آروغ نوزاد اگر درست و به موقع گرفته نشود، هم برای کودک آزاردهنده و کلافه کننده است هم پدر و مادر را دچار هراس و نگرانی می کند. تانما در این مطلب شما را با علت آروغ نزدن، سخت آروغ زدن نوزاد و روش های آروغ گرفتن از نوزاد آشنا می کند؛

علت آروغ نزدن نوزاد

وقتی شیرخوار شما بعد از شیرخوردن آروغ نمی زند یعنی هوای زیادی در معده اش جمع نشده است. البته بهتر است قبل از خواباندن او بعد از شیرخوردن کمی او را سردوش خود نگه دارید. این کار باعث خواب راحت تر او خواهد شد.

علت سخت آروغ زدن نوزاد

دلایل زیر را می توان برای سخت آروغ زدن نوزاد نام برد:

روش های آروغ گرفتن از نوزاد

علت سخت آروغ زدن نوزاد

روش های آروغ گرفتن از نوزاد

روش اول: روی سینه یا شانه

سینۀ نوزاد را در برابر قفسۀ سینهٔ خودتان نگه دارید، به طوری که چانهٔ او روی شانهٔ شما قرار بگیرد. با یک دست او را نگه دارید و با دست دیگر به آرامی به پشت او ضربه بزنید یا پشت او را آرام مالش دهید. قبل از امتحان این روش آروغ گرفتن، برای تمیز نگه داشتن لباس خود، یک پارچه روی شانهٔ خود و حتی روی تمام پشتتان بیندازید.

روش دوم: بالاتر از شانه

روش دیگر این است که نوزاد را کمی بالاتر از شانهٔ خود نگه دارید، طوری که شانۀ شما با شکم نوزاد تماس پیدا کند و فشار ملایمی بر شکم او ایجاد کند که باعث آروغ زدن شود. با یک دست او را نگه دارید و با دست دیگر به آرامی به پشت او ضربه بزنید یا پشت او را مالش دهید. یادتان باشد نوزاد را هرگز روی شانۀ خود خم نکنید. اگر از این روش استفاده می کنید، مطمئن شوید که کودک می تواند به راحتی نفس بکشد و بیش از حد به جلو خم نشده است. یک نگاه سریع در آینه برای بررسی وضعیت سر او می تواند مفید باشد. این روش ممکن است هنگامی که کودک کنترل بیشتری بر سر و گردن خود دارد بهتر عمل کند. پیش بند یا پاچۀ آروغ گیر را هم فراموش نکنید.

روش سوم:نشسته در دامن

نوزاد را در دامن خود بنشانید، طوری که پشتش به شما باشد. از یک دست برای نگه داشتن بدن او استفاده کنید، طوری که کف دست شما قفسۀ سینه ٔ او و انگشتانتان با ملایمت چانه و فک او را نگه دارد. مراقب باشید که انگشتان خود را دور گلوی او قرار ندهید. کودک را کمی به جلو خم کنید و با دست دیگر به آرامی به پشت او ضربه بزنید یا پشت او را مالش دهید. قبل از امتحان این روش آروغ گرفتن، بهتر است یک پیش بند روی سینۀ کودک ببندید یا یک پارچه روی دامن خود بیندازید.

علت سخت آروغ زدن نوزاد

روش های آروغ گرفتن از نوزاد

کمک به آروغ زدن نوزاد

عمودی نگه داشتن نوزاد

وضغیت آروغ زد هر کودک با کودک دیگری متفاوت است اما برای کمک به آروغ زدن نوزاد می توانید کودک را عمودی نگه دارید و فشار کمی به شکم او وارد کنید، سپس به آرامی پشت او را ماساژ دهید.

خم کردن نوزاد در حالت نشسته

همچنین برای کودکان کوچک تر روش "خم کردن" را به کار برید. به این صورت که او را به حالت نشسته قرار دهید. سپس سینه اش را به آرامی به سمت زانوهایش به جلو فشار دهید و بعد او را به حالت اول خود باز گردانید. این کار را چند بار تکرار کنید.

خم کردن پای نوزاد در شکمش

حتی می توانید او را بخوابانید و پاهایش را به داخل شکمش خم کنید. اما به خاطر داشته باشید که این روش به خوبی قبلی نیست زیرا وضعیت بدن کودک شما افقی است در حالی که باد تمایل به بالا آمدن دارد.اگر این روش ها را به کار گرفتید و کودکتان آروغ نزد، احتمالا هوایی در گلوی او باقی نمانده است.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید