فوت وفن حلوا پزی

یکی از انواع شیرینی های معروف ایرانی حلوا است. حلوا انواع گوناگونی دارد و براساس نوع آن ممکن است برخی مواقع به عنوان شیرینی برخی مواقع به عنوان دسر یا برخی موارد نیز در پخت یک غذا یا شیرینی دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

موادی که برای تهیه حلوا استفاده می شود مختلف است البته همین که اسم حلوا به گوشتان می خورد ذهن شما ناخودآگاه به سمت حلوای آرد گندم کشیده می شود، مطلب گرد آوری شده ی زیرشما را با انواع حلوا وهمچنین نکات وفوت وفن تهیه حلوا آشنا کرده و به صورت حرفه ای طرز تهیه آن را توضیح خواهد داد با تانما همراه شوید تا با هم یک تجربه شیرین داشته باشیم :

از انواع حلوا می توان به حلوای هویج ، حلوای آرد نخودچی ، حلوای گل سرخ ، حلوای آرد برنج ، حلوای جوانه گندم ، حلوای گردویی ، حلوای پسته ای ، حلوای رولتی ، حلوای عربی و....

دستور پخت حلوای زعفرانی

دستور پخت حلوا زعفرانی

دستور پخت حلوا زعفرانی

1- شکر : یک پیمانه

2- آب : یک و نیم پیمانه

3- روغن مایع: نصف پیمانه

4- كره: 100 گرمطرز تهیه حلوای زعفرانی

5- آرد سفید : دو پیمانه

6- پودر مغز هل : سلیقه ای

7- گلاب: یك چهارم پیمانه

8- زعفران آب كرده: یك چهارم پیمانه

برای درست کردن حلوا بهتر است ابتدا شربت آن را تهیه کنید به این صورت که آب و زعفران دم کرده را به همراه شکر مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید تا مواد حل شده و چند دقیقه بجوشد.

آرد را روی حرارت ملایم تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود وتغییر رنگ دهد .تفن آرد حدود 30 تا 40 دقیقه طول خواهد کشید.

در این مدت باید مرتب آردها را به هم بزنید تا نسوزد. روغن و کره رو اضافه کرده و دوباره تفت دهید تا رنگش قهوه ای کمرنگ شود.

تابه را از روی حرارت بر دارید و شربت را به مخلوط آرد اضافه کنید وبه خوبی هم بزنید . اگرآرد بصورت گلوله گلوله شد و حلوا کمی شل بود نگران نباشید با هم زدن درست خواهد شد . سپس گلاب و مغز هل را نیز به حلوا اضافه کرده

تقریبا” ۱۰-۵ دقیقه زمان می برد تا حلوا یکدست و سفت شود . اگرباز احساس کردید حلوا کمی شل است می توانید ۳-۲ دقیقه دیگر روی حرارت گذاشته تا سفت شود .

دستور پخت حلوای هویج

دستور پخت حلوای هویج

دستور پخت حلوای هویج

مواد لازم :

هویج : نیم کیلو

گلاب : نصف پیمانه

روغن مایع : نصف پیمانه

زعفران دم کرده : دو قاشق سوپ خوری

شکر : دو پیمانه

آرد سفید : یک پیمانه

آرد سفید را در تابه مناسبی ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید و حدود 10 دقیقه تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود و آرد کمی سبک شود. سپس روغن و زعفران دم کرده را به آرد اضافه و مخلوط کنید.

در این مرحله هویج ها را پس از پوست گرفتن و بپزید ، هویج های پخته شده را خوب پوره کنید، سپس به آرد اضافه و هم بزنید تا مخلوط شود.

گلاب را با شکر مخلوط کرده وبه تابه اضافه کنید و دایره وار در یک جهت هم بزنید تا حلوا جمع شود. سپس از روی شعله برداشته با خلال پسته در ظرف مناسبی تزیین کنید .

دستور پخت حلوا با شیر خشک

دستور پخت حلوا باشیر خشک

دستور پخت حلوا با شیر خشک

مواد لازم :

شیر خشک: یک لیوان

کره و روغن: یک لیوان

شکر: دو لیوان

آب: یک لیوان

آرد قنادی: دو لیوان

هل و زعفران: به میزان لازم

روغن وکره را روی حرارت گرم کنید آرد وشیر خشک را که قبلا الک کرده اید به آن اضافه کنید، زمانی که آرد رنگ کاراملی به خود بگیرد ، نکته : ( حرارت را ملایم نگه دارید تا شیرخشک نسوزد ) آب وشکر را با هم مخلوط کرده روی حرارت بگذارید زمانی که شکردر آب حل شد وقبل از اینکه بجوشد از روی حرارت بردارید .

هل وزعفران را به آرد سرخ شده بیافزایید .شربت را به مخلوط آرد اضافه کرده ومرتب هم بزنید تا یکدست شود زمانی که حلوا از ظرف به راحتی جدا شد ودر تابه جمع شد از روی حرارت بردارید .

دستور پخت حلوای با آرد نخودچی

دستور پخت حلوا با آرد نخود چی

دستور پخت حلوا آرد نخودچی

مواد لازم :

آرد نخودچی : دو پیمانه

کره : 100 گرم

روغن مایع : یک ونیم پیمانه

آرد سفید: دو پیمانه

مواد لازم برای شربت حلوای آرد نخود چی :

آب : دو پیمانه

پودر هل : یک قاشق غذاخوری

گلاب : نصف پیمانه

زعفران : یک استکان

شکر : دو پیمانه

درمرحله اول تهیه حلوا بهتر است شربت را تهیه کنید به این صورت که تمام مواد لازم که برای شربت ذکر شد را با هم مخلوط کنید سپس روی حرارت بگذارید وقتی شروع به جوشیدن کرد از روی حرارت بردارید .

آرد را با روغن در تابه ای مناسب بریزید روی حرارت گذاشته ومرتب هم بزنید تا آرد کمی سبک شود وخامی آن

از بین برود .وبعد آرد نخود چی را الک کرده واضافه کنید ، کره را هم اضافه کرده ومرتب هم بزنید تا آرد ها کمی تفت خورده سپس کم کم شربت را به آن بیافزایید ، وقتی جمع شد آن را کنار گذاشته ودر ظرف مورد نظر با خلال بادام وپسته تزیین کنید .

دستور پخت حلوای آرد برنج

مواد لازم :

آرد برنج : ۱لیوان

شکر : نصف لیوان

روغن جامد : نصف لیوان

آب : نصف لیوان

زعفران حل شده : دو قاشق غذا خوری

گلاب : ۱/۴ لیوان

ابتدا شربت را تهیه کنید به این صورت که آب وشکر وزعفران را مخلوط کرده روی حرارت گذاشته تا حل شوند سپس از روی حرارت بردارید . تابه ای مناسب را روی شعله گاز گذاشته روغن را در آن بریزید وزمانی که داغ شد آرد برنج را در آن تفت دهید . بعد از این که آرد برنج به رنگ طلایی در آمد شربت را به آرد برنج اضافه کنید و سپس حلوا را به خوبی هم بزنید تا یکدست شود و به خوبی پخته شود.

طرز تهیه حلوای جوانه گندم

طرز تهیه حلوای جوانه گندم

طرز تهیه حلوای جوانه گندم

مواد لازم :

آرد سفید : یک پیمانه

آرد جوانه گندم : یک پیمانه

روغن جامد یک پیمانه

مواد لازم جهت تهیه شربت :

آب وگلاب با هم : دو نیم پیمانه

زعفران و هل : به میزان لازم

شکر: دو نیم پیمانه

برای تهیه شربت آب وگلاب شکر وزعفران ، هل را با هم مخلوط کرده روی حرارت بگذارید تا حل شود زمانی که حل شد از روی شعله گاز بردارید .

ابتدا آرد سفید را تفت دهید (چون آرد جوانه گندم به سرعت می سوزد کمی دیرتر اضافه کنید) بوی آرد که بلند شد سپس آرد جوانه را هم اضافه کرده با شعله ملایم بخوبی مخلوط کنید تا کمی تغییر رنگ دهد و عطر آرد بلند شود سپس روغن را بیافزایید

مخلوط باید حالت خمیری داشته باشد اگر خیلی سفت بود کمی روغن اضافه کرده و تفت دهید .تا زمانی که کاملا رنگ قهوه ای روشن شود سپس شربت را ریخته ومرتب هم بزنید تا حلوا جمع شود و از ظرف یه تیکه جدا شود.

طرز تهیه حلوای رولتی

طرز تهیه حلوای رولتی

طرز تهیه حلوا رولتی

مواد لازم :

شیر : دو پیمانه

روغن مایع : نصف پیمانه

آب : یک پیمانه

شکر : یک پیمانه

پودر کاکائو : کمی

گلاب و پودرهل : به میزان کافی

طرز تهیه حلوای دو رنگ نیز به همین صورن می باشد ، ابتدا شکر وآب را مخلوط کرده آن را بجوشانید ودر سه ظرف مجزا بریزید .

به یک ظرف زعفران و گلاب ، به ظرف دوم پودر کاکائو و به ظرف سوم فقط کمی گلاب اضافه کنید .

روغن را در ظرف مناسبی روی حرارت بگذارید آرد را در آن ریخته کمی هم بزنید سپس شیر را اضافه کرده ودوباره شروع به هم زدن کنید تا ته نگیرد (حدود 30 دقیقه ادامه دهید) اگر احساس کردید مخلوط آرد به ظرف می چسبد کمی روغن به آن بیافزایید .

حلوا را در سه ظرف جداگانه بریزید

روی یک سینی یا سطح صاف نایلون کشیده و یک رنگ حلوا را روی آن کاملا پهن کنید. لایه دوم را روی لایه اول ریخته و مجددا پخش کنید.

و مجددا برای لایه سوم هم همین کار را تکرار کنید.

می توانید لابلای حلواها از کنجد ، پسته ، گردو .. هم استفاده کنید.

سپس به کمک کیسه فریزر رول کنید و با کیسه فریزر آن را در یخچال گذاشته تا سرد شود.

بعد از آن که حلوا سرد و سفت شد، آن را برش بزنید.

طرز تهیه حلوای عربی

مواد لازم :

شیر خشک: یک پیمانه

شکر: دو پیمانه

کره یا روغن جامد: ۲۰۰ گرم

آب: یک پیمانه

آرد: یک پیمانه

هل ساییده شده: نصف قاشق چایخوری

زعفران ساییده شده: یک چهارم قاشق چایخوری

برای طرز تهیه حلوا عربی ابتدا شکر وآب را بر روی حرارت قرار دهید تا شربت حلوا آماده شود. زمانی که شکر به خوبی حل شد زعفران را اضافه کرده و پس از مدت کوتاهی از روی حرارت بردارید. آرد را در تابه ای مناسب بر روی حرارت کم تفت دهید. تا رنگ آن تغییر کند. سپس آن را از الک عبور داده دوباره تفت دهید.

شیر خشک را بیافزایید و به تفت دادن ادامه دهید. (شیر خشک، را در زمان اضافه کرده از الک عبور دهید). پس ازطلایی رنگ شدن آرد، هل را اضافه نموده و پس از تفت مختصری، روغن یا کره را اضافه نمایید و به هم زدن ادامه دهید تا آرد گلوله نشود. وقتی روغن به خوبی با مواد دیگر یکدست شد . شربت را کم کم به مواد اضافه نمایید و هم بزنید تا مواد یکدست شود .

پس از اضافه کردن شربت، به خوبی هم بزنید تا اینکه آب اضافی حلوا تبخیرشود . سپس حلوا را در ظرف دلخواه خود بریزید و با خلال پسته وبادام تزیین کنید .

طرز تهیه حلوای گردو

مواد لازم :

آرد برنج : یک پیمانه

شکر : یک پیمانه

گردو آسیاب شده : یک پیمانه

آب : ۸ پیمانه

ابتدا گردو را به پودر کرده و شکر و پودر گردو و آرد برنج را درون ظرفی مناسب بریزید و با یکدیگرمخلوط کنید.

آب را به ترکیب فوق اضافه کرده هم بزنید . مخلوط مواد حلوا را روی حرارت ملایم قرار داده و مخلوط را هم بزنید تا مواد گلوله نشوند و ته نگیرند. نکته : حرارت را ملایم نگه دارید (زیرا پودر گردو رنگ نمی دهد و رنگ حلوا کرم می شود)

حلوای گردو را روی حرارت ملایم به مدت ۲.۵ ساعت قرار دهید تا به خوبی پخته شود.

نکات کلیدی در تهیه حلوا

حلوا

حلوا

1- می توانید در مرحله آخر تهیه حلوا اگر حلوا به روغن نیفتاد مقداری روغن به حلوا اضافه کنید.

2- برای خوش طعم کردن حلوا با آرد برنج می توانید از هل و یا مقدار کمی وانیل نیز استفاده کنید.

3- برای تهیه شربت حلوا زعفران را از قبل در درون آب گرم حل کنید

4- در مرحله آخر پخت حلوا اگر در قابلمه جمع نشد و منسجم نبود میزان شربت اضافه شده زیاد است و باید حلوا را روی حرارت بگذارید و مجددا حرارت دهید تا کمی آب اضافی آن تبخیر شود.

5- به یاد داشته باشید اگر بعد از ریختن شربت در درون حلوای آرد برنج حلوا را به مدت زیادی بر روی حرارت قرار دهید شربت می سوزد و باعث می شود که حلوا سفت و خشک شود.

6- برای جلوگیری از شل شدن حلوا شربت را یکباره اضافه نکنید و در چند مرتبه این کار را انجام دهید. زیرا حلوای شل را اگر زیاد حرارت دهید کمی از کیفیت آن کاسته خواهد شد.

7- برای تهیه حلوا بهتر است از آرد نان سنگک استفاده نمایید .حلوای تهیه شده از این آرد حلوای لطیف تر و خوش طعم تری خواهد بود.

8- توجه داشته باشید که اضافه ماندن شربت حلوا نیز باعث کم شدن شیرینی حلوا می شود. درآخر پخت حلوا نهایتا چند قاشق شربت باید باقی مانده باشد.

9- نکته قابل ذکر این است که آرد حلوا را با ملایمت و حوصله سرخ کنید تا نسوزد چون آرد سوخته باعث تلخ شدن حلوا می شود.

10- اگر درمرحله آخر پخت حلوا ( که جمع شدن آن در وسط ظرف است ) حلوا تکه تکه شد شربت آن کم است و حلوا خشک است کمی شربت اضافه کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟ 4
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید