تمیز کردن دیوار ها به خاطر طولانی بودنش و ارتفاع بلندش همواره کار سختی به نظر خواهد آمد.شستن دیوارها شاید در ابتدا مرحله ای سخت از خانه تکانی به نظر برسد اما اگر به طور مرتب دیوارها را گردگیری کرده باشید معمولا هنگام خانه تکانی با مشکلات زیادی برای تمیزکردن دیوار مواجه نخواهید شد. به نوع دیوار و مواد شوینده ای که باید برای تمیزکردنشان استفاده کنید دقت داشته باشید تا به دیوارهای زیبای خانه خود آسیب نزنید.با نکاتی که تانما در مورد تمیز کردن دیوار در اختیارتان قرار میدهد همراه باشید.

شستشوی دیوارهای لاتکس

خیلی مهم است که بدانید دیوار خانه شما با رنگ روغنی رنگ شده یا لاتکس. برای شستن دیواری که با لاتکس رنگ شده است می توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید.

نیمی از یک سطل را از آب پر کنید و سه الی چهار قطره مایع ظرفشویی در آن بریزید.یک اسفنج تمیز و خشک را به این محلول آغشته کرده و به آرامی روی دیوار بکشید.بهتر است سریع با یک دستمال خشک و تمیز روی آن بکشید تا خیس باقی نماند و فقط آلودگی ها را در خود حل کرده و پاک کند.بهتر است این کار را نیز از بالاترین نقطه دیوار به پایین ترین نقطه آن انجام دهید تا کارتان راحت تر شده و نیاز به دوباره کاری نداشته باشید.

نکته

هیچوقت از محلول های شیمیایی و مواد تمیزکننده که از ترکیبات خیلی قوی تشکیل شده اند برای شستن دیوار با رنگ لاتکس استفاده نکنید. اگر با استفاده از ترکیب آب و مایع ظرفشویی یا آب و سرکه سفید، آلودگی های روی دیوار از بین نرفت باید مجددا دیوار را رنگ کنید.

تمیز کردن دیوار

شستشوی دیوارهای لاتکس

شستشوی دیوار با رنگ روغن

رنگ روغن نسبت به رنگ لاتکس یا حلال در آب سرسخت تر است، بنابراین می توانید علاوه بر محلول آب، مایع ظرفشویی و سرکه سفید از مواد شیمیایی سخت تر و قوی تر نیز برای شستشوی دیوار رنگ روغنی استفاده کنید. بخصوص برای شستشوی دیوارهای آشپزخانه که ممکن است چرب تر نسبت به سایر نقاط باشند شاید لازم باشد کمی سرسخت تر عمل کنید. اما دقت داشته باشید که حتما از یک اسفنج نرم برای این کار استفاده کنید چرا که ممکن است به دیوار آسیب زده و روی آن خش بیندازید.

نکته

تمیزکننده چندمنظوره یا جرم گیر می توانند برای شستشوی دیوارهای رنگ روغنی که خیلی چرب و آلوده هستند مناسب باشند. برای اینکه یک محلول قوی برای شستن دیوار رنگ روغنی داشته باشید می توانید از یکی از این دو ماده در ترکیب شستشوی خود کمک بگیرید.

شستشوی کاغذ دیواری

کاغذدیواری باید با دقت خاصی تمیز شود چرا که یک حرکت اشتباه ممکن است به نقش و نگار کاغذدیواری و یا بافت آن آسیب برساند. همچنین اگر کاغذدیواری را خیلی خیس کنید نیز ممکن است چسب آن کنده شده و کاغذ دیواری ور بیاید. در این صورت مجبور خواهید بود یک کاغذ دیواری دیگر به روی دیوار بچسبانید. بنابراین اگر نمی خواهید یک اشتباه کوچک موجب از دست دادن بودجه زیادی شود بهتر است از یک محلول ملایم و یک دستمال خشک و میکروفیبر برای تمیز کردن استفاده کنید. دستمال را خیلی خیس نکنید، مرطوب بودن آن برای شستن دیواری که کاغذ دیواری دارد کافیست. همچنین اگه لکه ای روی دیوار نباشد اغلب مواقع تمیزکردن آن با آب گرم کارساز خواهد بود.

نکته

کاغذدیواری قابل شستشو را نیز به راحتی می توانید با اسفنج و محلول آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. اما دقت داشته باشید که بلافاصله بعد از اینکه اسفنج را روی دیوار کشیدید باید آن را با یک دستمال خشک پاک کنید تا دچار رطوبت نشود.

تمیز کردن دیوار

شستشوی کاغذ دیواری

شستشوی دیوار گچی

دیوار گچی، بخصوص دیواری که هیچ رنگی روی آن ندارد معمولا گرد و خاک را خیلی سریع تر به خود جذب می کند. گردگیری هفتگی این نوع دیوار می تواند کمک کند تا هنگام شستشوی دیوار با دشواری های کمتری مواجه شوید. اما معمولا گرد و غبار موجب دو رنگ شدن این نوع دیوار می شود بنابراین شاید لازم باشد برای شستن دیوار گچی از مایع سفید کننده کمک بگیرید. برای این کار یک سطل آب خنک را با ۱ و ½ پیمانه وایتکس یا مایع سفید کننده ترکیب کنید. یک اسفنج تمیز و خشک را به این محلول آغشته کرده و به روی دیوار بکشید. سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

نحوه تمیز کردن دیوار پوش ها

برای تمیز کردن دیوارپوش باید از پایین دیوار شروع و تا بالای دیوار به این کار ادامه داد تا ستون های چوبی دیوارپوش ها محافظت شده و از هرگونه خط و خش بر روی دیوارپوش جلوگیری گردد. در صورت شستشوی کامل با آب باید از یک اسفنج نرم از بالا به پایین استفاده کرد. لازم بذکر است که باید اثر لکه های دیوارپوش را با یک حوله پرزدار نرم خشک کرد.

پاک نمودن هر چه سریع تر لکه از روی دیوارپوش اساسی ترین مسئله در خصوص تمیزکاری ، نظافت و نگه داری انواع دیوارپوش های پی وی سی است.
برای از بین بردن لکه های بسیار قوی و قدیمی موجود بر روی سطح دیوارپوش بهتر از شوینده های مخصوص استفاده کرد. بدین منظور می بایست ابتدا یک لکه کم رنگ را امتحان کرده و برای مدتی تامل کرد تا پس از اطمینان از عملکرد صحیح شوینده تمامی دیوار را با خیالی آسوده شست. همیشه دیوارپوش را بعد از شستشو با مواد شوینده باید به آرامی آب کشید.

همچنین هرگز نباید از تمیزکننده های خورنده نظیر لاک پاک کن، حلال رنگ و … استفاده کرد. در صورت استفاده از این قبیل مواد، رنگ یا طرح موجود بر روی دیوارپوش از بین رفته و همچنین تمامی خلل و فرج در نظرگرفته شده در دیوارپوش ها نیز کم شده و یا از بین می رود.
برای تمیز کردن دیوارپوش های پی وی سی می توان از تمیزکننده های آنتی باکتریال پی وی سی استفاده نمود که سبب نظافت و افزایش طول عمر کارکرد دیوارپوش نیز می گردد.

هرگز نباید از سیم ظرفشویی یا ساینده های سفت به عنوان وسیله شوینده استفاده کرد،چراکه این امر سبب ایجاد رد و خط و خش بر روی دیوارپوش ها میگردد.
دیوارپوش ها را نباید با اسپری واکس یا هر پوشش محافظ سطح، تمیز و جلادهی نمود زیرا این کار می تواند رنگ اعمال شده بر دیوارپوش ها را از بین ببرد. کثیفی و لکه های حاصل از دوده را می توان با یک صابون نرم همراه با آب ولرم پاک نمود. در صورت ضرورت می بایست با استفاده از یک قلم موی زبر، اثر لکه را از لای درزها و شکاف های موجود بر روی دیوارپوش پاک سازی کرد.

تمیز کردن دیوار

نحوه ی تمیز کردن دیوار پوش ها

نکات شستشوی دیوارها

بدون در نظر گرفتن اینکه روکش دیوارهای شما رنگ است یا کاغذدیواری، مرحله اولیه تمیزکردن دیوارها به گردگیری ختم می شود. اگر این مرحله را انجام ندهید و سریع به سراغ دستمال خیس یا شستن دیوار بروید، دوده ها و گرد و غبار باقی مانده روی دیوار بیشتر پخش خواهد شد و این مساله کار شما را دشوارتر از قبل می کند.

ابتدا هر آنچه به روی دیوارها نصب کرده اید بردارید و مبلمان را وسط اتاق جمع کنید تا فضای کافی برای کار داشته باشید.

با کمک یک جارو یا تی که سر آن یک حوله خشک و تمیز متصل کرده اید، قسمت هایی از دیوار را که دستتان به آن نمی رسد گردگیری کنید. این کار را از بالا به پایین انجام دهید.

می توانید برای اینکه گردگیری کامل تر انجام شود از جاوبرقی نیز کمک بگیرید.به کف اتاق نیز توجه داشته باشید. قرار نیست با تمیزکردن دیوارها به کثیف کردن کفپوش ها برسید. بنابراین بهتر است پیش از شروع کار شستشوی دیوار، کف اتاق را یک پلاستیک یا دستگیره قرار دهید تا چیزی روی زمین نریزد و آن را آلوده نکند.

نکات و هشدارها

تمیز کردن دیوارها را از بالا به پایین انجام دهید.
در تمام مدت تمیز کردن دیوارها یک سطل آب تمیز کنار دستتان داشته باشید تا برای شستشوی دستمال ها کمتر دچار دردسر شوید.
پیش از شروع به کار روی سطح کوچکی از دیوار که در معرض دید نیست، محلول مورد نظرتان را امتحان کنید تا مطمئن شوید به رنگ دیوار آسیب نمی رساند.

تمیز کردن دیوار

نکات شستشوی دیوارها

ابزار شسشتوی دیوار

  • چهار پایه (بهتره که چهار پایه دو طرفه باشد)
  • یک سطل (برای درست کردن محلول شوینده)
  • دستمال
  • اسفنج
  • جارو برقی

شستشوی دیوار مولتی کالر

رنگ مولتی کالر با آب و انواع شوینده ها براحتی قابل شستشو می باشد و مقاومت عالی در برابر رطوبت و شستشو دارد.دیوار مولتی کالر به راحتی با آب و انواع شوینده ها قابل شستشو میباشد .

شستشوی دیوار با بخارشوی

بهتر است بجای روش های سنتی و دستی نظافت از شیوه ای مطمئن بهره برد. با استفاده از دستگاه بخارشوی صنعتی و مکانیزم خاص آن که با دمای بسیار بالا بر آلودگی ها تاثیر می گذارد، می توان همه کثیفی ها را از بطن سطوح بیرون کشید.

تمیز کردن دیوار

شستشوی دیوار با بخارشوی

شستشوی دیوار با شوینده های شیمیایی

امروزه در بازار با مواد شوینده های بسیار متنوع و با مارک و کارایی های بالا رو به رو هستیم البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شاید این شوینده های طبیعی دیوارهای ما را سریع تر تمیز کنند ولی برای سلامتی ما به خصوص ریه های ما ضررهای چشم گیری هم دارند.

شستشوی دیوار با شوینده های طبیعی

یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. پس از آن یک دوم پیمانه بوراکس به محلول خود اضافه کنید. بوراکس، پودری سفیدرنگ و متشکل از کریستال های نرم و بی رنگ است و به راحتی در آب حل می شود. از بوراکس در ترکیب اکثر مواد شوینده استفاده شده و در تمیزکاری بسیار مؤثر است. بوراکس را می توانید از فروشگاه های مواد شیمیایی- بهداشتی خریداری کنید. به این ترتیب شما یک محلول شوینده بسیار قوی درست کرده اید که در تمیزکاری دیوار های رنگ روغن به کمک شما می آید.

شستشوی دیوار با شوینده های خانگی

کمی خمیر دندان غیر ژلی روی نقطه های کثیف دیوار بگذارید و سپس با یک برس روی آن را بکشید و تمیز کنید بعد خمیر دندان را با آب یا یک دستمال مرطوب تمیز از سطح دیوار پاک کنید.

تمیز کردن دیوار

شستشوی دیوار با شوینده های خانگی

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید