوت ۲۰۱۷ در پایگاه شخصی خود، در گزارشی با عنوان «من و تو از زبان خبرنگاران بدون مرز» جزئیاتی از فرایند تأسیس «من و تو» ارائه کرد.

او در بخشی از این گزارش نوشته است: «کیوان عباسی به پیشنهاد همسرش برای دیدار با رهام هارونی از اعضای تشکیلات یهودیان ایرانی در لندن که با مرجان نسبت خویشاوندی داشت، به آنجا رفت تا برای حمایت از کسب‌وکارش با آنان مذاکره کند. از طرفی دیگر آشنایی کیوان با بهروز عباسی (پسرعموی پدرش) که در بخش فارسی صدای آمریکا کار می‌کرد و حسن اعتمادی، پسردایی یاسمین اعتماد امینی و عضویتش در انجمن بهاییان ایرانی ایالات‌متحده، امید او را به آینده دوچندان می‌کرد.

ایده و شعارهایی که کیوان عباسی درزمینه تلویزیون داری ارائه می‌کرد بسیار مورد استقبال آنان قرار گرفت. این مذاکرات به تشکیل جلساتی با حضور فریبرز و بهروز عباسی و حسن اعتمادی انجامید که نتیجه این جلسات منجر به پیشنهاد راه‌اندازی شبکه تلویزیونی جدیدی به کیوان شد.»

قاسمی‌نژاد در گزارشش به نام‌هایی اشاره می‌کند که تاحد زیادی حمایت‌های بی‌دریغ من و تو از پهلوی‌ها را توضیح می‌دهد. حسن اعتمادی دبیر کل حزب سکولار دموکرات ایرانیان و پدر رها اعتمادی (دوست صمیمی کیوان و از اعضای اصلی شبکه) است.

شبکه من و تو

رها اعتمادی

 

اعتمادی همچنین پسردایی همسر علی‌رضا پهلوی است. این گزارش در ادامه بااشاره به یک نام تازه بخش دیگری از #منابع_مالی_من‌وتو را آشکار می‌کند.

قاسمی‌نژاد در بخش دیگری از گزارشش می‌نویسد: «ازآنجایی‌که کیوان و هیئت‌مدیره من و تو، خصوصاً پدرش نمی‌خواستند تلویزیونی را که با یک گروه جوان راه‌اندازی شده بود، دولتی شود پیشنهاد سرمایه‌گذاران دولتی را رد کردند و با پذیرفتن پیشنهاد پنجاه‌وپنج میلیون دلاری رابرت موقر بالیوزی که یک سرمایه‌گذار خصوصی به‌حساب می‌آمد، شرکت تلویزیونی مرجان را وارد مرحله جدیدی کرد تا این شرکت حرفه‌ای‌تر از پیش کارش را ادامه دهد.»

بررسی منابع مالی شبکه من‌ و تو

«رابرت موقر بالیوزی» پسر «حسن موقر بالیوزی» از اعضای خاندان «افنان» و نواده «علی‌محمد باب» موسس فرقه «بابیه» است.

آقای «عبدالله شهبازی»‌ پژوهشگر تاریخ ، شرح‌حال مفصلی از زندگی خاندان افنان و پدران حسن موقر بالیوزی نوشته است که حاوی اطلاعات مهمی درباره نقش این خاندان در ساختار فرقه استعمار ساخته بهاییت است. به نوشته شهبازی، بالیوزی سازمان‌دهنده اولین کنگره جهانی بهاییان بود که در هشتم اردیبهشت ۱۳۴۲، با شرکت پانزده هزار نفر، در لندن برگزار شد.

از ایران هزاران زن و مرد بهایی، با تسهیلات ویژه‌ای که دولت امیر اسدالله علم فراهم آورد، به این کنگره اعزام شدند. این امر اعتراض شدید امام خمینی؟ره؟ را برانگیخت. ایشان در نامه‌های خود (اردیبهشت ۱۳۴۲) به علمای یزد و همدان و کرمان و اردکان و سایر بلاد نوشتند: «از چیزهایی که سوءنیت دولت حاضر را اثبات می‌کند، تسهیلاتی است که برای مسافرت دوهزار نفر یا بیشتر از فرق ضاله قائل شده است و به هر یک ۵۰۰دلار ارز داده‌اند و قریب به ۱۲۰۰‌تومان تخفیف در بلیت هواپیما داده‌اند، به مقصد آن‌که این عده در محفلی که در لندن از آن‌ها تشکیل می‌شود و ۱۰۰درصد ضد اسلامی است، شرکت کنند.»

بر اساس آنچه گفته شد به‌روشنی آشکار است تلاش‌های ضد ایرانی شبکه من و تو نه منحصر به مخالفت با جمهوری اسلامی که ریشه‌ای به درازای بیش از ۲۰۰سال دارد. علی‌محمد باب در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار ادعا کرد قائم موعود است.

شبکه من و تو

پانته آ مدیری

 

در پی این ادعا تعدادی به او پیوستند و فرقه بابیه را تشکیل دادند. با گسترده‌تر شدن فعالیت‌ بابی‌ها میرزا تقی‌خان امیرکبیر که در آن زمان صدراعظم بود به مبارزه گسترده با آن‌ها پرداخت. امیرکبیر تعداد زیادی از بابی‌ها را دستگیر و پس از محاکمه اعدام کرد. او درنهایت به‌خاطر جلوگیری از فتنه بابی‌ها دستور به محاکمه علی‌محمد باب را که تا آن زمان در تبعید به سر می‌برد داد. علی‌محمد شیرازی مشهور به علی‌محمد باب در روز بیست و هشتم شعبان ۱۲۶۶ ه.ق پس محاکمه در تبریز به دار مجازات آویخته شد.

از همین‌جا بود که بهایی‌ها که پیروان حسین‌علی نوری شاگرد علی‌محمد باب بودند کینه مردم مسلمان ایران را در دل پروراندند. کینه‌ای که با وقوع انقلاب اسلامی و اخراج آن‌ها از ایران فزونی گرفت و تا تأسیس شبکه‌ای برای ترور روح و قلب مردم ایران پیش رفت.

درباره شبکه من و تو

کی راه افتاد و کجا؟ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۰، لندن. من‌وتو در این تاریخ و در انگلستان از دل شبکه‌ای دیگر به نام «ببین‌تی‌وی» متولد شد. شبکه‌ای که جزو اولین تلویزیون‌های اینترنتی فارسی بود و با نهایتا ده نفر نیروی انسانی اداره می‌شد. «ببین تی‌وی» تقریبا یک دوره آزمایشی بود که از درون آن شبکه تلویزیونی من و تو متولد شد.

چه می‌گوید؟ مهم‌ترین ویژگی من و تو در زمینه فرهنگی این است که روی سبک زندگی تمرکز می‌کند. نوعی شیوه زندگی خاص که متفاوت با زندگی عرفی و معمول ایرانیان است، شاید بتوانیم اسمش را بگذاریم «زندگی آمریکایی با لهجه فارسی». در زمینه سیاسی هم این شبکه هر چند معتقد است طرفدار حکومت خاصی نیست اما حمایتش از خاندان پهلوی بویژه در مستندهای تاریخی‌اش خیلی وقت‌ها توی ذوق می‌زند تا حدی که باعث شده این شبکه به یک شبکه سلطنت‌طلب معروف شود. در زمینه دینی هم من و تو تلاش می‌کند کاملا لائیک باشد، هیچ نشانی از هیچ دینی بویژه اسلام نباشد اما زمزمه‌هایی در مورد بهایی بودن عوامل آن همیشه مطرح بوده که هیچ وقت هم کسی آن را تکذیب نکرده است.

شفافیت مالی منابع مالی شبکه من‌ و تو

پولش از کجا می‌آید؟

سخت‌ترین سوال در مورد من و تو همین سوال است! تقریبا هیچ سندی در مورد منابع مالی شبکه من‌ و تو وجود ندارد، یعنی احتمالا غیر از عوامل اصلی و مدیران شبکه کسی نمی‌داند من و تو هزینه‌اش را از کجا تامین می‌کند. از تبلیغ کرم‌های پوست و محصولات لاغری ؟ خیلی بعید است! هزینه اداره یک شبکه تلویزیونی آن هم در کشور گرانی مانند انگلستان آنقدر زیاد است که چند محصول آرایشی بهداشتی از پس آن برنمی‌آیند.

شبکه من و تو طبق اسناد مالی‌اش که در اداره شرکت‌های بریتانیا منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نزدیک یک میلیون پوند از طریق آگهی درآمد داشته و در همین سال بیش از چهارمیلیون و ۷۰۰ هزار پوند فقط صرف حقوق و دستمزد نیروهایش کرده است. بقیه این مبلغ (صرف‌نظر از سایر هزینه‌های یک شبکه) از کجا تامین شده است؟ این شبکه طی ۹ سال فعالیت خود نزدیک به نیم‌میلیارد دلار هزینه کرده است، این پول را چه کسی داده است؟ کسی نمی‌داند!

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید