بزرگترین عضو بدن انسان کبد به شمار می رود . این عضو به ذخیره انرژی و حذف سموم کمک می کند . کبد نقش مهمی در فرآیند گوارش و دستگاه هاضمه و متابولیسم مواد غذایی دارد . این عضو از بدن انسان بیش از ۵۰۰ عمل مختلف را انجام می‌دهد . انباشته شدن سلولهای چربی در کبد می تواند موجب التهاب آن گردد و در نهایت سبب بروز اختلال در عملکرد کبد شما می‌شود که در نهایت به آن کبد چرب می گویند . کبد طبیعی حاوی حدود ۵ گرم چربی در ۱۰۰ گرم وزن خود می باشد . هر گاه مقدار چربی بیش از ۵ درصد وزن آن افزایش پیدا کند ، در این حالت می گوییم که کبد چرب شده است .

علایم کبد چرب

علایم کبد چرب

بیماری کبد چرب علامت خاصی ندارد و به دنبال انجام آزمایش های دوره ای و اختلال در آنزیم ها مشخص می گردد . با این حال تنها در زمان انجام سونوگرافی ابتلا به کبد چرب تشخیص داده می شود . اگرچه عنوان کردیم که برای تشخیص کبد چرب نیاز به انجام آزمایش وجود دارد و علائم کبد بیمار به سختی قابل تشخیص است اما در ادامه چندین نشانه قطعی و علایم کبد چرب را معرفی می کنیم در صورت بروز این علائم بهتر است هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید .

علائم مربوط به کبد چرب چیست ؟

1)      اولین آن به تغییر رنگ ادرار می‌رسد . این علامت یک هشدار جدی برای سوء عملکرد کبدی شما می باشد . اگر رنگ ادرار شما به زرد تیره تغییر رنگ داد ، سریعاً نسبت به بررسی مشکلات کبدی خود اقدام کنید .

2)      تورم شکم میتواند ناشی از بسیاری بیماری های دیگر باشد اما یکی از دلایل آن سمی شدن کبد است . تورم شکم همراه با نفخ شدید به شما هشدار می دهد که سریعاً برای سم زدایی کبد و از بین بردن نشانه کبد چرب خود اقدام کنید .

3)      جالب است بدانید که علایم کبد چرب در صورت نیز ظاهر می شود . افزایش تجمع سموم در کبد سبب بروز مشکلات بسیاری در پوست می گردد . تحریک‌پذیری ناگهانی پوست ، خشکی و آکنه از علائم سمی شدن کبد شماست . اگر چه برخی از درمان های رایج این علائم پوستی را از بین می‌برند اما راه حل اساسی به درمان کبد شما می رسد .

4)      این روزها ریفلاکس اسید معده یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی است که برای افرادی که پرخوری می‌کنند ، بیشتر به وقوع می‌پیوندد . با این حال این مشکل یکی دیگر از نشانه‌های هشدار دهنده برای داشتن علایم کبد ناسالم یا چرب است .

کبد عضو اصلی بدن

کبد عضو اصلی بدن

5)      خستگی فیزیکی و ذهنی از دیگر علائمی است که می تواند مربوط به مشکلات کبدی باشد . اگر چه این خستگی می تواند مربوط به فعالیت بیش از حد روزانه یا عادت ناسالم زندگی هم گردد . با این حال اگر خستگی شما بیش از حد بوده است و غیرقابل توضیح می باشد ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

6)      یکی از مشکلات شایع کلیوی احتباس مایعات است . این مشکل می تواند به فعالیت کبد نیز مربوط می شود چرا که تورم آشکار در اندام و خصوص شکم نشان دهنده احتباس مایعات ناشی از مشکلات کبدی است .

7)      زردی صورت و پوست مهمترین علائم کبد سمی است . زردی پوست،  ناخن ها و سفیدی چشم ها یکی از دلایل نگرانی از بیماری کبد سمی می‌باشد . زردی نشانه آن است که بیماری کبدی به سیروز پیشرفت کرده و باید سریعاً به دنبال کمک پزشکی باشید .

8)      تهوع استفراغ و در کنار کم اشتهایی از نشانه های کبد سمی می باشد و تهوع مربوط به بیماران دارای کبد سمی است و حتی ممکن است سبب کاهش وزن در این افراد گردد . لپتین نوعی هورمون است که برای ایجاد احساس سیری در بدن ترشح می شود . بیمارانی که کبد چرب دارند سطح افزایش یافته ای از لپتین در بدن آنها ترشح می گردد که نتیجه اش کم اشتهایی می باشد .

علایم کبد چرب

علایم کبد چرب

9)      یکی از مشکلاتی که ممکن است کبد چرب در وجود شما ایجاد کند ، تمایل به خونریزی راحت تر و سریعتر بدن شماست . از آنجا که کبد وظیفه جمع کردن سوم در بدن شما را دارد لذا نوعی سیستم ایمنی در بدن به شمار می‌رود و باید در خصوص موارد مختلف سلامت کبد لحاظ شود .

10)  یکی دیگر از علائمی که مربوط به کبد چرب می شود است این است که در بدن خود همواره احساس خارش دائمی دارید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید