انواع ظروف یکبار مصرف 

در این مقاله در سری مقالات آشنایی با ظروف یکبار مصرف میخواهیم شما را با انواع ظروف یکبار مصرف آشنا کنیم و با هم ببینیم اصولا به چه چیزی ظرف یکبار مصرف میگویند و آیا واقعا این ظروف برای سلامتی ضرر دارند؟  شاید اولین چیزی که از ظروف یکبار مصرف به ذهن شما بیاید ظرف های غذای نذری یا لیوان های یکبار مصرف آبخوری باشد. اما طیف گسترده ای از ظروف یکبار مصرف وجود دارد که کاربردهای متنوع و در سال های اخیر به نوعی لوکس نیز پیدا کرده است.

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

ظروف یکبار مصرف گیاهی

ظروف یکبار مصرف فومی

ظروف یکبار مصرف کاغذی

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

ظرف یکبار مصرف پلاستیکی

ظرف یکبار مصرف گیاهی

مزایای ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف گیاهی بر پایه نشاسته ذرت مزایای فراوانی دارد شامل:

تهیه شده از نشاسته ذرت اصلاح شده

سازگاری با محیط زیست (تجزیه پذیری در خاک حداکثر پس از 6 ماه)

بدون هیچ گونه آثار تخریبی بر محیط زیست پس از تجزیه شدن

عاری از هر گونه اثرات مضر پس از تماس با مواد غذایی داغ

تنوع در تولید انواع مختلف ظروف یکبار مصرف جهت حمل غذا و مایعات و نوشیدنی گرم و سرد

گرم نمودن غذا در داخل مایکروویو بدون هیچ گونه عوارض

مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید محصولات

توسعه و تقویت صنعت کشاورزی

تاریخچه ظروف یکبار مصرف

در سال های اخیر و به مدد پیشرفت اینترنت در کشور و آشنایی تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف داخلی با بازارهای جهانی و محصولات خارجی، تنوع و کیفیت ظروف یکبار مصرف بسیار افزایش پیدا کرده است.

بهترین اثبات برای این مدعا ظروف بستنی هستند. شاید نیاز نباشد به خیلی قبل برگردیم زمانی که ظروف بستنی سنتی شامل یک کاسه ساده شفاف یا شیری رنگ بود که در آن انواع بستنی ها سرو می شد ولی در حال حاضر شما با انواع ظرف های پر رنگ و لعاب و در طرح های مختلف روبرو هستید که در هر بستنی فروشی یا آبمیوه فروشی یافت می شود.

 شاید باید این امر را مدیون اینترنت بود. بله اینترنت. اولین جرقه های تولید ظروف فانتزی در ایران توسط کسانی زده شد که به اینترنت پرسرعت طی اواخر دهه هشتاد دسترسی داشتند.

با رشد امکانات و قوانین ثبت طرح های صنعتی در کشور، طرح های ظروف یکبار مصرف کم کم به صورت ثبت شده و شامل حقوق مخترعین و طراحان درآمد و باعث دلگرمی بیشتر تولید کنندگان جهت تولید و ایجاد طرح های مختلف بدون ترس از کپی برداری شد.

امروزه تنوع ظروف یکبار مصرف و محصولات وابسته به قدری زیاد شده است که شاید به راحتی نتوان همه آنها را فهرست کرد؛ اما می توان برخی از کاربردهای مهم آن ها را اشاره کرد.

ظروف بستنی

ظروف غذای نذری

ظروف بسته بندی

لیوان و جام یکبارمصرف

پیش دستی و بشقاب یکبار مصرف

قاشق، کارد و چنگال

سفره یکبار مصرف

سطل ماست یکبار مصرف

بشقاب های فانتزی

ظروف نیلوفری

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

آلومینیوم ماده بسیار پایداری در برابر خوردگی بوده و در اثر تماس مستقیم با انواع مختلف مواد غذایی امکان مهاجرت عناصر فلزی به ماده غذایی و آلوده کردن آن و تشدید واکنش های شیمیایی فسادزا در مواد غذایی وجود ندارد.

یک ظرف آلومینیومی خنثی است و هیچگونه واکنشی با مواد غذایی ندارد.

ظروف آلومینیومی طعم غذا را تغییر نمی دهند.

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی قابل استفاده در ماکروویو و ماکروفر هستند.

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی قابل بازیافت هستند و به طبیعت باز می گردند.

ظروف یکبار مصرف کاغذی

آنچه این روزها حضور پر رنگتر و مصرف بیشتری در زندگی روزمره آدمها دارد استفاده از ظروف یکبار مصرف به صورت ظروف کاغذی یا پلاستیکی و مقوایی به صورت بشقاب ، کاسه ، بطری ، نی ، قوطیهای فلزی ، لیوان و... از نوع پلیمر است که در تولید انبوه هر روز به اشکال فریبنده تر و زیباتر وارد زندگی روزمره مان می گردند

    در خانه، محل کار، همایش ها و جلسات علمی و اداری ، مجالس عروسی و عزا ، روضه خوانی و افطاری و توزیع نذورات و همه جا برای پذیرایی از میهمانان و توزیع در مکانهای مختلف برای صرف غذا و نوشیدن چای و قهوه و آب و نوشابه از انواع ظروف یکبار مصرف استفاده می کنیم

    البته ظاهراً کاملاً بهداشتی و مقرون به صرفه است چون نمی شکند و برای شستشو نیاز به صرف وقت و هزینه و نیروی انسانی و آب و مایع ظرفشویی و... ندارد اما چه کار کنیم که این ظروف یکبار مصرف بهداشتی باعث ابتلا به سرطان نگردند؟
    سؤالهایی نظیر اینکه چگونه می توان با وجود استفاده از این ظروف به بیماریهای گوارشی مبتلا نشد؟ یا اینکه آیا قرار دادن غذای داغ در این ظروف مجاز است؟
    نوشیدن چای داغ در لیوانهای پلاستیکی منعی ندارد؟
    و پرسشهای مشابه که این روزها مورد توجه محافل علمی قرار گرفته و در این شماره با توجه به اهمیت آشنایی با استفاده صحیح از این ظروف و نقش آن در پیشگیری و ابتلای به بیماریها (بخصوص سرطانها) به آن پرداخته ایم بخوانید
    ظروف یکبار مصرف انواع مختلف دارد چون در ساخت آنها ممکن است از مواد شیمیایی استفاده شده باشد که پلاستیک را می سازند و یا موادی که نهایتاً به کاغذ و مقوا ختم می شود

    توصیه متخصصان این است که از نظر سلامت ، ظروف یکبار مصرف کاغذی را استفاده کنند. همچنین هر ظرفی که ساخت و بنیادش به پلاستیک ختم می شود و با مواد شیمیایی سالم بسازند. زیرا بازیافت پلاستیکهای خشک اگر با نظارت دقیق روی ساخت آنها انجام نشود، نهایتاً مواد دست دومی است که طبخ غذا یا مصرف غذا در آنها توصیه نمی شود بخصوص مواد داغ که کاملاً ضرر دارد

    غذاهایی مثل سوپ ، آش و نظیر آن یا نوشیدنیهایی مثل چای و قهوه که در این ظروف سرو می گردد اصلاً توصیه نمی شود به ویژه از ظروفی که از بازیافت منازل و مواد خشک منازل تهیه می گردد ابداً نباید استفاده نمود

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید