بهترین وکاملترین دستور پخت شله زرد

شله زرد یکی از دسر های سنتی ایرانی است که در مراسم های مذهبی جایگاه ویژه ای دارد شله زرد غذایی لطیف است که هضم آن برای معده و کبد آسان است و پس از هضم مواد مفید آن، به راحتی در رگ ها و بافت ها توزیع می شود.

در مرحله گوارش، پسماندهای غیرمفید زیادی از خود به جا نمی گذارد و آن پسماندها به آسانی از بدن بیرون می رود .شله زرد جز غذاهایی که طبع گرمی دارند بشمار می رود به همین دلیل مصرف آن برای افراد کم خونِ بی اشتها و افسرده ، بسیار مفید است . شله زرد برای مبتلایان به سوء هاضمه، نفخ معده، حالت تهوع، اسهال و افرادی که معده اسیدی دارند مفید است.

در مطلب زیر که در زمینه طرز تهیه و آشنایی با دستورپخت شله زرد بیان شده با ما باشید :

طرز پخت شله زرد

طرز پخت شله زرد

طرز پخت شله زرد

مواد لازم شله زرد به قرار زیر است :

برنج : دو پیمانه

شکر : چهار پیمانه

کره : 100 گرم

گلاب : یک پیمانه

دارچین : به مقدار لازم

خلال بادام : یک دوم پیمانه

نمک : یک قاشق چایخوری

زعفران : دو قاشق چایخوری

پیش از هر چیز باید بدانید برای داشتن یک شله زرد عالی باید نسبت های دقیق مواد در شله زرد را رعایت کنید.

طرز تهیه شله زرد به این صورت است که برنج را پاک کرده وپس از شستن در قابلمه مناسبی بریزید ویک پیمانه گلاب ویک پیمانه آب به آن اضافه کرده وبه مدت نیم ساعت فرصت دهید تا خیس بخورد .

یک قابلمه با سایز مناسب را روی شعله گاز بگذارید و ۸ پیمانه آب در آن بریزید ومنتظر باشید تا آب به جوش آید و بعد زمان جوش آمدن آب برنج ومیزان یک پیمانه گلاب باقیمانده را به آن اضافه کنید و فرصت دهید تا مجددا آب و مواد به جوش آیند . کف های سطح آب را با کفتگیر چوبی بگیرید . صبر کنید تا برنج پخته شود برنج را تست کنید وقتی کاملا پخته شد

(که تقریبا یک ساعت به طول می انجامد ) زعفران را دم کرده را بیافزایید کمی صبر کنید سپس شکر را نیز اضافه کنید یکی از نکات پخت شله زرد این است که مرتب هم بزنید تا برنج ته نگیرد.

بعد از حل شدن کامل شکر در مواد شله زرد، خلال بادام وکمی نمک را به مواد افزوده و مجددا به هم زدن ادامه دهید . بعد از اینکه شله زرد کمی غلیظ شد و قوام گرفت یعنی کاملا پخته شده است در این زمان کره را به آن اضافه کرده و ۵ دقیقه بعد قابلمه را از روی حرارت بردارید و زمانی که خنک شد و در ظرف مورد نظر بکشید و با دارچین و خلال بادام و پسته تزئین کنید .

نسبت دقیق مواد شله زرد به این صورت است که :

برای درست کردن شله زرد زعفرانی مجلسی به مقدار زیاد نسبت ها به این ترتیب زیاد می شوند: (مقدار شکر دو برابر برنج می شود و مقدار آب پنج برابر برنج. هر مقداری که می خواهید شله زرد درست کنید این نسبت ها را به یاد داشته باشید و رعایت کنید.)

زمان پخت شله زرد تقریبا 3 ساعت طول خواهد کشید و 15 دقیقه زمان نیز برای آماده سازی مواد شله زرد در نظر بگیرید .

نکات پخت شله زرد

شله زرد

نکات پخت شله زرد

1- برای خوش عطر شدن شله زرد و حفظ طعم خلال بادام ، خلال بادام را از قبل در گلاب خیس کنید.

2- به خاطر داشته باشید شکر را حتما بعد از پختن برنج و اضافه کردن زعفران اضافه کنید. بعد از اینکه شکر اضافه کردید هرچقدر زعفران اضافه کنید رنگ آن تغییری نمی کند. زیرا لعابی که شکر می اندازد باعث می شود همه دانه های برنج به طور یکنواخت رنگ نگیرند و شله زردتان کمرنگ باشد.

3- برای آب نینداختن شله زرد و قوام بیشترآن ، بعد از کامل شدن پخت مواد می توانید یک شعله پخش کن بگذارید زیر قابلمه ی شله زرد و به مدت 30 دقیقه روی شعله ملایم بماند تا تمام آب شله زرد کشیده شود.وهمچنین یک روش دیگر نیز برای آب نینداختن شله زرد وجود دارد که اگر شله زرد به مقدار کم درست می کنید می توانید شله زردتان را داخل ظرف پیرکس بکشید و برای چند دقیقه داخل فر بگذارید تا آب آن کشیده شود.

4- یک نکته مهم در پخت شله زرد این است که شکر رو حتما بعد از پختن برنج اضافه کنید.

5- مقدارغلظت شله زرد باید طوری باشد که اگر مقدار کمی ازآن توی بشقاب ریختید کاملا پخش نشود و کمی قوام داشته باشد.

6- افزودن کره به برنج مانع از ترک خوردن شله زرد بعد از پخت می شود.

7- برای تزیین شله زرد میتوانید از پرک یا خلال بادام و پسته و دارچین و همچنین گل سرخ استفاده کنید. اگر شله زرد را به عنوان دسر سرو می کنید سعی کنید سرد شده باشد .

8- تزیین شله زرد با پودر دارچین : شما می توانید شابلونی با طرح دلخواه درست کنید یا بخرید و شابلون را روی شله زرد گذاشته و پودر دارچین بپاشید، تا طرح دلخواهتان مشخص شود.

9- به یاد داشته باشید تا قبل از اضافه کردن شکر به برنج به آن آب اضافه نکنید. شکر آب می اندازد.

10- اگر تمایل دارید در شله زرد از هل استفاده کنید بهتر است از نوع سفید آن باشد .

11- زعفران را به هیچ عنوان مستقیماً در شله زرد نریزید، مقدار مورد نظر زعفران را در آب جوش حل کنید و بهد به موادتان اضافه کنید.

12- حتما به یاد داشته باشید برای تهیه شله زرد زعفرانی مجلسی برخی از برنج نیم دانه و بعضی هم ترجیح می دهند از برنج کامل استفاده کنند. در هر صورت برنج شما باید مرغوب و ایرانی باشد.

13- اگر تمایل دارید که شله زرد قوام زیادی داشته باشد باید بگذارید اول برنج تان به حالتی غلیظ تر از آن چیزی که می خواهید شله زردتان باشد برسد، و بعد شکر را اضافه کنید، چون بعد از اضافه کردن شکر شله زرد کمی شل تر از حالتی که برنج خالی تان داشته ، خواهد شد.

طرز تهیه شله زرد قالبی

شله زرد

شله زرد

مواد لازم شله زرد قالبی :

  • برنج : یک و نیم پیمانه
  • شکر : دو پیمانه
  • خلال بادام : دو قاشق سوپخوری
  • عرق هل به مقدار لازم
  • پودر ژلاتین : یک قاشق غذاخوری
  • دارچین و خلال پسته : جهت تزیین شله زرد
  • قالب کیک یا ژله
  • گلاب

در حالت معمول برای درست کردن شله زرد برای هر پیمانه برنج دو پیمانه شکر اضافه می شود ولی برای شله زرد قالبی به دلیل استفاده از ژلاتین کمی بیشتر شکر مصرف می شود .

در آغاز برنج را با شش برابر خودش آب بر روی شعله گذاشته و همان لحظه خلال بادام را افزوده و درب قابلمه را بگذارید تا کاملا پخته شود و آب برنج به خوردش برود نزدیک به تمام شدن آب برنج مرتب آن را هم بزنید عرق هل و زعفران را بیافزایید بعد شکر را نیزاضافه و کاملا مخلوط کنید .

میزان ذکر شده از پودر ژلاتین را در حدود دو قاشق آب سرد حل کرده و به روش بن ماری روی حرارت حل کنید و کناربگذارید . گلاب را نیز به شله زرد اضافه کرده و هم بزنید تا کمی سفت شود .میزان گلاب در شله زرد بستگی به سلیقه شما دارد

و زمانی که آب آن کاملا بخار شده بعد حرارت را خاموش کرده و ژلاتین را افزوده و کاملا با شله زرد مخلوط کرده و قالب ژله یا کیک را فقط کمی آب سرد دور تا دور آن بچرخانید و سریع آب را خالی کنید

و سپس شله زرد را درون آن ریخته و کمی که سرد شد برای حدود ۶ الی ۷ ساعت داخل یخچال قرار دهید . زمانی قصد خالی کردن شله زرد در دیس مورد نظر داشتید ابتدا با نوک کارد یک بار به دور تا دور قالب کشیده و برای حدود ۵ ثانیه آن را درون آب داغ گذاشته و سریع داخل دیس برگردانید و با پسته و دارچین تزیین کنید .

شله زرد با آرد برنج

شله زرد با آرد برنج

شله زرد با آرد برنج

مواد لازم شله زرد با آرد برنج :

آب سرد : دو لیوان

آرد برنج : یک لیوان

شکر: دو لیوان

گلاب : دو لیوان

خلال بادام : 50 گرم

کره : 100 گرم

زعفران : به مقدار کافی

هل : یک قاشق چایخوری

دارچین و خلال پسته : جهت تزئین (سلیقه ای )

آب سرد را با آرد برنج و شکر مخلوط کنید. در ظرف مناسبی بریزید و روی شعله گاز بگذارید و مرتب آن را هم بزنید تا غلیظ شود. اکنون گلاب، خلال بادام خیس کرده و کره را بیفزائید و مخلوط کنید. سپس زعفران و هل را اضافه کنید و صبر کنید تا غلظت شله زرد به حد مناسب برسد. در ظرف مناسب ریخته وبا خلال پسته وپودر دارچین تزیین کنید .

طرز تهیه شله زرد در فر

برای آشنایی با طرز تهیه شله زرد داخل فر باید بدانید که طبق دستور فوق که برای پخت شله زرد بیان شد ، عمل کنید سپس شله زرد را پس از به قوام رسیدن به مدت نیم ساعت در فر بگذارید .

از نکات مهم تهیه شله زرد داخل فر این است که اگر هم زدن مداوم آن برای شما سخت است، می توانید به راحتی آن را در فر درست کنید. البته تمام مراحل پخت شله زرد روی اجاق گاز انجام می شود فقط در مرحله پایانی می توانید برای به قوام رسیدن شله زرد آن را در فر بگذارید .

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید