بیماری ضعف عضلانی کودکان یا هیپوتونی بیماری شایعی نیست اما می تواند علائم و عوارض ناگواری داشته و تا مدت ها بر سلامت کودک و نوزاد اثر بگذارد. البته در صورت تشخیص بهنگام، با روش های کنترل و پیشگیری از بیماری ضعف عضلانی در کودکان، می توان شرایط بهتری را برای آن ها فراهم کرد، خصوصا اگر علائم بیماری خفیف باشد. تانما در این مطلب شما را با علائم و روش های درمان بیماری ضعف عضلانی کودکان آشنا می کند؛

بیماری ضعف عضلانی در کودکان چیست؟

تونوس عضلانی پایین، هیپوتونی یا هیپوتونیا (Hypotonia) به حالتی گفته می شود که عضلات کودک شل و سست باشند. ممکن است ببینید که حرکت دادن دست و پاهای کودکتان وقتی در حالت ریلکس است به شکلی غیرعادی راحت است. اگر فرزندتان را از زیر بغلش بلند کنید، باید بتوانید او را محکم بگیرید و بالا ببرید.

وقتی کودک تون عضلانی پایینی دارد، ممکن است احساس کنید که دارد از زیر دستتان سر می خورد. وقتی عضلات فرزندتان شل و آویخته به نظر می رسد و اگر سعی كنید دست یا پای فرزندتان را حرکت دهید، ولی مقاومتی كمتر از آنچه انتظار دارید ببینید، ممکن است مبتلا به عارضه ای به نام تونوس عضلانی پایین یا همان هیپوتونی باشد.

شیوع بیماری ضعف عضلانی در کودکان

حداقل یک کودک از بین 6000 کودک به این بیماری مبتلا می شود.

منشاء بیماری ضعف عضلانی در کودکان

 • عقب ماندگی ذهنی
 • دیستروفی عضلانی
 • فلج مغزی
 • سندرم پرادر – ویلی
 • دیستروفی مایوتونیک
 • سندرم مارفان
 • بیماری تای - ساش
علائم بیماری ضعف علانی در کودکان

منشاء بیماری ضعف عضلانی در کودکان

علائم بیماری ضعف عضلانی در کودکان

 • کنترل ضعیف و یا عدم کنترل سر و گردن
 • تأخیر در مهارت های همچون سینه خیز رفتن و یا غلت زدن
 • کاهش تون عضلانی
 • کاهش قدرت عضلات
 • انعطاف پذیری بیش از حد مفاصل
 • مشکلات گفتاری
 • کم شدن تحمل و استقامت در انجام حرکات
 • عدم توانایی تحمل وزن بر روی پاها
 • ضعف بلع و مشکل در مکیدن
 • گریه ضعیف و صدای آرام در نوزادان مبتلا به هیپوتون

تشخیص بیماری ضعف عضلانی در کودکان

بر اساس نظر پزشک، ممکن است آزمایش های زیر نیز برای یافتن علت ابتلا به این بیماری انجام شود:

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی)

یک فرایند تشخیصی است که در آن از چندین مگنت بزرگ، رادیوفرکانسی و کامپیوتر برای تصویربرداری دقیق از ارگان ها و ساختارهای بدن استفاده می شود. این آزمایش برای رد احتمال ابتلا به اختلالات نخاعی و عصبی انجام می شود.

اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)

یک روش تصویربرداری تشخیصی است که در آن از اشعه ایکس و تکنولوژی کامپیوتری برای تصویربرداری مقطعی (غالباً به آن اسلایس گفته می شود) هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی از بدن استفاده می شود. در عکس های گرفته شده به روش سی تی اسکن قسمت های مختلف بدن مانند استخوان ها، عضلات، چربی و ارگان ها مشخص می شود. عکس های گرفته شده به روش سی تی اسکن به مراتب دقیق تر از عکس های گرفته شده با اشعه ایکس به روش معمولی است.

آزمایش خون

ای ام جی (الکترومیوگرام)

آزمایشی است که برای ارزیابی عملکرد عضلات و عصب ها انجام می شود.

پیشگیری از بیماری ضعف عضلانی در کودکان

تشخیص بیماری ضعف عضلانی در کودکان

ای ای جی (الکتروانسفالوگرام)

آزمایشی است که برای اندازه گیری فعالیت های الکتریکی مغز یا امواج مغزی انجام می شود. با کمک ای ای جی، امواج مغزی از طریق الکترودهایی که روی سر کودک قرار داده می شود اندازه گیری و ارزیابی می شوند.

نوار نخاعی

که به آن لامبر پانکچر نیز گفته می شود یک نوار نخاعی است که برای اندازه گیری میزان فشار داخل کانال نخاع و همچنین برای برداشتن مقادیر اندکی مایع نخاعی برای انجام آزمایش انجام می شود. مایع مغزی نخاعی مایعی است که دور مغز و نخاع کودک وجود دارد.

کاریوتیپ

این آزمایش یک آزمون تحلیل کروموزومی از آزمایش خون است که برای تشخیص وجود اختلالات ژنتیکی انجام می شود.

بایوپسی عضله

نمونه ای از بافت عضله برداشته شده و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

درمان بیماری ضعف عضلانی در کودکان

داروها

داروهای ضد التهاب کورتیکواستروئیدی می توانند آسیب به عضلات و ضعف در دیستروفی عضلانی دوشن را کندتر کنند. تیم مراقبت، کودک شما را با دقت کنترل می کند و زمان مناسب برای شروع یا قطع دارو را به شما می گوید.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

درمان جسمی و کاری می تواند دامنه حرکت را بهبود بخشد و به حفظ قدرت، تحرک و استقلال فرزند شما کمک کند. ارزیابی ها و درمان های درمانی در یک سالن ورزشی – نه در یک اتاق معاینه – انجام می شود. اغلب داوطلبان دبیرستانی و دانشجویان پزشکی برای بازی و بهبود تعامل اجتماعی کودک شما در سالن بازی حضور دارند.

ارتوتیک و دستگاه های کمکی

در صورت لزوم، به فرزندتان توصیه می شود که برای حفظ استقلال از وسایل کمکی حرکتی- مانند واکرها، صندلی های چرخدار و اسکوتر – استفاده کند.

درمان و مراقبت های ریوی

متخصص ریه کودکان آزمایش عملکرد ریه را انجام می دهد تا به بهبود ضعف در عضلات کمک کند تا کودک راحت تر تنفس کند. در موارد شدیدتر ممکن است درمان ها شامل دستگاه کمک به سرفه، یک دستگاه پشتیبانی غیر تهاجمی برای تنفس یا دستگاه تهویه هوا باشد.

درمان بیماری ضعف عضلانی در کودکان با طب سنتی

درمان بیماری ضعف عضلانی در کودکان

درمان ها و مراقبت های قلب

متخصصان قلب و عروق كودكان از طریق آزمایش قلب و عروق، سونوگرافی قلب و ام آر آی قلب به دنبال علائم ضعف در عضلات قلب هستند و ممكن است مصرف داروهای قلبی را توصیه كنند.

عمل جراحی

پزشک ممکن است در هنگام رشد و بهبود فرزند شما و به منظور برطرف کردن مشکلات مربوط به استخوان و مفاصل یا دستگاه گوارش، جراحی را برای کاهش عوارض توصیه کند.

خدمات خانوادگی و پشتیبانی

همه می دانیم که مراقبت از کودکی که دارای بیماری عصبی عضلانی است، چگونه می تواند پویایی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. کلینیک های معتبر دارای مددکار اجتماعی بالینی دارای مجوزی هستند که به حفظ نشاط در خانواده شما کمک می کنند.

هماهنگی و پشتیبانی مراقبتی

هماهنگ كننده مراقبت، پرستار و مددكار اجتماعی به شما كمك می كنند تا انواع خدمات بهداشتی مورد نیاز فرزندتان را تهیه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا با ارائه دهندگان بیمه ارتباط برقرار کنید، منابع مورد نیاز را پیدا کنید و از جزئیات مربوط به مراقبت از فرزندتان آگاه شوید. مددكار اجتماعی می تواند به خانواده شما كمك كند، بر سلامت رفتاری و رشد كودك شما نظارت داشته باشد، و در زمینه اصلاحات كودك از وسایل كمك آموزشی استفاده کند.

گفتار درمانی

به دلیل ضعف و کاهش تندر عضلات دهان بر و زبان در بخش گفتار درمانی نیز برای کودکان هیپوتون تمریناتی جهت بهبود تنفس صحبت کردن و بلع این کودکان انجام می گردد

ماساژ

 • با کمک عضلات در حین درمان، می توانیم به آگاهی کودک کمک کنیم و قدرت ابتکار او را ارتقا بخشیم.
 • ماساژ دادن می تواند باعث فعالیت عضلات و مفاصل نگهدارنده شود.
 • ماساژ با فشار کم همچنین به فعال شدن عضلات، افزایش رشد استخوان و کانی سازی( ساخته شدن مواد معدنی مورد نیاز بدن) به کودکان مبتلا به هیپوتونی، کمک می کند.

درمان بیماری ضعف عضلانی کودکان در طب سنتی

فعلا گزارشی مبنی بر درمان بیماری ضعف عضلانی کودکان به وسیله طب سنتی و داروهای گیاهی وجود ندارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید