بسیاری از ما با وجود ورزش و داشتن رژیم غذایی باز هم لاغر نمی شویم . تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که هر ورزش و رژیم غذایی برای شما مناسب نیست؟ هر کس شرایط و ویژگی های خاص خودش را دارد که اگر بررسی نشود نه تنها رژیم غذایی برای او مناسب نیست بلکه بسیار هم آسیب رسان است.

چرا با رژیم گرفتن لاغر نمی شویم؟

باکتری‌های روده نقش منحصربه فردی در تناسب اندام یا چاقی و لاغری افراد دارند، این باکتری‌ها نسبت به رژیم غذایی و ورزش افراد پاسخ‌های متفاوتی دارند.

کارشناسان درجدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند افرادی که فاقد نوعی باکتری در روده خود هستند کمتر می‌توانند وزن ahk را کاهش دهند حتی اگر رژیم‌های خوراکی و ورزشی سنگین و سخت داشته باشند.

عدم کاهش وزن

علت عدم لاغری حتی با وجود رژیم غذایی

 

پژوهشگران دانشگاه مایوکلینیک در مطالعه‌های خود نمونه‌های باکتری روده از حدود ۲۶ داوطلب در برنامه تحقیق درمان چاقی درمانگاه مایو را جمع آوری کردند.

بررسی‌های آن‌ها نشان داد افرادی که موفق به کاهش وزن بیشتری شده اند دارای مقدار بالاتری از (Phascolarctobacterium) ضد التهابی در روده خود بوده اند.

این مطالعه نشان می‌دهد باکتری‌های روده نقش منحصربه فردی در تناسب اندام یا چاقی و لاغری افراد دارند، این باکتری‌ها نسبت به رژیم غذایی و ورزش افراد پاسخ‌های متفاوتی دارند.

چرا با وجود رژیم و ورزش وزنمان کم نمی شود

محققان در جریان پژوهش‌های خود دریافتند برخی افراد چاق با وجود رعایت دقیق میزان خوراک و انجام ورزش‌های تمرینی مانند دیگران به تناسب اندام نمی‌رسند که نشان داد عاملی دیگر در جلوگیری از لاغرشدن آن‌ها اثرگذار است.

پژوهشگران بنا بر نتیجه‌های به دست آمده از این تحقیق درصدد هستند راهکار‌های جدیدی برای کمک به کاهش وزن افراد چاق به وسیله دگرگون کردن شیوه عملکرد باکتری‌های روده پیدا کنند.

دانشمندان باکتری (Phascolarctobacterium) را بر کاهش وزن اثرگذار می دانند، با وجود اثرگذاری برخی عامل های درونی در بدن انسان در ایجاد چاقی یا لاغری کارشناسان توصیه های زیر را برای کاهش وزن و جلوگیری از بازگشت اضافه وزن پس از گرفتن رژیم غذایی به افراد دارند.

عدم کاهش وزن

تاثیر ورزش و رژیم غذایی

 

رژیم غذایی سالم حاوی انواع میوه و سبزیجات تازه، مواد لبنی، پروتئینی، ماهی و خوراک های دریایی، حبوبات و غلات داشته باشند و از مصرف تنقلات فاقد ارزش تغذیه ای خودداری کنند.

در میان وعده ها از خوراکی هایی چون انواع دانه های آجیل و یا ماست مخلوط با میوه و سبزیجات استفاده کنند.

هر روز به میزان کافی پیاده روی حداقل بیست دقیقه بدون توقف داشته باشید، پیاده روی سبب سوزانده شدن چربی های اضافی دربدن ، ایجاد نشاط و تناسب اندام می شود. با استفاده از دستبند های هوشمند یا نرم افزارهای بررسی حرکت های ورزشی برروی گوشی تلفن همراه خود، میزان پیاده روی روزانه را بررسی و ثبت و سعی کنید هر روز مقداری میزان پیاده روی خود را افزایش دهید.

رژیم کاهش وزن

زمانی که خارج از خانه هستید به جای مصرف چیپس ، پفک یا بیسکوئیت از خوراکی های سالم چون میوه تازه استفاده کنید.

عدم کاهش وزن

رژیم کاهش وزن

 

به میزان کافی آب بنوشید و همیشه بطری آب یا آب مخلوط با میوه های تازه به همراه داشته باشید، مصرف آب به میزان کافی سبب سلامت بدن و حفظ تناسب اندام می شود.

زمان خرید خوراکی های فرآوری شده یا حضور در رستوران و کافی شاپ ها حتماً مواد تشکیل دهنده خوراکی یا نوشیدنی را مطالعه کنید به ویژه میزان کالری، نمک و شکری که در آن وجود دارد.

هر روز زمان کافی صرف انجام ورزش و فعالیت فیزیکی در نظر بگیرید و هر هفته حداقل دوبار خود را وزن و آن را ثبت کنید.

خوراکی های یکسان در طول هفته مصرف کنید و رژیم غذایی خود را در طول هفته ها حفظ کنید، مصرف خوراکی های متنوع و مختلف در طول هفته و ماه ها می تواند سبب اضافه وزن شما شود.

در صورتی که با مراجعه به پزشک متخصص تغذیه به تناسب اندام رسیده اید، ارتباط خود با پزشک را قطع نکنید و در بازه های زمانی استاندارد برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

برخی دگرگونی ها در زندگی بانوان مانند بارداری ، یائسگی ، ابتلا به برخی بیماری ها و مصرف گونه های خاصی از داروها می تواند سبب افزایش وزن شود که با شناسایی دقیق عامل ایجاد چاقی و مراجعه به متخصص می توانید تناسب اندام خود را به دست آورید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید