شستشوی لباس و اصول کار با ماشین لباسشویی شاید ساده به نظر بیاید ولی نیاز به رعایت نکاتی است. اولین چیزی که برای زیبا و تمییز نگه داشتن لباس هایتان باید انجام بدهید این است که اصول شستشوی لباس را به درستی انجام دهید. با تانما همراه ما باشید و در این باره بیشتر بخوانید .

شستشوی لباس

شستشوی صحیح لباس

نکات استفاده از ماشین لباسشویی

شست و شوی لباس با ماشین لباسشویی به نظر کار ساده ای می آید ، لباس ها را داخل ماشین قرار می دهیم ، ماده شوینده می ریزیم و بعد ماشین را روشن می کنیم اما ممکن است در همین حین اشتباهاتی رخ دهد که به سادگی ماشین لباسشویی ما را خراب کند برای مواجه نشدن با این مشکلات بد نیست نکات زیر را رعایت کنیم.

ماشین لباسشویی پر سرو صدا مشکل ساز می شود

نکته ای که در خرید و نصب ماشین لباسشویی وجود دارد این است که روی سطح صاف و مناسب نصب کنید ماشین وقتی بلرزد یا تق تق کند باید ماشین را تعویض یا هزینه زیادی را صرف تعمیر آن کنید پس بهتر است حتما هنگام نصب از نمایندگی معتبر درخواست کمک کنید و تا زمانی که فرد متخصص ماشین لباسشویی را نزد شما امتحان نکرده از ان استفاده نکنید.

بیش ازحد پودر استفاده نکنید

اگر میخواهید بعد از شستشو لباس های تمیز داشته باشید طبق دستور از پودر شوینده استفاده کنید بیشتر از حد مجاز استفاده از مواد شوینده کار ماشین را مختل میکند.

لباس ها را داخل ماشین لباسشویی جمع نکنید

جمع کردن لباس های کثیف داخل ماشین 1 تا 2 روز موجب بوی بد در فضا می شود که چندان جالب نیست همیشه بعد از شستشو در ماشین را باز بگذاریدتاخشک شود اگر ماشین لباسشویی بوی بدی داد با نصف فنجان جوش شیرین ماشین را ضدعفونی و بشویید.

ماشین لباسشویی را با پاک کننده های خانگی ضدعفونی کنید

یک فنجان سرکه و جوش شیرین را داخل ماشین بریزید و ماشین را روشن کنید تا چرخ کوتاهی بزند.

شستشوی فیلتر ماشین لباسشویی مهم است

آیا میدانستید که همه ماشین ها فیلتر دارند فیلتر ماشین را بیرون بیاورید و بشویید که از انسداد آن جلوگیری کرده باشید اگر نمیدانید فیلتر کجاست به دفترچه آن مراجعه کنید و همینطور آبهایی که داخل درب جمع شده را پاک کنیدتابوی بدی نگیرد بعد دکمه شست وشو را بزنید تا باقی مانده پودرها شسته شود.

شستشوی لباس

شستشو بدون چروک

نکات شستشوی لباس

شستشوی همه ی لباس ها با هم اشتباه بزرگی است بعضی از افراد عادت دارند تمامی اقلام پارچه ای خود مثل ، پرده ها ، ملافه ها و لباس ها را با هم بشویند. این یک حرکت غلط است، لباس ها بایستی به صورت جداگانه شسته شود.
لباس ها را بر اساس میزان کثیف بودنشان طبقه بندی کرده و سپس لباس های کمتر کثیف تر را باهم و لباس هایی که بیشتر کثیف هستند را با هم بشویید.
در زمان وارد کردن لباس ها به داخل ماشین لباس شویی دقت کنید که لباس های رنگ روشن در یک نوبت و لباس های رنگ تیره در یک نوبت شسته شود.

لباس هایی که در هنگام شستشو و پس از آن تولید کرک و پرز می کنند بایستی از سایر لباس ها جدا شده و به صورت جداگانه شسته شوند.
اگر جنس پارچه لباس مورد نظر شما ابریشم است سعی کنید تا از شستشوی دستی و نرم کننده با آب سرد استفاده کنید. در صورتی که قصد داشتید از ماشین لباس شویی استفاده کنید از دور آرام و کوتاه مدت استفاده کنید.
جمع کردن لباس های زیاد و یکجا در ماشین لباسشویی کردن آن اصلا درست نیست. این حرکت باعث می شود تا زمان شستشو افزایش پیدا کرده و فشار بیشتری به ماشین لباس شویی وارد شود.
سعی کنید تا در کمترین زمان ممکن پس از خارج کردن لباس ها از ماشین لباسشویی ، لباس ها را تکان داده و در برابر آفتاب پهن کنید. این حرکت از چروک شدن لباس ها جلوگیری کرده و باعث می شود که بتوانید لباس ها را بعد از خشک شدن راحت تر اتو کنید.

شستشوی لباس

نکات شستشوی لباس

شستن لباس با ماشین لباسشویی

جدا کردن لباس ها

لباس ها را دسته بندی کنید و جدا از هم بشویید. رعایت این کار به شا در تمییزی لباس و آسیب نرسیدن به آن کمک میکند.

 • سفیدها
 • رنگی ها

سپس دسته را به مواد سنگین (مانند پنبه و پشم) و دسته سبک تر (پلی استر و ابریشم) تقسیم کنید. هم چنین ظریف ها را از هم جدا کنید. لباس های ظریف لباس هایی هستند که از پارچه های ظریفی که باید با دست شسته شوند ساخته شده اند.

چک کردن برچسب لباس

برچسب های مراقبت لباس و ملحفه را چک کنید آن ها به شما خواهند گفت که آیا یک شی را می توان شست یا نه هم چنین هر نوع بافت دارای ویژگی هایی است که مشخص می کند واکنش به حلال های گرم، آب و تمیز کردن چگونه است.

 • مراقبت ازلباس پنبه ای
 • مراقبت از لباس مصنوعی
 • مراقبت از لباس پشمی

همه لباس هایی را که برچسب "شستشوی جداگانه" دارند و یا "شستشوی دستی" را در دو دسته جداگانه قرار دهید. در آینده، سعی کنید از خریدن آیتم های ضعیف خودداری کنید اگر ترجیح می دهید که با مراقبت های ویژه لباس شویی مقابله نکنید.

انتخاب دمای آب لباسشویی

به برچسب روی لباس برای هر دو چرخه شستشو و آبکشی، دقت کنید.

انتخاب اندازه بار

بسته به این که چند مورد نیاز به شستشو خود دارید، باید در مورد اندازه بار تصمیم بگیرید. اگر شست و شو کم تر از 1 / 4 کامل است از تنظیمات ضعیف توصیه می شود، برای 2 / 4 کامل از تنظیمات متوسط استفاده کنید، و برای 3 / 4 کامل از تنظیمات بزرگ استفاده کنید.

انتخاب نوع لباس

ماشین لباس شویی معمولا شاخص دارد که شما می توانید برای انتخاب بین رنگ های سفید و رنگی از آن استفاده کنید هر دو این تنظیمات بیشتر به وسیله وزن از سبک به سنگین تقسیم می شوند.

شروع کار

این کار معمولا با فشار دادن دکمه یا با لمس کردن آرام صفحه که نشان دهنده نوع بار است انجام می شود. اجازه دهید آبکشی تا زمانی که در حدود 1 / 4 است انجام و سپس آن را متوقف کنید.

دقت کنید

از پر کردن ماشین لباس شویی بیش از 3 / 4 کامل خودداری کنید. این کار به لباس ها اجازه می دهد تا در طول چرخه شستشو به سرعت حرکت کنند.

اضافه کردن نرم کننده (اختیاری)

همچنین می توانید نرم کننده پارچه را نیز اضافه کنید. نرم کننده پارچه برای نرم کردن لباسها، کاهش فشار ایستا، و حتی اضافه کردن بوی مطبوع به لباس شویی استفاده می شوند.

دقت کنید

از نرم کننده ها در موارد زیر خودداری کنید:

 • لباس های دوخته شده ازمیکرو فایبرها
 • لباس های ورزشکاران
 • لباس های آتش نشانی
 • دستمالها

تمیز کردن فتیله

از این مرحله صرف نظر نکنید. بسیار مهم است که فتیله را تمیز کنید زیرا برای جمع آوری کرک های لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد که خشک شده اند، فتیله معمولا داخل ماشین خشک کن کنار در است.

شستشوی لباس

شستشوی صحیح با ماشین لباسشویی

پارچه های نامناسب شستشو با ماشین

بافت بعضی از لباس ها به گونه ای است که در چرخش و حرکت ماشین لباسشویی آسیب می بیند و ممکن است باعث پاره شدن و گوله شدن نخ پارچه شود. در بعضی از موارد ممکن است لباس تان کاملا از بین برود و دیگر قابل استفاده نباشد.

مایو یا لباس شنا را در ماشین لباسشویی قرار ندهید

اگرچه لباس شنا یا مایو مناسب استخر و دریا است، اما ممکن است ماشین لباسشویی آسیب جدی به لباس وارد کند. چرخش و حرکت ماشین لباسشویی، بافت مایو، به خصوص مایو دو تکه را از بین می برد. این لباس را به روش سنتی یا با دست بشویید.

لباس بافت، کشمیر، پشمی و مخمل را در ماشین لباسشویی قرار ندهید

پیش از شستشو، تَگ روی لباس را بخوانید. با این حال بهترین کار این است که لباس پشمی خود را به یک خشکشویی قابل اعتماد بسپارید. کارشناسان خشکشویی نحوه شستشوی لباس پشمی را بهتر می دانند، تخصص این کار را دارند و مانع آسیب به لباس پشمی می شوند.

خز و پر را در ماشین لباسشویی قرار ندهید

لباس، پتو و بالشت هایی که از خز و پر تهیه می شوند، همچون موی انسان هستند. در این صورت توصیه می کنیم اینگونه لباس یا بالشت ها را در ماشین لباسشویی قرار ندهید و همچون موی خود بشویید.

شستشوی لباس

پارچه های مناسب شستشو با ماشین

درجه حرارت شستشو پارچه های مختلف

شستشوی جین

در دمای بالا لباس های جین حالت خود را از دست می دهند و رنگشان هم از بین می رود. برای جلوگیری از این اتفاق و داشتن جین هایی که همیشه آبی بمانند، این گونه الیاف را در دمای بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد نشویید.

پارچه های رختخواب

در این گونه موارد از برنامه البسه نخی با دمای ۶۰ درجه استفاده کنید. درمورد ملحفه ها، روبالشی ها و کاورهای رختخواب چنانچه از دمای ۶۰ درجه استفاده شده و همزمان از پودرهای شستشو یا مواد شوینده مناسب با آنزیم استفاده شود، نتایج مطلوبی بدست آمده و دیگر نیازی به استفاده از دماهای بالاتر در این موارد نیست.

شستشوی لباس های کودک

برنامه هایی که دمای در آنها ۳۰ یا ۴۰ درجه است بهترین برنامه برای لباس های کودک است.

شستشوی لباس

درجه حرارت ماشین لباسشویی

شوینده های مناسب ماشین لباسشویی

صابون لباسشویی

یک ماده شوینده ی طبیعی که برای شستن لباس های بسیار ظریف و حساس، لباس کودکان و لباس زیر استفاده می شود. صابون لباسشویی یک شوینده طبیعی و پرقدرت است در گروه پودرهای شستشو قرار می گیرد.

پودر ماشین لباسشویی

پودر شوینده یکی از انواع پرکار برد و رایج برای شستشوی لباس است که قدرت پاک کنندگی بسیار بیشتری در مقایسه با مایع های شوینده داشته و می تواند برای از بین بردن بوی لباس و یا لکه ها مورد استفاده قرار گیرد.

مایع لباسشویی

برای شستن لباس هایی که زیاد کثیف نیستند مایع لباسشویی یکی از بهترین گزینه هاست؛ مخصوصاً که در مدل های متنوع سفید شوی، رنگین شوی و مشکین شوی در بازار موجود هستند. مایع لباسشویی را می توان به عنوان یک گزینه مطلوب در خرید شوینده ماشین لباسشویی مناسب دانست که به دلیل رایحه بسیار خوبش در چند سال اخیر مورد استقبال فراوان قرار گرفته است. مایع لباسشویی در کنار صابون هر دو از شوینده های مناسب برای لباس های کودکان هستند که در راهنمای خرید شوینده ماشین لباسشویی باید این مسئله را در نظر گرفت.

نرم کننده حوله و لباس

نرم کننده ها محبوبیت بسیار زیادی در بین خانواده ها دارند و در کنار انواع پودرهای شستشو به عنوان یک محلول پرمصرف استفاده می شوند. از جمله کاربردهای نرم کننده ها می توان به ایجاد نرمی و لطافت در حوله و ملحفه اشاره کرد. نرم کننده ها در لباس ها به رفع الکتریسته لباس ها بسیار کمک می کنند و در عین حال بوی دلنشین و مطبوعی نیز به لباس ها و حوله ها می دهند.

لکه بر لباس

با توجه به پودرهای شستشو لکه بر، ژل های شستشو و…، استفاده از مایع لکه بر به اندازه گذشته در خانواده ها کاربردی نیست. اما ما در راهنمای خرید شوینده ماشین لباسشویی از لکه برها به عنوان یک ماده تمیز کننده که می تواند لکه های ایجاد شده را به سرعت پاک کند نام می بریم. مایعات لکه بر به شما کمک می کنند تا لکه هایی را که با شستشوی معمولی پاک نمی گردند، به راحتی از بین ببرید.

شستشوی لباس

شوینده های مناسب ماشین لباسشویی

نکات استفاده از انواع ماشین لباسشویی

انواع ماشین لباسشویی

 • ماشین لباسشویی های درب از بالا معمولی (پرتابل)
 • ماشین لباسشویی درب از بالا به همراه خشک کن (دوقلو)
 • ماشین لباسشویی درب از جلو اتوماتیک که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند.

ماشین لباسشویی درب از بالا معمولی

در این مدل ها مخزن آب را پر می کنند و حرکت چرخشی همزن عمل شستشو را انجام میدهد. از مزایای این مدل ها قیمت کمتر نسبت به مدل های اتوماتیک می باشد و کاربرد راحت و آسان، سبکی آن، کوچکی و کم جا گیری در مدل های مینی واش از دیگر مزایای آن میباشد.

از معایب این مدل این است که به عنوان دستگاهی چند کاره کاربرد ندارد( یعنی فقط قابلیت شستشو دارد)، ظرفیت شستشوی 3 تا 7 کیلوگرم لباس را دارند، مصرف آب در مدل های لباسشویی درب از بالا زیاد است، نسبتا پر و سر و صدا کار می کنند و ظرفیت آنها می تواند نا متعادل باشد.

شستشوی لباس

ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو

ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو

این نوع از ماشین لباسشویی از روش معلق شدن برای شستشوی لباسها استفاده می کند. این نوع ماشین لباسشویی ها ظرفیت محدودی دارند به همین علت آب کمتری استفاده میکنند و با سرعت بالایی می چرخند و با تولید کف کمتر و استفاده مفید (بازدهی بالا) از مواد شوینده کار می کنند.

از مزایای ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو ظرفیت بالای آنهاست که تا 9 کیلو گرمی هم در برخی از مدل ها وجود دارد و بطور کلی این مدلها شستشوی بهتری دارند. داشتن خشک کن با سرعت بالا باعث کاهش زمان خشک شدن لباس در آنها می شود.

از معایب ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو این است که به دلیل سرعت بالای چرخاندن ممکن است باعث به هم پیچیدن لباس و چروک شدن لباسها شود.

ماشین لباسشویی درب از جلو

این نوع از ماشین لباسشویی هم تا حدی از آب پر می شوند. شستشوی لباس در آنها به روش بلند کردن آنها به بالای مخزن آب و پرتاب درون آب تمیز انجام می شود. این نوع ماشین لباسشویی هم کف کمتری تولید کرده و از مواد شوینده با بازدهی بالا استفاده می کنند.

مزایای ماشین لباسشویی درب از جلو این است که بهتر و مقرون به صرفه تر از ماشین لباسشویی درب از بالا می شویند و لزوما قیمت خیلی بالایی ندارند.

استخراج رطوبت در چرخش مدور، زمان خشک کردن و صرف انرژی را کاهش می دهد. بطور کلی ماشین لباسشویی درب از جلو صدای کمی تولید می کنند. به دلیل اینکه درب این نوع از ماشین لباسشویی ها در جلو قرار دارد امکان استفاده از فضای بالای آنها وجود دارد. در حالی که دستگاه هایی که درِ ورودی آنها از بالا است، فضای بالای آنها بدون استفاده باقی می ماند.

شستشوی لباس

ماشین لباسشویی اتوماتیک

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید