علامت های بارداری قبل از دست دادن پریود

همانطور که می دانید از دست دادن پریود یا چرخه قاعدگی نشانه مهمی از آغاز علائم بارداری در بدن زنان است. به همین دلیل، می توان ادعا كرد كه اگر زنی بر روی تاریخ دقیق پریود یا چرخه قاعدگی بدن خود تمرکز داشته باشد، به راحتی می تواند بداند كه آیا باردار است یا نه.

اما یک زن جوان باید با علائم بارداری در بدن خود، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی آشنا باشد، تا بتواند در صورت لزوم از حاملگی خود اگاه شود.
بسیاری از زنان می توانند با آگاهی از علائم بارداری قبل از حذف چرخه قاعدگی یا پریود در بدن خود و با استفاده از تست بارداری خانگی، از باردار بودن خود مطمئن شوند، چون علائم بارداری ایده روشنی از تغییرات ایجاد شده در بدن را به زنان می دهد و آن ها را برای روزهای سخت بارداری آماده می کند.

علائم تشخیص بارداری ، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی:

 علائم خاصی که از باردار شدن زنان خبر می دهد، ممکن است در برخی موارد هم به دلیل شرایط خاص پزشکی دیگر، در بدن برخی خانم ها مشاهده شود. اما علائمی که در مورد آن ها در مقاله زیر بحث شده است، با شرایط دیگر پزشکی قابل تغییر نبوده و همیشه نتیجه حامله بودن فرد را نشان خواهند داد.

در واقع، علائمی وجود دارد که علائم بارداری در بدن زنان بوده و تنها می توانند زمانی که زنی باردار شده است، خود را نشان دهند. البته فراموش نکنید كه استفاده از کیت های تست بارداری خانگی به راحتی و در هر زمانی باردار بودن زنان را تایید می كند.

مهم ترین علائمی که نشان دهنده آغاز روند حاملگی در بدن زنان، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی در بدن آن ها هستند، عبارتند از:

خونریزی و گرفتگی عضلات در هنگام لانه گزینی جنین از علائم بارداری:

اگر شما هم رابطه جنسی محافظت نشده ای را در سراسر دوران تخمک گذاری خود داشتید، باید بدانید که احتمال حامله شدن شما در این ماه بسیار زیاد است. همچنین، یادتان باشد كه بیشتر زنان در چنین شرایطی، علائمی مانند گرفتگی های قاعدگی، لکه بینی و یا خونریزی را یک یا دو هفته قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی خود تجربه می کنند.

البته، فراموش نکنید كه همه زنان علائم مشابهی را در هنگام حامله شدن، در بدن خود تجربه نمی کنند، اما اگر چرخه قاعدگی یا پریود ماهانه در بدن آن ها رخ ندهد، می توانند از باردار بودن خود مطمئن شوند.

علاوه بر این موارد، جالب است بدانید كه لانه گزینی تخمک لقاح یافته زمانی صورت می گیرد كه تخمک بارورشده به دیواره رحم مادر متصل گردد.

این توده سلولی که در حال حاضر با عنوان "بلاستوسیست" شناخته می شود، دارای یک توده سلولی بیرونی است که جفت را تشکیل خواهد داد و یک توده سلولی داخلی که جنین از آن به وجود می آید.

هنگامی که عمل لانه گزینی در رحم یک زن اتفاق می افتد، او ممکن است علائم لانه گزینی مانند لکه بینی، گرفتگی و اسپاسم عضلات را در داخل رحم و شکم خود تجربه کند.

البته، فراموش نکنید كه خونریزی در هنگام لانه گزینی تخمک بسیار سبک بوده و حتی ممکن است خون آن به صورت چند قطره بر روی لباس زیر زنان مشاهده شود و یا فقط در داخل خود مهبل (واژن) باشد. همچنین، این خونریزی در بیشتر موارد فقط برای چند ساعت و یا چند روز به طول می انجامد.

نكته مهم در مورد خونریزی در هنگام لانه گزینی تخمک، این است كه خونریزی شدید یک زن می تواند نشانه ای از سقط جنین داخل رحم او باشد. در هر صورت، به خاطر بسپارید كه تماس با یك دکتر متخصص زنان و زایمان در چنین مواردی، بهترین گزینه خواهد بود.
در نهایت، یادتان باشد كه گرفتگی عضلات رحم و شکم زنان که در هنگام لانه گزینی تخمک در بدن مادر رخ می دهد، نشانه های مختصری داشته و فقط برای چند روز طول می کشد، چون پس از جایگزین شدن تخمک، نشانه های اولیه در بدن زنان ناپدید می شوند.

در واقع، لانه گزینی تخمک لقاح یافته در حدود شش تا ده روز پس از انجام عمل تخمک گذاری در بدن زنان رخ می دهد. البته، این حالت فقط در صورتی امکان پذیر است که چرخه قاعدگی یا پریود ماهانه این افراد منظم باشد (چرخه قاعدگی یا پریود منظم زنان در هر دوره حدود 28 روز طول می کشد).

خونریزی زنان در هنگام لانه گزینی و گرفتگی عضلات رحم و اسپاسم آن ها معمولا در هفته سوم (یعنی حدود روز 20 تا 24) و یک هفته قبل از شروع دوران قاعدگی در بدن این افراد مشاهده می شود.

 بالا رفتن دمای بدن زنان باردار علامتی برای تشخیص بارداری قبل حذف پریود:

یکی دیگر از علائم بارداری قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی زنان که خیلی هم دقیق است، بالا رفتن دمای بدن این افراد می باشد. شما به عنوان یک زن جوان برای استفاده از این نشانه می توانید دمای پایه بدن خود را برای چند ماه پشت سر هم اندازه گرفته و آن ها را با هم مقایسه کنید.

فراموش نکنید زنانی که سعی می کنند با استفاده از روش BBT از باردار بودن خود آگاه شوند، باید از زمان دقیق تخمک گذاری در بدنشان آگاه باشند، چون یک تا دو هفته قبل از تخمک گذاری، دمای پایه بدن ممکن است در حدود 97.7 ° F باشد.

البته، این دما برای بدن زنان قبل از آغاز روند تخمک گذاری هم بسیار مناسب است. همچنین، یک تا دو روز پس از تخمک گذاری، دمای بدن زنان در حدود 0.4-1 درجه افزایش می یابد.

ولی این افزایش دما پس از شروع پریود یا دوره قاعدگی دوباره به حالت عادی خود باز خواهد گشت. اما اگر زنی باردار شود، دمای بدن او همچنان بالا باقی خواهد ماند.
با توجه به این توصیفات، می توان ادعا كرد كه افت ناگهانی دمای بدن زنان در عرض یک هفته بعد از تخمک گذاری، به عنوان یک نشانه دقیق از انجام لانه گزینی در بدن او شناخته می شود. در واقع، این حالت به این معنی است که جنین به دیواره رحم مادر متصل شده است.

در نهایت، به خاطر داشته باشید BBT روشی است که می توان از آن در طول چرخه قاعدگی یا پریود نیز استفاده نمود، اما اگر شما هم به عنوان یک زن جوان مشاهده کردید که دمای بدنتان به طور ناگهانی بالا رفته است، بدانید كه این حالت می تواند نشانه ای از آغاز روند بارداری در بدنتان باشد.

احساس درد سنگینی در سینه ها  علامت بارداری قبل از از دست دادن پریود:

به وجود آمدن تغییرات در سینه های یک زن، یكی دیگر از علائم بارداری  در بدن این افراد می باشد، چون این لحظات زمانی است که هورمون های ترشح شده در بدن، سیگنال هایی را به سینه ارسال می کنند تا آن ها را برای 40 هفته دوران حاملگی آماده کنند.

در واقع، در روزهای آغازین دوران بارداری ، رگ های خونی موجود در سینه های مادر گشاد شده و شروع به رشد می کنند. در نتیجه، اندازه آن ها از حالت طبیعی بزرگ تر شده و رنگ تیره موجود بر روی نوک سینه ها، نیز بزرگ تر و تیره تر می شوند.

البته، به عنوان یك خانم باردار یادتان باشد كه شما می توانید تغییرات ایجاد شده در پستان های خود را یک یا دو هفته پس از باردار شدن حس کنید.

سینه های برخی از زنان هم ممکن است در طی این دوره دچار خارش و تورم شده و دردی را هنگام لمس شدن احساس کنند.

همچنین، جالب است بدانید كه این احساسات ناراحت کننده با پیشرفت دوران بارداری افزایش خواهد یافت، به طوری كه شما متوجه خواهید شد سینه بندهایتان بعد از گذشت چند هفته از زمان از دست دادن چرخه قاعدگی یا پریود و در هفته های ششم تا هشتم دوران حاملگی تنگ تر شده است.
در نهایت، یادتان باشد كه تمام این علائم ممکن است در بیشتر زنان مشابه بوده و با پیشرفت دوران بارداری بدتر هم بشوند.

بنابراین، اگر پریود یا دوره قاعدگی در بدن زنی به تاخیر افتاده است، او می تواند تغییرات ایجاد شده در پستان های خود را مشاهده کرده و با استفاده از تست بارداری خانگی از حامله بودن خود مطمئن شود.

 بروز احساس خستگی در بدن:

احساس خستگی بدون دلیل نیز ممکن است علائم بارداری قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی باشد. در واقع، افزایش سطح پروژسترون در بدن زنان، در اوایل دوران حاملگی می تواند آن ها را خسته و خواب آلود کرده و نسبت به زمان های قبل بی حوصله تر کند.

علاوه بر این موارد، تغییرات زیادی هم در روند تولید خون در بدن زنان حامله رخ می دهد، که افزایش یافتن میزان خون در بدن برای حمایت از رشد جنین خواهد بود.

تقریبا می توان ادعا كرد كه همه زنان باردار ، این شرایط را تجربه می کنند! همچنین، آغاز روند بارداری در بدن زنان سطح انرژی بدن مادران را هم کاهش خواهد داد، به ویژه زمانی که بدن فردی مواد معدنی، ویتامین ها، آهن و مایعات را به اندازه کافی دریافت نکند.
به همین دلیل زمانی که زنی احساس کرد، باردار است باید شروع به مصرف ویتامین های دوران بارداری بکند.

البته، یادتان باشد كه مصرف کافئین و محصولات آن با جذب انواع ویتامین ها و مواد معدنی در بدن تداخل پیدا خواهد کرد. بنابراین، خوابیدن روش بسیار خوبی برای مبارزه با احساس خستگی در روزاهای آغازین از دوران بارداری زنان محسوب می شود.

البته، در برخی موارد، بروز حالت خستگی در بدن زنان می تواند به دلیل وجود مسائل مربوط به سلامتی فرد مانند کم خونی و کم کاری تیروئید باشد. بنابراین، شما نمی توانید فرض کنید که حالت خستگی به تنهایی یکی از نشانه های باردار بودن است.

بروز حالت تهوع در روزهای آغازین دوران بارداری:

حالت تهوع و یا ویار صبحگاهی یکی دیگر از علائم بارداری در بدن زنان است، که می تواند حامله بودن فرد را اطلاع دهد.

در واقع، می توان ادعا كرد كه هر زنی در هفته های آغازین بعد از حذف پریود یا دوره قاعدگی در بدن خود و حتی قبل از باردار شدن هم ممکن است حالت تهوع را تجربه کند.

یادتان باشد كه حالاتی مانند سرگیجه، ضعف بدن و احساساتی شدن هم در هنگام بروز حالت تهوع در بدن زنان باردار دست می دهد. هر چند برخی از زنان ممکن است در هر زمان از روز حالت تهوع را تجربه کنند، اما معمولا این حالت در اوایل صبح بدتر است.

جالب است بدانید كه در حدود 75٪ از زنان باردار، ویار صبحگاهی را در روزهای اولیه از دوران بارداری خود تجربه می كنند، اما شدت آن در هر زن بارداری نسبت به مادران باردار دیگر متفاوت است. البته، فراموش نکنید كه بروز حالت تهوع و ویار صبحگاهی زنان باردار در اولین روزهای این دوران شدید بوده و با پیشرفت دوران حاملگی، کم کم فروکش می کند.
ترشح بیش ازحد هورمون HCG (گنادوتروپین جفتی انسان) در مراحل اولیه از دوران بارداری باعث بروز تهوع و استفراغ در زنان حامله می شود.

اما این حالت تهوع معمولا پس از گذشتن سه ماهه اول از دوران حاملگی (در اکثر زنان) فروکش می کند. با این حال، گاهی اوقات هم ممکن استهوع و استفراغ در بدن زنان حامله تا نه ماه به طول انجامد.

در بدن برخی از زنان هم ویار صبحگاهی از هفته ششم دوران بارداری آغاز می شود. این در حالی است که ویار صبحگاهی در دیگر مادران، از روزهای اول دوران بارداری شروع شود.
مراقبت هایی که زمان شک به علایم بارداری باید رعایت کنید:
ترک سیگار و مصرف الکل و مواد مخدر
محدود کردن مصرف کافئین
استفاده از رژیم غذایی سالم که حاوی میوه ها و سبزیجات تازه است
مصرف ویتامین های مخصوص دوران بارداری مانند اسید فولیک

مصرف مواد غذایی روزانه در وعده های کوچک و مصرف مواد غذایی در فواصل منظم
کمک گرفتن از یک پزشک متخصص زنان و زایمان برای اطمینان از رشد مناسب جنین داخل رحم خود

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید