علائم کرونا و نوع بروز آن در افراد مختلف، متفاوت است و پس از گذشت ماه ها از شیوع ویروس کرونا، علائم آن نیز تغییر کرده است. گرفتگی و درد گوش نیز به همراه سایر علائم در برخی افراد مبتلا به کرونا دیده شده است. تانما در این مطلب قصد دارد ضمن بیان علائم کرونا، مشکل گرفتگی گوش در کرونا روشن تر مطرح کند؛

کووید 19 چیست؟

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند كه ممكن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان شوند. در انسان چندین نوع ویروس باعث عفونت های تنفسی می شوند از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد . (SARS )

ویروس اخیرا كشف شده باعث بیماری كورو ویروس 19COVID- می شود که نوعی بیماری عفونی است و این ویروس و بیماری جدید آن تا قبل از شروع شیوع بیماری در ووهان چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود.

نشانه های کرونا

 • تب یا لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن
 • خستگی
 • درد عضلانی یا بدن درد
 • سردرد
 • از دست دادن جدید حس چشایی یا بویایی
 • گلودرد
 • گرفتگی بینی یا آبریزش بینی
 • تهوع یا استفراغ
 • اسهال
کووید 19 چیست

نشانه های کرونا

گرفتگی گوش در کرونا

در فاز جدید بیماری کرونا ، برخی از بیماران با عارضه های گوش درد ، گرفتگی گوش و کاهش شنوایی مواجه می شوند. اما عارضه گوش درد و عفونت گوش به تنهایی نمی تواند علامت کرونا باشد زیرا گوش درد و کاهش شنوایی، یکی از عوارض بیماری کرونا است که معمولاً در کنار سایر علائم بیماری، نمود پیدا می کند.

بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران کرونایی بستری دچار عارضه گوش درد و کاهش شنوایی می شوند و درمان جداگانه ای برای رفع این عارضه در زمان ابتلاء به کرونا وجود ندارد و هر آنچه که برای درمان کرونا انجام می شود، کافی است.

یکی از علائم کرونا عارضه گوش درد و کاهش شنوایی است که می تواند شامل همه سنین باشد و عوارض کرونا بر روی گوش، اغلب با بهبود بیمار از بین می رود و کمتر شاهد ماندگاری عارضه کرونا بر سلامت گوش بیماران هستیم. همچنین برخی از انواع سرگیجه می تواند ناشی از گوش درد باشد.

همچنین اگر کسی به گلودرد و گوش درد شدید یکطرفه ای مبتلا شد که بیش از چهار یا پنج روز طول کشید و علل دیگری مانند ریفلاکس اسید معده، عفونت های ویروسی منتشر درحلق، زخم انتهای حلق یا زبان، درد و التهاب دندانهای انتهایی یا مفصل فک و... هم برای آن وجود نداشت می توان به ابتلا به کرونا شک کرد.

تسکین گرفتگی گوش در کرونا

درمان جداگانه ای برای رفع این عارضه در زمان ابتلاء به کرونا وجود ندارد و هر آنچه که برای درمان کرونا انجام می شود، کافی است. همچنین عوارض کرونا بر روی گوش، اغلب با بهبود بیمار از بین می رود و کمتر شاهد ماندگاری عارضه کرونا بر سلامت گوش بیماران هستیم.

گرفتگی گوش در کرونا

تسکین گرفتگی گوش در کرونا

چند راهکار خانگی برای رفع گرفتگی گوش

انجام حالت بلعیدن!

دهان را باز و بسته کنید مثل اینکه چیزی می خورید و عمل بلعیدن را انجام می دهید. این کار هوا از داخل سینوس ها خالی شده و در آن مجاری گردش هوا را باز می کند. این راه در موقع سرما خوردگی و حساسیت که باعث گرفتگی گوش شده است بسیار مفید است .

خمیازه کشیدن!

چند بار خمیازه بکشید بطوریکه کاملا" دهان شما باز شود ،تقریبا" مشابه عمل بلعیدن است ولی با این تفاوت که دهان بیشتر باز شده ، در این حالت هوا از داخل سینوس ها آزاد شده و از گوش خارج می شود .

حوله آب گرم!

ممکن است گوش گرفتگی شما در اثر وارد شدن آب در آن باشد ، حوله ای را روی بخار آب گرم بگیرید و روی گوش قرار دهید . البته می توان با دست نیز داخل گوش را تمیز کرد ولی خوب این کار خیلی خوشایند نیست.

دوش حمام بخار!

گرفتن یک دوش حمام بخار است و یا می توانید ظرفی از آب را بجوش بیاورید و با نزدیک کردن سر خود روی ظرف و پتویی را روی سر خود و ظرف بخار بکشید ، بخار را کاملا" استنشاق کنید ، در این حالت تمامی مجاری تنفسی باز می شوند

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید