سندروم داون یک اختلال کروموزومی است که به لحاظ ظاهری، ذهنی و رفتاری روی کودک تاثیر می گذارد. تانما در این مطلب به بیان علائم فیزیکی سندرم داون در نوزادان تازه متولد شده، خصوصیات اخلاقی و شیوه زندگی این کودکان پرداخته است؛

سندروم داون چیست؟

سندرم داون یک ناهنجاری ژنتیکی است که به آن تریزومی (trisomy) نیز گفته می شود و در آن فرد مبتلا به جای 2 نسخه از کروموزوم 21، سه نسخه از این کروموزوم را به ارث می برد.

علائم سندروم داون در نوزادان تازه متولد شده

خصوصیات ظاهری کودکان سندروم داون

1-چشمان بادامی شکل با نقطه های سفید کوچک و هلالی شکل در عنبیه ها به نام لکه های براشفیلد

2-یک چین؛ به جای دو چین، در کف یکی یا هر دو دست

3-کوچک بودن سر یا دیگر اجزای بدن مثل دست ها، انگشتان، دهان و گوش ها

4-گردن کوتاه و دست های کوچک با انگشتان دست کوتاه

5- گوش های کوچک که ممکن است دارای چین یا تا خوردگی در قسمت بالای گوش باشد.

پیشگیری از سندروم داون در نوزادان

علائم سندروم داون در نوزادان

خصوصیات اخلاقی کودکان سندروم داون

6-کودکان سندروم داون خلاق و مبتکر هستند و می توانند با درجات مختلفی از حمایت و امکانات، زندگی مستقلی داشته باشند.

7-کودکانی که سندروم داون دارند، لازم است از همان مراقبت، توجه و مشارکت در زندگی اجتماعی بهره مند باشند که به رشد هر کودکی کمک خواهد کرد و مثل تمام کودکان دیگر، آموزش خوب در مدرسه یا خانه برای یادگیری مهارت های تحصیلی شان اهمیت زیادی دارد.

8- در تست هوش های استاندارد، کودکانی که سندرم داون دارند اغلب در طیف خفیف تا متوسط معلولیت های ذهنی قرار می گیرند، اما این تست ها، بسیاری از حوزه های مهم هوش را اندازه گیری نمی کنند و ممکن است شما از حافظه، بینش، خلاقیت و هوش فرزندتان شگفت زده شوید.

9- مشکلات رفتاری مانند لجبازی، کج خلقی و بداخلاقی در کودکان مبتلا به سندرم داون شایع تر باشد . بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم داون برای فهم و پردازش اطلاعات، با صدای بلند با خود صحبت می کنند .

10- بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم داون دارای مهارت های اجتماعی قوی هستند. حتی برخی از آن ها، شیوه های ارتباطی غیر کلامی را به گونه ای شگفت آور اجرا می کنند.

پیشگیری از سندرم داون

1-تست های غربالگری

غربالگری ترکیبی سه ماهه اول

این تست معمولا بین هفته های نهم و سیزدهم انجام می گیرد؛ در این تست، سطح هورمون های بارداری و یک پروتئین ساخته شده توسط جنین و مادر اندازه گیری می شود. سپس سونوگرافی انجام می گیرد. این تست حدود 82 تا 87 درصد دقت دارد.

غربالگری سه گانه سه ماهه دوم

در این تست سطح هورمون ها، پروتئین ها و استریول اندازه گیری می شود. دقت این تست حدود 69٪ است.

غربالگری چهارگانه سه ماهه دوم

در این تست که مشابه غربالگری سه گانه است، سطح یک هورمون دیگر به نام اینهیبین-آ نیز اندازه گیری می شود. دقت این تست حدود 81٪ است.

غربالگری یکپارچه

این تست، مجموعه ای از تست غربالگری سه ماهه اول و تست چهارگانه سه ماهه دوم است. از این رو، دقتی بین 94 تا 96 درصد دارد.

یکی دیگر از تست های غربالگری رایج و دقیق برای تشخیص سندرم داون، تست DNA بدون سلول است که معمولا پس از هفته دهم انجام می گیرد. اما این تست هنوز در حال توسعه است و بعضا نتایج درستی ندارد.

علائم سندروم داون در کودکان

پیشگیری از سندروم داون کودکان

2-تست های تشخیصی در دوران بارداری

آمنیوسنتز

این تست قبل از هفته چهاردهم از دوران بارداری انجام نمی‎شود و معمولا بین هفته های 14 و 18 قابل انجام است. برای انجام این تست یک نمونه از مایع داخل رحم مادر گرفته می شود.

نمونه برداری از پرزهای جفتی

در این تست یک نمونه از جفت جنین گرفته می شود. این تست معمولا بین هفته های 9 و 11 انجام می گیرد.

نمونه گیری خون بند ناف از طریق پوست (PUBS)

در این تست، نمونه خون نوزاد از طریق بند ناف گرفته می شود. این تست دقیق تر از تست های قبلی است، اما تا قبل از هفته هجدهم انجام نمی شود.

بعد از اینکه نوزادتان به دنیا آمد، پزشک یک معاینه بالینی انجام می دهد و برای تشخیص نهایی یک نمونه خون می گیرد تا روی آن آزمایش کند. مشاوران حوزه ژنتیک به شما کمک می کنند که نتایج تست ها را بهتر درک کنید.

زندگی با کودکان سندرم داون

لازم است تا جای ممکن در مود وضعیت کودکتان مثل شیردهی به نوزادی با سندرم داون اطلاعات کسب کنید. همچنین پزشکانی انتخاب کنید که به فرزندتان کمک می کنند و با آنها همکاری نزدیکی داشته باشید.

افراد با سندرم داون نشان داده اند که می توانند در حوزه هایی رشد کنند که قبلاً به هیچ وجه امکان پذیر نبود. اما آن ها به درک و حمایت جامعۀ خود نیز نیاز دارند تا بتوانند در برنامه های کودکان سالم ادغام شوند که در این صورت امکان های بیشتری برای آن ها وجود دارد.

علائم سندروم داون در کودکان

زندگی با کودکان سندروم داون

هزاران نفر از جوانانی که سندرم داون دارند، به آرامی زندگی می کنند، آنها رویاهایی دارند و ارادۀ رسیدن به اهدافشان را هم دارند. آن ها می توانند در کلاس های معمولی در مدرسۀ محلۀ خود و در کنار کودکانی که روزی همکار و همسایه شان خواهند بود، تحصیل کنند. این بچه ها می توانند در آینده مشاغل متنوعی داشته باشند، در خانۀ خود زندگی کنند و هر روز خدمات قابل توجهی به جامعه شان ارائه دهند.

بهتر است به خودتان اجازه دهید حس خوبی داشته باشید و احساس گناه نکنید. دیگرانی هم که شما و نوزادتان را دوست دارند، حتماً احساس خوبی خواهند داشت و در کنارتان هستند. شما هم مثل بقیۀ مادران استحقاق تبریک و شاد بودن دارید و می توانید برای خوشامدگویی به نوزادتان وقت بگذارید و تا جایی که می توانید در کنارش یک زندگی شاد داشته باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟ 9
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید