عوارض خطرناک مکملهای غیرمجاز :

بزرگ شدن سینه ها در مردان و طاسی در زنان
بدن سازان ممکن است اقدامات افراطی ای جهت بهبود عملکرد جسمی و فیزیکی خود انجام دهند. بدن سازان و دیگر ورزشکاران ممکن است مکمل هایی مانند استروئید، کراتین، دیورتیک ها استفاده کنند در حالیکه متوجه خطرات و عوارض جانبی مهم این داروها نباشند.

فهمیدن اینکه چگونه این مکمل ها عمل می کنند و روی بدن تاثیر می گذارند ممکن است به ورزشکاران کمک کند تا راه های بهتری برای بهبود عملکرد خود بیابند.

عوارض جانبی استروئید

بدن سازان ممکن است استروئید های آنابولیک و آندروژنی را برای محکم شدن و تقویت عضله های خود استفاده کنند.

بدن به طور طبیعی نوعی آنابولیک آندروژنی به نام تستوسترون تولید می کند.
استروئید های آنابولیک-آندروژنی برای درمان های پزشکی به کار می رود و استفاده از آن ها در این صورت بلامانع است اما نه برای بدن سازی و استفاده از آن ها به بدن سازان به هیچ وجه توصیه نمی شود.
عوارض جانبی استفاده از این مکمل ها عبارت است از: بزرگ شدن سینه ها، ریزش موها، ناباروری مردان، زیاد شدن موهای بدن در زنان یا طاسی موهای آنان شود.
زنان و مردان بدن ساز هر دو درصورت استفاده از این مکمل ها ممکن است دچار آکنه شوند یا تومورهایی در بدن آن ها رشد کند ، سطح کلسترول خون آن ها افزایش یابد به لحاظ عاطفی خشمگین شوند و بداخلاق شوند و به استروئید اعتیاد پیدا کنند.
نوجوانانی که از استروئید استفاده می کنند ممکن است به اندازه ی کافی رشد نکنند.
افرادی که از تزریق استروئید استفاده می کنند بیشتر در معرض آلوده شدن با ویروس اچ ای وی و هپاتیت هستند.

عوارض جانبی استروئید

عوارض جانبی کراتین

کراتین یا کراتین مونوهیدرات یک ماده ی ترکیبی است که بدن به طور طبیعی برای کمک به آزاد شدن انرژی از ماهیچه ها کمک می کند.

طبق گزارش مایوکلینیک استفاده از کراتین بین ورزشکاران بسیار معمول است.

علاوه براینکه کراتین عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی، دل پیچه و حالت تهوع برای فرد دارد. توانایی فرد را در زمینه های ورزشی کاهش می دهد.

 ورزش و سلامتی

با توجه به علاقه زیاد بدنسازان به استفاده از مکمل های ورزشی برای عضله سازی، روز به روز به طرفداران این قبیل داروها افزوده می شود

می خواهیم از عوارض و تاثیرات منفی این داروها بیشتر بدانیم و به اطلاعاتمان بیافزاییم با ما همراه باشید

 بسیاری از این داروها از مشتقات هورمون مردانه تستوسترون هستند (مانند اکسی متالون) که به میزان حدود ۱۰ برابر دوز درمانی معمول برای افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار می گیرند.
در مجموع مصرف هیچ دارویی برای بدن سازی مجاز نیست؛ 

به همین دلیل داروهایی که در بعضی باشگاه ها در دسترس ورزشکاران قرار می گیرد، همگی از مسیر های قاچاق تهیه می شوند

لذا ضرری که از جانب این داروها به مصرف کنندگان وارد می شود، هم به دلیل عوارض جانبی ذاتی این محصولات است و هم به این دلیل این که هیچ نظارتی روی این کالاها وجود ندارد.
بخش زیادی از داروهای موجود در بازار فرآورده های بدن سازی، تقلبی هستند و اگر هم تقلبی نباشند، احتمالا به دلیل رعایت نشدن شرایط نگهداری قابل مصرف نیستند. به همین دلایل به عنوان یک توصیه کلی از ورزشکاران درخواست می شود که به هیچ وجه به منظور بدن سازی از دارو استفاده نکنند.
فارماکولوژی تجمع آب و نمک در بدن، ایجاد جوش صورت، طاسی، تحریک پذیری، پرخاشگری، کوتاه شدن قد، حمله قلبی و مشکلات کبدی از جمله عوارض جانبی این دسته از داروها  هستند.

عوارض خطرناک مکملهای غیرمجاز

رواج مصرف هورمون رشد و انسولین در بین ورزشکاران

وی با ابراز تاسف از این که مصرف هورمون رشد و هورمون انسولین در بین برخی  از ورزشکاران رشته بدن سازی رایج شده است ادامه می دهد: افزایش فشار خون ، دیابت و بدشکل شدن استخوان ها، از عوارض جانبی شایع هورمون رشد بوده

و افت قند خون با علائم احساس خواب آلودگی، ضعف، گیجی و حتی کما از عوارض مصرف بیش از حد هورمون انسولین محسوب می شود.
بعضی از داروهای مورد مصرف در بدن سازی، با افزایش هورمون آدرنالین بدن باعث افزایش فعالیت دستگاه عصبی

و در نتیجه افزایش انرژی در مصرف کننده می شوند (مانند یوهیمبین) که اضطراب ، تندی ضربان قلب، افزایش فشار خون،

بی‌خوابی از عوارض جانبی شایع این داروها هستند و در موارد نادر نیز حملات وحشت، توهم، سردرد، سرگیجه، گُرگرفتگی پوست و حتی نارسایی کلیوی و تشنج می تواند اتفاق بیافتد.

چنانچه مکمل ها از داروخانه ها تهیه شوند جای نگرانی نیست

جدا از داروها، مکمل های غذایی از جمله فرآورده هایی هستند که مورد توجه بدن سازها قرار می گیرند،

پروتئین ها (از جمله کراتین) اسید های آمینه (مانند آرژینین) و مشتقات آنها، ویتامین ها (مانند ویتامین ای)، پروبیوتیک ‌ها، آنزیم‌های گوارشی و مواد معدنی در فهرست مکمل ها  قرار دارند که اگر این محصولات از طریق داروخانه ها تهیه  شوند، جای هیچ  نگرانی نیست.
وی می افزاید: چون هم از منبع تهیه آنها و هم شرایط نگهداری شان اطمینان وجود دارد،

هرچند در صورتی که در استفاده از این ترکیبات دقت کافی صورت نگیرد مصرف بیش از حد آنها می تواند عوارض خطرناکی مانند بالا رفتن فشار خون و آسیب کلیه ها را به همراه داشته باشد.


همان طور که از سوی وزارت بهداشت تاکید شده و بر اساس بخشنامه سازمان غذا و دارو، عرضه مکمل های غذایی فقط در داروخانه‌های سراسر کشور مجاز است

زیرا موضوع تقلب و قاچاق در خصوص مکمل‌های غذایی یکی از مشکلات شایع در عرصه جهانی تولید و پخش این فرآورده‌هاست  که متاسفانه بازار ایران نیز به این مشکل مبتلا شده است.
عموم مکمل‌های غذایی که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، فرآورده‌هایی هستند که نتوانسته‌اند حداقل‌های استاندارد و تأییدیه‌های بین‌المللی را اخذ کنند.
بهتر است افراد  قبل استفاده از هر  نوع دارو و مکمل غذایی برای پرورش اندام و بدنسازی با پزشک مشورت کنند

و با صلاحدید و تجویز وی اقدام به مصرف هر نوع دارو یا مکمل کنند تا گرفتار عوارض جسمی جبران ناپذیر در اثر مصرف داروها و موادی که صرفا باید از داروخانه که تنها مرجع رسمی تهیه این محصولات است، نشوند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید